Accident grav in Dambovita: autocar cu nuntasi, lovit de tren. 8 morti si 25 de raniti

de D.G.     HotNews.ro
Duminică, 22 iulie 2007, 0:00



Un autocar a fost lovit de un tren personal pe ruta Targoviste-Ploiesti, in dreptul trecerii de cale ferata din comuna Gura Ocnitei, transmit televiziunile de stiri. Trecerea era fara bariera, dar semnalizata. Bilantul accidentului este tragic: 8 persoane au murit, 25 sunt ranite, din care 12 sunt in stare grava.

Cinci dintre persoanele ranite in accident au fost trimise la spitale din Capitala. Doua se afla internate in stare grava la Spitalul de Urgenta Floreasca, una a ajuns la Spitalul Bagdasar Arseni, si alte doua la Spitalul Universitar. Si la Spitalul Judetean din Targoviste se afla internate 13 persoane.

Masina implicata in accident era prima dintr-o coloana, care se intorcea de la o nunta.

Accidentul s-a produs la ora 4:45 din cauza soferului care nu a respectat semnul de circulatie ce anunta trecerea trenului.

Soferul autocarului a murit in accident. Nu se stie exact de ce acesta nu a oprit la trecerea de cale ferata, avnd in vedere ca cei din autocar spun ca au incercat sa-l atentioneze ca vine trenul. Autocarul, care transporta peste 30 de persoane, a fost lovit, in zona de mijloc si a fost tarat de tren aproape 300 de metri.

La fata locului au venit doua echipaje ale Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta Dimbovita si peste zece ambulante.

Seful Politiei Romane, Dan Valentin Fatuloiu, si prefectul judetului Dambovita, Aurelian Popa s-au deplasat, de asemenea, la locul accidentului.

Seful Politiei Romane, chestorul Dan Valentin Fatuloiu, a declarat ca vinovat de producerea accidentului este soferul autocarului, care nu a oprit la trecerea de cale ferata prevazuta cu semnalizare. Fatuloiu a spus ca soferul avea permis de conducere de profesionist din 1987 si ca a avut la un moment dat permisul suspendat dupa ce a trecut pe culoarea rosie a semaforului.

Autocarul implicat in accident apartine unei firme din Targoviste si fusese inchiriat de mai multe persoane care au participat la o nunta in comuna Dragotana.

Traficul feroviar si rutier a fost reluat.

In urma tragicului accident, seful Politiei, chestorul Dan Fatuloiu, le-a cerut angajatilor Politiei Rutiere din intreaga tara sanctionarea dura a tuturor celor care nu respecta Codul Rutier.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


2559 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    mda (Duminică, 22 iulie 2007, 9:21)

    Respect [anonim]

    am trecut si io pe acolo c`am dupa 1 ora ce s`a produs accidentu....prapad :(:(:( si acu imi aduc aminte ::(( saracii au murit din vina unui om
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Duminică, 22 iulie 2007, 9:24)

    respect [anonim]

    am trecut si eu p acolo km dupa o ora ce s`a produs accidentu....doamne ce prapad...si acu imi aduc aminte.Saracii,au murit din cauza unui om caruia i`a fost greu sa stea la bariera. sper ca astfel de evenimente tragice sa nu se my repete
  • 0 (0 voturi)    
    asa le'a fost scris (Duminică, 22 iulie 2007, 10:16)

    Radu [anonim]

    dak statea 5 minute la bariera nu se intampla tragedia.... graba asta a oamenilor
  • 0 (0 voturi)    
    hmmm (Duminică, 22 iulie 2007, 11:24)

    bogdan [anonim]

    si totusi era autocar sau microbuz (ca dimineata stirea era scrisa cu microbuz)? si cum a trecut de bariera daca era coborata?
  • 0 (0 voturi)    
    pt bogdan (Duminică, 22 iulie 2007, 11:58)

    zet [anonim]

    nu scrie in stire nimic ca ar fi fost bariera, cred era semn de acela in cruce, care semnalizeaza trecere la nivel cu calea ferata.. Dupa nr de victime (24+8), greu de crezut ca era microbuz, cred ca e vorba de autocar.
  • 0 (0 voturi)    
    Raport de masa (Duminică, 22 iulie 2007, 12:07)

    ALex [anonim]

    Autocarul implicat avea 9400 kg. Locomotiva 550 000 kg iar un vagon 15 000 kg. Trenul avea 4 vagoane. Asadar sunt 9.4 t versus 610 t. Stia oare soferul asta ?
  • 0 (0 voturi)    
    hmm 2 (Duminică, 22 iulie 2007, 12:16)

    Bogdan [anonim]

    tocmai asta am sesizat si eu dimineata cand am citit stirea.. se anuntase 17 raniti si 8 morti... si era cam mult pt un microbuz... dar in stilul in care se circusla cu microbuzele orice e posibil :)

    iar faza cu bariera o citisem mai sus...

    "am trecut si eu p acolo km dupa o ora ce s`a produs accidentu....doamne ce prapad...si acu imi aduc aminte.Saracii,au murit din cauza unui om caruia i`a fost greu sa stea la bariera."
  • 0 (0 voturi)    
    Inconstienta (Duminică, 22 iulie 2007, 12:21)

    Aph [anonim]

