SRI l-a ascultat "ilicit" pe Patriciu

de     HotNews.ro
Marţi, 10 iulie 2007, 0:00



Instanta a aratat ca in ceea ce priveste "posibilitatea autoritatilor de a supraveghea in secret cetatenii sai, Curtea Europeana a Drepturilor Omului (CEDO) a aratat in mod constant, ca aceasta nu este acceptata decat ca o masura strict necesara pentru apararea institutiilor democratice si numai in conditiile de exceptie".

In sprijinul acestei afirmatii, instanta a invocat Hotararea Klass contra Germaniei si Hotararea Rotaru contra Romaniei.

De asemenea, instanta a conchis ca "nu exista niciun control ulterior al temeiniciei interceptarilor convorbirilor telefonice din partea unei autoritati independente si impartiale", iar posibilitatea prevazuta prin lege, de sesizare a Comisiilor de aparare si ordine publica din cadrul Parlamentului este apreciat ca "pur teoretic si lipsit de sactiune".

Judecatorii Tribunalului Bucuresti au decis pe 11 mai ca Serviciul Roman de Informatii (SRI) trebuie sa-i plateasca lui Dinu Patriciu 50.000 RON cu titlul de daune morale, in dosarul in care omul de afaceri a chemat institutia in instanta pe motiv ca i-ar fi interceptat ilegal convorbirile telefonice.

Prin aceeasi sentinta, instanta a respins ca neintemeiate restul pretentiilor reclamantului, precum si cererea formulata in proces de SC Rompetrol SA.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


176 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Parshivii (Marţi, 10 iulie 2007, 17:56)

    Nelu Nelu [anonim]

    Justitie de cacat! Romanii au ajuns scavii lui Patriciu!
    Rusine, Justitie romaneasca! Rusine popor roman de ...paie!
  • 0 (0 voturi)    
    Incredibil!! (Marţi, 10 iulie 2007, 17:57)

    X-men [anonim]

    O tara in care democratia functioneaza ireprosabil. Tiharii de talie mare scapa iar cei care fac gainarii infunda puscariile! O dictarura militara si confiscarea averilor ar fi solutia pentru a scapa de aceste jeguri!
  • 0 (0 voturi)    
    corect - din punctul meu de vedere (Marţi, 10 iulie 2007, 17:57)

    artstate [anonim]

    Oricare dintre noi ar primi o astfel de sentinta s-ar bucura. Institutii precum SRI, Politie, Parlament, etc.... ar trebui sa inceapa sa inteleaga ca ei lucreaza ptr noi si ca sunt platiti de noi - cetatenii romaniei...
    (ne)vinovatia lui Patriciu ar trebui cautata si dovedita altfel - fara a-i incalca drepturile elementare ...
  • 0 (0 voturi)    
    Dreptate cu bani (Marţi, 10 iulie 2007, 18:00)

    gheorghe [anonim]

    Ma gandesc ce sanse ai sa dai sri-ul in judecata daca n-ai banii lui patriciului? De-aia suntem saraci... Deci dreptate nu exista. Ce zice CAPITANUL? Astia desfiintzeaza ideea de tzara - la ce bun sa ai o patrie? numai sa vezi cum e kilarita de cei cu bani si tupeu? Chiar trebuie sa plecam totzi in germania? Va datzi seama de ce legionarii au facut ce au facut - pt ca nu exista dreptate cand e vorba de bani!!! Adica vezi Nastase, Aro, Patriciu, Bancorex, FNI, Petrom - nu e constitutzional dom'le. Si altzii mor muncind pamantul in care ajung prematur... Mda. De ce ne mai pasa? Avem democratzie, parada (provocari) gay, manele si scoala putzina.
  • 0 (0 voturi)    
    Basescu, amendat cu 20% din salariu pentru neexecutarea unei sentinte (Marţi, 10 iulie 2007, 18:03)

    George primejde [anonim]

    Seful statului a fost el insusi subiect al mai multor dosare in justitie, in unul dintre acestea fiind obligat sa plateasca amenda pentru neexecutarea unei hotarari judecatoresti in exercitarea mandatului de primar al Capitalei. Sectia Contencios administrativ a Tribunalului Bucuresti l-a amendat, in septembrie 2005, pe Traian Basescu cu o suma egala cu 20% din salariul minim brut pe economie/pe zi de intarziere pentru ca nu a pus in aplicare, cand era primar general al Capitalei, o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila.

    Sanctiunea a ramas definitiva, nefiind atacata cu recurs. Federatia Sanitas Romania a cerut in instanta, si a reusit, amendarea actualului presedinte.

    Consiliul a emis, in 2003, o hotarare prin care dadea in folosinta gratuita, pe o perioada de 10 ani, sediul in care activa Federatia Sanitas, situat pe Strada Vasile Lascar nr. 16. Cum primarul general, Traian Basescu, intarzia punerea in aplicare, sindicalistii au investit hotararea Consiliului local cu formula executorie.

