Potrivit unui sondaj BCS

Romanii au cea mai mare incredere in presedintele Basescu

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 26 octombrie 2006, 0:00






Documente:
Sondajul BCS
(26.10.2006) PPT

Traian Basescu, Theodor Stolojan, Gigi Becali si Mona Musca ocupa primele locuri in topul popularitatii, potrivit ultimului sondaj de opinie, realizat de Biroul de Cercetari Sociale. Studiul releva ca fostii membri PNL Theodor Stolojan si Mona Musca sunt mai populari decat premierul Calin Popescu Tariceanu.

Sondajul a fost realizat in perioada 10-16 octombrie, interval in care a fost exclus Stolojan si a lansat platforma impreuna cu Valeriu Stoica. Astfel, 38% din subiectii sondajului au raspuns ca au incredere multa si foarte multa in Theodor Stolojan iar 34% si-au manifestat incredere fata de Mona Musca.

Deputatul independent se mentine printre cei mai populari politicieni, chiar daca inainte de a fi deconspirata ca si colaborator al Securitatii era cotata cu 51%. Premierul Tariceanu ocupa doar locul al cincilea cu 27 de procente.

In fruntea topului popularitatii se afla tot Traian Basescu, cu 54 de procente. Seful statului a avut de-a lungul anului un capital de incredere constant care s-a situat intre 52% si 55%.

Pe de alta parte, Adrian Nastase se afla printre cei mai putin populari oameni politici cu doar 16%, cea mai slaba cota de incredere avand-o liderul PC, Dan Voiculescu - 12%.

Saptamana trecuta, un sondaj realizat de INSOMAR, arata o configuratie asemanatoare in ierarhia politicienilor cotati cu cea mai mare incredere.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


130 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    ABERATIE!!! (Joi, 26 octombrie 2006, 15:02)

    Iri m [anonim]

    Inca o aberatie de sondaj, prin care se spala bani. Cel mai rau me enerveaza ca suntem luati de prosti si mai ma enerveaza ca ziaristii nu iau atitudine impotriva lor. Astia au inebunit in sondajele lor cu intrebarea: "In cine aveti incredere?", punand special aceasta intrebare si nu "Cu cine a-ti vota?", pentru ca atunci cand o sa se voteze si o sa fie topul complet diferit sa aiba motivatia ca ei au intrebat altceva. Va rog, pe cei din presa si televiziuni, sa faceti macar dumneavoastra ceva sa nu mai fim luati de fraieri si prosti cu asemenea sondaje aberante.
  • 0 (0 voturi)    
    oiuhjf (Joi, 26 octombrie 2006, 15:53)

    oijadw [anonim]

    Mare om - MARE !

    kkt !

    p.s. si nu i s-a dat ci i s-a luat
  • 0 (0 voturi)    
    Care este (Joi, 26 octombrie 2006, 16:17)

    Borcea [anonim]

    Ce Basescu ? Gigi Becali e cel mai tare.
    Astia cu sondajele sunt niste securisto-comunisti care prostesc poporul !
  • 0 (0 voturi)    
    Ca si la Rusi (Joi, 26 octombrie 2006, 16:24)

    G BUJU.CANADA [anonim]

    Si kgb-ul Vladimir Putin e cel mai favorit om al rusei,chear eri la telviziunea sovietica-staliniste populatia bolsevica il rugau sa ramana n veci presedinte.

    O ideie buna si la romani ! care au pupat si lins in cur pe toti crminali acelei tari din 1944 incoa.

    Tineti-o tot asa ,asa e zfant cu sondaje preparate -organizate servind lingaii si calai dictaturi.
  • 0 (0 voturi)    
    becalianul (Joi, 26 octombrie 2006, 17:26)

    andrei [anonim]

    oare cei ce fac sondajele astea intreaba daca lumea are
    inceredre in anumite persoane, sau pur si simplu sintem cretini
    si venim cu ideea ca avem inceredere in alde becali?
  • 0 (0 voturi)    
    Frustrarea dauneaza grav sanatatii (Joi, 26 octombrie 2006, 17:33)

    toro [anonim]

    Mi se pare un sondaj decent.
  • 0 (0 voturi)    
    e clar (Joi, 26 octombrie 2006, 17:41)

    Sarbu Corneliu [anonim]

    e foarte adevarat ca sondajele, indiferent cine le face, reflecta foarte fidel dorinta celui care le comanda.
    e la fel de adevarat ca indiferent de ce se comanda, realitatea este pe aproape.
    poate ca acel 52 sau 54 % nu reflecta tocmai voturile pe care le-ar aduna Basescu dar reflecta faptul ca este preferat de romani indiferent de ceea ce se spune.
    De cealalta parte aceste cifre demonstreaza care sunt acei politicieni din Romania care stiu ce inseamna imaginea si nevoia de imagine.
    Basescu a stiut cand se sa dea la o parte a crescut in sondaje, Tariceanu este oscilant a scazut, iar Nastase a ajuns unde era normal dupa scandalul in care a fost implicat.
    Dureros este ca dam semnale negative si in afara ... vezi cazul Vosganian si declaratiile de la nivel european.
  • 0 (0 voturi)    
    @G BUJU.CANADA (Joi, 26 octombrie 2006, 17:58)

