Stiri rock si concerte live

de     HotNews.ro
Marţi, 8 martie 2005, 0:00



1. STIRI

  • TROOPER si-a anuntat lansarea noului album "DESANT" in 28 martie.
    Hard-discul studioului Diesel (din Bucuresti), in care erau aproape complet mixate piesele inregistrate pentru acest material, s-a stricat. Directorul studioului, Andrei Stanoevici, nu este sigur ca materialul poate fi recuperat. Noi ne intrebam insa cat de profesionist poate fi un studio care nu salveaza materialele clientului pe CD-uri sau in alte formate de back-up digitale?

  • Mai am trei locuri (transport) la festivalul Metal Mania din BUDAPESTA
    (10 martie) cu Cradle of Filth, Katatonia, Apocalyptica si Moonspell.
    Transportul costa 1.200.000 lei dus intors (Timisoara-Budapesta si retur), iar biletul de concert costa 950.000 lei.
    Pleacarea: joi dimineata la ora 8, din Timisoara. Intoarcerea in Timisoara, vineri la ora 7 dimineata. info: contact@bestial.ro

  • Saint George Rock Nights III (Sfantu Gheorghe): 1-2 aprilie 2005 - 1.
    Selectia trupelor se va face pe baza materialului audio si bio expediate pe adresa: Sfantu Gheorghe, str. N. Iorga nr.61, bl. 10E, sc. B, ap.6, cod postal 520089, jud. Covasna pana la data de 23 martie 2005 data postei. 2. Trupele vor avea la dispozitie o ora pentru recital cu probe incluse. 3. La aceasta editie a festivalului nu se vor acorda premii. 4.

    Din cauza lipsei sprijinului financiar nu putem spune in acest moment daca vom putea asigura cazarea si masa.
    Informatii: 0744/813.466 sau 0722/317.771

  • Festivalul rock TOP T BUZAU (editia 21) are loc in 12 - 14 mai 2005. Pt inscrieri: toptbuzau2005@yahoo.com ...pana la data de 15 aprilie

  • "Breaking the Wall" - Editia a II-a - SIBIU: Cu ajutorul acestui festival muzical dorim sa atragem atentia asupra situatiei oamenilor fara adapost, sa promovam activitatea proiectului "Casa Buna" si sa adunam suficiente fonduri pentru ca acesta, fiind finantat numai din donatii, sa-si poata continua existenta. Planificam sa aducem minim 10 trupe pentru a performa la data concertului.

    Printre acestea se numara 3 trupe locale, 3 trupe din Germania si urmeaza negocieri cu nume de rezonanta din rock-ul romanesc.
    Contact: Timo Bandmann Fortotschka e.V. - Public Relations Strada Bielz 69
    Sibiu, Tel: 0740/904.773 Tel: 0269-229391 E-Mail: t.bandmann@fortotschka.de

  • sambata 26.03: Maximum Rock - Suport pt underground, ora 18.00, se organizeaza festival/concurs pentru descoperirea tinerelor talente.
    Informatii: 0726.13.15.16

  • www.liternet.ro prezinta ADA MILEA
    Saptamina asta (pina joi): ++ Muzica in MP3: Ada Milea - Chip de foc (I) la: http://atelier.liternet.ro/articol.php?art=2180

  • BERE GRATIS - UN NOU VIDEOCLIP!
    In sala "Irina Nicolau" a Muzeului Taranului Roman/Bucuresti, trupa a
    filmat videoclipul celui de-al doilea single al albumului "Post Restant".
    Regizat de Marian Crisan, "Campuri de lupta" este inedit prin faptul ca
    este primul clip alb-negru pentru Brasoveni.

  • HAMMERFALL apare la Rocris Disc in Romania
    Dupa succesul avut cu editarea sub licenta a CDului NIGHTWISH "Once", Rocris Disc va edita noul album HAMMERFALL, "Chapter V: Unbent, Unbowed, Unbroken". CDul va fi manufacturat in Romania, insa coperta va fi tiparita in Germania, exact ca la Cdul cu Nightwish. Pretul va fi de 250.000 lei. Se pot face precomenzi la Bestial Records.

  • SERILE MUZICII FINLANDEZE (editia a 3-a) se organizeaza la IASI (9.03) si BUCUIRESTI (11.03) - vedeti capitolul 2. CONCERTE LIVE / FESTIVALURI autohtone/CONCERTE cu FORMATII STRAINE

  • CEA MAI TARE TRUPA DE HARDCORE DIN BULGARIA canta pentru prima data in Romania, la FIRE Club, in Bucuresti. Vedeti FYELD in 15 martie.