    „Tribunalul constata ca paratul nu a facut dovada ca ar fi executat sentinta civila 4588/2004, in termenul prevazut de legea contencionsului administrativ, impunandu-se luarea unor masuri de constrangere in vederea executarii hotararii", se arata in motivarea sentintei.
  • 0 (0 voturi)    
    Romania tara hotilor (Marţi, 10 iulie 2007, 18:22)

    rggegte [anonim]

    Instanta invalideaza legi, pai parca ei trebuie sa RESPECTE legile, nu sa isi dea cu parerea, nu e problema lor ca o lege e gresita... a stai la noi orice este posibil, si sa oblige primaria sa voteze un PUZ-uri... de parca unui consiliu local i se poate dicta ce sa voteze... oricum, in Romania nu ne mai mira nimic, orice este posibil.
  • 0 (0 voturi)    
    forumisti fanatici (Marţi, 10 iulie 2007, 20:35)

    her [anonim]

    1. legea trebuie respectata si razvratiri de genu asta sa apara cand nu se respecta, chiar is cazuri destule
    2. hotzul neprins e comerciant cinstit

    Cine nu-i de acord sa mearga intr-o tzara din lumea a 3-a unde justitia functzioneaza la nivel de tribunal al poporului, sfat al batranilor, etc.

    Oricum nu m-as mira ca din cauza unor frustrati care din lipsa de responsabilitate cauta exclusiv pe altcineva tzap ispashitor pentru esecurile proprii, sa involueze si Romania la stadiu de mai sus - n-ar fi prima oara. Dam tot la popor ca doar munceste, administreaza eficient, e dastept, capabil, etc.
    si traim bine cu totzii in armonie ca din '45 in '90

    Si noi astia restu de vre-o 5% mergem prin alte tzari si ne vedem de treaba ca doar n-o sa stam aici sa ne plangem de mila. Si toata lumea o sa fie fericita.

    Soarta e in mainile voastre :)
  • 0 (0 voturi)    
    normalitate (Marţi, 10 iulie 2007, 21:51)

    popa adrian [anonim]

    o decizie justa!cine ar accepta sa fie ascultat ilegal?noi cei de rind nu ne permitem sa luptam cu abuzurile.patriciu isi permite.felicitari lui patriciu!
  • 0 (0 voturi)    
    SRI (Marţi, 10 iulie 2007, 22:15)

    Hamei [anonim]

    E incredibil ce se intimpla.Cu bani ,poti face o lege sa fie neconstitutionala.Bravo domnilor magistrati!
  • 0 (0 voturi)    
    Si noi platim???? (Marţi, 10 iulie 2007, 23:27)

    elena [anonim]

    Si noi...contribuabilii....platim pentru ca un destept nu si-a dat seama ca incalca legea?????Ce frumos e in Romania!!!! As vrea sa il vad pe ala care imi va cere de azi inainte sa imi platesc taxele la stat!Chiar ca iti vine sa il feliciti pe Patriciu!
  • 0 (0 voturi)    
    mafie (Marţi, 10 iulie 2007, 23:37)

    Petrovici [anonim]

    Mafia oligarhilor alde Dinu Patriciu, A. Nastase, Felix motanul, Miki spaga,Hrebenciucul - unitatea de masura a coruptiei,fratii Paunescu, Verestoy, V.Tudor, A.Paunescu, astia sunt marii talhari ai vremurilor de azi, ucigasii poporului roman pe care-l tin in mizerie si incultura. Desteapta-te romane cat mai este inca timp. Si aux armes citoyens, cum spune Gigi mioriticul.
  • 0 (0 voturi)    
    ce tampenie (Miercuri, 11 iulie 2007, 1:01)

    a [anonim]

    deci este ilegal sa asculti pe un hot , nare importanta ce fatpa face, dar este legal sa furi,-este ilegal sa prinzi hotii in Romania- vezi nastase, tariceanu, patriciu hrebenciug, dar este ilegal sai condamni- asa decide curtea constitutionala---- oameni de nimic!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Misto tara! (Miercuri, 11 iulie 2007, 10:04)

    Aph [anonim]

    Asadar Tribunalul DIN ROMANIA nu functioneaza dupa legile DIN ROMANIA. Oricat de tampita este o lege, aceasta ramane o lege si este, din cate stiu eu, mai presus de toate... Poate fi o lege ilegala? Si conform carei legi se poate intampla acest lucru? Si vorbim de Legea privind Siguranta Nationala... S-a initiat vreo actiune pentru a aduce aceasta lege in conformitate cu hotararile CEDO? Pai nu, pentru ca in alte procese legea noastra este foarte buna! Eu zic sa bage legea la inchisoare, ca prea si-a luat-o in cap si comite ilegalitati!
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari Patriciu (Miercuri, 11 iulie 2007, 20:15)

    mda [anonim]

    felicitari,
    patriciu a reusit sa inving o institutie ce foloseste metode abuzive si represive cum e SRI-ul
    eu nu spun ca patriciu este "lacrima cristi" - dar ma bucur ca a reusit sa invinga SRI-ul si sa demonstreze ca anchetarea lui s-a facut la comanda politica si nu conform normelor si proceduri lor legale

    felicitari inca o data
  • 0 (0 voturi)    
    Oare ce nu e clar??? (Miercuri, 11 iulie 2007, 23:27)

    Anonim [anonim]

    Ce nu e clar ca nu ai voie sa interceptezi telefoane fara mandat de la judecator?
    Ca doar Romania nu e sufrageria lu' mamica-ta si nu faci ce vreai muschiu' tau de SRI-st.

    A comis sau nu Patriciu vreo ilegalitate (n-am nici cel mai mic dubiu), dovedit ca la carte, totul legal si aruncat la zdup.
    AAAA, ca in SRI (da' apropo, ce pana mea avea SRI-ul treaba si nu procuratura?!?!?!?!?) sunt angajati numai incompetenti aroganti nepotei de unchi importanti?
    Pai asta e dragilor, prostia se plateste, NU?