Basescu ii cere lui Tariceanu sa nu amane alegerile pentru PE

de L.Pirvu     HotNews.ro
Vineri, 2 martie 2007, 0:00






Documente:
Comunicatul Administratiei Prezidentiale
(02.03.2007) PDF

Presedintele Traian Basescu i-a transmis vineri, o scrisoare premierului Calin Popescu Tariceanu in care ii solicita sa nu amane alegerile pentru Parlamentul European. Potrivit unui comunicat de presa al administratiei presidentiale, scrisoarea a fost trimisa in timpul consultarilor dintre primul ministru si partidele parlamentare.

"Opinia publica solicita institutiilor statului, dar si partidelor parlamentare, abordarea cat mai responsabila a primului scrutin pentru alegerea viitorilor nostri parlamentari europeni", se arata in scrisoarea trimisa de presedinte catre premier.

Traian Basescu considera ca Romania are datoria de a participa cat mai curand la dezbaterile europene "cu politicieni legitim mandatati de poporul roman".

"In prezent ne complacem in a fi reprezentati de politicieni care au fost alesi pentru a face parte din Parlamentul Romaniei, iar aceasta situatie trebuie corectata, cu atat mai mult cu cat, prin absenta celor 35 de parlamentari, este afectata insasi buna functionare a Parlamentului national", sutine presedintele.

Prin intermediul scrisorii, seful statului il asigura pe premierul Calin Popescu Tariceanu ca, din punctul sau de vedere, alegerile pentru Paralamentul Europeana sunt "prioritatea absoluta a etapei post-aderare".

"Personal, imi afirm speranta ca partidele politice nu doresc sa evite prezentarea in fata electoratului.(...) In acest context, va rog sa nu acceptati, din motive ce reflecta interese personale sau de partid, modificarea calendarului deja stabilit pentru alegerile europene.
Data fixata, 13 mai 2007, trebuie sa devina testul maturitatii noastre politice, in calitate de nou stat-membru al Uniunii Europene”, adauga presedintele in finalul scrisorii.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


30 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Bravo Dle Basescu!!! (Vineri, 2 martie 2007, 16:30)

    Daniel [anonim]

    "Scumpii" nostri parlamentari de acum sunt in stare sa se tina de furtisaguri si prin PE ... ca doar au imunitate general valabila.

    Si apoi sa le povesteasca colegilor mai ingusti si nestiutori din PE la un "pahar de vorba" ca doar de-asta a solicitat viitorul ministru de externe "diurna consistenta, sa-si permita sa bea un cico cu colegii din PE"

    http://groups.yahoo.com/group/dreptate/
  • 0 (0 voturi)    
    scrisoare deschisa (Vineri, 2 martie 2007, 17:35)

    RazvanM [anonim]

    Domnule Traian Basescu, va multumesc ca ma reprezentati si va rog sa faceti in continuare lucrul acesta cu maximum de responsabilitate, in mod decis.
    Domnule Tariceanu, am a va spune un singur lucru: atunci cand negociati aliante in detrimentul cetatenilor cu PSD, PRM si PC (care nici macar nu este partid, ci doar o anexa a lui Felix) si cand aparati bogatasi care au probleme cu legea, ganditi-va ca nu ma reprezentati deloc, ca votant al aliantei cu care ati venit la putere.
  • 0 (0 voturi)    
    N-a vazut bine (Vineri, 2 martie 2007, 18:01)

    marcel [anonim]

    Marinelu e mahmur si nu a observat ca Tariceanu s-a pronuntat pentru tinerea alegerilor pentru PE la termen. Incep sa ma intreb daca nu era mai bun presedinte Nasty.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu pot pricepe. . . (Vineri, 2 martie 2007, 20:04)

    Vali Cel Batran [anonim]

    . . . ce fel de dictator este Presedintele Basescu cand toata lumea il insulta fara ca acesta sa reactioneze. Pai eu stiu ca un dictator adevarat si care se respecta le-ar fi inchis gura pana acum chiar si cu tarana. Sa fi facut pe vremea lui ceausescu asa ceva ca ar fi vazut ei ce insemna un dictator. Auzi Primul Ministru da ultimatum Presedintelui, sa mori de uluiala si mai multe nu. S-a intors lumea cu susul in jos.
  • 0 (0 voturi)    
    Basescu=Vadim=Becali=vorba multa si prostie si mai multa (Vineri, 2 martie 2007, 20:15)

    Basescu=Vadim=Becali=vorba multa si prostie si mai multa [anonim]

    Basescu=Vadim=Becali=vorba multa si prostie si mai multa
  • 0 (0 voturi)    
    ptr Marcelu (Vineri, 2 martie 2007, 20:57)

    un cititor [anonim]

    Marcelu e mahmur si nu vede ca Tariceanu a trecut la amenintari-santaj cu amanarea alegilor parlamentare.
  • 0 (0 voturi)    
    Marcel de la 3 e mahmurul care vede mahmuri. (Vineri, 2 martie 2007, 21:38)

    Mahmureala vesela [anonim]

    Cand Tariceanu spune ca vrea alegeri la 13 mai si in acelasi timp ameninta ca, daca nu se intampla- nu conteaza ce -el va suspenda euroalegerile, oricine intelege ca el doar cauta motive sa puna in practica dorinta exprimata deja de Olteanu cand a cerut expres decalarea eoroalegerilor.

    A facut-o de atatea ori, cand a spus ca una vrea si alta, mult mai convenabila intereselor lui, a iesit incat numai un mahmur nu intelege practicile lui uzuale.