    2. CONCERTE cu FORMATII STRAINE

  • recomandam: ARCTIC HYSTERIA, Michael BOLTON, MOONSPELL, OMARA, OREGON, Joe ZAWINUL [lista este cronologica]

  • MOONSPELL (Portugalia)
    Vineri 11 martie TIMISOARA, Sala Olimpia, ora 20.00 (in deschidere: Rotting Christ - Grecia)
    Biletele pot fi comandate prin:
    - Bestial Records (contact@bestial.ro)
    Accesul la Sala Olimpia se face foarte simplu, cu tramvaiul 8 din Gara.
    Daca doriti sa luati un taxi, mai bine comandati unul, si nu apelati la
    sacalii din fata Garii. City Taxi 949; Vest Taxi 953; Tudo Taxi 945; Radio Taxi 940
    Din informatiile noastre, se mai gasesc bilete suficiente in Sibiu, Iasi,
    Bucuresti, iar la Brasov si la Cluj se mai gasesc la distribuitorii nostri
    aprox 10-15 bilete.
    Daca nu apucati sa va cumparati bilete din orasele unde avem distribuitori, veti gasi bilete suficiente in ziua concertului, la Bestial Music Shop, str Caras nr 8, foarte aproape de Sala Olimpia - si la casa de bilete de la Sala Olimpia.

  • SERILE MUZICII FINLANDEZE (editia a 3-a)
    Recital de pian Ilinca DUMITRESCU
    - Miercuri 9 martie, ora 18.00
    IASI, Sala de Concerte "Ion Baciu" a Filarmonicii de Stat Moldova
    in cadrul SERILOR MUZICII FINLANDEZE (editia a 3-a)
    - in program lucrari de compozitori finlandezi ARCTIC HYSTERIA (Finlanda)
    - Vineri 11 martie, ora 18.00
    BUCURESTI, Muzeul National "George Enescu" (calea Victoriei 141, Palatul Cantacuzino) - recitalul cvintetului de suflatori, in cadrul SERILOR MUZICII FINLANDEZE (editia a 3-a)

  • OMARA (Flor de Amor Tour)
    Sambata 12 martie 2005, BUCURESTI, Sala Palatului, ora 20.00
    BUENA VISTA SOCIAL CLUB si Fundatia Culturala PHOENIX prezinta OMARA (Flor de Amor Tour)
    Bilete: 021/312.13.11 sau email: office@phoenix.ro

  • ROTTING CHRIST (Grecia)
    Sambata 12 martie 2005,BUCURESTI, Underworld Club, ora 20.00
    Festival cu: ROTTING CHRIST (Grecia) / KORRUPTION (Miercurea Ciuc) / RAVENCULT (Grecia) / DINUMBRA (Bucuresti) / HATHOR (Galati) / BOLTHARD (Bucuresti)

  • OREGON, 35 Years
    Vineri 25 martie, BUCURESTI, Sala Radio

  • Joe ZAWINUL (jazz fusion)
    Vineri 8 aprilie, BUCURESTI, Sala Palatului, ora 19.00

  • Steve COLEMAN and FIVE ELEMENTS
    Sambata 16 aprilie, BUCURESTI, Sala Radio

  • Michael BOLTON
    Sambata 21 mai, BUCURESTI, Sala Palatului

  • Sambata 4 iunie
    THERION (gothic simfonic din Suedia)
    BUCURESTI, Sala Palatului, ora 20.00
    Informatii: 021 222 02 07.

    3. TURNEE cu FORMATII AUTOHTONE
    [lista este alfabetica]

  • Turneul european AVATAR
    18.03: SLO; - Trnava w/ Sanatorium + local support
    19.03: D; - Jena w/ The Atmosfear + local support
    24.03: D; - Weimar w/ The Atmosfear + local support
    25.03: D; - Leipzig w/ The Atmosfear & The Betrayer
    26.03: A; - Salzburg w/ Behemoth, In Battle, Seraph
    27.03: D; Munchen w/ The Atmosfear & The Betrayer

  • Turneul european NEGURA BUNGET:
    - 18 martie - Littau (CH), Piazza - cu Horna & Dark Forest
    - 19 martie - Ieper (BL), JOC - Pagan Madness II Festival - cu Berserk & Aes Dana - 16:30 (http://metaldamnation.msgserver.net)
    - 20 martie - Arnhem (NL), Goudvishal - cu Horna & Dark Forest
    (www.goudvishal.nl)
    - 22 martie - Annaberg (D)
    - 24 martie - Emdem (D), Spunk - cu Vike Tare
    - 25 martie - Garching/Munich (D), Profil - cu Odem Arcarum
    (www.profil-garching.de)
    - 26 martie - Bologna (I), Estragon - cu Frostmoon Eclipse
    (www.estragon.it)
    - 27 martie - Maribor (SLO), Klub MC-Pekarna - 22:00 (www.klub-mc.si)
    Noutati despre noul album, cat si despre alte proiecte vor fi online
    (www.negurabunget.com) in cateva zile!