    Am inteles ca cei din autocar ar fi strigat ca vine trenul, dar reactia soferului a fost "Lasa ca pot trece". Nu cunosc cat de aspra este legislatia in cazul celor care transporta persoane, insa ori pedepsele sunt destul de usoare, ori nimeni nu isi bate capul sa o aplice. Consider ca o simpla depasire pe contrasens, sau taierea liniei continue, ar trebui sa atraga retragerea licentei respectivului sofer si sanctionarea companiei de transport, ca sa ii responsabilizeze cand angajeaza pe toti nemernicii. Vrei adrenalina nene, fa-o pe pielea ta, nu cand ai masina plina de clienti! Cu totii vedem cum circula microbuzele prin tara, eu am venit Brasov - Bucuresti si ne-au depasit numai 2 masini; la fel si taximetristii, cel putin din Bucuresti, care "croseteaza" prin trafic si pe care nu ii inteleg unde se grabesc asa, doar castiga mai mult daca e cursa mai lunga.
    In sfarsit, consider ca politia ar trebui sa ia mai in serios aceasta problema, in loc sa stea la panda si sa ne dea amenzi ca nu purtam centura in oras, sau ca circul cu 65 la ora la 5 dimineata.... Vineri mergeam pe Kiseleff cu 75, am pus semnalul si am schimbat pe banda din dreapta, moment in care i-am taiat fata unui taximetrist care schimba de pe banda din stanga mea pe aceeasi banda adica 2 benzi de-odata, fara nici un semnal, si avand undeva pe la 90 km/h. Evident la stop a inceput sa curga cu injuraturi, iar simplul fapt ca i-am raspuns a insemnat pentru el o obraznicie fara limite, urmatorii 2 km a tinut sa ma urmareasca si sa isi arate muschii si vocabularul evident foarte limitat, asta in timp ce avea clienti in masina, iar persoana de sex feminin din dreapta mea chiar nu mai conta. Asa ca ma alatur lui Istodor din AC si le urez un sincer "Muriti!", dar in timpul lor liber!
  • 0 (0 voturi)    
    de cand? (Duminică, 22 iulie 2007, 12:25)

    ady [anonim]

    are o locomotiva 610t? mai informeazate inainte sa scrii asemenea tampenii!
  • 0 (0 voturi)    
    unde ? (Duminică, 22 iulie 2007, 12:37)

    rin [anonim]

    unde ? pe nisipuri acolo ? e camp draq, vezi si un biciclist dar, un tren...
    • 0 (0 voturi)    
      Accident grav in Dambovita (Duminică, 26 iulie 2009, 11:24)

      cristisrl [anonim] i-a raspuns lui rin

      o locomotiva a CFR Calatori are intre 80 si 120 tone. un vagon incarcat are in jur de 48 tone. iar la matematica vad ca esti varza
  • 0 (0 voturi)    
    raport de masa (Duminică, 22 iulie 2007, 12:41)

    Flo [anonim]

    Locomotiva are 126 t iar un vagon are aprox 45 t . Multi cretini se gasesc la volan, probabil fara creier.
  • 0 (0 voturi)    
    iata ce gindea soferul inainte de a muri si (Duminică, 22 iulie 2007, 12:51)

    x1 [anonim]

    a condamna la moarte 8 oameni nevinovati si a nenoroci pe viata poate inca vreo 24:

    ...hmmmm, bariera...da, vine trenul, ce p.... mea o sa stau eu astepind sa treaca trenul, ce muschii mei, sint mai tare si ii iau fata trenului....si trec dincolo ...
    si a trecut dincolo in lumea cealalta si inca 8 oameni.

    Multi soferi sint IRESPONSABILI !

    Am venit zilele trecute de la Bran la Bucuresti, depasesc dementii iresponsabili la banda continua, se baga intre 2 TIR-uri la milimetru, incit tie care conduci corect iti ingheata singele in vine, crezind ca face accident si se produce o reactie in lant....
    sau
    vede o curba, nu se vede nimic ce poate aparea din curba aia, el tot depaseste si....uneori scapa...

    Chiar nu stiu cum ar putea fi responsabilzati unii soferi, daca le dai amenzi uriase, aoleu este cit leafa mea pe o luna, valeu si valeu si se retrage amenda...

    cred ca soferul care a facut azi accidentul, ar trebui reinviat si impuscat pe loc dupa ce i s-ar fi aratat ce a facut clipa lui dementa.

    si din pacate sunt foarte multi "muschiulosi" din astia, carora putin le pasa de viata lor, de viata altora, ei sa arate ca sunt peste altii.
  • 0 (0 voturi)    
    soferi iresponsabili (Duminică, 22 iulie 2007, 13:01)

    popescu ioan [anonim]

    Pregatiti iresponsabil de catre tot felul de institute si fundatii de
    pregatire profesionala ,examinati la fel de iresponsabil de catre
    Autoritatea Rutiera Romana (ARR) SE FAC soferi cu atestat pro-
    fesinal bineinteles tot iresponsabili. DAR IRESPONSABILITATEA LOR COSTA VIETI OMENESTI IN FIECARE AN CU SUTELE.
    Ce faceti domnule Ministru Ludovic ORBAN la ARR -Bucuresti ?
    Mentineti in continuare acest sistem PRIVAT-STAT (PLATIT DE
    PRIVAT LA EXAMINARE ) care conduce la sute de morti in accidente anual ? Cine este de vina de iresponsabilitatea acestui sofer ? Va spun eu . Cei ce trebuiau sa-l pregateasca
    (NU CU PREZENTA OPTIONALA LA CURSURI SI SPAGA LA EXAMEN ) . Si CEI CARE L-AU EXAMINAT DE LA ARR SI CARE DACA NU II PROMOVEAZA NU PRIMESTE NICI UN COMISION. Vezi Institutul SETAR din Oradea condus de sotia
    Insp.ARR-Bihor , Ianc Sebastian ,ce de astfel de soferi pregatesc anual. Nici Fundatia FATTI condusa de fostul angajat al ARR-Bihor ,septugenarul RADAC ,protejat de D-l
    Director General Adjunct cu mandat D-l Lungu Dorin de la ARR-Bucuresti a carui unica preocupare este castigul de bani.
  • 0 (0 voturi)    
    inconstienta (Duminică, 22 iulie 2007, 13:02)

    Alex [anonim]

