Parlamentul va primi luni lista cu noii ministri

de C.I., E.C.     HotNews.ro
Vineri, 30 martie 2007, 0:00



Premierul a definitivat componenta noului executiv, au anuntat presedintii Camerei Deputatilor si Senatului, Bogdan Olteanu si Nicolae Vacaroiu, potrivit Realitatea Tv. Vacaroiu ar fi declarat ca noul guvern este format din reprezentanti PNL si UDMR.

Consilierul de presa al lui Nicolae Vacaroiu, Andrei Alexandru, a confirmat pentru HotNews.ro ca presedinte Senatului a fost instiintat de ministrul delegat pentru relatia cu Parlamentul, Mihai Voicu, ca premierul Tariceanu va prezenta spre validare Parlamentului, in cursul diminetii de luni, lista noului guvern.

Alexandru a precizat ca nu poate confirma alte informatii pe aceasta tema. Antena 3 a transmis, vineri seara, ca negocierile privind componenta guvernului s-au blocat din cauza refuzului UDMR de a prelua portofoliul Justitiei de catre Peter Eckstein-Kovacs.

Ludovic Orban, vicepresedintele PNL, a spus la Antena 3 ca, "din ceea ce stie", formula guvernamentala nu e gata, la ea lucrand persoane din structurile guvernamentale.

Orban a reiterat motivele formarii unui nou guvern - atitudinea PD la conditiile PNL de a-i inlocui pe ministrii democrati care au subminat autoritatea premierului, Monica Macovei, Vasile Blaga si Radu Berceanu, precum si lipsa unui acord privind retragerea trupelor romanesti din Irak si nominalizarea lui Adrian Cioroianu in functia de ministru de externe.

Biroul politic al PNL trebuie sa valideze lista cu noii ministri, inainte de a fi prezentata in Parlament. Potrivit Antena 3, Nicolae Vacaroiu ar fi cerut ca lista sa fie trimisa in Legislativ luni, pana la ora 10.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


103 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Ce este o coincidenta ? (Sâmbătă, 31 martie 2007, 5:02)

    OARE CINE [anonim]

    O coincidenta este atunci cand un presed., PNL-ist, al camerei dep. si un presed., PSD-ist, al senatului, stabilesc la aceeasi data (4 apr) o sedinta a camerelor...reunite si nicunul nu stie ordinea de zi.

    De ce? Pentru ca ei nu s-au inteles nicicum, asa cum nu s-au inteles nici PNL cu PSD, asa cum nu au fost niciodata la mana aceluiasi sponsor, asa cum PSD nu se mai arata acum chinuit de datoriile de 80 mild. lei avute din 2004, asa cum orice asemanare a banuielii cu realitatea e doar intamplatoare.

    Asa cum presed. camerelor, inca nereunite, au cunostinte reunite despre acelasi subiect, cum PSD isi aduna filialele tot in actiuni convergente, asa cum ar fi sa apara si o anume solutie a CC tot pana la 4 apr.

    Coincidenta este ca o intelegere care nu se vede cand exista sau care poate exista si cand nu se vede.

    O imensa coincidenta e ca DIN ACELASI MOMENT a inceput recitalul sincronizat PNL-PSD, cum ca VINOVATUL crizelor mosite chiar de acest DUET, ar fi TOT SI ...NUMAI Traian Basescu. (amanarea euroaleg. ca PARTIE pt criza, suspendare, motiunea Macovei, modif. ref. anti-Basescu, comisia )

    Asta-i o coincidenta, mare cat rusinea PSD-istilor, PRINCIPALII VINOVATI de crearea, intretinerea si, mai ales, amplificarea crizei.

    Numai cine crede ca in iulie 2005 Tariceanu s-a razgandit, cu anticipatele, dintr-o coincidenta si nu din prostie ...demna de criza, se insala amarnic.

    „Motivul” indepartarii M Macovei (ca nu a semnat pt o ilegalitate) nu-i o coincidenta, pt ca Tariceanu a dovedit ANTERIOR cat i-a obstructionat demersurile si cat o dorea ...plecata.

    Scenaristii sunt naivi si vad prea multi creduli.
    Faptul ca chiar exista si destui creduli e doar o ...coincidenta.

    Guvernul numit dorinta, PNL-UDMR? E deja ca o AUTONOMIE guvernamentala.
    Asta DA coincidenta ...cu dorinta electoratului autonom.
    Cine si pe cine reprezinta o astfel de alegere?

