Sport Club Miercurea Ciuc a invins pe Steaua-Suki Bucuresti cu scorul de 5-2 (0-1, 5-1, 0-0), vineri, pe patinoarul "Mihai Flamaropol" din Capitala, si incheie astfel sezonul regulat pe primul loc al clasamentului.

Gratie acestei victorii, ciucanii castiga sezonul regulat, indiferent de rezultatul meciului de sambata, programat de la ora 17,00, pe aceeasi arena. SCMC urmeaza sa dispute pe teren propriu primul joc al finalei cu Steaua, miercuri, de la ora 16,00, precum si un eventual joc decisiv (al saptelea).

Lovitura de start a meciului a fost data, in fata a 2.500 spectatori, de Leonard Doroftei, fost campion mondial WBA la box. Steaua a inceput mai bine si a dominat prima parte, dar nu a reusit sa inscrie decat in ultimul minut de joc, prin Pavlo Legacev (20), in inferioritate numerica.

In repriza a doua, stelistii isi majoreaza diferenta, prin Denis Zabludovski (25), iar dupa acest moment urmeaza o cadere incredibila a elevilor lui Marius Gliga, care au primit nu mai putin de cinci goluri consecutive in 11 minute.

Mai intai a redus din handicap Levente Elekes (26), pe contraatac, harghitenii punctand de alte trei ori in numai doua minute, Juraj Minczak (31), Levente Hozo (31, 32).

Szabolcs Szocs a punctat si el pe contraatac in min. 37 si consfinteste victoria oaspetilor. In repriza a treia, Steaua a insistat mai mult, dar portarul slovac al oaspetilor, Hricina, s-a dovedit a fi foarte inspirat.

Pe primul loc al clasamentului se afla Sport Club, cu 49 de puncte, urmata de Steaua-Suki, campioana en titre, cu 45 puncte.

Steaua si SCMC s-au intalnit de sapte ori pana acum in actuala editie.