Iliescu: Minerii au facut un "act civic" in 1990

Basescu: Victoria mea din pacate va fi impotriva sistemului politic
Geoana: Va fi o "republica semiprezidentiala atenuata"

de V. O.     HotNews.ro
Marţi, 15 mai 2007, 0:00


Foto: DGP / HotNews.ro

Lupta electorala pentru referendumul din 19 mai s-a mutat, marti seara, pe micul ecran.

"Victoria mea, din pacate, va fi impotriva sistemului politic", deoarece acesta a fost cel care a propus romanilor demiterea Presedintelui, a declarat Traian Basescu in cadrul editiei speciale gazduite de Cristian Tudor Popescu si Emil Hurezeanu, la Realitatea TV.

Intre timp, liderul PSD Mircea Geoana a avertizat, in cadrul emisiunii "Intre bine si rau" de la TVR 1, ca "Daca Basescu da semne ca nu a inteles nimic, e garantat ca va continua razboiul de uzura cu Parlamentul."

Ulterior, tot la Realitatea TV, fostul presedinte Ion Iliescu a afirmat ca faptele minerilor din 1990, la Bucuresti, au constituit "un act civic".

Citeste si:
  • Basescu, la ''Nasul'': In dosarul lui Iliescu se prefigureaza acuzatia de genocid

    Traian Basescu la Realitatea TV:
  • Nu as vrea sa mai revin asupra subiectului legat de "genocid". Trebuie sa am o discutie cu fostii sefi de stat romani, inclusiv cu Ion Iliescu, sa vedem daca putem stabili o relatie la acest nivel.
  • Pentru functia pe care a indeplinit-o, toti ii datoram respect lui Iliescu, dar nu orice sef de stat nu e lipsit de pacat
  • Eu am vorbit de mai multe ori despre mineriade, nu o singura data.
  • Efortul jurnalistic al lui CTP de "a pune semnul egal" intre mineriada si afirmatiile privind aruncarea parlamentarilor peste balustrada "nu este fair".
  • Catre CTP: "Stiu sa inot mai bine decat scrieti dumneavoastra".
  • Dupa validarea sau invalidarea referendumului, cred ca toti vom avea obligatia sa tinem cont de votul popular. Marea problema e ce se intampla daca va fi un vot favorabil mie.
  • Evaluarea mea este: voi avea un numar egal, mai mic sau mai mare de voturi decat cel de la alegerile prezidentiale. Este important ca prezenta la vot sa nu lase loc de ambiguitati.
  • Victoria mea, din pacate, va fi "impotriva sistemului politic". Sunt in competitie cu 322 de parlamentari, nu cu Parlamentul. Sistemul politic a propus romanilor demiterea presedintelui.
  • Sistemul oligarhic ia decizii pe care si le asuma in numele poporului. Eu nu spun ca toti cei 322 sunt oligarhi. Foarte multi sunt dependenti de sefii lor de partid, s-au subordonat. 30-40 dintre cei 322 sunt "parte a sistemului".
  • Definitia "oligarh" e legata de cei putini care exercita puterea politica si economica intr-o tara. Pe SO Vantu il incadrez la oligarhie financiara, nu la "oligarhie" in general. Nu am probe ca acum SO Vantu este implicat in decizia politica. Habar nu am daca Vantu ii mai finanteaza pe Vacaroiu si Vosganian.
  • Patriciu l-a influentat de la bun inceput pe Calin Popescu Tariceanu.
  • Eu nu ma pregatesc sa umilesc sistemul politic, ci ii voi face cea mai deschisa oferta: sa respectam votul popular.
  • Nu cred ca putem discuta despre o reconciliere.
  • Prima mea propunere pentru clasa politica: sa facem setul de legi pentru primenirea clasei politice - votul uninominal, revizuirea Constitutiei. Solutia trebuie sa fie "votabila" de catre romani, inainte sa fie "votata".
  • Voi incerca sa conving partidele ca e nevoie de o majoritate care sa rezolve prioritatile Romaniei. Nu am nevoie ca aceste partide sa-mi devina prietene.
  • Am avut o revelatie sa constat ca justitia nu mai este sub control politic, prin reactia la interventiile ministrului Chiuariu.
  • Am facut o eroare cand am mentionat numele lui Pandrea la CSM, am recunoscut acest lucru, nu a fost vorba despre o influentare decisiva.
  • M-am razgandit in privinta demisiei deoarece se pregatea o lege care sa-mi interzica sa mai candidez.
  • Nu am facut greseli mari, care sa fie greseli ce au influentat decizia de suspendare. Poate sa fie mici ajustari de comportament. Nu am gresit in relatia cu Parlamentul.
  • Rugamintea mea pentru romani este sa mearga in numar cat mai mare la vot.
  • Nu accept sa mi se spuna ca nu am dreptul sa condamn comunismul pentru ca am fost membru PCR.
  • Am inselat UE prin faptul ca am ascuns biletelul lui Tariceanu care intervenea pentru Patriciu deoarece aceasta ar fi adaugat "inca o dificultate" pentru Romania inaintea aderarii.

    Geoana la TVR 1:
  • Daca Basescu da semne ca nu a inteles nimic si se comporta la fel, e garantat ca va continua razboiul de uzura cu parlamentul.
  • Referitor la campania comuna cu PRM, pentru referendum: dupa ce terminam un efort de o luna de zile, fiecare partid se intoarce la treburile lui
  • Va fi o "republica semiprezidentiala atenuata".
  • Despre Traian Nasescu se va afla, mai devreme sau mai tarziu, tot ce a facut in "viata anterioara", inainte de 1989.
  • Niciunul dintre noi nu a vrut sa intre intr-o confruntare de o asemenea anvergura pana la 1 ianuarie 2007.
  • Ca Parlamentul nu are o reputatie grozava, suntem de acord. Dar daca Basescu va continua confruntarile, criza politica va continua.
  • Orice formula de stabilitate politica in Romania se face intre partidele parlamentare.

    Ion Iliescu la Realitatea TV:
  • Sa ma aprecieze Basescu pe mine de partea oligarhilor este o eroare profunda. Oligarhie e in Rusia, nu la noi.
  • Ce se va intampla daca Basescu se intoarce la putere "depinde de comportamentul domnului Traian Basescu".
  • Intrebat ce a invatat din mineriade, Iliescu spune ca "se da pe seama minerilor, pe nedrept, violenta". Nu minerii au provocat atunci violenta, ei au fost efectul si nu cauza.
  • Minerii meritau sa le multumesc, pentru ca politia capitalei disparuse iar ei faceau "un act civic, de solidaritate si cu institutiile statului, si cu populatia capitalei".
  • "Le-am multumit minerilor ca sa plece din capitala". Din mineriade "am invatat cum sa construim statul de drept".
  • Avizul Curtii Constitutionale este consultativ, iar Parlamentul ia in considerare avizul consultativ, dar ia "decizia cuvenita". Masura nu este deloc stramba. "La niciunul dintre cele 19 puncte Curtea nu spune nu".
  • Geoana nu este un candidat automat la presedintie.
  • Singurul in discutie la referendum este presedintele suspendat.
  • Partidele parlamentare isi vor face calculele proprii dupa referendum.
  • Starea de incordare se rezuma la conflictul Basescu-Tariceanu.
  • Conteaza daca pentru Basescu voteaza 51% sau 65% dintre alegatori.
  • Nu cred ca la ora actuala este potrivit votul uninominal.
  • Viata publica din Romania anului 2007 are nevoie de Ion Iliescu, prin experienta si echilibru. Ma gandesc daca voi mai candida, ma intereseaza sa fiu activ in societatea civila.






  • Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


    327 vizualizari

    • 0 (0 voturi)    
      Apel la normalitate de la Doina Cornea (Marţi, 15 mai 2007, 20:32)

      Marius [anonim]

      Cunoscuta luptatoare anti-comunista Doina Cornea face un apel la normalitate, intr-o perioada tulbure pentru Romania. Doina Cornea spune ca vina apartine excluisv policienilor, care cauta galceava ca forma de stapanire. Mai mult, oamenii lucizi se dusmanesc pentru ca au optiuni politice diferite, mai spune Doina Cornea in apelul sau. Doina Cornea spune ca Romania trece in ultima perioada printr-o regretabila stare de anormalitate.
      "Exemplul pe care ni l-a dat presedintele tarii, Traian Basescu, nu e cel mai bun, dar nici atitudinea unor distinsi intelectuali, care ii sustin pana si defectele, ceea ce e foarte periculos, nu e de apreciat. Multi reprezentanti ai elitei romanesti fac greseala caderii in admiratie, actiune care l-a legitimat si l-a sustinut pe Ceausescu, fara rezerve, contribuind substantial la cultul personalitatii", a subliniat aceasta.

      Doina Cornea mai spune ca nu putem asista impasibili la fenomenul care duce la un singur pol de putere si la degradarea vietii sociale. Mai ales ca ne-am castigat cu greu libertatea, spune cunoscita luptatoare anticomunista. Pentru a ne integra demn in familia europeana, Doinea Cornea spune ca ne trebuie politete, moderatie si intelegere, pentru ca orice violenta verbala e tot atat de daunatoare ca si cea fizica.

      Valorile fundamentale ale democratiei trebuie aparate de noi toti, spune in apelul sau Doina Cornea. Si aceasta, pentru ca pluralismul ne asigura libertatea sa putem alege liber si pentru ca nu avem nevoie de un singur partid.
    • 0 (0 voturi)    
      CTP - mutra de gestapovist (Marţi, 15 mai 2007, 20:36)

      ciuleandra [anonim]

      este un personaj absolut sinistru acest ziarist care poarta numele de cristian tudor popescu...

      numai privirea, numai atitudinea acestuia te trimite la un gestapovist, la un ilustru reprezentant al securitatii ....

      bleah!
    • 0 (0 voturi)    
      dovezi (Marţi, 15 mai 2007, 20:58)

      mental [anonim]

      vor veni tot felul de sarlatani si vor spune: "Unde sunt dovezile?". raspuns: incepand de la oamenii care au trait acele vremuri pana la casete video, site-uri pe care se pot vedea filmulete. Acolo sunt!
    • 0 (0 voturi)    
      Campanie (Marţi, 15 mai 2007, 21:32)

      Nicolae [anonim]

      Basescu Iliescu Ceausescu aceiasi sete de putere dar mijloace diferite de exprimare !
      Stimati domni casa de toleranta nu functioneaza trebuie schimbate "profesionistele" se implinesc in curand cei 20 de ania i lui Brucan cred ca nu mai suntem "stupid people".
    • 0 (0 voturi)    
      inca 4 zile (Marţi, 15 mai 2007, 21:38)

      manu [anonim]

      Hai Base!
    • 0 (0 voturi)    
      Non-demisia e acum avantaj tactic (Marţi, 15 mai 2007, 21:40)

      Fane [anonim]

      Mda, se pare ca Base e acum mai castigat ca a promis ca va demisiona si nu a facut-o. Daca nu ar fi spus-o si ar fi demisionat direct ar fi cazut direct in latzul celor 322. Asa macar a tatonat terenul, a inteles care le sunt baietilor intentiile si a luat cea mai buna decizie.
    • 0 (0 voturi)    
      interesant! (Marţi, 15 mai 2007, 21:41)

      aryana [anonim]

      oricat de mult a incercat C. T .Popescu sa-l incurce pe presedinte nu a reusit.Multumesc moderatorilor pt aceasta emisiune.NU DEMITERII!!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      E timpul sa deschidem ochii (Marţi, 15 mai 2007, 21:43)

      Ion Brinza [anonim]

      E timpul sa deschidem ochii: www.apara-democratia.eu
    • 0 (0 voturi)    
      Deschide ochii (Marţi, 15 mai 2007, 21:44)

      Liviu Babes [anonim]

      www.apara-democratia.eu
    • 0 (0 voturi)    
      A fost ok Basescu la Realitatea (Marţi, 15 mai 2007, 21:47)

      Cristian [anonim]

      I-a mai venit inima la loc dupa rezultatul sondajului CURS unde are 70%.
      PSD-PNL-UDMR-PRM-PC fug ca sobolanii rosii spre vagauni. Nu prea mai au glas.
    • 0 (0 voturi)    
      CTP-ule, te-a facut Base sa mergi in slip! (Marţi, 15 mai 2007, 21:48)

      John Doe [anonim]

      Inca o data, Baselu a dovedit ca e un zoon politikon de exceptie, care poate da clasa oricarui politician mioritic si poate face de foi lei pe orice ziarist, cit de coltos ar fi el, si mai coltos decit CTP nu cred ca exista, caci cei de saptamina trecuta au fost doar trei catzelusi si un papagal - Ciutacu. Draga CTP, Baselu pe care-l urasti cu o ura atavica te-a cam facut sa mergi in slip... Oricum, e clar ca, dictator-nedictator, unul mai bun decit Baselu nu avem: l-am vazut pe TVR pe Geoana si mi-am dat seama ca Iliescu e mai profet decit Brucan: Mirciulica-ginerica, baiatul de general Secu, e intocmai cum l-a descris fostul lui sef: Prostanac. Atit si nimic mai mult.
    • 0 (0 voturi)    
      Solutia (Marţi, 15 mai 2007, 21:55)

      Mihnea [anonim]

      Cea mai buna solutie este cea propusa de Geoana. Parlamentul sa voteze o hotarare (deci fara a putea fi atacata la Curtea Constitutionala) prin care sa i se indice clar lui Basescu ce poate sa faca: sa plimbe cainii la Cotroceni, sa scrie carti, sa nu se uite la TV, sa fie obligat odata pe luna sa-si ceara scuze poporului roman in direct la TV, sa nu aiba dreptul la vizitatori decat cei avizati de parlament. Astea si ar fi de ajuns ca Basescu sa plece singur. Nu se poate schimba o Constitutie pentru un singur om, are dreptate d-ul Iliescu. Apoi dupa neutralizarea marinarului se va putea relua activitatea in armonie si intelegere. Altfel nu se poate! In plus trebuie degradat din drepturile uni fost presedinte pentru ca este singurul care a incalcat Constitutia.
    • 0 (0 voturi)    
      Orice formula de stabilitate politica se face de catre partidele mafiote.? (Marţi, 15 mai 2007, 21:59)

      Canadezul [anonim]

      Ce vrei sa spui tu individ prostanac acolo? Ca viitorul Romaniei trebuie sa fie stabilit doar de partidele parlamentare care nu au nici o ideologie si nici o intentie de a respecata poporul? Singura lor 'religie' este jaful. Nici Basescu nu e un caine mai breaz de seama ce spuna ca Iliescu trebuie respectat. pentru ce sa fie respectat Iliescu? Pentru crime? Locul criminalilor este la puscarie.
      De vointa populara nu ai auzit? Nu-ti spune nimic cei 80 % din romani care voteaza Contra Mafiei pdsr?
    • 0 (0 voturi)    
      interesant (Marţi, 15 mai 2007, 22:00)

      CP_away [anonim]

      pare sa fi fost o emisiune interesanta; am sa ma uit si eu mai incolo, pe site la Realitatea.
      ceva opinii pertinente?:)
    • 0 (0 voturi)    
      pt geona si ai lui comunisti(tariceni nu pnl-isti) (Marţi, 15 mai 2007, 22:03)

      xyz [anonim]