    La respectiva trecere la nivel cu calea ferata este un semn de stop si atat, fara semnal luminos sau bariera. Vizibilitatea este uriasa, 1 km atat in stanga, cat si in dreapta, deci trenul era perfect vizibil. Asa cum s-a scris si mai sus, soferul autobuzului a "decis" ca n-are chef sa astepte sa treaca trenul (care cate vagoane sa fi avut si cat sa-i fi luat sa treaca, un minut???).. si din iresponsabilitatea unui asemenea dobitoc, alti 7 oameni fara vina au murit. Odihneasca-se in pace... si sa ne fereasca Dumnezeu de astfel de imbecili pe viitor, sa moara ei singuri, din vina lor, fara sa-i mai ia si pe altii cu ei. Cand ai un alt om in masina si conduci mai responsabil, daramite cand ai 30-40... :(
  • 0 (0 voturi)    
    40.000 de morti (Duminică, 22 iulie 2007, 13:10)

    x1 [anonim]

    40.000 de morti - acesta este rezultatul victimelor accidentelor rutiere din 1990 pina in 2006, cit un razboi local....

    si foarte multi au murit din cauza unor imbecili iresponsabili !
  • 0 (0 voturi)    
    politia unde e? (Duminică, 22 iulie 2007, 13:30)

    georgel [anonim]

    pentru toate nenorocirile care se intampla pe sosele este vinovata politia. de ce poltia? pentru ca nu isi face treaba. dupa toate nenorocirile de pe A2 acum o saptamana am vazut cel putin 50 de soferi care rulau cu peste 180 la ora, am vazut in continuare zeci de masini oprite pe banda de urgenta, am vazut masini care mergeau pe autostrada cu 60 la ora. si politia se facea ca munceste. vreo doua echipaje care cica patrulau, si in rest nimic. totul se face in dorul lelii. nici o urma de responsabilitate nici din partea soferilor nici din partea politiei.
    solutia nu sta in amenzi mai mari sau mai mici. pur si simplu ar trebui ca daca esti prins cu 200 km/h pe autostrada sau daca nu respecti semaforul de la trecerea cu calea ferata sa ti se anuleze permisul si dreptul de a avea permis. adica un criminal prins ia 15 ani de puscarie si unul care e clar ca e un viitor criminal circula in libertate pe sosea. pana cand omoara nu un om ci 4-5 si atunci politia vine si da diin umeri. si eventual peste 3 luni ala e din nou pe strada.
  • 0 (0 voturi)    
    Iresponsabili (Duminică, 22 iulie 2007, 13:48)

    Maman [anonim]

    S-a spus mai devreme la radio ca autocarul era al surorii soferului, care avea antecedente in nerespectarea regulilor de circulatie.
    Consider ca vinovata de tragedie/masacru este iresponsabila patroana. As muri cu ea de gat daca ar fi ai mei accidentati. Sa facem front comun impotriva acestor nemernici. E de o mie de ori mai rau decat ce s-a intamplat la strandul din Caracal. Si inca mai sunt astfel de soferi pe mana carora ne dam viata!
  • 0 (0 voturi)    
    CE-S ASTEA? (Duminică, 22 iulie 2007, 13:54)

    gigib [anonim]

    stirile de la ora 5?
    asa va faceti voi trafic?
  • 0 (0 voturi)    
    stire vs. barfe (Duminică, 22 iulie 2007, 14:49)

    prostia la romani [anonim]

    stirile de la ora 5 comentate pe net!!! am trait sa vad si imbecilitatea asta. oameni buni, mai bine dormiti decat sa debitati prostii pe net!
  • 0 (0 voturi)    
    @18 & 19 (Duminică, 22 iulie 2007, 15:03)

    Aph [anonim]

    Welcome to the club! Sau sunteti taximetristi?
  • 0 (0 voturi)    
    anumiti indivizi nu ar trebui sa conduca masina (Duminică, 22 iulie 2007, 15:10)

    gimini [anonim]

    Adevarul e ca permisul de conducere a devenit o formalitate. Nu ma refer la greutatea sau usurinta examenului. Ci la ceea ce se petrece cu soferii care incalca regulile. Ar trebui ca unora sa li se suspende pe viata dreptul de a conduce masina, daca in trafic se dovedesc iresponsabili. Nici un examen psihologic nu iti poate revela personalitatea stranie a unui iresponsabil. Nici un examen tehnic sau teoretic nu iti poate revela cunostintele individului. Numai comportamentul in trafic poate fi revelator pentru personalitatea unui individ. Iar pedeapsa maxima ar trebui sa fie ridicarea pe viata a permisului, sau in orice caz pe perioade mari (2-3 ani). Nicaieri nu scrie ca te-ai nascut cu fundul la volan.
  • 0 (0 voturi)    
    Socant! (Duminică, 22 iulie 2007, 15:45)

    Antonia [anonim]

    Tocmai am aflat de tragedie, sunt socata, cu atat mai mult cu cat aceasta este in izbitor contrast cu evenimentul de la care se intorceau. Ma intreb daca vreunul dintre ei a avut vreun semn ca s-ar putea intampla o asemenea drama?! Soferul trebuia sa fie foarte atent, mai ales ca avea in masina atatea persoane! Astfel de imprudente sa faca atunci cand sunt singuri, daca nu au prea mult creier!! Si asta fiind oricum prea putin in capul unora, pe caldura asta nu mai "functioneaza la parametri normali". Le-ar trebui si lor un control periodic daca au o raspundere atat de mare! Imi pare rau pentru familiile greu incercate, transmit condoleante celor indoliate si insanatosire grabnica celor raniti! Si-apoi, Dumnezeu stie ce face, tragediile in viata noastra nu sunt intamplatoare, din pacate... Ar trebui sa ne dea de gandit!
  • 0 (0 voturi)    
    Traficul la romani ...care este!! (Duminică, 22 iulie 2007, 16:07)

    Cristian STANESCU [anonim]

    Ma tem ca problema sigurantei in trafic este una mult mai grava! Locuiesc in Bucuresti, zona Parcul Tineretului - Sincai, o zona teoretic linistita... dar unde practic au loc evenimente rutiere APROAPE ZILNIC!!! Am fost martor la nenumarate accidente, multe petrecute chiar pe trecerea de pietoni!! Chiar azi, cand scriu acest text, am vazut un accident si acum cateva minute am auzit o frana puternica, semn ca iar s-a intamplat ceva (dar nu am iesit din casa sa vad ce)!

