Drum plin de pulbere...

Dunarea, singurul fluviu din Europa al carui ecosistem e amenintat

de Liana Anghelescu     HotNews.ro
Miercuri, 21 martie 2007, 0:00


Dunarea, fluviul amenintat
Foto: MixMedia.ro




Documente:
Raportul complet WWF
(21.03.2007) PDF

Dunarea este unul dintre fluviile cele mai amenintate din lume.

O spune organizatia de mediu World Wide Fund for Nature (WWF), al carei raport „World’s Top 10 Rivers at Risk“ sustine ca indiguirile, lucrarile de infrastructura, poluarea, pescuitul excesiv si schimbarile climatice sunt principalii factori care ameninta sa afecteze ireversibil 10 dintre cele mai importante fluvii de pe glob.

Dunarea este singurul fluviu din Europa mentionat in raportul WWF, celelalte noua fluvii fiind La Plata si Rio Grande / Rio Bravo (America), Nilul-Lacul Victoria (Africa), Murray-Darling (Australia), Yangtze, Mekong, Salween, Gange si Indus (Asia).

Conform raportului citat, 80% din zonele umede ale Dunarii s-au pierdut in ultimii 200 de ani din cauza interventiilor umane: indiguiri, canalizari, proiecte de regularizare, desecari; acestea au cauzat modificari semnificative si ireversibile pe 78% din lungimea fluviului.

In cadrul Retelei Europene de Transport (Trans-European Network for Transport - TEN-T), sunt deja prevazute noi lucrari de infrastructura pe Dunare, care presupun si eliminarea pragurilor, pentru imbunatatirea navigatiei. In Romania, astfel de lucrari ameninta doua zone principale, unde este planificata si distrugerea pragurilor, prin adancirea albiei fluviului.

Aceste zone includ sute de insule naturale pe o distanta de 500 km., de-a lungul granitei dintre Romania si Bulgaria; de asemenea, este in pericol si o zona intre Calarasi si Braila (aprox. 200 km.), unul dintre ultimele locuri de depunere a icrelor pentru sturioni.

Cei 1000 km ai Dunarii, de la Portile de Fier la Marea Neagra, reprezinta ultima portiune in care fluviul mai curge liber si, conform WWF, una dintre cele mai importante 200 de zone naturale din lume.

    Exista solutii prin care se poate intensifica navigatia pe Dunare, fara a distruge bogatiile naturale si fara a pune in pericol serviciile si beneficiile pe care le genereaza ecosistemele acvatice.
    Pasul cel mai important este sa adaptam navele la conditiile morfologice ale fluviului, nu fluviul la cerintele tehnice ale navelor
    - Dr Orieta Hulea, coordonatorul programului Coridorul Verde al Dunarii Inferioare al WWF


Lucrarile de adancire a albiei ameninta sa distruga nu numai zonele umede si biodiversitatea, inclusiv resursele piscicole de care depind locuitorii din lungul Dunarii, dar si sa coboare nivelul panzei freatice, periclitand accesul la apa potabila pentru 20 milioane de oameni din bazinul fluviului.

Continuarea distrugerii zonelor umede va conduce la probleme majore in ceea ce priveste managementul inundatiilor si va reduce cantitatea de nutrienti care se filtreaza in mod natural; aceasta va determina necesitatea investirii unor sume importante pentru construirea unor facilitati pentru tratarea apelor reziduale.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


2480 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    international (Miercuri, 21 martie 2007, 8:16)

    eu [anonim]

    cum e sa fie "cel mai international"?!
    dar cel mai putin interntional..?!
    e greu cu limba asta
  • 0 (0 voturi)    
    ciudatenie? (Miercuri, 21 martie 2007, 8:35)

    dionis [anonim]

    Este uimitor ca aici nu a postat nimeni, avand in vedere gravitatea problemei, iar mai sus la scandalul Basescu - Tariceanu este o inghesuiala de neimaginat. Asta spune doua lucruri: ori cititorii sunt inconstienti si dau dovada de un nivel foarte scazut de percepere a realitatii (ceea ce nu prea cred), sau postarile sunt doar sarcina de partid si atunci hotnews nu face altceva decat sa le creeze conditiile pentru manipularea cititorilor.
  • 0 (0 voturi)    
    Natura (Miercuri, 21 martie 2007, 9:11)

    Eclesiastul [anonim]

    E na...ptr. unii natura reprezinta un subiect optional precum cultura....politica este cea mai importanta....ea te "imbogateste" atat material cat si spiritual.
  • 0 (0 voturi)    
    cine are cuvant de spus? (Miercuri, 21 martie 2007, 9:23)

    jonny_23 [anonim]

    crede-ti ca basescu sau tariceanu vor face ceva?nimik pe ei ii intereseaza modernizarea si adaptarea la standarde europene.putin le pasa de natura si de rezervatiile naturale.sa va fie rusine si aici ma refer la toti cei care ar putea face ceva sa nu se ajunga aici.daca si acest lucru il veti vinde puteti vinde si tara pt ca DUNAREA este o mandrie a tarii si daca va ve-ti vinde si mandria macar vinde-ti toata tara
  • 0 (0 voturi)    
    Pacat! (Miercuri, 21 martie 2007, 10:12)

    Robert [anonim]

