Meciuri de foc in mansa a doua a saisprezecimilor de finala ale Cupei UEFA. Aproape fara exceptie fiecare partida a fost plina de dramatism, doar ultima disputa a serii aducand o diferenta de scor mai mare de doua goluri.

Rapid si Steaua merg in optimi, alaturi de echipele lui Codrea si Chivu ! Mircea Lucescu si tridentul Stoican, Rat, Marica, parasesc competitia. Iata cateva cuvinte despre fiecare intalnire de joi.

Palermo - Slavia Praga 1-0 (0-0).

Godeas (51').

Cu Paul Codrea titular in linia de mijloc, italienii au dominat clar, raport ocazii 7-0, si doar ghinionul a facut ca diferenta de scor sa nu fie mai mare. Cum in tur a fost 2-1 pentru Slavia, Palermo merge mai departe gratie golului inscris in deplasare.

Rapid - Hertha Berlin 2-0 (0-0).

Daniel Niculae (50'), Buga (79').

Dupa o prima repriza modesta si datatoare de mari emotii, Rapidul a schimbat registrul in partea a doua si, dupa o evolutie entuziasmanta, a obtinut o calificare istorica.

Levski Sofia - Artmedia Bratislava 2-0 (2-0).

Emil Angelov (14', 27').

Istoria acestei duble manse a semanat leit cu istoria dublei dintre Rapid si Hertha. Bulgarii au obtinut victorii identice cu ale Rapidului, cea din retur datorata vedetei Angelov, si Levski ramane singura echipa din Bulgaria in competitie.

Steaua - Heerenveen 0-1 (0-0).

Bruggink (85').

Calificare obtinuta cu forcepsul de echipa noastra, dupa un retur in care Steaua a fost dominata copios, mai ales in ultimele 45 de minute. Elevii lui Cosmin Olaroiu sunt obligati sa confirme in partidele urmatoare daca vor sa pastreze linistea in Ghencea.

Sahtior - Lille 0-0.

Echipa antrenata de Mircea Lucescu, cu Rat si Marica titulari si Stoican doar rezerva, nu a reusit decat un 0-0 acasa cu Lille, si paraseste competitia.

Dupa meciul modest din tur, cand a revenit cu noroc pe final, Sahtior nu a confirmat nici in retur si, astfel, echipa mai buna din cele doua manse merge mai departe.

Zenit St. Petersburg - Rosenborg 2-1 (0-1).

Kerzhakov (55'), Denisov (87')/ Riseth (45').

Desi a deschis scorul pe finalul primei reprize, Rosenborg nu a rezistat fizic si paraseste competitia dupa o dubla infrangere cu Zenit. Raportul ocaziilor, 7-2 pentru gazde.

Hamburg - Thun 2-0 (2-0).

Van Buyten (2', 33').

Hamburg, viitoarea adversara a Rapidului, a obtinut calificarea gratie unei duble marcate de fundasul central belgian Daniel Van Buyten. Desi s-au calificat la limita, germanii au fost la conducerea jocului in permanenta si sunt un rival redutabil pentru giulesteni.

Doar enumerarea unor nume precum Daniel Van Buyten, Nigel de Jong, Sergei Barbarez, Mehdi Mahdavikia si, mai ales, Rafael Van Der Vaart, ar trebui sa-i puna in garda pe Maftei si compania.

Strasbourg - Litex Loveci 0-0.

Bulgarii au pierdut calificarea pe teren propriu, cand au fost invinsi de una din codasele din Franta cu 2-0. Returul din Hexagon nu a schimbat situatia, rezultatul de 0-0 parand sa-i multumeasca si pe oaspeti care, 'au murit frumos'.

Middlesborough - VFB Stuttgart 0-1 (0-1).

Tiffert (13').

Stuttgart invinge surprinzator in Anglia dar pierde calificarea la goluri marcate in deplasare. Middlesborough a aparat cu dintii victoria din tur, dovada cele 20 de faulturi comise.

Lens - Udinese 1-0 (0-0).

Frau (55').

Francezii de la Lens aveau o misiune imposibila inainte acestui meci, rastunarea unui 0-3 impotriva unei formatii din Italia. Golul lui Frau din starul reprizei a doua nu a fost deajuns, desi raporturile indica o dominare absoluta a gazdelor, suturi 22-0, suturi pe poarta 7-0, cornere 12-1.

Alkmaar - Betis 2-1 (2-0, 2-0) dupa prelungiri.

Shota Arveladze (26'), Jaliens (35')/ Melli (94').

'Demonul de sambata, ingerul de joi'. La cateva zile dupa ce a marcat de doua ori in propria poarta in derbiul cu Barcelona, Melli marcheaza un gol de aur pentru Betis si aduce calificarea spaniolilor in optimi dupa un joc dominat clar de olandezii de la Alkmaar.

Marseille - Bolton 2-1 (1-1).

Ribery (45'), Ben Haim (69' - autogol)/ Giannakopoulos (25').

Autogolul israelianului Ben Haim a adus calificarea lui Marseille, dupa 0-0 in tur. De remarcat ca in a doua mansa englezii au avut 5 suturi, toate pe poarta, insa ce folos daca francezii merg mai departe.

Monaco - Basel 1-1 (1-0).

Vieri (21' - penalti)/ Majstorovic (54').

Basel elimina o fosta finalista a Ligii Campionilor si ramane singura reprezentanta a Elvetiei care sa se bata de la distanta cu Rapid si Steaua pentru locul ce ofera posibilitatea de a trimite doua echipe in preliminariile Ligii Campionilor.

Roma - Brugge 2-1 (0-0).

Mancini (55'), Bovo (71')/ Verheyen (59').

Cu Chivu introdus in ultimele doua minute, Roma isi continua parcursul exceptional. Italienii au dominat si au obtinut o noua victorie cu 2-1 in fata celor din Brugge.

Sevilla - Lokomotiv Moscova 2-0 (1-0).

Maresca (37'), Puerta (89').

Spaniolii continua sa demonstreze ca au o echipa puternica si sunt printre formatiile favorite la castigarea competitiei.

Espanyol - Schalke 04 0-3 (0-0).

Kuranyi (54'), Sand (70'), Lincoln (73').

Atacantul cu 3 nationalitati a marcat golul decisiv in privinta calificarii, apoi totul a fost o simpla formalitate pentru Schalke 04.