    Politia... evident ca nu face nimic, pentru ca sincer NU LE PASA! Legea exista si teoretic este buna dar practic... suntem in Romania, unde SPAGA este mereu mai dulce decat amenda! Si, daca esti politist, de ce sa dai amenda daca poti lua spaga? Am auzit ca domnii politisti au amendat cativa motociclisti zilele trecute in zona... Dar pe cei care omoara oameni pe trecerea de pietoni, cei care circula cu 90-100 km/h, soferii "profesionisti", meseriasii, pe ei cine ii vede? Cine ii amendeaza?

    Cauza principala a accidentelor nu este "viteza necorelata cu conditiile de drum/trafic" (asa cum zic domnii politisti pe la televizor, cand incearca sa foloseasca cuvinte alese) ci SUPRAESTIMAREA personala a soferilor care se cred mult mai buni decat sunt in realitate!! Si ...pentru ca ei sunt buni, "adevarati", ei pot sa circule si cu 100 km/h, ca doar nu li se poate intampla chiar lor vreun accident! Si uite asa mor oameni nevinovati, chiar pe trecerile de pietoni!

    Intrebarea mea este: Oare o sa faca politia ceva vreodata? Sau o sa inchida ochii la nesfarsit, lasand sa moara oameni nevinovati?

    IGNORANTA LA VOLAN UCIDE!! TERIBILISMUL ESTE DE FAPT CRIMA!!
  • 0 (0 voturi)    
    Nu am citit... (Duminică, 22 iulie 2007, 16:11)

    Mysha [anonim]

    Nu am citit, dar cun un simplu avis ajunge, eu nu prea stiu de ce se intampla toate prostiile astea, pur si simplu cei care vor sa mearga cu masina, indiferent de starea psihologica, trebuie sa invetse si nu sa cumpere un plastic care costa viatsa unor oameni
  • 0 (0 voturi)    
    iarasi militianul vorbeste! (Duminică, 22 iulie 2007, 16:14)

    militianu' [anonim]

    A gasit momentu tovarasul Fatuloiu sa ,,recomande''! Altceva nu stie! Nu stie sa stranga rapoarte cu zone de risc din trafic si sa le zica sus si tare autoritatilor! Nu stie sa spuna ca acolo sau dincolo trebuie schimbat ceva ca vremurile nu mai sunt ca atunci cand era el tanar locotenent! Pai ce, vreti sa dea rau la autoritate ca vorbeste ce nu trebuie. E mai cald scaunul decat sa manance ce nu trebuie!
    Asta este stiul militienesc. Sa nu deranjam oranduirea, sa spunem dar nu prea dur si sa dam tot in prapaditul si vinovatul de sofer!
    Gandire de militian! Alta nu e, deocamdata!
  • 0 (0 voturi)    
    din greselile altora se invata cel mai bine (Duminică, 22 iulie 2007, 16:24)

    Ciucker [anonim]

    fac de ceva vreme scoala de soferi. m`i se parea un pic cam absurd sa opresc la fiecare cale ferata fara bariere si sa ma uit stanga dreapta.. se vede de obicei daca vine trenu inainte sa ajungi langa calea ferata. acuma ma jur >> am sa opresc de fiecare data indiferent de situatie.. viata are prioritate
  • 0 (0 voturi)    
    Vinovata este Politia Romana (Duminică, 22 iulie 2007, 16:26)

    stefan [anonim]

    Eu ii consider vinovati pe politisti. Probabil acest sofer a incalcat regulile de circulatie de sute de ori in viata lui, dar nu a fost sanctionat decat o data. In plus, se stie ca politistii sunt "intelegatori" cu soferii profesionisti, mergand dupa filosofia ca "isi pierde omul serviciul, nu mai are din ce sa castige bani".

    Domnilor politisti, dumneavoastra dormiti linistiti noaptea?
  • 0 (0 voturi)    
    Nu se intampla numai in Romania (Duminică, 22 iulie 2007, 16:40)

    Moa [anonim]

    Asemenea accidente nu se intampla numai in Romania, ci si in tarile "civilizate", cu toata infrastructura lor, camerele video, radarele, amenzile de sute de euro, prezenta masiva a politiei pe sosele, etc...pentru ca TAMPITI SUNT PESTE TOT, nu numai in Romania.
    Ce ar fi trebuit sa faca politia?-sa puna un om sa stea la bariera ca trece gigiberlogea la ora 4 dimineata cu autobuzul si nu o sa respecte semnalul de oprire la trecerea de cale ferata? Sunteti penibili!...
  • 0 (0 voturi)    
    Criminal este Guvernul care este incompetent. (Duminică, 22 iulie 2007, 17:37)

    Popescu Emilian [anonim]

    Fata lui nea petrolistul,prietenul lui domnul prim ministru liberal Nehotaratul a ramas fara carnet pentruca a fost gasita beata la volan.Ca sa poata circula la volan nenea prim ministru liberal ia dat ordin lui domnu ministru lberal de la Afaceri interne sa modifice Codul Rutier ca fata lui prietenu sa ia carnetul fara examen.
    Domnilor daca la carma tarii ar fi un guvern responsabil si un parlament care l-ar durea inima de acest popor din Romania ar propune si adopta legi care sa nu faca genogid inpotriva propriului popor..
    Omorarea sau ranirea unui cetatean intr-un acident de circulatie prin incalcarea voita a unui articol din regulamentul de circulatie sa fie considerata in Codul Penal crima cu premeditare si nu omor sau ranire din imprudenta.Aici este filozofia raspunderii penale a acestor criminali care decimeaza oameni in trafic.
    Domnule,daca a comis o infractiune ca trecerea pe culoarea rosie,sau neacordarea prioritatii salvarilor,masinilor de interventie ale pompierilor sau ale politiei care au in functiune avertizari sonore si luminoase trebuie sa i se ridice permisul pe minim 3 ani iar reprimirea acestuia sa se faca prin examinare,indiferent ca a produs sau nu un eveniment in intersectia respectiva,ca urmare a faptului ca acel infractor se obisnuieste cu incalcarea legii.
    Clar,nu exista o pregatire preventiva pentru oricare conducator auto indiferent ca este profesionist sau nu in cursul unui an trebuie sa aibe minim doua sedinte de pregatire de specialitate cu examinare pana cand nu vor mai fi o asa frecventa mare de morti si raniti.
    Politia rutiera trebuie sa fie in strada si pe drumuri sau chiar si in elicoptere pentru supravegerea circulatiei si pentru a aplica legea.
    Amenzile sunt mici-nesemnificative si care cele mai multe sunt iertate de justitie din vicii de procedura.Amenda contraventionala data de un organ de politie rutiera nu ar trebui sa fie iertata sub nici-o forma
  • 0 (0 voturi)    
    Pt nr 28 (Duminică, 22 iulie 2007, 17:45)

