Cel mai ridicat nivel din ultimii cinci ani

Leul doboara record dupa record

de Dragos Comache     HotNews.ro
Luni, 2 iulie 2007, 0:00


Leul urca vertiginos / Rompres

Banca Nationala a Romaniei (BNR) a afisat luni un curs de 3,1112 lei pentru un euro. Euro a scazut cu peste doi bani fata de cotatia de vineri, cand moneda europeana era 3,1340 lei. Acest nivel nu a mai fost atins din 28 mai 2002, cand banca centrala a afisat un curs de 31.089 lei vechi (echivalentul a 3,1089 lei noi) pentru un euro.

Fata de dolar, cursul afisat luni de BNR arata o depreciere de peste trei bani, la 2,2907 lei/dolar. Dolarul nu a mai fost cotat la un nivel similar de sase ani, 30 august 2000, cand un dolar era cotat la 22.895 lei vechi (echivalentul a 2,2895 lei noi).

Potrivit NewsIn, banca centrala a afisat in prima parte a zilei de luni un nivel al dobanzii la depozitele atrase (BUBID) pentru o zi (overnight) de 6,81% pe an fata de 6,56% pe an cat era la sfarsitul saptamanii trecute, iar pentru depozitele overnight plasate (BUBOR), dobanda a scazut la 8,19% pe an, de la 8,31% pe an, cat era vineri.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


80 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    serios? (Luni, 2 iulie 2007, 19:38)

    bullet dodger [anonim]

    cum naiba fratilor? eu nu inteleg cum de e leul cel mai tare din parcare...e un smen la mijloc, cu siguranta. apai cand o sa scada sa va tineti de bracinari bine de tot! :)
  • 0 (0 voturi)    
    Foarte serios (Luni, 2 iulie 2007, 20:22)

    dcoios [anonim]

    Vara In tara vin turisti, romani plecati afara la munca, si afaceristi ( companii mari si mici) care aduc miliarde de euroi in tara. Acestia trebuie schimbati in lei pt. cheltuieli si investitii in special in imobiliare dar si in depozite bancare care ofera dobinzi mai mari decit la Euro sau la dolar facind din leu un carry trade. Vezi de ex. firme care cumpara 10-50 apartamente o data si altele de bokerage care intra pe piata romineasca cumparind actiuni, valori etc... totul platibil in lei. Asa ca tineti leii si luati salariile in lei deocamdata iar creditele probabil in franci elvetieni sau euro. Bafta.
  • 0 (0 voturi)    
    pica (Luni, 2 iulie 2007, 22:41)

    razvan [anonim]

    "What goes up, must come down"
    ....si cand o pica...
  • 0 (0 voturi)    
    pt. nr. 2 (Marţi, 3 iulie 2007, 8:20)

    bullet dodger [anonim]

    asa cum se publica la cateva luni cate masini s-au vandut si ce marci, asa se poate publica si cate apartamente noi/vechi s-au vandut. dar nu se intampla asa. piata imobiliara e intr-o ceata totala. tot ce stim e ca preturile se maresc si nu stim cat se vinde. daca tot vin strainii/romanii din strainatate si arunca cu euro in stanga si-n dreapta de se intareste leul mai tare ca lipiciul, sa se publice si pe ce au cheltuit acestia euroii...nu?
  • 0 (0 voturi)    
    Dar BENZINA? (Marţi, 3 iulie 2007, 9:38)

    VADER [anonim]

    Daca tot s-au dus si euro si dolarul in jos, am si eu o intrebare stupida: BENZINA de ce mama naibii a ramas la acelasi pret?
    Asta primavara cand au crescut mai sus mentionatele valute, benzina a sarit de la 3 ron la 3.4 ron / litru.
    Reciproca nu e valabila, bineinteles, traiasca Patriciu, ii doresc sa-si ia casa cu usa in tavan.....el si toti prietenii lui din guvern.
    Tara lu` Papura Voda..........
  • 0 (0 voturi)    
    sa plece odata isarescu asta (Marţi, 3 iulie 2007, 10:14)

    madalin [anonim]

    chiar ne cred prosti pe toti...o tot dau cu capsunarii sau altii de pe afara sar nu e asa ...stiu bine ca nu mai e productie si export mai deloc...
  • 0 (0 voturi)    
    BENZINA? (Marţi, 3 iulie 2007, 10:14)

    VADER [anonim]