      La referendum ar trebui sa se discute despre incalcarea grava a constitutiei de catre presedintele Romaniei - nu daca acesta a facut greseli, nu daca a deranjat sau este galagios, scandalagiu etc. Daca a incalcat trebuie precizat articolul si opinia consultativa dar obligatoriu, de netagaduit, favorabil avizatoare a argumentatiei parlamentului. Daca nu, e abuziva si ilegala, iar celor ce au votat ilegal trebuie sa li se ridice imunitatea spre a fi cercetati asupra motivelor care au condus la incalcarea constitutiei si care au pus intr-o lumina proasta parlamentul. In rest, nu suntem la alegeri prezidentiale ca se masuram perfomantele presedintelui, daca trebuie pus altul pe placul altora. Voi judeca si decide la alegeri! Acum votez 'nu' pentru ca ma cheama abuziv sa-mi exprim opinia 'daca vine vara sau nu'. Pe timpul si banii nostrii, dispretuind ceea ce pretind ca apara -legea.
      Mai mult vor sa legitimam incalcarea legii de catre parlament (doar este singura institutie suprema - exponenta partitelor politice?!). Furati, ca vi se cuvine, dar fara ajutorul/prostirea cetatenilor!
    • 0 (0 voturi)    
      Deschide ochii (Marţi, 15 mai 2007, 22:05)

      Liviu Babes [anonim]

      w w w . apara-democratia . r o
    • 0 (0 voturi)    
      referendum (Marţi, 15 mai 2007, 22:13)

      cititor [anonim]

      Cu doi ani in urma, la alegerile prezidentiale cineva spunea ca , daca basescu va deveni presedintele romaniei, va muta circul din primarie la cotreceni. Si asa a fost. Asta-seara la tv. cineva facea observatia ca, daca Basescu va castiga la referendum (ceea ce este f. probabil) va transforma Romania intr-o alta Ucraina. Este un lucru la care ar trebui sa ne gandim...
    • 0 (0 voturi)    
      avantaj TVR (Marţi, 15 mai 2007, 22:17)

      gabriela [anonim]

      De unde ma asteptam ca evenimentul serii sa fie Basescu la Realitatea ,mai ales tinind cont de moderatori,am avut o mare surpriza.Basescu a fost plicticos ,a zis aceleasi chestii pe care le-a zis saptamina trecuta la tvr iar moderatorii n-au stralucit prin nimic.In schimb,nu m-am putut desprinde de Intre bine si rau.A fost o discutie spumoasa,alerta, cu jurnalisti sclipitori in replici (Turcescu a facut show) si din care Geoana a iesit cam sifonat.Excelent tvr-ului si realizatorilor!
    • 0 (0 voturi)    
      Clubul Roman de Prestatiune a aparat interesele celor 322. (Marţi, 15 mai 2007, 22:19)

      Bascaliosul [anonim]

      Dialog electoral :
      Moderator Emil Hureazeanu

      Partile in litigiul electoral televizat :
      1. Presedintele suspendat, reprezentat singur;
      2. Gasca celor 322 reclamanti, reprezentata de Clubul Roman de Prestatiune prin presiune si obstructie; s-a mai vazut si imaginea color a Clubului Roman de asa-zisa Presa.

      Dintre motivele de SUSPENDARE IN VEDEREA DEMITERII propusa prin hotararea adoptata de cei 322 RECLAMAGII ramasi NECOPTI in faza de interpretare a constitutiei, aparatorul acestora a intrebat numai despre unul :
      "influentarea" alegerilor in CSM, (cand i-a urat succes singurului candidat cunoscut ca fiind inscris, pana in acel moment).

      Aparatorul cu presa lasata libera (vai) de capul ei, Cristian Tudor Popescu, habar n-a avut ca in avizul negativ al CC, aceasta s-a pronuntat si a motivat ca nu reprezinta o incalcare a constitutiei, NICICUM, adica nici grava, nici negrava.

      In rest, aparatorul celor 322 s-a facut de toata bascalia cu un ton tendentios, cu intrebari ncare nu aveau nicio legatura cu motivele de suspendare invocate, adica facea jocul celor care AU RAMAS CU MOTIBVELE IN POM SI CAUTA scuze, pretexte, barfe, mahalagisme si alte instrumente de presa care actioneaza la comanda.

      Clubul Roman de Prestatiune a prestat un serviciu ireprosabil ...domnului presedinte suspendat, care a inteles ca trebuie sa-i atraga atentia instrusului aparator sa stea la distanta corespunzatoare si decenta.

      Prestatorul de serviciu CTP a scrasnit din ...ce credea ca numai el are si a trebuit sa-si suspende elanul tineresc pentru ca devenise incompatibil si recuzabil in noua lui postura de avocat al diavolului erijat si in judecato.

      CTP s-a (in)crezut in faza finala a alegerilor de parca ar fi ultima instanta de control, dar nu a putut sa arate decat adevarata fatza a Clubul Relicvei de Presa.

      Parlamentarii de bascalie sustin deja ca VOTUL NOSTRU NU REPREZINTA NIMIC, CA IL VOR IGNORA.
      Poftim lectie de democratie in...aceeasi porcarie!
    • 0 (0 voturi)    
      Nebun (Marţi, 15 mai 2007, 22:19)

      Sictir Geoana [anonim]

      "Ca Parlamentul nu are o reputatie grozava, suntem de acord. Dar daca Basescu va continua confruntarile, criza politica va continua."(Geoana) - si ce ai vrea sa faca Basescu, sa se dea la o parte si sa va lase pe voi astia de la PSD sa furati inca 15 ani?
    • 0 (0 voturi)    
      Forta BASESCU (Marţi, 15 mai 2007, 22:24)

      john [anonim]

      Sa nu te lasi!!! Da-le cand vor fi la pamant ca astia mor greu :D
      Sa demisioneze toti cei 322.
      FOrta BASE
    • 0 (0 voturi)    
      nedumerire (Marţi, 15 mai 2007, 22:32)

      singur eu [anonim]

      D-le Geoana, ce inseamna "republica semiprezidentiala atenuata"? Va pregatiti sa fiti un semipresedinte atenuat, atenuant sau atenuator? Degeaba, NU sunteti nici macar semi, adica 1/2 din Basescu, si NU veti fi presedintele nostru. Avem nevoie de un presedinte intreg, pentru o tara VIE. Fara jumatati de masura.
    • 0 (0 voturi)    
      Pentru ala de la 1 cu Doina Cornea (Marţi, 15 mai 2007, 22:36)

      gelu [anonim]

      Mai lasati-ne in pace cu baba asta senila. Ea traieste pe alta lume. Nu poti sa intri in cocina si sa nu te murdaresti. Basescu nu trebuie sa fie gentleman cu acesti mafioti. Trebuie sa dea cu toporul in ei, altfel Romania ca fi o tara bananiera, cu justitie privata precum spunea Patriciu
    • 0 (0 voturi)    
      CTP l-a cam facut praf pe Basescu (Marţi, 15 mai 2007, 22:42)

      Marius [anonim]

      Desi vad ca sunt multi fani neconditionati ai suspendatului, totusi trebuie sa reucnosc ca Basescu a fost pus serios la colt de CT Popescu.
      Faptul ca fanii pedisti sunt ultragiati de tupeul lui CTP de a-i pune intrebari incomode lui Basescu e relevant... e mult mai simplu sa nu trebuiasca sa dai explicatii pentru gafele nenumarate facute.
    • 0 (0 voturi)    
      NU demiterii!!! (Marţi, 15 mai 2007, 22:43)

      zita [anonim]

      Felicitari domnule Basescu mi-a prestatia dvs tineti-o tot asa nu va lasati clasa politic a trebuie reformata cu oameni onesti si cu bun simt.
    • 0 (0 voturi)    
      base si geoana (Marţi, 15 mai 2007, 22:50)

      a. marin [anonim]

      Base a fost intr-adevar mai plicticos, insa tot el a dominat discutia. Geoana insa a iesit rau. L-au lovit Turcica si Ursu, de i-au mers fulgii. Acum s-a vazut cit de gaunos si demagogic e discursul lui. Base raspundea la intrebari, Geoana fugea de ele. Smecher, insa cu astia nu i-a mers.
    • 0 (0 voturi)    
      Ne mai infruntam la toamna (Marţi, 15 mai 2007, 22:55)