    Ady [anonim]

    pun pariu ca esti militian sau politist :)
  • 0 (0 voturi)    
    Re: #28 (Duminică, 22 iulie 2007, 17:49)

    emil [anonim]

    Tu pesemne nu ai circulat in tarile "civilizate". In vest soferii sunt enervant de disciplinati, amice. Problema la romani este ca ei nu respecta nimic. Nu respecta nici o lege, nu se respecta intre ei, nici pe ei insisi. Asta e problema. Tot ce respecta romanul respecta de frica. Solutia pt circulatie: milioane de camere pe sosele, cu sisteme de amenda automate. Reducerea pe cat posibil a factorului uman (a se citi factorul spaga) in aplicarea codului rutier. Restul e gargara.
  • 0 (0 voturi)    
    Re: Criminal este Guvernul care este incompetent. (Duminică, 22 iulie 2007, 18:08)

    emil [anonim]

    Eu vreau legi normale care sa se si aplice, nu legi cretine care sa nu se aplice, care in plus stimuleaza la greu coruptia si abuzurile. Exact asa au gandit si legiuitorii nostri cretini pana acum. Vad ca generatia tanara e si mai cretina. Nu-mi vine sa cred.
  • 0 (0 voturi)    
    Catre Moa (Re: #28) (Duminică, 22 iulie 2007, 18:59)

    stefan [anonim]

    Domnule Moa,

    Vorbitidespre lucrurile din tarile "civilizate", dar se vede ca nu aveti habar despre ce se intampla acolo. Haideti sa va spun eu: acolo, in momentul in care ai gresit, esti amendat. Si nu se intampla prea des sa scapi. In Romania, dai spaga si ai scapat.

    Haideti sa va spun eu ce putea sa faca politia: sa dea amenzi in momentul in care ai gresit. In felul acesta, acest sofer iresponsabil or ari fi avut carenetul suspendat 11 luni pe an, ori s-ar fi lasat de meserie. Domnule Moa, nu a cerut nimeni Politiei sa stea la bariera la ora 4 dimineata, le cerem SA APLICE LEGEA. Atat. Dar se pare ca este prea mult.
  • 0 (0 voturi)    
    Noi romanii... (Duminică, 22 iulie 2007, 19:48)

    RVG [anonim]

    Avem obiceiul sa vorbim foarte mult si sa nu facem nimic. Pana acum, si-au exprimat parerea destui, oamenii inca vorbesc probabil de acest accident, vor mai vorbi putin timp, dupa care va urma dezinteresul care ne caracterizeaza. Cati dintre noi respecta regulile de circulatie? Nu cred ca este vreun sofer care sa nu fi incalcat niciodata vreo regula de circulatie - si asta pentru ca exista mereu tentatii- linia de tramvai, linia continua, sensul unic samd. Ar trebui sa incepem noi sa facem ceva pentru a indrepta lucrurile. Discutia asta contra politistilor care nu fac nimic, este ca cea contra autoritatilor ... ca nu fac nimic pentru curatenia orasului, dar noi suntem cei care nu ducem de fiecare data gunoiul la cos.
    Ar trebui reamintit fiecaruia, ca bunul simt este important, si daca nu ai tupeu sa treci pe rosu, sau sa mergi cu 180 pe autostrada nu inseamna ca esti mai prost.
    Legat de politisti ... dimineata, la intersectia de la Leu, politistii incearca sa dirijeze circulatia. Ei stau in intersectie, si pietonii trec indiferent daca au voie sau nu, masinile stau pe linia de tramvai ... Acei politisti ar trebui sa DEA AMENZI, nu numai sa dea din maini in mijlocul intersectiei. Solutia pe care o vad eu: amenzile. Cat mai multe. Ar mai fi una - bunul simt al oamenilor, dar nu e inca aplicabila in Ro.
  • 0 (0 voturi)    
    Ciudat.... (Duminică, 22 iulie 2007, 19:53)

    Popa Mihail Ioan [anonim]

    Sunt doua aspecte care ma frapeaza la acest incident.....

    Primul aspect este ca acea trecere nu era semnalizata, desi, in mod normal, orice trecere la nivel cu calea ferata ar trebui semnalizata acustic si luminos. In opinia mea, acel semn nenorocit, uitat de pe vremea comunistilor, nu echivaleaza cu o semnalizare corecta, indiferent cat de putin circulat era drumul respectiv.

    Orice sofer care vede doua lumini rosii intermitente si, eventual, aude semnalul acustic, tinde sa opreasca. Un simplu semn, la lumina farurilor, echivaleaza cu ,,libera trecere,,.

    Al doilea aspect care ma frapeaza este acela ca, soferul respectiv, avea multi ani de exprienta in spate, asa incat ar fi trebuit sa fie constient ca nu prea poti aprecia distanta si viteza unui obiect(vehicul) in miscare, daca singurul tau reper este o sursa difuza de lumina.

