Rapid s-a calificat in finala turneului din insulele Canare dupa o victorie la lovituri de departajare in fata norvegienilor de la Rosenborg Trondheim.

La finalul a 90 de minute, scorul a fost egal, 0-0. Rapid a castigat cu 4-2; Badoi, Emil Dica, Moldovan si Maftei au transformat loviturile de la 11 metri in timp ce Sapunaru a ratat.

Steaua Bucuresti a invins echipa de tineret a Sienei cu 3-1 in primul joc amical din turneul de pregatire italian. Nicolae Dica a fost inlocuit in minutul 30 al jocului din cauza unor dureri aparute la genunchi.

Marius Croitoru a evoluat pentru prima data in tricoul ros-albastru iar pentru Victoras Iacob, titular, a fost primul joc dupa o pauza de cinci luni.

Dupa 0-0 la pauza, italienii si-au inscris un autogol in minutul 52. Ovidiu Petre in minutul 72 si Bostina in minutul 84 au dus scorul la 3-0. In finalul meciului, Bostina a ratat un penalty pentru Steaua iar gazdele au marcat golul de onoare, tot dintr-o lovitura de la 11 metri.

FC National a remizat cu Saturn Moscova, 1-1 in primul joc al turneului de pregatire din Antalya. Golul bancarilor a purtat semnatura lui Ovidiu Herea in minutul 39.