  • Turneul national Pavel STRATAN: "Amintiri din copilarie"
    > vineri 4.03: BACAU > sambata 5.03: IASI > duminica 6.03: BISTRITA > luni 7.03: BAIA MARE > marti 8.03: CLUJ-NAPOCA > miercuri 9.03: ARAD > joi 10.03: ALBA IULIA > vineri 11.03: Tg.MURES > sambata 12.03: BRASOV > duminica 13.03: SIBIU > luni 14.03: Rm.VALCEA > marti 15.03: PITESTI > miercuri 16.03: PLOIESTI > duminica 20.03: BUCURESTI - deschidere: PLATONIC BAND

    4. CONCERTE cu FORMATII AUTOHTONE
    [lista este alfabetica]

  • ALIAJ -Rock Alternativ-
    joi 10.03: BUCURESTI, Big Mamou, ora 21.00

  • Mircea BANICIU
    joi 10.03: BUCURESTI, Backstage, ora 21:00
    (+ Vlady Cnejevici)

  • BERE GRATIS
    - luni 08.03: ORADEA, Club Colloseum, ora 22.00
    - marti 09.03: DEVA, Club Bobo, ora 22.00
    - miercuri 10.03: SIGHISOARA, ora 22.00
    - sambata 19.03: ORADEA - caravana National FM
    - sambata 26.03: TIMISOARA - caravana National FM

  • BLAZZAJ
    vineri 18.03: CAMPINA, Club Live, ora 21.00

  • BUNKER si VEPRES
    marti 22.03: BUCURESTI, Underworld, ora 21.00, bilet: 40.000

  • CRIZE
    marti 15.03: BUCURESTI, Fire Club, 21.30
    - cea mai tare trupa de hardcore din Bulgaria, FYELD, canta pentru prima data in Romania! [+ CRIZE si GODMODE/ex-NARKOMA]

  • DEFECT
    marti 8.03 BUCURESTI, Club A
    - se filmeaza emisunea Rock Forum (+ THAMYRAS/Oradea)

  • Gil DOBRICA
    marti 8.03: BUCURESTI, Oldies Club, ora 21:00

  • EL NEGRO
    marti 08.03: BUCURESTI, Club Folk Casa Eliad, ora 20.00, Info/rezervari:
    tel. 021-323.6001, 0746/160.618

  • E.M.I.L.
    joi 10.03: BUCURESTI, Expirat, ora 22.00

  • EXCENTRIC BLUES BAND
    marti 8.03: IASI, Blackout Club, ora 20.00

  • Tudor GHEORGHE
    sambata 23.04: BUCURESTI, Sala Palatului
    - poezie din inchisori (1941 - 1964)

  • GODMODE/ex-NARKOMA
    joi 10.03: CLUJ-NAPOCA, Music Pub, ora 21.00, bilet: 60.000 - Balul
    Arhitecturii, cu GRIMUS si HANGAR in deschidere; inainte de LUNA AMARA - Biletele se pot cumpara in avans de la Decanatul Facultatii pe Str. Observator (dupa camine) sau din caminul 2 Observator, camerele 420 si 422

    marti 15.03: BUCURESTI, Fire Club, 21.30
    - cea mai tare trupa de hardcore din Bulgaria, FYELD, canta pentru prima data in Romania! [+ CRIZE si GODMODE/ex-NARKOMA]

  • HOLOGRAF
    marti 8.03: BUCURESTI, Taverna Sirbului, ora 21:00

  • I`MPERFECT -folk-
    marti 08.03: BUCURESTI, Big Mamou, ora 21.00

  • IMPLANT pentru REFUZ
    joi 7.04: BUCURESTI, Underworld, ora 21.30, bilet: 80.000 (in deschidere: SEDATIV/Ploiesti)
    marti 12.04: BUCURESTI, Club A, ora 18.00, bilet: 80.000 (filmare TVR2 pentru Rock Forum, cu Doru Ionescu)

  • INTERITUS DEI si L.O.S.T.
    marti 5.04: BUCURESTI, Underworld, ora 21.00

  • IRIS
    marti 8.03: BUCURESTI, Cafe Mike, ora 20.00
    - rezervari la 021/312.6336

  • Brad Vee JOHNSON
    marti 15.03: CLUJ-NAPOCA, BreakPoint, ora 21.00
    Fat Thuesday Jazz&Blues Club
    marti 22.03: CLUJ-NAPOCA, BreakPoint, ora 21.00
    Fat Thuesday Jazz&Blues Club