    Cauzele accidentului sunt stupid de simple: soferul nu a putut si nici nu avea cum sa aprecieze corect pozitia si viteza trenului, care era destul de mare, probabil, asa incat a considerat ca are timp sa traverseze calea ferata. O cauza secundara ar fi semnalizarea insuficienta a trecerii la nivel cu calea ferata, al carei rost este tocmai sa impiedice evenimente de acest gen. Daca ziua vezi trenul de la un km, noaptea nu-ti dai seama daca este la 200-300 sau 400 de m.

    Rezultatele anchetei si procesului in acest caz sunt previzibile: vina exclusiva a soferului, firma la care lucra va da faliment fiind putin probabil ca va putea plati despagubirile, familii distruse, vieti irosite prin spitale, un gust amar pentru ca traim intr-o tara de imbecili.

    Ar fi normal ca cei responsabili cu semnalizarea zonei respective sa plateasca, macar cu functiile lor. Insa asa ceva nu se va intampla niciodata.

    Concluzia, evitati pe cat posibil autocarele si microbuzele in Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    Putini opresc la culoarea rosie (Duminică, 22 iulie 2007, 20:23)

    Razvan (360romania.eu) [anonim]

    ... pe drumul Sibiu - Brasov. Drumul este in lucrari si sunt instalate peste 40 de semafoare. Sunt foarte putini cei care le respecta. Bai mai mult de atat, o data am oprit la rosu si cel care era in spate m-a claxonat din cauza ca nu a putut trece de mine pe rosu. Nu m-a depasit pentru ca era drumul ingust, ca altfel se ducea si nu ma mai enerva. Oricum ar fi, astfel de tupeu capeti dupa ce treci pe rosu de multe ori.

    Acum 2 saptamani drumul a fost blocat din cauza unui accident in care a murit 1 persoana. Am stat 2 ore pana a degajat politia drumul. Un om cu o Dacie plina cu pasageri s-a bagat in depasire si a lovit un W. Passat care mergea regulamentar. Passat-ul era lovit intr-o parte, dar Dacia era ca si calcata cu tancul. Soferu de pe Dacie era nervos din cauza semafoarelor.

    Omul care a murit in accidentul de care am vorbit mai sus avea doar 30 de ani. A platit cu viata lui prostia altuia. Soferul din vina caruia s-a produs accidentul era intr-o stare extrem de grava. Nu stiu daca a mai scapat sau nu.
  • 0 (0 voturi)    
    Pt 28 RE (Duminică, 22 iulie 2007, 20:25)

    Ady [anonim]

    nu sunt amicul tau, de meserie sunt ghid turistic si umblu pe afara de multi ani, peste tot am vazut soferi indisciplinati,doar ca la ei exista mai multa politie pe sosele (banuiesc pt a intimida sau a da senzatia ca totul este controlat) si infrastructura este dezvoltata,adica multe sosele ocolesc obstacole gen cale ferata sau sate/orase,etc.
    Apropo,nu mi-ai raspuns la intrebare,esti sau nu militian/politist?
  • 0 (0 voturi)    
    Unde e semnalizarea BLA? (Duminică, 22 iulie 2007, 20:28)

    yeu1 [anonim]

    Daca linia ar fi fost semnalizata cu bloc de linie automat(BLA), in acel moment ar fi avut implicit si bariera automata, la trecerea la nivel. Linia in acel loc este dreapta pe vreo 4 Km, si se circula cu viteza normala(100Km/h). Cred ca este singura portiune in care se merge un pic mai repede. De altceva nu pot fi acuzati cei de la infrastructura feroviara, iar cei de la cfr calatori cu atat mai putin(mecanicul a franat si a atentionat acustic).
  • 0 (0 voturi)    
    Calcule simple... (Duminică, 22 iulie 2007, 20:55)

    sadwank [anonim]

    Sa zicem ca trenul are 100km/h si e lat de 3,5m.
    Sa mai zicem ca autocarul are 30m lungime si mergea cu 10km/h (ca sa treci peste o linie ferata trebuie sa incetinesti destul de mult).
    In aceste conditii, autocarului i-ar fi fost necesare nu mai mult de 2 (doua) secunde ca sa treaca peste calea ferata (adica sa parcurga cei 30 + 3,5 metri).
    Ei bine, pentru ca trenul sa treaca exact prin spatele autocarului el trebuia sa fie la o distanta de aproape 3,5km!! Mie mi se pare imens.
  • 0 (0 voturi)    
    Re: Calcule simple... (Duminică, 22 iulie 2007, 21:41)

    peter [anonim]

    10km/h = 2.77 m/s ~= 3 m/s
    Cu aceasta viteza e nevoie de ~10s sa parcurga 30m.
    Trenul circula cu 100 km/h ~= 27.7 m/s. In 10s el parcurge o distanta de 277 m. De la aceasta distanta trenul e clar vizibil chiar si noaptea. Soferul acela ori a adormit ori avea probleme grave in aprecierea distantelor / vitezelor...
  • 0 (0 voturi)    
    pt 30, 31 si 33 (Duminică, 22 iulie 2007, 23:27)

    Moa [anonim]

    Nu mai locuiesc in romania de 8 ani, nu mai sunt cetatean roman de 3 ani, deci nu sunt politist si nici nu am fost vreodata.

    btw #33 - Stefan: "Vorbiti despre lucrurile din tarile "civilizate", dar se vede ca nu aveti habar despre ce se intampla acolo. Haideti sa va spun eu: acolo, in momentul in care ai gresit, esti amendat."
    Multumesc pentru info, chiar nu am stiut ca asta se intampla pe aici!
    Imi mentin parerea: ...TAMPITI SUNT PESTE TOT!
  • 0 (0 voturi)    
    pt 41 (Luni, 23 iulie 2007, 1:32)

    emil [anonim]

