Guvernul a aprobat proiectul de lege privind modificarea Codului Fiscal

de L.P., M.C     HotNews.ro
Miercuri, 31 mai 2006, 0:00














Documente:
Expunere motive
(01.06.2006) PDF
Proiect Cod Fiscal
(01.06.2006) PDF
Principalele prevederi ale Codului Fiscal
(31.05.2006) DOC

Executivul a aprobat, miercuri, proiectul de Lege privind modificarea Codului Fiscal. Actul normativ urmeaza sa fie trimis Parlamentului spre dezbatere si aprobare, astfel incat noile reglementari sa intre in vigoare incepand cu 1 ianuarie 2007.

Anuntul privind aprobarea proiectului de lege a fost facut de catre ministrul Finantelor Publice, Sebastian Vladescu.

Proiectul de lege cuprinde masuri legislative care vizeaza: generalizarea cotei unice de 16%, extinderea bazei de impunere, preluarea directivelor in materie din legislatia Uniunii Europene, perfectionarea si simplificarea cadrului normativ in vigoare.

Proiectul de lege mentine cota unica de impozitare de 16% si nivelul taxei pe valoarea adaugata.

Modificarile de lege nu sunt insa sustinute de catre toate partidele politice. George Copos, membru al Partidului Conservator si vicepremier in guvern, nu a votat in sedinta executivului proiectul de Cod Fiscal inaintat de Ministerul Finantelor Publice.

Copos a protestat astfel fata de unele prevederi ale documentului si fata de faptul ca propunerile PC nu au fost incluse in forma Codului Fiscal ce va fi trimisa spre aprobare Parlamentului.

La rindul sau, presedintele PC, Dan Voiculescu, a expus intr-o conferinta de presa pozitia conservatorilor. "Noi avem trei propuneri si tinem la acestea: una se refera la necesitatea neimpozitarii profitului reinvestit; alta la reducerea la 9% a TVA la produsele alimentare de baza; si cea de-a treia, care vine in sprijinul clasei de mijloc, se refera la impozitarea microintreprinderilor"

"Mai concret, noi nu suntem de acord cu ideea Ministerului Finantelor de modificare a sistemului de impozitare a microintreprinderilor si impunere a unei cote unice de 16% pe profit", a spus Dan Voiculescu.

PC sustine necesitatea mentinerii sistemului actual prin care microintreprinderile sa poata opta fie pentru impozitarea cu 3% a cifrei de afaceri, fie cu 16% a profitului.

Dincolo de nemultumirile unor partide, o alta problema este legata de timpul scurt aflat la dispozitie pentru adoptarea modificarilor la Codul Fiscal de catre Parlament. Actul normativ ar trebui sa fie adoptat pina la sfirsitul lunii iunie, pentru a intra in vigoare de la 1 ianuarie 2007.

"Nu cred ca este timp pentru aprobarea Codului Fiscal in Parlament. Daca Guvernul il trimite saptamana viitoare in legislativ este nevoie de vreo 5 saptamani pentru dezbateri la comisii, atat la Senat cat si la Camera Deputatilor", a declarat pentru HotNews senatorul PNL Varujan Vosganian.

"Din cate stiu eu PC si PSD au obiectiuni la modificarile Codului Fiscal, ceea ce va ingreuna dezbaterile. Nici nu vreau sa ma gandesc ce se va intampla daca nu se va prelungi sesiunea asa ca trebuiesc urgentate discutiile. Refuz sa ma gandesc ca documentul nu poate fi pus in aplicare la 1 iulie", a mai spus Vosganian.

PSD are la rindul sau mai multe obiectii fata de modificarile la Codul Fiscal. "Este un document foarte fierbinte care va starni multe controverse. Deja oamenii de afaceri, reprezentantii IMM-urilor si cei de cei de la Bursa vor sa fie audiati la comisii pentru a-si prezenta nemultumirile", spune si Mihai Tanasescu, presedintele Comisiei de buget finante din Camera Deputatilor.