      Cristina [anonim]

      Nu ma va plictisi niciodata repetarea principiilor in care cred. Mi se pare ca sansa noastra este repetarea lor la cel mai inalt nivel. Nu credeti ca procesul lui Iliescu va taia poftele de faradelegi ? Daca i se intampla lui tatucu i se poate intampla oricui. Nu il inteleg prea bine pe domnul Hurezeanu in aceste zile. Il respect enorm pentru moderatia dansului, de multe ori este singurul care face apel la normalitate, la mai putina isterie. Domnule Hurezeanu mergeti o zi si incercati sa tineti o lectie la liceul Lazar...
      Priviti ce eforturi face vestul sa suplineasca inca cateva zile lipsa presedintelui. Maine la CSM vin ambasadori din UE si SUA.
      Ce intrebare e asta - ce veti face daca veti castiga ? Va culege roadele victoriei, va face pace. Bineinteles pe o pace cu barbarii nu te poti baza prea mult timp. Vor fi scindari in PSD si PNL. Nu se poate altfel.
      Intrebarea e cat o sa mai vedem la TV ziaristi de talia lui CTP. Ma oboseste ingrozitor....
    • 0 (0 voturi)    
      THE TIME IS NOW! (Marţi, 15 mai 2007, 23:01)

      nexus [anonim]

      din motive tehnice nu am putut urmari in direct emisiunea cu presedintele traian basescu si hurezeanu, asa ca ... am accesat emisiunea lui mihaiu cu geoana. am vazut un cocosel speriat care, incapabil sa emita discurs coerent si credibil,... disperat ca nu primeste respectul pe care il merita un nomenclaturist in tara SA, incepe penibil sa strige in ultima instanta "Aloo, aloo, domnu' Turcescu...". Imi pare rau ca domnul Turcescu, pe care il respect foarte mult, nu a reusit sa isi infrineze minia si greata, pentru a pune intrebari la obiect cu raspunsuri categorice, gen DA sau NU. Il putea incolti fara mila. Figura aceasta insipida, nevertebrata si debila ne "conduce" destinele fratilor!!! Folosesc ghilimelele pt ca stim cu totii ce inseamna o marioneta. Cine nu a auzit de Pinnocchio? Cind o sa-l vedem pe vacaroiu anchetat? Pe el si toate fantomele care se preumbla pe scaunele parlamentului de 20 de ani? Nu trebuie sa uitam ca votul de pe 19 mai NU este un vot pro Basescu. ESTE UN VOT ANTI PARLAMENT!!!! Sper cu naivitate ca, odata reales, Traian va scoate un as de pe mineca ... se va dizolva parlamentul si vom avea anticipate cu vot uninominal. In rest, ii doresc lui rosca stanescu si tuturor scursurilor de teapa lui sa intre in moarte clinica vreo 20 de ani si sa se trezeasca cu o senzatie crunta ca cineva le-a furat cei mai frumosi ani din viata (anii in care s-ar fi pensionat probabil pe undeva prin hawaii cu caciula pe care ne-au furat-o). Poate asa vor intelege intr-un final cum se simt multi tineri care nu au plecat din tara in anii astia sperind ca pina la urma vor avea un trai decent. Mi-e o greata ancestrala!!!

      votati NU fratilor! Cetatenii Rominiei cer vot uninominal si alegeri parlamentare anticipate!
    • 0 (0 voturi)    
      Atenuarea prostiei zgomotoase... (Marţi, 15 mai 2007, 23:04)

      gerula [anonim]

      Masochist trebuie sa mai fie si inginerul M. Geoana.
      Atenuarea potlogariilor in numar (fatidic!) de 322?

      NU! demiterii.
      Vant din pupa!
    • 0 (0 voturi)    
      Si totusi (Marţi, 15 mai 2007, 23:06)

      Pt 24 [anonim]

      Tu la care emisiune te-ai uitat? Nu de alta dar CTP-ul la un moment dat doar asculta ce zic ceilalti 2...
    • 0 (0 voturi)    
      Pareri si pareri (Marţi, 15 mai 2007, 23:29)

      Claude [anonim]

      Ma uitam la TVR si ma cruceam. Il intrebau pe Geoana ce va face cind va veni Basescu inapoi, o tineau in scenarii (Ursu sluga lui Patriciu, Rosca Stanescu turnatoru') dar nimeni nu a pus corect problema: Basescu se intoarce cu un VOT POPULAR inapoi. Asa mai erau niste scenarii tesute cu ce va fi in Parlament ca poporul nici nu era bagat in ecuatie. Treziti-va ba, noi v-am dat mandat, noi vi-l luam!!!
      Rusine Ursu, rusine Rosca Stanescu

      PS: Il vad pe "analistul" militar Tudor tot mai inversunat. Cumva l-a refuzat Base in echipa de la Cotroceni? ;)
    • 0 (0 voturi)    
      (Marţi, 15 mai 2007, 23:37)

      mental [anonim]

      Evident ca domnul Geoana fiind intr-un asalt permanent nu a mai putut face fata si a cedat, in schimb Basescu, fiind tinta unei singure tabere, a putut face fata cu usurinta. Eu insa nu pricep o chestie. CUM POATE ILIESCU sa il tina pe Geoana ca presedinte PSD. II face de rusine. Nu sunt fan iliescu dar o asemenea miscare este de-a dreptul sinucigasa!
    • 0 (0 voturi)    
      Curiozitate... (Marţi, 15 mai 2007, 23:39)

      Laurentiu X [anonim]

      Draga Mirciulik
      Daca tot vom afla ce a facut Basescu dupa 1989 ne spui si noua ce ai facut TU dupa 1989....
      De altfel te las sa iti savurezi ultimele zile de glorie....
      Urmeaza PSD la 15 % detronarea ta , impunerea lui Diaconescu , reforma mizeriei numite PSD (poate il eliminati si pe godacul sot de criminala Adrian Paunescu)) .
      Vei merge linga soferasul de mitrea, nastase scl...
      Laurentiu X
    • 0 (0 voturi)    
      Curiozitate... (Marţi, 15 mai 2007, 23:40)

      Laurentiu X [anonim]

      Draga Mirciulik
      Daca tot vom afla ce a facut Basescu dupa 1989 ne spui si noua ce ai facut TU dupa 1989....
      De altfel te las sa iti savurezi ultimele zile de glorie....
      Urmeaza PSD la 15 % detronarea ta , impunerea lui Diaconescu , reforma mizeriei numite PSD (poate il eliminati si pe godacul sot de criminala Adrian Paunescu)) .
      Vei merge linga soferasul de mitrea, nastase scl...
      Laurentiu X
    • 0 (0 voturi)    
      Si noi votam (Miercuri, 16 mai 2007, 0:03)

      Attila Kovago [anonim]

      Este prea fals problema ca magiarii(RMDS) nu voteaza Basescu. Noi sintem multi care vrea ca Basescu sa fie presedinte. Degeaba incearca sefi nostri sa ne convinga sa fim impotriva. Vom merge la vot si vom vota NU pt. Romania si pt. ca noi, maghiarii sa traim in tara noastra Romania. NU demiterii lui Base !
      PS. basescu are dreptate cu Verestoy Attila, prenume ca al meu din pacate
    • 0 (0 voturi)    
      hotnews (Miercuri, 16 mai 2007, 0:14)

      Mihai Georgescu [anonim]

      Citesc de cateva zile numai publicitate demagogica pe site-ul dvs. Nici nu m-am deranjat sa mai parcurga articolul, mi-au cazut insa ochii pe ultimul comentariu, al unei dudui, Cristina, care crede intr-o pace utopica pe care, chipurile, ar fi in stare s-o instituie Basescu Traian. Sunteti jalnici. Trebuie sa intelegeti ca manipularea mass media nu [prea mai] este posibila - voi puteti crea numai "agenda" cititorului, nu il puteti convinge ca intregul univers e pro-Basescu. Ar trebui sa va fie rusine - din 20 mai, cand va fi limpede pentru toata lumea ca scandalagiul a plecat definitiv, nu va va mai deschide nimeni pagina. Repet - sunteti jalnici.
    • 0 (0 voturi)    
      Act civic (Miercuri, 16 mai 2007, 0:32)

      Andi [anonim]

      Minerii meritau sa le multumesc, pentru ca politia capitalei disparuse iar ei faceau "un act civic, de solidaritate si cu institutiile statului, si cu populatia capitalei".