    Sunt de acord ca tampiti sunt peste tot. Numai ca in Romania procentul tampitilor e foarte mare si e in crestere! Semaforul rosu e facultativ, barierele la fel, de trecerea de pietoni nu mai vorbesc. Zilnic vad cum tot mai multi soferi isi baga picioarele in regulile de circulatie. De ce? Pentru ca le merge. Pe zi ce trece prind mai mult curaj, fiindca nu patesc nimic. Despre asta e vorba. Ne transformam intr-o tara africana.
  • 0 (0 voturi)    
    semnale acustice si luminoase? (Luni, 23 iulie 2007, 10:06)

    break [anonim]

    Un comunicat al polititie zice ca soferul a ignorat semnalele acustice si luminoase? Ale cui semnale? Ale trenului? Ca din ce reportaje am vazut, nu era nici un semnal acustic sau luminos, doar o cruce si un atentie tren.
    Este normal ca in tara asta sa mai existe treceri peste calea ferata cu drum asfaltat fara semnale acustice si luminoase? Ca sa nu mai vorbim de bariere?
    Ca soferul a ignorat trenul, sau nu l-a vazut sau a crezut ca trece, asta este alta problema. Dar daca ar fi fost niste becuri rosi care clipeau, eu cred ca se mai gindea o data inainte de a incerca sa treaca.

    La un asftel de accident, ministrul transporturilor ar trebui sa isi dea demisia, probabil si cel de la politie, pentru ca e vina lor, ca drumul nu era semnalizat corespunzator. Or sa zica ca drumul era semnalizat conform legi. Da asta nu e o scuza, sa semnalizezi la nivel minim, si sa zici ca e ok. Si legea ar trebui modificata, ca astia cind fac legile de circulatie iau cele mai slabe semnalizari din tara si zic ca asta este semnalizarea minima, ca apoi sa fie acoperiti pe toate cazurile.

    Rusine......
  • 0 (0 voturi)    
    pentru asta cine-i vinovat ? (Luni, 23 iulie 2007, 10:13)

    GEO [anonim]

    http://www.hotnews.ro/articol_79178-Franta-Accident-rutier-cel-putin-2 6-morti.htm
  • 0 (0 voturi)    
    pentru x1 (Luni, 23 iulie 2007, 10:25)

    claudel [anonim]

    doamne ce comic esti omule, sunt la servici de dimineatza si imi curg lacrimile de ras la ce ai scris despre soferul ala sau alti soferi romani, esti tare omule si ai multa dreptate cica "musculoshi din astia" =)))))))) iar in legatura cu cazul, ce a fost in capul soferului? a vrut sa omoare lumea? cred ca ori era beat ori era prea obosit pentru ca era 4 dimineata!!! daca era cazul de oboseala nu inteleg de ce nu mai era si alt sofer acolo ??? care sal ajute, ciudata chestie... sa te bagi tu in fata trenului..
  • 0 (0 voturi)    
    Oripilant!!! (Luni, 23 iulie 2007, 11:09)

    OctavianTGV [anonim]

    Duminica dimineata m-am trezit din cauza anuntului facut de posturile de radio locale, la televiziunea locala s-au difuzat imagini socante. Cel putin pentru mine. Era indescriptibil ceea ce s-a vazut acolo. Victime aruncate peste tot, raniti care-si jeleau rudele. Microbuzul era de fapt un minibus in care incapeau mai mult de 20-30 de persoane. Cativa au avut norocul de a fi aruncati in afara vehiculului in momentul impactului. Ceilalti mai putin. Nu credeam ca o sa apuc sa aud, sa vad stiri despre o astfel de tragedie la noi in judet.
  • 0 (0 voturi)    
    nebuni..... (Luni, 23 iulie 2007, 11:20)

    claudel [anonim]

    nebuni sunt peste tot, eu locuiesc in irlanda de 8 ani si conduc de 2 ani dar de cand am inceput sa conduc nu am patiit niciodata ce am patiit azi dimineata!!! o femeie care conducea la volan cu varsta intre 20-25 de ani se bagase pe contrasens si mergea normal de parca se mergea ca in europa pe dreapta! norocul a fost ca am avut reflex in timp sa o observ cand ia rondul si vine inspre mine si mam tras la o parte!! si inca 4 masini din spatele meu au facut la fel!!! se pare ca politia nu-si face treaba in toate tarile.....
  • 0 (0 voturi)    
    #43 (Luni, 23 iulie 2007, 11:30)

    Moa [anonim]

    "La un asftel de accident, ministrul transporturilor ar trebui sa isi dea demisia, probabil si cel de la politie, pentru ca e vina lor, ca drumul nu era semnalizat corespunzator."

    Doar atat? Eu as merge mai departe si as cere si demiterea Parlamentului European pentru acest sofer care nu a respectat o regula elementara de circulatie...vai tie, Romanie...
  • 0 (0 voturi)    
    Ii cunosc pe cei din familia Voicu (soferul) (Luni, 23 iulie 2007, 13:12)

    ariana [anonim]

    Ii cunosc pe cei din Familia Voicu,
    Au fost doi frati si o sora. Acum au mai ramas un frate si o sora (cea care detine firma de transporturi).
    Ce pot spune despre ei ...
    Oare ce se poate spune despre niste persoane care tot timpul au cautat numai sa le fie lor bine calcand peste orice principii omenesti ...
    Sunt foarte plini de ei, crezand ca totul se poate cumpara cu bani (pe care ei ii fac destul de usor) si ca totul pe lumea asta li se cuvine...
    Trebuia sa li se infunde la un moment dat, insa este pacat ca asta a costat atatea vieti.
    Oare a fost neatentie? Eu cred ca a fost o ambitie prosteasca, caracteristica familiei ...
    Regrete eterne ...
  • 0 (0 voturi)    
    pentru ariana (Luni, 23 iulie 2007, 13:57)

    claudel [anonim]

    ariana eu cred ca glumesti ca sa poti sa te bagi in seama!! nu cred cai cunosti =) prea de tot ca sa ii si cunosti si sa citesti si stirile de pe site asta.. nu crezi? am vazut ca ai mai scris comments si pe alte subiecte acuma o saptamana =) lasa minciunika
  • 0 (0 voturi)    
    cod rutier (Luni, 23 iulie 2007, 15:02)

