Juventus a reusit sa faca un pas mare spre castigarea campionatului, dupa ce duminica a invins in deplasare pe AC Milan cu 1-0.

AC Milan s-a vazut condusa din minutul 28, cand Trezeguet e inscris cu capul din centrarea superba a lui Camoranesi.

In minutul 57, Inzaghi a avut sansa egalarii dupa o pasa primita de la Shevchenko. In prima faza Buffon a respins, iar apoi Zambrota a venit puternic din spate si a blocat foarte bine sutul lui Inzaghi.

Cu 8 minute mai tarziu, Nedved a centrat in careu, Del Piero a trimis mingea cu capul in bara transversala!

Arbitrul acestui meci, Collina, a refuzat Milanului doua posibile penaltiuri.

In celelalte meciuri disputate in cadrul etapei a 35-a din Serie A, Inter Milan a invins lejer 3-0 pe terenul Bresciei, prin golurile marcate de Martins de doua ori si Vieri o data. Lazio a pierdut pe teren propriu, scor 0-1 in fata lui Udinese. Parma a castigat pe teren propriu in fata Romei cu 2-1.

In clasament, cu trei etape inainte de final, pe primul loc e Juventus cu 79 puncte, pe locul 2 e AC Milan cu 76, iar pe trei Inter Milan cu 65 puncte.