A. Korodi sustine ca s-a terminat criza, in Ucraina se vad acum urmele accidentului

de C.N.A.     HotNews.ro
Miercuri, 18 iulie 2007, 0:00


Norul toxic / AP

Poluarea din Ucraina nu va ajunge in Romania a declarat miercuri dimineata ministrul Mediului, Attila Korodi, intr-o conferinta de presa, dupa intalnirea Comitetului Ministerial pentru Situatii de Urgenta.

Din analiza apei si a aerului a rezultat ca nu s-a produs niciun fel de poluare in ultimele ore, a adaugat acesta. Totusi, autoritatile romane vor continua monitorizarile de aer pentru a stabili concentratia de fosfor.

In schimb, potrivit Ministerului Mediului din Ucraina, citat de cotidianul rus Pravda, rezultatele preliminare ale monitorizarii aerului de la locul accidentului aratau miercuri, la ora 8 dimineata, o concentratie de anhidrida de fosfor de de 3,5 mg/m cub. Concentratia normala este de 0,15 mg/m cub.

Ministrul Mediului a declarat ca acei curenti de aer cu elemente toxice, formati in urma exploziei unui tren cu fosfor in Ucraina, raman la granita cu Polonia si Slovacia. Din cauza continutului oxizilor de fosfor, este putin probabil ca aceste particule sa se extinda pe o intindere foarte mare, a explicat Korodi.

Nici pana la aceasta ora autoritatile romane nu au putut lua legatura cu autoritatile de mediu din Ucraina care nu au transmis nicio informare oficiala asupra situatiei. Korodi considera anormala atitudinea Ucrainei si a spus ca, impreuna cu omologii sai din Polonia si Ungaria, va sesiza Uniunea Europeana in aceasta problema.

In schimb, Attila Korodi a spus ca a primit o scrisoare de la ministrul polonez al Mediului, Jan Szyszko, care il informeaza ca nu sunt schimbari in componenta aerului si ca norul toxic din Ucraina se stinge.

Un marfar care transporta fosfor galben, substanta extrem de toxica, a deraiat si a explodat, luni noaptea, in apropiere de Lvov, la 300 de km de granita cu Romania, provocand ranirea a 20 de persoane si evacuarea a circa 800. Accidentul a produs un nor toxic care ameninta sa ajunga si in Romania.

  • Galerie foto de la accidentul ecologic de la Lvov








  • Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


    32 vizualizari

    • 0 (0 voturi)    
      Bine ca e capra vecinului (Miercuri, 18 iulie 2007, 11:13)

      Daniel# [anonim]

      Titlul e cam egoist....criza s-a incheiat...pentru noi poate dar ceilalti?.....nu cred ca persoanele care au comentat asa de intens ieri se gandeam numai la Romania?...nu?....atunci as fi foarte trist....
    • 0 (0 voturi)    
      unde? (Miercuri, 18 iulie 2007, 11:30)

      dan [anonim]

      Am o singura nedumerire:
      in stirea initiala distanta era de 150 KM de granita Romaniei.
      Ieri accidentul se mutase cu 50 de km. la 200 de km. de granita cu Romania.
      Astazi citim ca accidentul a avut loc la 300 de km. de granita cu Romania.
      Toate informatiile astea citite in articole pe hotnews.ro.

      Sfat: aveti grija sa nu cresteti prea mult distanta ca altfel ocoliti pamantul si ajungeti la Galati sau Brasov.
    • 0 (0 voturi)    
      concentratia (Miercuri, 18 iulie 2007, 11:36)

      LG [anonim]

      "Concentratia normala este de 0,15 3,5 mg/m cub." Care e concentratia?
    • 0 (0 voturi)    
      Chiar asa sa fie? (Miercuri, 18 iulie 2007, 12:07)

      milli [anonim]

      S-a incheiat faza critica. Sa nu uitam ca multe riuri vin din Ucraina. Chiar apa nu va fi fost contaminata?
    • 0 (0 voturi)    
      nu (Miercuri, 18 iulie 2007, 13:12)

      gheorghe tzaranu' [anonim]

      numai concentratiile mari sunt periculoase. dar concentratii din astea se gasesc numai in zona accidentului. in rest ... pentoxidul de fosfor + apa = acid fosforic. iar acidul fosforic incepe dupa cateva ore sa se descompuna lent in apa, ajungandu-se la fosfati. care fosfati nu prea le priesc pestilor dar nici nu prezinta riscuri majore pentru om.
      a, inca ceva : daca nu stiati lecitina = grasimi + acid fosforic. sper ca nu va veti mai otravi luand lecitina. ca nu e bine ca rumanu' sa aiba o memorie prea buna.
    • 0 (0 voturi)    
      @3 (Miercuri, 18 iulie 2007, 13:53)

      sandu [anonim]

      In sfirsit o postare realista. Sa o citeasca si ministrul mediului de la noi , sa nu se mai faca de ris cu declaratii fanteziste. Dar vad ca si ministrii ucrainei si rusiei nu stau mai bine, daca e sa luam de bun ce scriu ziarele. Or fi avind aceleasi studii (la moscova, sectia FSB)?????
    • 0 (0 voturi)    
      erata la @6 (Miercuri, 18 iulie 2007, 13:57)

      sandu [anonim]

      nu @3, ci @5
    • 0 (0 voturi)    
      Canicula si accidentele ecologice (Miercuri, 18 iulie 2007, 14:54)

      Olga [anonim]

      Si ne mai miram de canicula, furtuni, incalzire globala si altele? Un accident azi, maine altul mai mic sau mai mare si tot asa. Da' suntem tari, am interzis fumatul in locuri publice ca de' una ca nu face bine la sanatate si doua ca polueaza.

      Face si una si alta dar parca nu din cauza tigarilor s-a schimbat clima.
    • 0 (0 voturi)    
      distanta de Ro (Miercuri, 18 iulie 2007, 14:59)

      CORA [anonim]

      De la Satu Mare la L vov sint 330 km conform Route 66 ( nu in linie dreapta)
    • 0 (0 voturi)    
      acid fosforic (Miercuri, 18 iulie 2007, 15:37)

      Adrian [anonim]

      acid fosforic se gaseste si in Coca Cola. scrie si pe sticla...
    • 0 (0 voturi)    
      Minciuni (Miercuri, 18 iulie 2007, 16:32)

      Toma necredinciosu\\\' [anonim]

      Ma intreb: cum de avem noi romanii noroc mereu, iar la noi nu vine nimic? Niciun pericol, nimic, nimic! Cred ca astia - ca in multe alte dati, de altfel - ne mint cu nerusinare si vor sa minimizeze efectele. Sigur e si pe la noi ceva, dar in traditionalul spirit al secretomaniei securisto-comuniste, se ascunde realitatea. Ca doar nu trebuie sa afle si "turma" ce stiu conducatorii.

      *

      Cat despre schmbarile climatice, acestea s-ar fi petrecut oricum pentru ca nimic nu sta pe loc si totul evolueaza (sau involueaza). Se amplifica efectele acestor schimbari doar pentru ca unii vor sa mai bage niste taxe si impozite tot pentru noi, marea turma.
      Intai sa vad eu conducatorii ca merg pe biciclete la locurile de munca si pe urma am sa le urmez si eu exemplul :))). Pana una-alta nu cred ca se vor desparti asa de usor de jeep-uri sau de binefacerile civilizatiei actuale,