  • KARMA
    luni 7.03: BUCURESTI, Expirat, ora 21:00

  • KUMM
    miercuri 16.03: CLUJ-NAPOCA, Music Pub, ora 21.30

  • LEPROSY ABSCESS, Colt44, Bolthard, SATANOCHIO
    marti 8.03: BUCURESTI, Underworld, ora 21.00, bilet: 50.000

  • L.O.S.T. si INTERITUS DEI
    marti 5.04: BUCURESTI, Underworld, ora 21.00

    LUNA AMARA
    joi 10.03: CLUJ-NAPOCA, Music Pub, ora 21.00, bilet: 60.000 - Balul
    Arhitecturii, cu GRIMUS, HANGAR si GODMODE (ex-NARKOMA) in deschidere.
    Biletele se pot cumpara in avans de la Decanatul Facultatii pe Str.
    Observator (dupa camine) sau din caminul 2 Observator, camerele 420 si 422
    joi 24.03: BUCURESTI, Expirat, ora 21.00
    - in deschidere: SAHARA
    - powered by: NEW SCHOOL REVOLUTION si Mountain Dew
    sambata 26.03: CONSTANTA, Club Phoenix, ora 21.30

  • MERCEDES BAND
    joi 17.03: CLUJ-NAPOCA, Music Pub, ora 21.30

  • MIKE & THE BLUES SPIRITS
    sambata 26.03: CAMPINA, Club Live, ora 21.00

  • NARKOMA (vezi GODMODE^)

  • NEO
    sambata 12.03: TARGOVISTE, Zilele Minisat
    joi 24.03: SIBIU, Stage Club, ora 21.00

  • NOCIV
    joi, 28.04: BUCURESTI, Underworld, ora 21.30
    (in deschidere la ZEBRE)

  • Puiu PASCU & Friends
    luni 7.03: BUCURESTI, Tiffany Club, ora 21:00

  • PROCONSUL
    luni 14.03: BUCURESTI, Teatrul National, Sala Mare, ora 19.30
    "Balade pentru tine" - in deschidere: AVANTGARDE

  • QUALIA BLUES PROJECT -Blues-
    duminica 13.03: BUCURESTI, Big Mamou, ora 21.00

  • SAHARA
    joi 24.03: BUCURESTI, Expirat, ora 21.00
    - in deschidere la LUNA AMARA
    - powered by: NEW SCHOOL REVOLUTION si Mountain Dew

  • SEDATIV (Ploiesti)
    joi 7.04: BUCURESTI, Underworld, ora 21.30
    - (in deschidere la (IMPLANT pentru REFUZ)

  • Alex STANCIU (guitars)
    miercuri 9.03: BUCURESTI, Art Jazz Club, ora 22.00

  • STIGMA
    joi 10.03: BUCURESTI, STUF Vama Veche, ora 21.00, intrarea libera

  • Pavel STRATAN
    duminica 20.03: BUCURESTI, Sala Palatului, ora 19.30
    - Turneul "Amintiri din copilarie" / in deschidere: PLATONIC BAND

  • TAXI
    vineri 11.03: BUCURESTI, Club Folk Casa Eliad, ora 21.00, Info/rezervari:
    tel. 021-323.6001, 0746/160.618

  • TEACHERS -Rock`A`Billy-
    sambata 12.03: BUCURESTI, Big Mamou, ora 22.00

  • TEAMSTERS -Blues-
    vineri 11.03: BUCURESTI, Big Mamou, ora 22.00

  • THAMYRAS -Rock Progresiv-
    marti 08.03: BUCURESTI, CLub A, ora 18.00
    - filmare Rock Forum (+ DEFECT/Toplita)
    marti 8.03: BUCURESTI, Club Piranha, ora 21.00
    miercuri 09.03: BUCURESTI, Big Mamou, ora 21.00

  • TRAVKA
    joi 10.03: BUCURESTI, B52, ora 21.00

  • VAMA VECHE
    vineri 11.03: BUCURESTI, Baza Militara, ora 22.00

  • VEPRES si BUNKER
    marti 22.03: BUCURESTI, Underworld, ora 21.00, bilet: 40.000

  • ZEBRE
    joi, 10.03: BUCURESTI, Underworld, ora 21.30 (+ 41)
    joi, 28.04: BUCURESTI, Underworld, ora 21.30 (+ NOCIV)

  • 41
    joi, 10.03: BUCURESTI, Underworld, ora 21.30
    (in deschidere la ZEBRE)






  • Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


    185 vizualizari


    Abonare la comentarii cu RSS

    ESRI

    Întâlniri on-line | #deladistanță

    Top 10 articole cele mai ...



    Hotnews
    Agenţii de ştiri

    Siteul Hotnews.ro foloseste cookie-uri. Cookie-urile ne ajută să imbunatatim serviciile noastre. Mai multe detalii, aici.



    powered by
    developed by