      Sigur? Judecati singuri:

      http://www.youtube.com/watch?v=a3odUFGqne4&mode=related&se arch=
    • 0 (0 voturi)    
      pt #28 (Miercuri, 16 mai 2007, 0:32)

      Andrei Paunescu [anonim]

      #28 ... corect, mergi in debara si repeta timp de juma de ora: "sunteti jalnici" "sunteti jalnici" "sunteti jalnici".
    • 0 (0 voturi)    
      Din mineriade "am invatat cum sa construim statul de drept". (Miercuri, 16 mai 2007, 1:13)

      Anonim [anonim]

      Acest nemernic continua sa ne creada tampiti. Mai degraba din mineriade am inteles de ce il votam acum pe Basescu, sa scapam o data de blestemul mineriadelor si sa nu dam in cel al oligarhilor.

      Ii multumim lui Iliescu ca ne aduce aminte atat de bine de ce il uram profund.
    • 0 (0 voturi)    
      o sa votez si eu..:) (Miercuri, 16 mai 2007, 1:16)

      vot [anonim]

      o sa votez si eu, DA...adica sa fie demis, doar pentru a va arata ca mai sunt unii care voteaza altfel decat 99% din populatia tarii. ( prea puneti patima si suflet...)
    • 0 (0 voturi)    
      @Mihai Georgescu(36) (Miercuri, 16 mai 2007, 1:16)

      olandezu [anonim]

      Domnule Georgescu, manipularea mass media nu mai este posibila intr-adevar. Cu toate ca buna parte din media RO canta "cum trebuie", oamenii s-au mai trezit si mai au access si la net. PRoblema cu netul e ca e cam prea mult pentru alde Voiculescu. Nu-l poate cumpara.

      Sa vedem ce va fii de 20 Mai.

      Eu unul am de spus un singur lucru: NU!
    • 0 (0 voturi)    
      pentru nr. 36 (Miercuri, 16 mai 2007, 1:18)

      anonim [anonim]

      In general nu scriu replici pe forum ci doar imi exprim opiniile dar tu dai afara de prostie. Poti sa nu citesti Hotnews daca vrei, sau mai degraba uita-te pe Jurnalul, Ziua, Adevarul, etc sau orice post de televiziune si spune cum e acolo influentata opinia publica si mai lasa-ne atunci cu morala. E normal ca nu poti sa iti pastrezi complet echidistanta cand vezi asta.

      Basescu e salvarea romaniei, nu numai prin faptul ca e o persoana mare, dar prin ceea ce vrea el, o Romanie moderna, o reforma a clasei politice, o justitie independenta.

      Idealurile astea sunt straine din pacate celor care au votat contra lui Basescu in parlament asa ca, chiar nu exista alternativa la vot decat NU si Hai Basescu.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu inteleg insa dece Base spune ca Iliescu trebuie respectat pentru ce a facut (Miercuri, 16 mai 2007, 1:44)

      Canadezul [anonim]

      Eu unul voi vota pentru demiterea lui Base desi am fost un fervent sustinaor al lui. Daca dupa tot dezastrul pe care acest criminal bolsevic le-a produs Romaniei, Basescu imi spune mie ca Iliescu trebuie respectat, atunci sa ma pupe in varful p......ii. E si el la fel de mafiot ca toti ceilalti.
    • 0 (0 voturi)    
      comparatie (Miercuri, 16 mai 2007, 4:05)

      cccipr [anonim]

      Difererenta uriasa de prestatie si prestanta intre Basescu si Geoana. In favoarea primului.

      Basescu raspunde direct si la obiect. Nici un cuvant din discursul sau nu e in plus. Face fata calm si sigur pe el intrebarilor, oricat de incomode ar fi. Tine la respect jurnalistii, oricat de agresivi ar fi ei.

      Geoana pare firav. Cedeaza inca de la primul asalt al jurnalistilor. Se pierde in idei. Ocoloeste intrebarile incomode, incercand sa dirijeze raspunsurile spre teme pregatite. Este domnat de jurnalisti.

      Din pacate pentru foarte multi alegatori, Basescu nu are inca rival.

      http://www.cccipr.blogspot.com/
    • 0 (0 voturi)    
      \ (Miercuri, 16 mai 2007, 4:46)

      Tavi [anonim]

      "Ura ... fata de Basescu a fost mai mare decat dreapta judecata politica.

      Iar a lua decizii bazate pe ura nu e doar o slabiciune umana, ci si dovada unei prostii monumentale."

      "Geoana si Tariceanu s-au descalificat. La fel, pacalicii care le tin isonul.

      Daca tot s-au hotarat sa fie serpalai politici, puteau macar sa fie serpalai destepti. Dar ce-au facut ei? L-au suspendat pe presedintele tarii, apoi n-au mai stiut cum sa gestioneze suspendarea! Au dat cu toporul in Basescu si au vazut - ei, dracie! - ca sangele curge din ei.
      In micimea lor politica, Geoana, Tariceanu si aghiotantii lor nu-si recunosc erorile gigantice, ci pozeaza in victime inocente ale unui popor nerecunoscator.

      Aduceti un popor care sa-i inteleaga si pe ei! Un popor care sa-i merite, caci actualii cetateni romani nu mai vor nici in ruptul capului sa inghita hotia si prostia!".(EVZ)
      NU DORESC DEMITEREA PRESEDINTELUI propusa de niste nulitati politice.
    • 0 (0 voturi)    
      "Geoana si Tariceanu s-au descalificat. La fel, pacalicii care le tin isonul. " .Pe ura lor contra lui Basescu NU SE PUTEA CONSTRUI NIMIC. (Miercuri, 16 mai 2007, 4:47)

      Tavi [anonim]

      "Ura ... fata de Basescu a fost mai mare decat dreapta judecata politica.

      Iar a lua decizii bazate pe ura nu e doar o slabiciune umana, ci si dovada unei prostii monumentale."

      "Geoana si Tariceanu s-au descalificat. La fel, pacalicii care le tin isonul.

      Daca tot s-au hotarat sa fie serpalai politici, puteau macar sa fie serpalai destepti. Dar ce-au facut ei? L-au suspendat pe presedintele tarii, apoi n-au mai stiut cum sa gestioneze suspendarea! Au dat cu toporul in Basescu si au vazut - ei, dracie! - ca sangele curge din ei.
      In micimea lor politica, Geoana, Tariceanu si aghiotantii lor nu-si recunosc erorile gigantice, ci pozeaza in victime inocente ale unui popor nerecunoscator.