    Ma bucur dragi admini ai site-ului ca nu afisati postul de mai devreme cu benzina....o fi si site-ul hotnews al lui tariceanu si patriciu si eu nu stiam.....scuze de deranj......si la mai mare.....
  • 0 (0 voturi)    
    pt dcoios (Marţi, 3 iulie 2007, 10:17)

    coco [anonim]

    poate ai tu informatii de cate sute de milioane de euro cupara astia apartamente si actiuni.....tu chiar incepi sa crezi ce spui tinere ...mai lasa-ne
  • 0 (0 voturi)    
    sub 3 RON (Marţi, 3 iulie 2007, 10:46)

    Vasile [anonim]

    Asta-i politica europeana.... Euro o sa scada sub 3 RON...
    Nu-s buni de tinut la saltea!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Pe cine avantajeaza cursul.... (Marţi, 3 iulie 2007, 11:03)

    ando [anonim]

    Faceti un calcul simplu:

    La 01.07.06 1euro era 3,57 lei . Cu acesti lei se cumpara la actualul curs 1,14 euro
    Inmultiti cu ordinul de miliarde de euro -capital speculativ care s-a vehiculat in Romania in aceasta perioada -si veti vedea ce profit rezulta .
  • 0 (0 voturi)    
    banii capsunarilor ???? ce penibil ! (Marţi, 3 iulie 2007, 12:06)

    PSD-PNL-SUA-UE [anonim]

    Banii trimisi de romanii din strainatate sunt IN SCADERE fata de perioada 2004-2004 :

    "Suma trimisa in tara de romanii care muncesc in strainatate a crescut anul trecut cu 40% fata de cea adunata in 2005, informeaza Banca Nationala a Romaniei in raportul aferent anului 2006. Acest indice de crestere este mult mai mic decit cel inregistrat in 2004-2005 (169%), ceea ce poate releva o tendinta ca multi dintre conationalii nostri intentioneaza sa nu se mai intoarca. "
    http://host2.cotidianul.ro/index.php?id=11583&art=30627&cHash=97bd 587f37

    Tot ceea ce se joaca pe piata si ne pune economia la pamant din 2005 si pana astazi este CAPITAL SPECULATIV, despre care toata lumea pastreaza tacerea.
    De ce ?
    Pentru ca numai un guvern de incompetenti, corupti, si santajabili cum este guvernul actual PSDPNL, poate fi controlabil si obedient fata de SUA si UE, si pentru ca numai astfel se pot aranja jocurile de capital care aduc profiturile cele mai mari din Europa, in cea mai amarata tara din Europa - conform Eurostat :

    RAPORT. Romania ocupa ultimul loc in ceea ce priveste puterea de cumparare in Uniunea Europeana, raportata la nivelul salariului minim pe economie in luna ianuarie 2007, potrivit Oficiului de Statistica al UE - Eurostat.

    http://www.evz.ro/article.php?artid=310161

    Asta e motivul pentru care sunt tinuti la putere acesti nenorociti din PSDPNL de catre SUA si UE : pentru ca au nevoie ca tara sa fie guvernata de niste . Si asta pt. ca nu au terminat inca de muls tot ce se putea din Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    Something fishy... (Marţi, 3 iulie 2007, 14:48)

    sadwank [anonim]

    Nu stiu care e faza, nu sint de specialitate, dar banuiesc ca scaderea euro se datoreaza unor factori oarecum artificiali: trimit capsunarii bani acasa, vin companii straine ca sa ocupe piata si-si cheltuiesc banii in Ro, dar ceva e in neregula fiindca exporturile sint ca si inexistente. Ce produce Romania si vinde pe bani adevarati? Uitati-va in jur: pe camera foto scrie Japan, pe sarea de masa scrie Greece iar pe chibrituri Ukraine. Papucii sint din Turcia iar pina mai acum ceva timp si biscuitii tot de acolo ne veneau. In Germania eu unul n-am vazut produse fabricate in Romania cu exceptia unor farfurii simple si a unui vin demi-dulce. In plus, cele mai multe articole produse in Romania (detergent, bere, tigari, chiar piine, Logan-ul) sint urmare a unor investitii straine, ceea ce inseamna ca profitul nu e al nostru ci al actionarilor respectivi.
    Tare mi-e teama ca buba asta o sa se sparga la un moment dat.
  • 0 (0 voturi)    
    OK la calatorii (Marţi, 3 iulie 2007, 17:27)

    cribo [anonim]

