La doua saptamani dupa ancheta HotNews privind publicitatea ilegala

Multinationalele din industria tutunului continua sa sfideze legea

de V.T., C.P.     HotNews.ro
Joi, 12 octombrie 2006, 0:00


foto: HotNews.ro

La data de 2 octombrie, HotNews.ro a publicat o ancheta in care arata ca multinationalele producatoare de tigari incalca legea, prin campaniile publicitare pe care si le fac.

JTI, Philip Morris si British American Tobacco continua sa-si promoveze produsele in ciuda legii 148, care specifica foarte clar ca publicitatea pentru produsele din tutun in incinta unitatilor de invatamant si a unitatilor de asistenta medicala sau la o distanta mai mica de 200 metri de intrarea acestora este strict interzisa.

La zece zile de la publicarea materialului, reclamele celor trei grei troneaza nestingherite in incinta Facultatii de Agronomie, langa ASE sau langa institutiile sanitare.

La acea data, reprezentantii BAT au dat asigurari ca isi vor retrage de pe piata reclamele incriminate, acelasi lucru facandu-l si oficialii Philip Morris. In schimb, compania JTI s-a opacizat brusc, nedorind sa ofere explicatii, dar nici sa remedieze situatia.

Nici in privinta materialelor publicitare pe care le ofera consumatorilor, cei trei producatori de tigari nu au facut nimic. Scrumierele lor continua sa fie prezente pe mesele barurilor si restaurantelor, poate intr-un ultim efort de a-si face publicitate, tinand cont ca incepand cu 1 ianurie 2007 orice reclama la produse din tutun va fi interzisa.

In 2006, piata tigarilor in Romania a depasit valoare de un miliard de euro, aceasta ocupand de asemenea si prima pozitie in segmentul bunurilor de larg consum.

Potrivit statisticilor, Romania se afla pe locul doi in Europa din punct de vedere al numarului de fumatori, un studiu al companiei AC Nielsen estimand vanzari de aproape 35 de miliarde de bucati anual. Altfel spus, fiecare roman, fumeaza zilnic aproape 4,5 tigari, indiferent de varsta si sex.

Invitam cititorii HotNews.ro sa sesizeze si alte incalcari ale legii ce reglementeaza publicitatea la tigari la adresa de email tigari.publicitate@yahoo.com






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


298 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    cine sfideaza legea (Joi, 12 octombrie 2006, 18:00)

    ddd [anonim]

    Cei care sfideaza legea sunt functionarii sau inspectorii care ar trebui sa se autosesizeze si sa aplice amenzi atunci cand legea e incalcata. Probabil au fost bine "unsi" ca sa inchida ochii.
    Bravo hotnews pentru perseverenta!
  • 0 (0 voturi)    
    profituri imense (Joi, 12 octombrie 2006, 18:08)

    uacar politis texan [anonim]

    Jigodiile astea castiga sute de milioane de euro anual si isi bat joc de legea romana. Sunt fumator inrait dar as da cu ei de toti pereti. E bine ca inspectorasii de la primarie cheama televiziunile cand gasesc o podea murdara la un fast food si dau amenzi de zeci de milioane unor amaratiu de buticari.

    ca sa nu mai vorbim de cacaciosul de piedone care bate taranci ca vand mere fara autorizatie. ar trebui ca amenzile sa se dea in functie de cifra de afaceri.

    sa plateasca Imre si cu tagma lui amenzi de sute de milioane.

    corporatii de doi bani. cred ca si romaniei i-ar trebui un Michael Moore
  • 0 (0 voturi)    
    Agentia de protectie a consumatorului? (Joi, 12 octombrie 2006, 19:01)

    Dodo [anonim]

    Sunt de acord cu nr.1(ddd),sa se ia masuri!
    De altfel lumea care e la moda acum este nefumatoare si se ingrijeste de sanatate ca sanatatea e scumpa.
    Nr.2 (Texan) ,gindeste-te ca cine te saruta are impresia ca saruta o scrumiera.Asociaza imaginea asta de scirba de cite ori ai chef sa fumezi.Odata vei fi tare si nu vei mai cumpara tigari.
    Hotnews,bravo!
  • 0 (0 voturi)    
    mmm? ca nimic! (Joi, 12 octombrie 2006, 19:48)

    a [anonim]

    Articolul trecut a fost semant in clar (C. Pantazi, Vlad Telibasa), nu-i cunosc, tot respectul. Actualul articol este semnat R.S.. Teama de represaliile multinationalelor? Primii au ajuns subteran la Straulesti? Glumesc, vad ca doamna/domnul R.S. mai are articole (cam prea din toate domeniile). De ce nu au continuat domnii Pantazi si Telibasa? AU FACUT ei sau dl. R.S. o RECLAMATIE autoritatilor de incalcare a legii dupa care sa urmareasca drumul acestei reclamatii pana la aplicarea macar si a unei amenzi minuscule? NU! (De ce nu eu? Sunt un oarecare, nu stiu cui/nu am timp sa depun reclamatia si chiar daca as face acest lucru nu ar avea impactul reclamei facute de un ziarist cunoscut in mass-media - chiar daca semneaza cu initiale!). Deci cum ziceam data trecuta (nr. 4 - cel dus!...): ARE ROST?
    Deci: ca nimic!
  • 0 (0 voturi)    
    multumim (Joi, 12 octombrie 2006, 20:14)

    gabi apan [anonim]

    Aha .. multumim hotnews pentru un asemenea articol. Chiar daca el a aparut doar datorita faptului ca nu ati luat „reclama” de la ei
  • 0 (0 voturi)    
    Nu-ti place, nu mananci! (Joi, 12 octombrie 2006, 22:43)

    zenit [anonim]

    "Jigodiile astea castiga sute de milioane de euro anual si isi bat joc de legea romana. Sunt fumator inrait dar as da cu ei de toti pereti."- asa spunea nr.2. Cine te obliga sa fumezi. Mie nu mi s-a intamplat niciodata sa-mi bage cineva pe gat si sa ma oblige sa cumpar un pachet de tigari. Companiile producatoare de tigari vor face tot ce li se va permite sa faca. Daca panourile se afla in locuri improprii...este vina celor care ar trebui sa se ocupe de astfel de probleme.
  • 0 (0 voturi)    
    parere de fumator (Vineri, 13 octombrie 2006, 9:08)

    Sir_Iahim [anonim]

    Sincer reclame din partea mea sa puna cate vor si unde vor...oricum fumatorii nici nu le mai observa.....inca astept o scumpire mai mare...poate o dublare a preturilor...asta m-ar face sa nu mai fumez cu siguranta!
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari (Vineri, 13 octombrie 2006, 11:23)

    sabin [anonim]

    Felicitari pentru articol, lucrurile astea trebuie spuse, poate ne trezim din ignoranta si nepasare.
  • 0 (0 voturi)    
    tot asa (Vineri, 13 octombrie 2006, 13:04)

    ddd [anonim]

    daca respectati adevarul si nu va e teama de represaliile multinationalelor, va propuna o tema fierbinte in Europa occidentala si deloc exploatata in tarisoara noastra: radiatiile emise de antele GSM montate pe cladiri.

    In Romania singura reglementare se refera la un bonus la salariul functionarilor care lucreaza in cladiri cu astfel de antene, deci o recunoastere a efectelor nocive ale acestora! Depre despre "Potential Health Implications from Mobile Communication Systems",recomand:
    www.cost281.org/
    www.mast-victims.org