"Vor fi foarte multe amendamente la Codul Fiscal si nu stiu cum si in ce masura vom avea timp sa discutam tot. Va fi o nebunie, in mod sigur nu vom finaliza pana la 1 iulie. Asta este insa problema Guvernului, nu a noastra, deoarece prin intarzierea trimiterii la Parlament a dat inca o confirmare ca este incapabil si iresponsabil".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


1129 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Daca (Miercuri, 31 mai 2006, 21:35)

    Cristina [anonim]

    Daca am fi un popor cu coloana vertebrala ar trebui sa iesim in strada si sa facem mitinguri si manifestatii pina cind s-ar face un Cod Fiscal si in favoarea noastra. Cum fac elevi in Chile si francezii in Paris. Noi insa vom plati ca si pina acum, vom comenta doar la colturi, iar unii dintre noi vor muri iar la cozi sperind sa prinda "reducerea" la taxe,
  • 0 (0 voturi)    
    ...in numele a 99% dintre capsunari! (Miercuri, 31 mai 2006, 21:55)

    catalin pletea [anonim]

    Buna ziua domnilor guvernanti !Chiar vreti sa ne fie scarba de « inca » scumpa noastra tara ?Dupa ce ca n-a facut nimeni nimic pentru noi cei tineri, actualii ‘’capsunari’’ ,ne mai puneti si bete-n roate, ne disperati si stresati pentru ce ? Pentru a uita pur si simplu de Romania ? La alegerile din 2004 stateam ore in sir la ambasadele din occident pentru a vota pentru schimbare !Intre timp piata imobiliara din Romania a explodat preturile devenind la nivelul celor din tarile unde salariile sunt de cateva ori mai mari decat la noi ! Sau mai bine zis decat la voi ! …Deoarece voi controlati totul !voi ne dati NOUA totul cu portie,si aerul daca a-ti putea !Dupa ce visul de a putea cumpara o casa in ROMANIA s-a spulberat acum ne spulberati si visul de a avea o masina care in tarile din Europa este o necesitate !Pentru noi e usor sa cumparam si sa circulam cu o masina buna in occident dar e un lux sa circulam in Romania cu o masina de pana-n 10 ani foarte buna comparativ cu rablele ce circula in tara .
    Pentru ce trebuie sa platim 1000 de euro pentru a inmatricula o masina ce in Franta costa 1000 de euro ?Pentru a nu fi groapa de gunoi a Europei ? Nu-i adevarat ! O masina de pana-n 10 ani din Franta sau Germania este net superioara celor ce costa acum in Romania la fel.
    De ce taxa « primei inmatriculari » e mai mare la ‘’voi’’ decat in Ungaria de exemplu unde nivelul de trai e net superior ?
    PENTRU A VA PUTEA IMBOGATI IN CONTINUARE CIOCOILOR !PENTRU A CONTROLA SI NE DA CU PORTIA LOCUINTA SI MIJLOCUL DE TRANSPORT !Pentru noi 1000 euro e o avere!
    CIOCOILOR !Vom cumpara cu ce avem o dacie de 30 ani, adica un gunoi si vom ramane mult timp cu gunoaie in tara sau…. Nu vom mai veni in tara niciodata ! Dar ramanem patrioti si…
    nu ne va fi scarba de scumpa noastra patrie! Ne va fi scarba doar de voi !
    Si speram sa ne facem curatenie in tara !......la viitoarele alegeri,DACA NU NE VOM PIERDE RABDAREA !
  • 0 (0 voturi)    
    neputinta SAU "impotenta" SAU amandoua (Joi, 1 iunie 2006, 8:55)

    KKD [anonim]