    Minoritatea de etnie romana SE ALEGE cu o mare coincidenta: 1 aprilie.
  • 0 (0 voturi)    
    Succes (Sâmbătă, 31 martie 2007, 8:46)

    Gabe2006 [anonim]

    Sper sa trecem peste scandaluri si macar sa se faca treaba. Nu pot sa-l sutin pe D-l Tariceanu care se agata de ultima creanguta inainte de caderea in prapastie dar sper totusi ca lucurile nu vor bate pasul pe loc. Parlamentul va decide, desi nu in concordanta cu populatia. Astept cu nerabdare votul uninominal.
  • 0 (0 voturi)    
    noul guvern (Sâmbătă, 31 martie 2007, 9:22)

    cristescu [anonim]

    Poate invatam si noi regulile moderne de functionare a unei echipe guveranmentale. Sa nu uitam ca suntem ... provincie a Europei si trebuie sa adaptam regulile UE care au dus Europa la prosperitate.
    Macovei si Blaga stiu ce este aceea onoare?
  • 0 (0 voturi)    
    OARE CINE (Sâmbătă, 31 martie 2007, 9:22)

    cine oare [anonim]

    Si ce daca?
  • 0 (0 voturi)    
    Pt. 4 - Intrebarea este incompleta (Sâmbătă, 31 martie 2007, 9:49)

    Sandu [anonim]

    "Macovei si Blaga stiu ce este aceea onoare?"

    Intrebarea trebuia completata cu:
    Tariceanu, Macovei si Blaga stiu ce este aceea onoare?"

    Deja parca raspunsul e complet diferit, nu-i asa?
  • 0 (0 voturi)    
    Parlamentul va primi luni lista cu noii ministri... (Sâmbătă, 31 martie 2007, 10:28)

    x [anonim]

    ... si se va putea sterge undeva cu ea, deoarece nu va avea ce sa voteze, pentru ca nu se va schimba structura politica a Guvernului. Ministri vor fi revocati si numiti din si in noul cabinet de catre presedinte, la propunerea primului-ministru, in conformitate cu Art 85, alin (2) din Constitutie. In noul guvern PD va avea cel putin la fel de multi ministri ca si PNL, daca nu mai multi.
    Pastrarea actualei structuri politice a Guvernului si a actualului program de guvernare este singura solutie care ii permite motociclistului sa fie 100% sigur ca nu-i zboara pernele de sub fund, nefiind nevoit sa se prezinte pentru vot in fata Parlamentului. Iar pedesereul, dornic nevoie mare de anticipate si pentru a ne arata ce tare este, va introduce o motiune de cenzura imediat dupa Paste (le cailor).
  • 0 (0 voturi)    
    Astazi va fi primul congres PLD (Sâmbătă, 31 martie 2007, 10:44)

    x [anonim]

    Sa te tii bruiaje, interventii si conferinte de presa tinute in paralel de badaranii ramasi in PNL in frunte cu motociclistul (care tocmai atunci vor avea de comunicat tarii mesaje extraordinar de importante, poate chiar fasuri precum mult-trambitata “remaniere guvernamentala”), invitati pe la televiziuni care vor sti ce sa comenteze despre ceea ce spun membrii PLD inainte chiar ca acestia sa deschida gura etc, toate astea cu scopul evident de a minimaliza si bagateliza mesajul transmis de acest nou partid.
    Urmariti televiziunile astazi, ca sa vedeti adevarata dimensiune a manipularii media si a practicilor neo-staliniste de infierare a dusmanului, implementate cu succes de televiziunile oligarhiei.
  • 0 (0 voturi)    
    Tariceanu individ lipsit de increderea romanilor si aparator al coruptiei face legea in Romania?! (Sâmbătă, 31 martie 2007, 13:14)

    roman [anonim]

    Monica Macovei a subminat autoritatea lui Tariceanu ca nu a semnat amanarea alegerilor. Ha!

    In primul rand ca Tariceanu si partidul lui liberal-patrician a decis
    amanarea alegerilor de FRICA electoratului. A blocat dreptul romanilor de a merge la alegeri pentru ca urma sa ia un vot de blam pentru ca este sustinatorul cercurilor corupte afiliate PNL, PSD si PC.
    Cu ce drept acest fotomodel al politicii romanesti si-a permis nesimtirea asta? Ce ce drept refuza sa scoata taxa de prima imnatriculare chiar daca stie ca Romania va primi amenzi uriase daca nu o scoate?

    Pentru ca e un corupt, impertinent. De fapt consilierii israelieni pe care-i plateste cu milioane de euro sa-i dreaga imaginea au ca moto: electoratul prefera un corupt unui prost (sau cam asa ceva).
    Asa sa fie oare? Romanii dupa ce au fost furati ca in codru douazeci de ani o sa prefere sa-l aleaga pe Tariceanu si partidul lui de liberali corupti?!?

    Nici Tariceanu nu crede asta din moment ce incearca sa anuleze sau amane orice fel de vot al romanilor. Pentru ca stie ca eu un nemernic care nu inspira nimanui incredere. Tot ce poate sa faca este sa vanda tara si tot ce-i pica-n mana PSD-ului si PC-ului ca sa-l sustina in functie cat mai mult.

    Electorat PNL (care a mai ramas): puteti vota linistiti pe Felix Voiculescu sau pe nea Iliescu pentru ca acestia sunt aceeasi apa si pamant cu tariceanu. Formeaza coalitia cu platforma electorala 'Salvati coruptii. SI ei sunt ai nostri'
  • 0 (0 voturi)    
    Uite cine vorbeste ! Uite altul care limiteaza drepturile electoratului roman ! (Sâmbătă, 31 martie 2007, 14:27)