      Aduceti un popor care sa-i inteleaga si pe ei! Un popor care sa-i merite, caci actualii cetateni romani nu mai vor nici in ruptul capului sa inghita hotia si prostia!".(EVZ)
      NU DORESC DEMITEREA PRESEDINTELUI propusa de niste nulitati politice.
    • 0 (0 voturi)    
      Bine si rau (Miercuri, 16 mai 2007, 8:25)

      Clcoky [anonim]

      Saracul Geoana. L-au cam mancat aia in emisiune.]
      Emisiunea pe scurt:
      http://clocky.ro/wblog/2007/05/16/geoana-la-bine-si-rau/
    • 0 (0 voturi)    
      Ce facem, oameni buni? (Miercuri, 16 mai 2007, 8:43)

      RazvanM [anonim]

      Geoana - un papagal. Tariceanu - o marioneta. Iliescu - un criminal. Marko Bella - sub pragul electoral. Astia sunt liderii celor care l-au suspendat. Si a trecut o luna de campanie electorala! Am aflat ceva nou de la ei? Ntz! Aflam ca Basescu face, ca Basescu drege. In rest? Care sunt planurile lor pe termen lung, ca doar sunt sefii din Parlament? Ce fac dupa, daca-l dau jos?
      Singurul lucru pe care l-au scos de la ei: nu au niciun fel de planuri, nici strategie. PSD s-a aruncat in aceasta monstruasa gluma pe seama poporului roman din dorinta de a iesi din conul de umbra din mintea lui Iliescu. Cu Penele nu-i problema cea mare ca sunt disperati, problema este ca si-au decapitat conducerea partidului. N-au lideri si se zbat precum o gaina fara cap. Gasesc tot felul de strategii idioate, dictate de Finkelsteini si alte personaje obscure, despre care eu cred ca-si bat joc de ei si le iau si banii. Desi am o impresie destul de serioasa ca de fapt tot noi platim afisele alea cu "s-a schimbat, bla, bla" sau prezervativele pe care le impart prin tara. Tot ce pot sa spun despre asemenea "initiativa" "inteligenta" este: vreau si eu doo cutii, ca tot din banii mei sunt platite! Prosti da.... prosti rau.
      P.S. Oare PNL, care la un moment dat parea un partid serios, doar pe tanci neintarcati si pe semidocti cu doua-trei facultati, dar fara idei, se mai bazeaza?
    • 0 (0 voturi)    
      Disperare (Miercuri, 16 mai 2007, 9:00)

      dichiseanu [anonim]

      In iesirile , pe posturi , ale lui Iliescu si Geoana se transpira spaima.CVT se credea MARELE INCHIZITOR,pe Realitatea pana cand i s-au inclestat maxilarele culminand cu "CVT :a mea e mai mare,Base : a mea e mai tare".
      Important este ca dupa REFERENDUM sa inceapa limpezirea vietii politice.
    • 0 (0 voturi)    
      Tara arde... (Miercuri, 16 mai 2007, 9:18)

      je [anonim]

      E bine ca tara arde....la propriu vorbind, si ei au timp de suspendari si referendumuri ... intr-adevar cand alte probleme nu mai sunt de rezolvat si totul merge struna, trebuie ce-i drept sa inventam unele pt iesirea din monotonie
    • 0 (0 voturi)    
      Basescu suveran! (Miercuri, 16 mai 2007, 9:43)

      Dr Marutza [anonim]

      Au dorit sa-l puna-n corzi! Ei, bine, s-a petrecut exact invers! Aceasta figura jalnica de "cel mai mare jurnalist in viata" ar face bine sa ne mai lase.n pace! E acru, arogant, gretzos, impertinent etc...Odata in plus, dl Presedinte a vorbit coerent, la obiect si fara emfaza. Nu s-a lasat admonestat de aroganta interlocutorului si i-a raspuns pe masura, calm dar apasat!Toata fala jurnalistica a lui CTP a fost spulberata de felul in care Presedintele ales al Romaniei s-a prezentat in fata telespectatorilor. Bravo, dle Basescu, inca niste puncte in plus in favoarea aclui NU hotarat de pe 19 mai!
    • 0 (0 voturi)    
      CTP "sinistru" ca nu e mielusel? (Miercuri, 16 mai 2007, 9:57)

      Bogdan [anonim]

      CTP-ul, "acel personaj sinistru" cum il numiti, este unul din putinii ziaristi care nu se gudura pe langa unul sau altul din politicienii zilei ( ati vazut cum il peria Hurezeanu pe Base la Realitatea ?!? Aproape mi-era mila de el). Nu confundati va rog slugarnicia cu jurnalismul. N-au ce cauta mieluseii in presa. Las' sa-i injure :)
    • 0 (0 voturi)    
      Un presedinte popular (Miercuri, 16 mai 2007, 10:06)

      Victor [anonim]

      CTP: Domnule presedinte, in toti acesti ani am trait cu dvs...
      Basescu: Au fost multi care au trait cu mine, dvs ati fost cel mai pasional...
      Demnitate, respect de sine sunt cuvinte care palesc in fata presedintelui de "hai noroc" si "atmosfera cordiala" nea basescu. Romania balcanica, tara micilor si a berii, a bascaliei si a hahaielii. In 2007 e trist dar adevarat.
    • 0 (0 voturi)    
      vali (Miercuri, 16 mai 2007, 10:32)

      monstrul Iliescu [anonim]

      Aseara la Realitatea Iliescu a fost
      "dezbracat" de hainele sub care sta ascuns de moderatorii care intrebau si spuneau chestii pe care nici un jurnalist nu i l-ea adresat direct timp de 17 ani, mai ales in perioada cand a fost presedinte. Rezultatul a fost ca sub hainele de asazis politician Iliescu este un monstru comunist care nu are respect pentru democratie si cetateni si este adanc infipt in comunismul de ieri si de azi. Cand a zis ca daca castiga Basescu problema e ce facem cu cetatenii care au votat pro demitere a fost faza serii. Asta inseamna ca se opune fanatic chiar regulilor democratiei si nu accepta ca cineva sa fie ales de o majoritate. Alta faza tare a fost ca la un momendat a confundat cu seninatate 99 cu anul 79, adica pentru el tot aia este: in 99 facea aceleasi lucruri ca in 79 adica manevre comuniste la cel mai inalt nivel in stat.
      Tot respectul pentru Turcescu care l-a intrebat la final daca Romania mai are nevoie de Ion Iliescu.
    • 0 (0 voturi)    
      emisiuniel de aseara... (Miercuri, 16 mai 2007, 11:23)

      andreea [anonim]

      Prestatia lui Geoana de la TVR1: slaba, neargumentata, penibila, la un moment dat se tot uita in jos la hartiile pe care le adusese cautand ajutor... La fel de penibil si Sorin Rosca Stanescu. Chiar mai penibil. Altfel spus, exact la ce ma asteptam.
      Prestatia lui Basescu la Realitatea. Foarte buna, nu a ocolit nici-o intrebare. Mesaj clar, direct si penetrant. Bravo.
      Prestatia lui Iliesu. Jenanta, penibila, revoltatoare. Dar si mai penibili mi s-au parut cei 3 jurnalisti care i-au pus intrebari concrete privind mineriadele fara a-si fi facut ei insisi temele dinainte. Iliescu nu trebuia sa plece din emisiune fara sa recunoasca ca a facut o grava eroare privind minerii, pentru care trebuie sa plateasca. In rest, iliescu la orice intrebare i-ai fi pus incepea cu Basescu. .. Jenant. Ar putea sa stea acasa. Ce sa mai spun de implicarea lui in societatea civila, de care acum am auzit. ..

      Concluzia. Sper sa votam cat mai multi NU la referendum, sa-i dam putere lui Basescu sa continue ce a inceput.
    • 0 (0 voturi)    
      Incep sa se stranga....de teama (Miercuri, 16 mai 2007, 11:37)

      Pink Panther [anonim]

      Parca pe masura ce rezultatul referendumului devine previzibil incep PSD & PNL sa se teama...sa se certe....
      Se vor gandi de doua ori inainte de a lua o decizie de inlaturare a unui procuror (deja se vede).
      Deci pentru cei care cred ca este indiferent daca voteaza sa NU, le atrag atentia ca ieri Ilici si-a aratat adevarata fata.
      Ilici sau Basescu. Alege!

      PNL va disparea. Spre binele tuturor. Iar PSD se va micsora (ar fi mai bine sa dispara ca fratele PNL).
      Pana acum am votat de cele mai multe ori pentru PNL. De fapt doar pentru nume ca daca ma gandesc bine nu a aratat prea multe in momentele de "epopee iliesciano-KGB".