    Este pacat ca acest avertisment dat de WWF nu este luat in seama de nimeni din Romania. Ati auzit de vreo reactie de la Ministerul Mediului si Gospodaririi Apelor, in speta de la Sulfina Barbu? In aceste zile, secretarul de stat pentru ape este la Bruxelles pentru a discuta proiectele de indiguire de-a lungul Dunarii, ignorand total pozitia WWF. O problema cu adevarat serioasa este acoperita de avalansa de scandaluri politice. Asa-i in Romania...
  • 0 (0 voturi)    
    Secarea??! (Miercuri, 21 martie 2007, 10:28)

    DNA [anonim]

    Ok, nu inteleg - cum ramane cu secarea din titlu? Ca e amenintat, inteleg, dar se refera la ecosistem. Cum naiba sa sece? Da toti afluentii din bazinul hidrografic ce pazesc? Seaca si aia? Da' ca de obicei, goana dupa senzational... Valei, ne seaca Dunarea. Astia pe de alta parte adancesc albia, da vorba aia, tot seaca, deci se chinuie degeaba... Mai bine toarna beton si fac autostrada, vorba aia...
  • 0 (0 voturi)    
    Dunarea, singurul fluviu din Europa amenintat cu secarea (Miercuri, 21 martie 2007, 10:36)

    Hydro [anonim]

    Pacat ca un subiect asa de interesant este semnalat si argumentat de un reporter care nu are habar despre subiect. Intr-adevar problema Dunarii este foarte grava nu numai din punct de vedere hidrologic. Poluarea, datorata transportului pe fluviu, datorata deversarilor de tot felul direct sau indirect in Dunare, datorata chimicalelor folosite in agricultura care in urma irigatiilor ajung prin panza freatica tot in fluviu, etc. Apropo de panza freatica: ce nu stie distinsa "reporterita" este faptul ca adancirea albiei nu afecteaza nivelul panzei freatice. Acest nivel este dat de nivelul luciului de apa, iar interesul transportatorilor nu este scaderea acestui nivel, ci marirea diferentei de nivel intre suprafata si fundul albiei. Astfel de mici dezinformari nevinovate duc la crearea de curente de opinie total gresite (vezi si eliminarea cianurilor la Rosia Montana - extragerea metalelor neferoase se face in TOATA LUMEA cu cianuri, nu exista minerit metalifer neferos fara cianuri)
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru DNA #6 (Miercuri, 21 martie 2007, 10:41)

    Robert [anonim]

    Iti mai amintesti vara lui 2003 cand Dunarea se trecea cu piciorul spre Bulgaria si toata navigatia fusese oprita? Asta inseamna sa sece... Sunt multe fluvii in lume care, periodic, seaca pe distante mai scurte sau mai lungi. De data asta nu este goana dupa senzational, este o realitate grava. Mai aminteste cineva despre canalul Bistroe din Ucraina? Saparea acelui canal ar fi diminuat cantitatea de apa care intra in delta romaneasca. Ti se pare o gluma?
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Miercuri, 21 martie 2007, 11:14)

    catwoman [anonim]

    In europa exista 3 dintre cele mai mari situri poluatoare din lume. Doua din ele sint in Romania: Copsa Mica si Baia Mare! Al treilea este in Slovacia.
    Dunarea, delta, Rosia Montana sint alte exemple care se adauga listei.
    Sint multe de facut in tara noastra pentru a incepe sa lucram la protejarea naturii.
  • 0 (0 voturi)    
    Ecosistem (Miercuri, 21 martie 2007, 11:58)

    Traian [anonim]

    Pentru politicienii romani cuvantul "ecosistem" este doar un cuvant trendy, precum "aquis comunitar". Un cuvant care da bine sa-l zici din cand in cand in conferintele de presa. Din nefericire la Minisetrul mediului si diferitele agentii guvernamentale de mediu sunt numiti tot politicieni pentru care aceste cuvinte sunt tot cuvinte trendy.
  • 0 (0 voturi)    
    natura! (Miercuri, 21 martie 2007, 12:11)

    ionica [anonim]

    Nu-i nici o problema!
    Sa facem autostrazi, viloaie si mall-uri!
    Oricum din toamna vor fi niste cataclisme de neimaginat!
    Si atunci la ce mai avem nevoie de Dunare?
    Pana in 2012 o sa ramanem (daca o sa numaram printre cei nefericiti!?) foarte putini!
    Asa ca, trucati licitatii si luati bani cu ghiotura ca oricum n-o sa va foloseasca!
  • 0 (0 voturi)    
    Pt nr 11 zis si Nostrahamhamus (Miercuri, 21 martie 2007, 16:30)

    Sputin Vodka [anonim]

    In toamna la ce ora mai exact?
  • 0 (0 voturi)    
    dunarea (Miercuri, 21 martie 2007, 19:55)

    Cosma MArian [anonim]

    Ar trebui sa fie oprite lucrarile de amenajare a dunari...si incepute cele de adjustare a navelor ce tranziteaza acest frumos fluviu...sunt curios daca vor incepe lucrarile de amenajare ....kt de putin din delta va ramane neafectata???.....VA REAMINTESC K NU AVEM PIESE DE SCHIMB LA MAMA NATURA...:((