    Je [anonim]

    Dle G BUJU.CANADA !!! ( a nu se confunda :)) ) va rog sa nu mai postati toate aberatiile care va trec prin cap. Nu de alta dar chiar am o parere buna despre romanii plecati din tara si dvs ii faceti de ras prin toate posturile pe care le-ati trimis pe acest site. In general nu intru in polemici cu exemplare ca dvs, dar se pare ca este ziua dvs norocoasa si cineva va baga in seama. Nu va obositi sa raspundeti, va rog. Chiar niciodata daca se poate.

    P.S. Daca imi comunicati o adresa ma angajez solemn sa va trimit un exemplar din gramatica academiei, cu conditia sa nu-l folositi la impachetat seminte cum ati facut evident in scoala.
  • 0 (0 voturi)    
    becalianul (Joi, 26 octombrie 2006, 18:12)

    andrei [anonim]

    oare cei ce fac sondajele astea intreaba daca lumea are
    inceredre in anumite persoane, sau pur si simplu sintem cretini
    si venim cu ideea ca avem inceredere in alde becali?
  • 0 (0 voturi)    
    Bah Bujule (Joi, 26 octombrie 2006, 23:28)

    banu [anonim]

    Ai terminat jobu la benzinarie si acu ai timp de forum?
    Ia zi cum e cu viata pe acolo? Zapada si negri, cum naiba sa fie, nu?
  • 0 (0 voturi)    
    pe bune (Vineri, 27 octombrie 2006, 7:55)

    Taj Mahal [anonim]

    sondajul e foarte corect. basescu atrage foarte multe simpatii ori de cate ori se imbata si spune/face lucruri haioase. poporul apreciaza asta.
  • 0 (0 voturi)    
    Sondaj (Vineri, 27 octombrie 2006, 8:13)

    george [anonim]

    Aceste institutii de sondaj sunt platite de cine dsoreste sa aibe rezultate bune si deci nu au nici o valoare.
  • 0 (0 voturi)    
    Suntem, (Vineri, 27 octombrie 2006, 8:18)

    Obletele [anonim]

    un popor de masochisti,sau aceste sondaje sunt mincinoase-alte variante sunt excluse.
  • 0 (0 voturi)    
    pa da... (Vineri, 27 octombrie 2006, 9:28)

    :) [anonim]

    ... de-aia tariceanu - "imi dau demisia nu mi-o dau" si acolitul sau patriciu fac si desfac noduri in politica romaneasca... dau cu bancu' cu ratza si lumea aplauda... tara de kkt!
  • 0 (0 voturi)    
    natie de prostit (Vineri, 27 octombrie 2006, 10:02)

    gogu [anonim]

    asta suntem, catalogati de toti o natie de prostit. de-asta face basescu ce vrea, cind vrea,cu cine vrea. sondajele sunt doar facaturi comandate cu scop precis: distragerea atentiei de la probleme, de la realitate.
  • 0 (0 voturi)    
    natie de prostit (Vineri, 27 octombrie 2006, 10:34)

    gogu [anonim]

    asta suntem, catalogati de toti o natie de prostit. de-asta face basescu ce vrea, cind vrea,cu cine vrea. sondajele sunt doar facaturi comandate cu scop precis: distragerea atentiei de la probleme, de la realitate.
  • 0 (0 voturi)    
    s-au apucat aberatii sa comenteze (Vineri, 27 octombrie 2006, 13:54)

    Nick [anonim]

    Ce numai Basescu si PD stiu sa comandeze sondaje? de aia conduc in sondaje? liberalii dorm in front? PSD doarme si el? Nu stiu ei sa comande sondaje? N-au propagandisti lor?
    E indiscutabil ca Base si PD conduc in preferintele populatiei. Dar frustrati, neintelesi, suparati liberali nu pot accepta asta si fac multa galagie.
  • 0 (0 voturi)    
    adevarao (Vineri, 27 octombrie 2006, 15:01)

    ojogo [anonim]

    jo credo che carlos do steaua esto le mos popularos. io lecturato les giurnale sportivo rumenas, e les muchos articoles con lui determinado me credo che carlos e un grad personalitad in romania.
  • 0 (0 voturi)    
    sondaje (Duminică, 29 octombrie 2006, 18:18)

    cetatean oarecare [anonim]

    Nu am nici o incredere in astfel de sondaje. Niciodata,de ani de zile de cand se prezinta rezultate la tot felul de sondaje,eu,sau un grup de prieteni sau cunostinte din orasul nostru ,sau din comunele sau orasele cunoscute noua,nu am fost intrebati vreodata de catre cineva intrebari legate de un sondaj sau altul.Nu am intalnit nici macar o persoana,in tot acest timp ,care sa-mi raspunda afirmativ.Atunci unde este exactitatea sondajelor?