      Patriciu & Tariceanu sunt demult infiltrati de fratele mai mare.
    • 0 (0 voturi)    
      OAMENI BUNI.! PUTEREA E IN MAINILE VOASTRE (Miercuri, 16 mai 2007, 11:41)

      Gabriel anastasecu [anonim]

      PE 19 ajutati-l pe BASESCU sa-si recapete functia..votand "NU"
      LA TOAMNA prin votul vostru pentru PARLAMENTUL EUROPEAN faceti sa dispara partidele mafiote de pe scena europeana...PNL 1% si PSD 3% ar fi prea mult.
      Votul vostru va avea implicatii si ecouri pe termen lung. Asa vor disparea toti "cititorii","Marius"-i, "cetatenii nesuspendati", "Gigeii naivi" etc. de pe net si din forumuri.


      Pt. nr. 22 - Geoana vrea o republica semiprezidentiala atenuata doar pt. Basescu. Daca el va fi ales (Doamne fereste) se vor schimba datele problemei....V-a fi numit un baron prim ministru si mafiotii din toate partidele isi vor vedea de jaful public in continuare si se vor certa numai in cazul "incalcarii teritoriului".

      DE ACEEA, NU RATATI SANSA CE S-A IVIT. NU UITATI CA SANSA APARE NUMAI O DATA LA 4 ANI. NU VOTATI BINE, LIPITORILE VA VOR SUGE PANA LA ALEGERILE VIITOARE
    • 0 (0 voturi)    
      Domnul Geoana intelege democratia? (Miercuri, 16 mai 2007, 11:44)

      judex [anonim]

      Forma de republica va fi decisa la referendum de catre popor, nu de domnul Geona. Parlamentarii si, mai ales, "marii lor specialisti in drept", care, fie vorba, nu au dat o lege ca lumea pana in prezent, pot numai propune prin ceea ce vor elabora si vota. Ultimul cuvant il avem noi, poporul. Asta arata cat pret pune domnul Geoana si PSD pe democratia adevarata. Vad ca nu inteleg nimic din ce se petrece in prezent in Romania. Nu-i nimic, poate vor intelege cand vor ramane in afara parlamentului!
    • 0 (0 voturi)    
      Minerii actionand civic (Miercuri, 16 mai 2007, 11:51)

      AX [anonim]

      "fostul presedinte Ion Iliescu a afirmat ca faptele minerilor din 1990, la Bucuresti, au constituit "un act civic"."

      Neindoielnic ca minerii au actionat din spirit civic - asa cum onest l-au inteles ei, manipulati fiind de profesionisti. Ei trebuie deculpabilizati pt acele fapte, iar Ion Iliescu le e dator moral.

      Problema insa o constituie ceilalti in misiune imbracati in mineri. Cine a dat ordine, cine poarta raspunderea operatiunii.

      Asteptam finalizarea dosarelor
    • 0 (0 voturi)    
      chilotarii presei (Miercuri, 16 mai 2007, 11:55)

      joeblack [anonim]

      E nevoie de miros curat, baieti. In chiloti si la dus cu voi, ca tot nu stiti sa inotati decat in ape murdare!
    • 0 (0 voturi)    
      REPUBLICA ATENUATA a lui Gioana (Miercuri, 16 mai 2007, 12:11)

      Yo [anonim]

      Am avut o REPUBLICA ATENUATA asa cum spune domnul Gioana din cauza NERESPECTARII LEGILOR SI LIBERTATILOR CETATENESTI IN in anii de guvernare PSD.
      Am avut REPUBLICA ATENUATA, o DEMOCRATIE ATENUATA din cauza lui ILIESCU.
      Acest tovaras la fel ca si Ceausescu este incremenit in timp un ilegalist scos de la naftalina in timpuri moderne. Nu se caieste ca din cauza lui au murit oameni, nu se caieste pentru ca a adus minerii in Bucuresti pentru ai ciomagi pe locuitorii acestui oras, nu se caieste pentru distrugerile provocate de acestia ci crede in continuare ca a fost "UN ACT CIVIC" cel al minerilor.
      Iliescu este ALTERAREA DEMOCRATIEI (democratia "ORIGINALA" (?))la cum este si partidul creat de el (oricum se numeste el FSN-PSDR-PDSR-PSD-ETC) si care nu a reusit decat SA TINA ROMANIA PE LOC TIMP DE 17 ANI.
      Gioana a gresit si nu a reusit sa ne arate decat URATENIA acestui partid si PERICOLUL REAL la adresa schimbarilor democratice petrecute pana in prezent.
      Gioana nu ne ofera decat ceea ce ne ofera si Iliescu intoarcerea in anul 1990.
      Gioana nu ne ofera decat ce ofera Ion Iliescu in anii 1990.
      LE SPUN NU PENTRU CA SUNT DEAJUNS 10 ANI IN CARE PSDul A GUVERNAT SI PARCA ROMANIA NU A EXISTAT.
    • 0 (0 voturi)    
      Chiar am uitat? (Miercuri, 16 mai 2007, 12:25)

      Monica [anonim]

      Nu este in caracterul si temperamentul lui Basescu sa fie un om moderat si un jucator de echipa, asa ca nu pot crede ca va invata ceva dupa 19 mai. Pe de alta parte, Constitutia spune clar ce are voie sa faca si cum sa faca Presedintele ales.
      Ceausescu a condus prin Marea Adunare Nationala, un fel de Parlament cu un singur partid, in care toti trebuiau sa aplaude initiativele lui stralucite, alt rol nu aveau. A avut in subordine Securitatea si toate serviciile secrete. Nu vi se pare alarmant de asemanator cu ceea ce are si vrea sa faca Basescu? Asa ca votati cum va dicteaza constiinta!
    • 0 (0 voturi)    
      nr. 40 (Miercuri, 16 mai 2007, 12:50)

      silvia [anonim]

      nr.40, daca vii sa votezi de-al dracului, mai bine stai acasa, asta nu justifica alegerea ta!
    • 0 (0 voturi)    
      Geoana la TVR 1 (Miercuri, 16 mai 2007, 12:51)

      Xerxes [anonim]

      ... am urmarit si eu aseara emisiunea "Intre bine si rau", de pe TVR 1 , unde a fost invitat Geoana... La Basescu nu m-am uitat, dar din cate citesc pe forum, a fost (ca si martea trecuta la TVR) la inaltime... Bravo lui inca o data ! ... Si ca sa fiu corect si fata de Mircea Geoana, trebuie sa recunosc ca din punct de vedere al formei ("prezenta scenica") a fost ok, cu cateva exceptii (de ex. cand facea grimase catre Robert Turcescu ) . Din punct de vedere al continutului insa , a ramas acelasi pehlivan ca intotdeauna...

      Geoana insa si-a gasit nasul in persoana lui Robert Turcescu . Ca de obicei, acesta nu s-a multumit cu raspunsuri de tip "praf in ochi" , cum e obiceiul in PSD.

      Geoana a lasat fara raspuns multe din intrebarile care i s-au pus.Cand era intrebat, fie raspundea tot cu o intrebare ("Permiteti-mi atunci sa va intreb si eu ..."), fie divaga de la subiect si aducea vorba despre altceva. De ex, cand moderatorul, exasperat, i-a spus " In concluzie,d-le Geoana, sunteti de acord cu legea lustratiei ? DA sau NU ? " , Geoana a inceput "Pai, sa vedeti,...", numai nu a raspuns la obiect... In final a afirmat ca e de acord, dar numai pt. cei care ocupa functii importante...Atunci a intervenit R. Turcescu : "Ce faceti atunci cu d-l Iliescu,care a ocupat si el functii importante in ierarhia PCR ?" ...Credeti ca Geoana a raspuns la asta ? Da de unde... A tras de timp si s-a aruncat in alte subiecte de discutie...Tot Turcescu l-a mai intrebat cum se face ca un partid de stanga precum PSD se afiseaza la mitingurile electorale brat la brat cu PRM-ul, partid de extrema dreapta ? Bineinteles, Geoana nu raspuns clar nici la asta ... Iar cand l-a mai intrebat care e parerea lui personala despre Vadim, prima data s-a facut ca nu intelege intrebarea ("In ce sens ?"), apoi, cand i s-a explicat, s-a bagat pe fir un alt ziarist care a schimbat subiectul de discutie... Ar mai fi destule de spus, dar depasesc alea max .2000 caractere...

