Cat ne costa un parlamentar?

de B. Blagu     HotNews.ro
Miercuri, 1 august 2007, 0:00






Documente:
Analiza IPP
(01.08.2007) PDF

Institutul pentru Politici Publice a realizat o analiza a cheltuielilor lunare aferente activitatii pe plan national a parlamentarilor si a aflat ca, in octombrie 2006, un parlamentar prezent la toate sedintele, vicepresedinte de comisie, costa bugetul aproape 24.000 RON (peste 6.500 de euro).

Una dintre cele mai mari cheltuieli e reprezentata de cazarea parlamentarilor la hoteluri. Astfel, din cele aproape 24.000 de RON calculate de IPP, 6.500 reprezinta suma decontata pentru cazarea in Bucuresti.

Concluziile analizei
  • Se cheltuie mai mult la cazarea parlamentarilor in hoteluri decat in alte spatii din Bucuresti. Costurile insumate dau cifre care justifica reluarea discutiei referitoare la oportunitatea construirii unui hotel special cu aceasta destinatie”, se precizeaza in analiza IPP.
  • Parlamentarii primesc insarcinari de la Parlament de a reprezenta institutia in diverse activitati din teritoriu (altele decat activitatile specifice de circumscriptie). In asemenea ocazii li se deconteaza cazarea si li se ofera diurna pentru mese. Sumele nu sunt mari, insa ele trebuie facute cunoscute publicului pentru a evita comentariile speculative pe aceasta tema;
  • Sunt asigurate resurse suficiente pentru o activitate optima in teritoriu. In opinia IPP, parlamentarii care nu reusesc sa desfasoare relatii eficiente cu alegatorii din circumscriptiile lor, au deficiente in ceea ce priveste:
    - abilitatea de gestionare a resurselor;
    - capacitatea de organizare a activitatilor din birou;
    - concentrarea activitatii (pentru a se desfasura eficient), in numai cateva birouri de circumscriptie, preferand a-si deschide pana la 10 birouri.

    Sumele incasate lunar de fiecare parlamentar
  • 1. un parlamentar primeste o indemnizatie care, din punct de vedere contabil, poate fi asimilata unui salariu lunar (desi alesii sustin ca ei nu pot fi asimilati salariatilor din sistemul public); indemnizatia se acorda pentru actiunile efectuate de parlamentari in
    exercitarea mandatelor lor, iar valoarea ei depinde de functia pe care fiecare parlamentar o ocupa, daca este cazul, in organismele Camerei din care face parte (membru in Biroul Permanent al Camerei, presedinte sau vicepresedinte de comisie sau lider de grup parlamentar);
  • 2. un parlamentar mai primeste si diurne, care sunt de mai multe feluri:
    a) diurna de deplasare in Bucuresti, pentru parlamentarii care nu au domiciliul in Capitala;
    b) diurna de deplasare in tara, pentru parlamentarii care efectueaza deplasari din insarcinarea presedintelui Camerei Deputatilor sau Senatului, a Birourilor permanente ale celor doua Camere, a birourilor comisiilor permanente, sau a liderilor grupurilor parlamentare;
    c) diurna de deplasare pentru parlamentarii care nu domiciliaza in circumscriptiile electorale in care au fost alesi, pe perioada in care acestia efectueaza deplasari in acele circumscriptii;
    d) diurna de deplasare pentru parlamentarii care se deplaseaza in interiorul circumscriptiei, in alte localitati decat cea in care au domiciliul;
  • 3. un parlamentar primeste si suma forfetara, ca sprijin financiar pentru activitatea de circumscriptie, mai precis pentru gestionarea biroului/birourilor din teritoriu;
  • 4. unui parlamentar i se deconteaza si abonamentele la telefonie mobila si internet.

    Analiza a fost realizata pe baza datelor culese privind perioada 1 ianuarie 2005 - 31 octombrie 2006.








  • Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


    398 vizualizari

    • 0 (0 voturi)    
      da (Miercuri, 1 august 2007, 16:16)

      a [anonim]

      e interesanta analiza, e drept se pot optimiza cheltuielile, dar costul mare nu este aici de fapt. Costul vine din legile prost date. Eu le-as da triplu pe luna daca ar face treaba buna si astfel per total am iesi mult mai castigati. Idem si la guvern.
    • 0 (0 voturi)    
      cam scump (Miercuri, 1 august 2007, 16:17)

      gogu [anonim]

      si noi ce primim in schimb?
    • 0 (0 voturi)    
      se da (Miercuri, 1 august 2007, 16:28)

      Radu [anonim]

      doar se da, dar de luat nu se ia. doar de la noi, oamenii de rand. ca ei parca o fi zei. macar daca ar face ceva care sa ajute tara nu as avea ce comenta.. dar nu stiu decat sa primeasca, sa inghita sau sa bage in buzunar. fara sa miste. astfel.. le cresc si burtile
    • 0 (0 voturi)    
      Pe ce cheltuie astia salariile? (Miercuri, 1 august 2007, 16:34)

      sicarime [anonim]

      Daca masa si cazarea le platim, diurna le platim, masina la scara cu sofer si benzina le platim, telefon si internet mocca, pe ce se duc banii lor? De aia nu simt ei asprimea vietii pe care ne-au pregatit-o cu dragoste. Ia sa trebuiasca ei sa plateasca toate alea si sa nu aiba tot felul de facilitati si sa nu aiba si painea si cutitul si mierea pe maini, sa-i vezi atunci ce oameni ar fi ei... Dar asa? Ii tinem in puf si ei tot nu se gandesc la prostii care ii tin in spate. Sa le fie rusine, ca niciodata nu s-au gandit sincer la poporul roman sa ne fie si noua bine, nu numai lor. Ei oricum au afaceri si isi deschid tot felul de usi unii altora, ar trebui sa nu se injoseasca la tot felul de nimicuri dintr-astea (ma refer la deconturile lor), ci sa vina mocca la Parlament. Dar ei, nu, tata, totul sa fie al lor. Cat cuprinde. Cum facea regele tiganilor, Cioaba: are aur cat cuprinde si palate si bani, dar el mai vrea si nu-sh ce pensie de 1 mililon de lei ca e bolnav. Saracu. l-au spurcat pana si ai lui... Halal tara avem
    • 0 (0 voturi)    
      CRED CA STIU DE UNDE LUAM BANI DE PENSII!! (Miercuri, 1 august 2007, 16:46)

      Florin [anonim]

      1. ROMANIA ARE PREA MULTI PARLAMENTARI (CAM ACELASI NUMAR IL ARE SI GERMANIA CARE ARE O POPULATIE DE 88 MILIOANE!!!!)
      2. CE REPREZINTSA INDEMNIZATIA DE PARTICIPARE LA SEDINTELE IN PLEN? ESTE O NESIMTIRE SI O BATAIE DE JOC FATA DE TOTI CEI CARE SE DUC LA SERVICIU(FIECARE SALARIAT AR TREBUI SA CEARA O INDEMNIZATIE CA S-APREZENTAT LA SERVICIU!?)
      3. MAI EXISTA SUMELE FORFETARE ECHIVALENT A 2.000 EUR PENTRU CHELTUIELI DE REPREZENTRE IN TERITORIU ETC.
      4. CAT O SA MAI SUPORTE POPORUL ASTA DE PROSTI TOATA SLEAHA DE LATURI CE S-AU COCOTAT CU AJUTORUL LUI ILIESCU LA CONDUCERE!
      5. UNDE DRACULUI S-A MAI POMENIT SA FII SI PARLAMENTAR (1 SALARIU) SI RECTOR, SAU MINISTRU (ALT SALARIU) SI MEMBRU INTR-O COMISIE (ALT SALARIU SAU INDEMNIZATIE) ETC.
      6. IN PARLAMENTUL GERMAN NUMAI SEFII DE COMISII AU DREPTUL LA AUTOTURISME, IAR RESTUL SE DEPLASEAZA CU AUTO PERSONAL URMAND SA PRIMEASCA CONTRAVALOAREA UNEI PARTI DIN CHELTUIELILE CU COMBUSTIBILUI, ATENTIE NUMAI DACA LOCUIESC LA MAI MULT DE 15 KM!!!!
      IN REST .... SA TRAITI BINE! CA ESTE TARA PLINA DE FRAIERI!
    • 0 (0 voturi)    
      REALITATE TRISTA (Miercuri, 1 august 2007, 16:54)

      george [anonim]