    EXECUTATI NEPUTINTA POLITICIENILOR, DRAGI ROMANI DE PRETUTINDENI! AFARA SAU IN TARA LA COMPANII PRIVATE, MAI BINE SAU MAI RAU, ROMANII RESPECTA TERMENELE CU STRICTETE. NU EXISTA ALTA CALE. PENTRU POLITICIANUL ROMAN INSA, .... INTOTDEAUNA CEVA SAU ALTCINEVA ESTE DE VINA, NU ARE TIMP SA VOTEZE SA VINA IN PARLAMENT SAU SA GUVERNEZE BINE! POATE E CAZUL SA II "EXECUTATI" POLITIC SI SA CERETI VOT UNINOMINAL SI PARLAMENT UNICAMERAL CA SA MAI LIMITAM ACESTE IMPOTENTE.
  • 0 (0 voturi)    
    16% la microintreprinderi = 0 RON (Joi, 1 iunie 2006, 10:00)

    Bogdan [anonim]

    Am si eu o microintreprindere la care sunt angajat si de la care imi iua salariul. Pana acum era 3% impozit pe venit. Adik plateam cam 900 - 1000 euro pe an din cifra de afaceri impozit.

    Daca se va pune cota de 16% pe profit, nu am decat sa am grija sa investesc anul acesta cat de multi bani pot in masina, apartament pe firma, birotica, mobila si alte cateva chestii astfel incat timp de 5 ani statul sa primeasca de la mine impozit pe profit 0. Da, 0 RONi.

    Si dupa aia sa am grija ca sa bag pe firma din venituri cat sa fiu la limita de profitabilitate iar restul sa-l bag direct in buzunar. Deci nici 16% impozit pe venitul global nu mai platesc.

    Si uite asa isi taie statul roman craca, singur si ne indeamna sa gasim mijloace noi de evaziune fiscala. Ca banul care intra direct in buzunar nu-l stie nimeni.
  • 0 (0 voturi)    
    shoot them all (Joi, 1 iunie 2006, 10:06)

    gabi [anonim]

    eu zic sa ii impuscam pe toti si tot neamul lor sa nu mai vina altii...
  • 0 (0 voturi)    
    codul fiscal (Joi, 1 iunie 2006, 22:26)

    vasluianu lucian [anonim]

    RUSINE.SA VA FIE RUSINE SA MAI IESITI PE STRADA DUPA DEZASTRUL ACESTA CU codul fisKAKAl.AM 36 ANI SI SUNT UNUL DINTRE CEI 5000 DE DOBITOCI........AM FOST 12.000...............CARE AM INVESTIT LA BURSA DE VALORI BUCURESTI.SI CARE INTRE TIMP A AJUNS SA FIE .bursa de valori a voastra...........rusineeeeeeee.
  • 0 (0 voturi)    
    analfabetism si bani multi (Sâmbătă, 3 iunie 2006, 8:33)

    victor [anonim]

    Cristina, mai bine intoarce-te in clasa a doua si invata limba romana "Cum fac elevi in Chile si francezii in Paris" . Elevii se scrie cu doi de "i".:))))
    Ca de analfabeti cu microintreprinderi care mulg tara asta de bani si platesc angajatilor salarii de mizerie ne-am plictisit.
    A venit si vremea sa va impoziteze si pe voi corect, asa cum se face in occident. S-a terminat smecheria:)).
    Asa ca pune osul la treaba mai bine si nu te mai impotrivi legilor europene. Daca esti om de afaceri bun castiga mult si plateste impozit la stat corect. Dar nu te mai milogi la stat sa-ti lase impozit 3% , ca impozit de 3% nu exista in nici o tara civilizata din Europa.
    Success
  • 0 (0 voturi)    
    categoria de imbuibati (Duminică, 4 iunie 2006, 11:04)

    victor [anonim]

    Domnule Gabi, eu zic mai bine va impuscati pe voi sau sa respectati legea. Si putin respect fata de tara asta. Nu uita ca faci si tu parte din neamul asta domnule.
    Sau dumneata oi fi vreo rasa mai aparte ca ai microintreprindere.
    La munca , baieti , la munca! Si lasati milogeala si evaziunea fiscala.
    Ca de asta se duce la fund tara asta , din cauza celor ca voi.