Intr-o partida contind pentru turul al treilea al Cupei UEFA Intertoto, Gloria Bistrita a invins cu 2-1 echipa spaniola Atletico Madrid. Returul este programat simbata viitoare, in Spania. O prima repriza perfecta pentru ardeleni - au deschis scorul in minutul 8, apoi au dublat avantajul chiar inaintea pauzei.

Atletico Madrid, cu vedetele Maxi Rodriguez, Martin Petrov, Maniche, etc, a echilibrat dupa pauza, printr-o reusita a fundasului Seitaridis (53): sut violent din afara careului.

"Mergem la Madrid pentru a obtine calificarea. Jucam mult mai bine in deplasare", spun oficialii Gloriei, amintind ca in faza anterioara au cistigat cu 2-0 pe terenul lui Maccabi Haifa.

Gloria Bistrita - Atletico Madrid 2-1

Zaharia 8, Tilinca 40 - Seitaridis 53

Intr-o alta partida din cadrul aceleiasi competitii, Otelul Galati a depasit echipa turca Trabzonspor cu 2-1. Dunarenii, crispati in debut, au deschis scorul prin Stan (27) si au beneficiat de un avantaj neasteptat trei minute mai tirziu - atacantul turcilor Yatara a fost eliminat.

Dupa pauza, jocul a scazut, iar Trabzonspor a reusit sa egaleze dupa o lovitura de colt (Ersen 83). Certati de antrenorul Grigoras pentru ca primisera gol la o faza fixa, galatenii au reusit sa sa cistige printr-un gol superb al lui Paraschiv (86): lovitura de cap de la 12 metri, din plonjon.

Otelul Galati - Trabzonspor 2-1

Daniel Stan 27, Paraschiv 86 - Ersen 83

Cistigatoarele acestor duble manse se vor califica in al doilea tur preliminar din Cupa UEFA.