    Interesant este ca dupa ce chiar le amana, mahmurul se face mic si disparut, se duce sa se dreaga, tocmai pentru ca nu o mai poate drege pe aici.

    Macar stiti cati sunteti din astia?
    Marcel, te pomenesti ca ai si un raspuns coerent. Doua sunt exagerat de multe. Numai unul e suficient.

    Daca vrei eu iti dau cel putin 10 exemple cand s-a contrazis Tariceanu in aceasta maniera. N-are tinere de minte nici el. Mai bine mahmur, ca nu te faci de ras la fel de tare.
  • 0 (0 voturi)    
    pt marcel (Vineri, 2 martie 2007, 21:42)

    suca [anonim]

    atunci de ce au votat pt constituirea comisiei care-l "ancheteaza" pe marinel? ca nu vor referendum pt suspendarea lui?
    sau de ce tipa pe toate canalele bogdan olteanu, finul lui, ca vrea amnarea alegerilor?

    marcel, tu stii sa citesti? stii sa faci cateva conexiuni atunci cand citesti?
    daca tariceanu vroia cu adevarat sa tina alegerile parlamentare, pai nu dadea ultimatumuri demagogice. spunea clar, nu vrem comisie nu vrem referendum, alegerile sunt si vor ramane asa cum am stabilit.
    atunci dadea dovada de maturitate politica. nu sa dai ultimatumuri cand stii foate bine ca prietenul tau geoana n-o sa dea inapoi. cand stii ca basescu vrea si VU si alegeri parlamentare, toate in grafic.

    incep sa ma-ntreb daca armata de pnl-isti sau patricieni care scriu pe aici mai au argumente cat de cat mai convingatoare sau mai pertinente.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Vineri, 2 martie 2007, 22:38)

    tudor [anonim]

    sa nu se supere iar Geoana ca a ridicat Tariceanu tonul. Ultima oara i-a dat cu liniuta peste degete. Te lasam sa te joci de-a prim-ministrul dar pana la un punct.
  • 0 (0 voturi)    
    Eu nu zic, dar spun! (Sâmbătă, 3 martie 2007, 5:25)

    Moshu49 [anonim]

    Despre a cui maturitate politica o fi vorbind presedintele? A restauratorilor din psd + prm + pc(r), a duplicitarilor din pnl + udmr sau a mormolocilor (mormonilor?) din pd.
    Pe astia trebuie sa-i legitimeze prin mandat popular electoratul? De ce sa se discrediteze si poporul roman in Europa prin cautionarea lor. Nu e de ajuns cat ne-au discreditat pseudopoliticienii de azi in lume? Pentru linistea noastra si prostirea strainilor e nevoie sa continuam a baga gunoiul sub presh? Ne vor huli urmasii!
    Eu m-am saturat de aceasta FAMIGLIA parlamentara, de acesti mineri cu gulere albe, de aroganta si nesimtirea lor. Pe astia nu-i cautzionez. Am copii si nepotzi.
    Prefer suspendarea presedintelui Basescu pentru 30 de zile, timp suficient pentru ca politicianul Basescu sa informeze poporul cu toate malversatiunile politico - financiare din mandatul sau.
    Dupa revenirea la Cotroceni (daca cineva crede altfel e tamp!) sa se treaca la alegeri si sa curga sange. Patrulaterul negru trebuie, nu dezarticulat, desfigurat de electoratul roman in deplina cunostinta de cauza.
  • 0 (0 voturi)    
    Domnul Presedinte nu greseste! (Sâmbătă, 3 martie 2007, 9:55)

    nana1929 [anonim]

    "Personal, imi afirm speranta ca partidele politice nu doresc sa evite prezentarea in fata electoratului.(...) In acest context, va rog sa nu acceptati, din motive ce reflecta interese personale sau de partid, modificarea calendarului deja stabilit pentru alegerile europene."


    Tocmai aici este problema! PNL, PSD, PC si PRM se gandesc doar la scopurile personale ale partidelor si mai ales la cele personale ale parlamentarilor.
  • 0 (0 voturi)    
    Text mutat,dar valabil! (Sâmbătă, 3 martie 2007, 12:52)

    martin [anonim]

    N-am mai scris de mult, ca realitatea politica imi face sila. Se minte si se mistifica continuu. Cum sa recunoasca petroliberaloizii ca ideea alegerilor anticipate era extrem de dreapta si necesara ? Acum se vede clar de ce nu le-a convenit, fiindca le-ar fi disparut posibilitatile de intriga si aliante otravite. Acum se vede clar ca acum e libertate, iar sondajele sunt suficient de corecte. Alegerile din 2004 au fost falsificate de PDSR prin toate mijloacele (coruptie generalizata prin ingerinte si pomana). Dar orice ar face coalitia monstruasa (PDSR, PRM, PC-UR si la spate dar autor de baza,PNL- Patriciu) tot vor ajunge la alegeri si cu cat le vor amana mai mult, rezultatul va fi tot mai dezastruos pentru membrii acestei coalitii, din care cei mei multi, pur si simplu, vor disparea !
  • 0 (0 voturi)    
    petitia pt dizolvarea parlamentului (Sâmbătă, 3 martie 2007, 17:37)

    resp [anonim]

    Semnati petitia de mai jos ca poate vreodata vor fi mai putine jigodii si mai putina coruptie.

    http://www.petitiononline.com/dzp/petition.html