    Merita sa calatorim.
    Anul trecut am schimbat 2000 euro pt. care am dat 7100 ron, la paritatea de atunci 3,57 lei/ 1 euro.
    Anul acesta am dat tot pt.2000 euro 6300 ron la paritatea de
    3,15 lei/ 1 euro.
    Concluzia : concediile facute in afara tarii.
  • 0 (0 voturi)    
    F>F> SERIOS (Marţi, 3 iulie 2007, 17:54)

    d'coios [anonim]

    Ginditi-va putin: cu cit creste leul cu atit scad exporturile datorita pretului mai mare in euro care trebuie incasat pt. a plati in lei costurile de productie, manopere si materialele . Capsunarii romani trimit in tara 5 miliarde de euro anual si banuiesc ca acum intra grosul cind sezonul capsunilor e in plin ?! Aruncati voi pe piata 1 miliard si vedeti cum sare leul. Singurul beneficiu al intaririi leului este stavilirea inflatiei si aici Isarescu prefera cresterea lui decit folosirea celelilalte unelte, majorarea dobinzilor cum se intimpla acum in Eurozone, GB, NZ, AUS ... Intre timp scad preturile la importuri, e mai ieftin sa mergeti in Europa si alte destinati .....
  • 0 (0 voturi)    
    parliti (Marţi, 3 iulie 2007, 22:07)

    no go [anonim]

    este foarte simplu de dedus, cei 300 de bogatasi ai romaniei nu au fost niciodata bogati in euro sau dolari, au fost niste parliti ca toti muritorii, in schimb ei au facut imprumuturi de sute de milioane de dolari/euro din banci iar acum BNR isi reface rezelvele/pierderile pe spatele capsunarilor si a fondurilor speculative.
    Daca erau intradevar bogati in valuta de la bun inceput atunci nu le convenea niciunuia aceste scaderi mincinoase
  • 0 (0 voturi)    
    din Canada (Miercuri, 4 iulie 2007, 2:10)

    nicu [anonim]

    salut,

    eu urmaresc cu destul de mare interes ce se intampla in Ro.

    sunt foarte surpins sa constat ca o proprietate in Ro costa cam cat una in Canada.
    multe alte lucuri pentru care trebuie sa platiti in Ro, sunt la fel, nu departe de cat costa pe aici.

    prin urmare, ceva e "putred".

    cealalta parte a povestii.....

    in lume, de vreo 5-6 ani s-au adunat o GRAMADA de bani disponibili. fonduri de pensii, de investitii si imprumuturi cu dobanzi EXTREM de mici.
    toate acestea doresc castiguri substantiale la banii lor. deci trebuie sa gaseasca undeva unde sa ii puna.

    in ultimii ani au tot bagat banii in imobiliare de prin lumea 1, europa de vest, US, Canada, in companii, commodities...
    acum, cautand alte locuri, au pus ochii si pe Ro si alte locuri in dezvoltare.

    ca sa incestesti in Ro, iti trebuie Lei. si cum sunt multi bani care doresc sa intre in tara, uite de unde apare intarirea leului.

    ce imi pare rau, este ca va veni si ziua in care companiile isi vor dori banii inapoi.
    nu uitati de retragerile de acum 10 ani din Asia, de problemele cu terenuri din Japonia de acum 17 ani, si tot asa.

    pe de alta parte, China, pana acum 2 ani isi tinea moneda strict devalorizata pentru a impulsiona productia si investitiile. asta a fost timp de mai mult de 10 ani.
    a ajuns Ro la nivelul de investitii din China, cand sa spuna "OK, putem sa ne mai relaxam putin"?

    ramane de vazut unde ne vom opri.

    nicu
  • 0 (0 voturi)    
    investitii (Joi, 16 august 2007, 11:51)

    jonny-05 [anonim]

    Faptul ca intra mai putina valuta in tara tine si de faptul ca romanii plecati pe afara investesc in imobiliare pe acolo. E mai convenabil sa faca o rata pe o casa in Italia cu banii cu care ar plati chiria si gandul sa nu se mai intoarca ii tenteaza pe majoritatea care si-au facut un rost pe acolo. Lucrez la o firma si prin mana mea trec zilnic cel putin 5 dosare de romani care fac credit in Italia pt casa....si in plus casele la ei arata mai bine si sunt mai spatioase la aceeasi bani ca in Romania.