    me [anonim]

    acolo zice ca la trecerea la nivel cu calea ferata (de orice fel) se opreste. inainte de semnu' care indica acea cale ferata.
    ce vina are politia? ca ne a avertizat sa oprim si unii "e prosti si nu opreste"?
    gandire de manelisti comunisti ;)
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Marţi, 24 iulie 2007, 1:09)

    andrey [anonim]

    toti acuzati si incriminati, dar ganditiva voi la mecanicul care era pe masina in acea dimineata, cum credeti voi ca se simtea? Ati cunoscut vreodata un sentiment de vinovatie atat de mare precum are el, desi nu este pedepsit de lege, ci de meserie, pentru ca el trebuie sa sewe urce iarasi pe locomotiva si sa conduca trenul mai departe, si maine dimineata el iar trebuie sa reia cursa?
    oare cati dintre voi cei care ati scris inainte ati putea practica meseria aceasta, in conditii de stres imense, caldura de 50 de grade si iti mai face si cate o nenorocire din aceasta un sofer aflar sub influienta bauturilor alcoolice( este o parere persona aceasta cu alcoolul, dar este o varianta de luat in calcul!) , voi ati mai [utea sa va mai duceti la servici in asemenea conditii ?
  • 0 (0 voturi)    
    SOFER ,CRIMINAL! (Joi, 23 august 2007, 15:17)

    LUTA ION VIOREL [anonim]

    SOFER CARE A VRUT SA MOARA SINGUR DAR,NUSA GANDIT CA-MAI OMOARA SI ALTI OAMENI NEVINOVATI.
    DUPA ACESTA TRGEDIE LASI CONDAMNA SII MORT,DAR ACOLO SUS ,SANT SIGUR CA-VA FII CONDAMNAT,SI JUDECAT DE CEL CARE NEA CREIAT PETOTI;
    DUMNEZEU SAI BINECUVANTEZE PECEI DECEDATI.
    MA NUMESC ,LUTA ION VIOREL,SI LOCUIESC LA BRUXELLES BEGIA ,CAND AM CITIT ACEST ARTICOL TRAGIC,SINCER VASPUN DOMNILOR MI-AU CURS LACRIMILE PE TASTATURA CALCULATORULUI DENU MAI MAPUTEAM OPRI DIN PLANS ;
    AN-CAODATA CONDOLEANTE,DINPARTEA MAI MULTOR ROMANI ,DIN BRUXSELLES.
  • 0 (0 voturi)    
    daca nu cunoasteti adevarul de ce draq mai vb? (Sâmbătă, 22 septembrie 2007, 5:21)

    tep [anonim]

    vreau sa va spun ca in acea dimineata eu eram in minibus si stiu totul.Cand l-am gasit pe sofer mi-a spus numai atat:"nu l-am vazut".Am incercat sa-l ridic dar degeaba.Era zdrobit complet.Am vazut totul.Daca nu stiti ce a fost acolo de ce mama draq mai comentati voi cei de acasa?Oricum vreau sa va spun ca sunteti niste oameni fara suflet toti cei care dati vina pe sofer.Sa nu de-a Dumnezeu sa vi se intample o asemenea tragedie si voua.
    MAI BINE INCHIDETI GURA SI LASATI MORTUL IN PACEA LUI DUMNEZEU.
  • 0 (0 voturi)    
    semnalul rosu (Joi, 18 octombrie 2007, 16:29)

    superbula [anonim]

    Semnalul rosu se pune de catre impiegatul de miscare. Daca acesta a dormit si nu l-a pus e clar ca oamenii au murit din vina CFR -ului.
    Odata am stat 25 de minute la semnalul rosu dupa ce a trecut trenul si dupa ce au trecut cele 25 de minute, s-a dat semnalul alb fara sa mai treaca vreu-un tren . Un impiegat de miscare adormit mi-a furat mie si altor 20-25 de persoane 25 de minute din viata....Nu e corect cu barierele astea . Ar trebui o lege care sa oblige CFR -ul si pe drumari sa faca poduri pentru trecerea peste calea ferata si asta foarte grabnic. Nu se face nimic cu politistul care sta la panda la trecerea la nivelul cu caleea ferata pentru ca nu cu asemenea masuri se evita accidentele. Sa se monteze senzori si camere video si sa fie afisate numerele de telefon ale birourilor de miscare CFR pentru a se putea intreba de ca nu se pune semnalul rosu sau semnalul alb sau sa poata fi sesizate organele in drept atunci cand se abuzeaza de timpul conducatorilor auto cu semnalul rosu. Traim in secolul 21. Asa cum politistii rutieri pot monta radare fixe pe sosele ar putea monta si niste instalatii automatizate pe baza de senzori cu nivel dublu sau triplu de securitate care sa fie eficiente si rapide si sa nu tina omul in loc la bariera mai mult de 60 de secunde inainte si dupa trecerea unui tren. Cele mai multe accidente si treceri intempestive peste semnalul rosu cu nerespectarea semnaulului rosu peste caleea ferata se intampla pentru ca CFR -istii dorm si nu sunt atenti la schimbarea semnalelor si sfideaza conducatorii auto si ne rapesc timpul din viata in mod abuziv.
    Oprirea la semnalul Rosu
  • 0 (0 voturi)    
    semnalul rosu (Joi, 18 octombrie 2007, 16:38)

    superbula [anonim]

    Cod rutier defectuos
    art.102 alin (3) litera c sanctioneaza "neoprirea la trecrea la nivel cu calea ferata..... neoprireasi nu traversarea sau nerespecatrea semnalului de culoare rosie sau semnalul sonor..... Dar ce s eintampla daca opresti stai un pic si pe urma traversezi pe rosu. Pentru ca legea nu sanctioneaza nerespectarea culorii rosii a semnalului de culoare rosie la trecerea la nivel cu calea ferata......
  • 0 (0 voturi)