      CAND TE GANDESTI CA MULTI DINTRE PARLAMENTARI NU FAC DECAT SA INCASEZE ACELE SUME CITIND ZIARUL IN PLEN SAU SCARPINANDU-SE ...DUPA URECHE,ORI AVAND RASPUNDEREA DEOSEBITA DE A VOTA LA MAI MULTE MAINI SAU NEFIIND NICI MACAR PREZENTI IN SALA ,IAR PROFESORII,CARE INCEARCA CAT DE CAT SA FORMEZE NISTE TINERI PENTRU VIITORUL ACESTEI TARI ,STAU PE SALARII INDECENTE SI NU AU TIMP DE SCARPINAT SAU FRUNZARIT ZIARE LA ORE....
      DOMNILOR GUVERNANTI,DOMNILOR PEPOLITICIENI,DOMNULE PRESEDINTE,REDUCETI NUMARUL PARLAMENTARILOR LA JUMATATE SCAPAND ASTFEL DE CEI CARE AU INTRAT PE RELATII SAU PE LISTE IN FUNCIE DE CONTRIBUTII SI VETI AVEA FONDURILE NECESARE PENTRU INVATAMANT , IAR ACTIVITATEA IN PARLAMENT VA FI PROBABIL MAI EFICIENTA.
    • 0 (0 voturi)    
      si pentru ce acesti bani? (Miercuri, 1 august 2007, 16:55)

      florin [anonim]

      si pentru ce acesti bani? ca sa scoata legi care apoi se dovedesc neconstitutionale?! ca sa doarma in parlament?! ca sa nu fie cvorum la votarea legilor?! lasam la o parte scandalurile si imoralitatea comportamentului multora dintre ei!
    • 0 (0 voturi)    
      Cantec cu dedicatie (Miercuri, 1 august 2007, 17:06)

      gicu [anonim]

      Un parlamentar, se legana...
      pe o panza de paianjen (retea de tip mafiot)
      Si pentru ca, nu-i se rupea... (de popor)
      A mai venit un parlamentar
      ...
      Si tot asa... pana la 322 de parlamentari (care toaca banii fraierilor de contribuabili si-si fac jocurile de culise a unei clici si increngaturi nomenclaturiste din fostul PCR)

      PS - ce sa-i faceti si voi tovarasi parlamentari, daca mai mult nu puteti pentru neamul romanesc, decat sa va umpleti 'burtile'.
    • 0 (0 voturi)    
      Parlamentarul istet este cel din ...alt judet. (Miercuri, 1 august 2007, 17:16)

      Bascaliosul [anonim]

      Eu le spun parlamentari EXTRATERESTRI. Astia-s alesi in alt judet decat in cel de domiciliu sau unde isi desfasura activitatea pana sa fie ales. O freaca de colo-colo, sunt peste tot si ...nicaieri, dar scot bani cu nemiluita din decontarea fictivitatii unei activitati sublime.

      Ar mai fi trebuit adaugate :
      -parlamentarul NU prezinta niciun decont de cheltuieli pt ca parlamentarii si-au votat sa primeasca o suma lunara fixa, forfetara, de cca 5.000 RON, pt "intretinerea" secretarei-consilier si/sau amantei, a biroului din teritoriu;

      -mai primeste indemnizatie de 2% din cea salariala pentru PREZENTA si "activitate" in comisii (cand lipseste, primeste- saracul-numai indemnizatia ca salariu, ca si cum ar face ceva pt asta inafara decat sa sustina ca e pe undeva prin teritoriu);

      -intre 1,8 si 2 milioane de lei pe noapte primeste chiar daca nu mai ajunge in Bucuresti, cand doarme acasa sau cuibusorul de nebunii (in timp ce jumatatea crede ca e pe langa serviciu);