      In concluzie, Geoana = demagogie 101%
    • 0 (0 voturi)    
      nevermind (Miercuri, 16 mai 2007, 13:15)

      Mandea [anonim]

      O sa votez NU, insa am o imensa strangere de inima cand vad - inclusiv aici - alaturi de cine votez asa. Mizeria din strada s-a mutat, din pacate, si in spatiul editorial, facandu-te sa te intrebi daca asta e sensul real al libertatii de exprimare.
    • 0 (0 voturi)    
      Pentru canadezul (Miercuri, 16 mai 2007, 13:59)

      Alt Marius [anonim]

      Inteleg ca Base a zis:
      " Pentru functia pe care a indeplinit-o, toti ii datoram respect lui Iliescu"

      adica trebuie sa respectam institutiile statului roman, in particular pe presedinte. "Pentru functie" adica, "toti ii
      datoram respect".

      Asta e unul dintre lucrurile care imi plac la Basescu. Dintre toti
      politicienii sau ofertantii de opinii pe gratis, omul asta chiar imi
      da impresia ca: 1. gandeste, 2. are pareri.

      Ca sa revin la subiect: de ce a zis Base ca trebuie sa il respectam pe Iliescu? Sa facem o paralela: poate ca daca
      am respecta politia, am putea sa ne si bazam pe politisti atunci
      cand avem nevoie. Chiar daca specimenele de politisti din
      ziua de azi fac burta in birouri in loc sa fie prezenti pe strazi,
      nu stiu sa se poarte civilizat cu noi (sub pretextul ca nici noi,
      populatia, nu suntem civilizati). Poate ca cei de maine,
      nu vor mai fi asa.

      Avem nevoie de institutii ale statului puternice. Stati asa si nu
      va speriati, explic: politia, sistemul medical, justitia, educatia,
      toate administrate de stat, nu pot functiona daca nu au in spate
      un stat care poate face ceva.

      Pe ce va bazati in Romania de azi daca: sunteti grav bolnavi, sau daca sunteti agresati/jefuiti, sau daca sunteti abuzati de
      alt individ (financiar, legal, etc)? In Romania de azi va puteti
      baza doar pe voi. Statul doar incaseaza impozite. In rest, desi
      platiti o cota din venituri pentru sistemul medical, tot voi platiti
      fiecare detaliu, are loc o nesfarsita tocmeala, o succesiune de mici abuzuri din partea medicilor, asistentilor, etc.
      Daca sunteti jefuiti atunci voi singuri trebuie fie sa o lasati balta, fie sa il prindeti pe hot si sa aduceti dovezile politistilor din birouri.

      Daca cineva va inseala dpdv legal, si daca e mai tare financiar
      decat voi, atunci nu aveti mari sanse in justitie decat daca aveti o viata foarte lunga si o sanatate infloritoare.

      Asta trebuie sa se schimbe (o sa dureze).

      Base mi se pare ca da un exemplu extrem cu Ilici.
    • 0 (0 voturi)    
      golaniada (Miercuri, 16 mai 2007, 14:23)

      judex [anonim]

      Emisiunea cu Geoana de la TVR a semanat cu adunarea unei gasti de cartier in care a picat din greseala Turcescu si era sa ia bataie. Niste golani, cu poante de mahala, specifice lui Mihaiu si Geoana. Cine l-a adus pe Mihaiu asta la TVR, unde este platit din banii nostri sa ne dezinformeze si sa ne manipuleze? CNA nu se mai sesizeaza ca nu exista echdistanta? Sau se alatura, discret, si CNA la astfel de spectacole grotesti?
    • 0 (0 voturi)    
      Sta oare Romania intr-un singur om? (Miercuri, 16 mai 2007, 14:42)

      Andrei [anonim]

      A mai fost unul care a condus singur o tara si ati vazut cu totii unde am ajuns.... Ce este mai rau, sa ne conduca un singur om sau sa existe mai multe opinii politice? Imi veti spune ca nu e singur si ca are un partid in spate... din ce oameni e format acel partid? Au mai fost odata 15 000 de specialisti pe care nici acum nu ii stiu.

      Acest om a reusit sa faca PRM-ul sa se alieze cu UDMR-ul? Chiar credeti ca este 100% curat????
    • 0 (0 voturi)    
      Votam NU,insa asteptam pana la urmatoarele alegeri (Miercuri, 16 mai 2007, 15:27)

      Sorin [anonim]

      Cand a fost intrebat de Oligarhi din PD, Base s-a facut ca nu stie si a sarit subiectul(bila neagra pt. REALITATEA! ca nu a revenit cu intrebarea).
      Noi nu-l votam acum pe Basescu sa fie clar, noi zicem NU modului in care s-a comportat Parlamentul.
      Cu Basescu avem noi rafuiala noastra la viitoarele alegeri.
    • 0 (0 voturi)    
      Pentru 52 (Miercuri, 16 mai 2007, 15:52)

      Dr Marutza [anonim]

      CTP e sinistru pentruca dintotdeauna a confundat critica, fie ea si acida, cu jicnirea. A demolat pe unde s-a nimerit, ca sa-i fie bine oriunde, cand la drepta cand la stanga (dar mai ales la dreapta!) si s-a impaunat pe nedrept cu titlul de "incoruptibilul"! Aroganta lul a devenit de nesuportat! Ziarul lui , loc de intalnire pentru un Bogdan Chirieac, Ursu sau , gafa gafelor, Gabriela Stefan pe care au criticat-o forumistii asa cum merita.Nu de ziaristi de-astia avem nevoie! Poti fi critic, ironic, chiar cinic, la nevoie, dar nu jicni la modul la care o face permanent CTP, ca-ti atragi oprobiul public si cazi singur in plasa: huiduit ca acest ziarist pe forumuri, mai rar: Cum se zice? Semeni vant, culegi furtuna!
    • 0 (0 voturi)    
      geoana NU este de dispretuit! (Miercuri, 16 mai 2007, 16:46)

      NU si iar NU [anonim]

      Dupa alocutiunea lui Geoana din Parlament (la suspendare), dupa performanta de ieri de la TVR, eu ma simt tot mai inclinat sa infierez porecla binecunoscuta cu care a fost blagoslovit. Necazul e ca se misca intr-un cadru dusmanos oricarei inteligente. S-a creat in Germania sintagma "gratiei nasterii tarzii" pentru cei care n-au trait ororile nazismului si isi permit sa-i sfartece pe cei privati de acest privilegiu. In cazul de fata am putea vorbi de "blestemul leaganului nepotrivit" ; cu pietre de moara la gat ca Iliescu, Diaconescu(!) - un sfant sa fie! - NU va scapa de la inec.
    • 0 (0 voturi)    
      http://lista322.yeahost.com/ (Miercuri, 16 mai 2007, 17:06)

      mihai [anonim]

      http://lista322.yeahost.com/
    • 0 (0 voturi)    
      nu stiu care sunt oligarhii din PD (Miercuri, 16 mai 2007, 17:10)

      Cristina [anonim]

      nu am auzit sa se fi dat legi, ordonante sau scutiri de datorii pt cineva din PD. asta inseamna oligarhie.
      corupti au si ei , normal si unii chiar sunt anchetati. domnul Tulus avea si pdisti pe lista sa.

      la referendum votam NU.