      -mai beneficiaza de alte PAGUBE in buget :gratuitati pe transport cu avion, tren la cl I, doar pe baza legitimatiei de parlamentar (e "negajit(a)" ca nu poate sa deconteze biletul, chiar daca ar vrea), telefon, masina intretinuta din parcul de ...distractie cu sofer;

      -mai poate sa "consume" intre 500-1000 l combustibil cu masina proprie ( fara decont nu-i mai trebuie mecanismul antrenat cu motoras, de dat kilometrajul inapoi);

      -"umbla" mult in judetul unde a fost ales, "cheltuie" mult si de asta ...nu vrea VU;

      CEA MAI TARE E PENSIA DE PARLAMENTAR ASTRONAUT , adica pensia astronomica, (la 3 mandate, 80 % din veniturile pe ultimul an), ba chiar (scazut ceva) si pt NUMAI UN SINGUR AN ca parlamentar; pe acest motiv va voi arata intr-o zi studiul meu de fezabilitate prin care vom deveni parlamentari astronauti PATRU membri ai familiei mele, fiecare cate un an, dupa care demisionam sa-i facem loc urmatorului;

      Stiti cine ne vor plati pensiile, pana la adanci batraneti ?
    • 0 (0 voturi)    
      Tot despre parlamentarii astronauti. (Miercuri, 1 august 2007, 18:06)

      Bascaliosul [anonim]

      Ca sa se inteleaga mai bine de ce sunt in stare parlamentarii trebuie sa mai precizez:
      Parlamentarul extraterestru, (cazut in alt judet, pe teren strain fata de zona de domiciliu, dar in acelasi timp strain localnicilor care l-au "ales" in defavoarea celor cunoscuti in zona si postati in coada listei de partid) nu mai are nicio sansa sa fie ales prin vot uninominal deoarece in colegiul respectiv liderul de partid nu mai poate risca sa nominalizeze un strain necunoscut alegatorilor din acel judet. De aici rezulta ca odata cu introducerea VU dispar si posibilitatile parlamentarului de a scoate bani ...economisiti prin necheltuire, odata ce in judetul lui nu mai poate avea nevoie de combustibil,diurne, cazare, etc.

      Statutul deputatilor si senatorilor a fost adoptat in 2006, Traian Basescu a contestat legea la CC, insa cererea a fost respinsa. Unul din initiatorii acestui statut, inca dinainte de 2004, a fost actualul judecator al curtii constitutionale, Ioan Predescu, (PSD, din vara anului 2004).

      Am spus mai sus ca pensia de parlamentar astronaut este de 80 % din veniturile ultimului an de parlamentar, (daca are 3 mandate, de aici si limba scoasa dupa ...cat mai multe), dar mai trebuie adaugat ca este vorba de VENITUL MEDIU BRUT pe ultimul an si ca este formata din DOUA PARTI :
      -partea cuvenita din bugetul de asigurari, ca orice pensionar;
      -PARTEA IN COMPLETARE , din BUGETUL DE STAT, si asta numai pt ca a fost parlamentar chiar si un singur an (caz in care primeste putin diminuat , dar tot intre 20-25 mil., repet. NUMAI PT UN AN DE MANDAT)

      Pt un singur mandat intreg de 4 ani primeste cca 60 % din venitul mediu brut realizat in ultimul an, dar are si dreptul sa opteze, si ...sa nu ofteze, pt pensie de asigurat in cazul cand ii convine mai mult CUMULUL de salarii din CUMUL DE FUNCTII (unde e la fel : peste tot si nicaieri)

      De acest statut, din 2006, beneficiaza TOTI FOSTII PARLAMENTARII din 1990 incoace sau ...URMASII LOR.
    • 0 (0 voturi)    
      ha ha (Miercuri, 1 august 2007, 21:24)

      mental [anonim]

      iar jdemii de comentarii. Si ce faceti? Pai mai bine sa iesim in strada, dar o face cineva? Naah. Hai sa dam din gura.
    • 0 (0 voturi)    
      Romanul e nascut poet (Miercuri, 1 august 2007, 23:00)

      RazvanM [anonim]

      Parlamentarii nostri fac ceea ce fac pentru ca le permitem. Suntem cu totii buni de discutat in particular, dar cand vine vorba sa ne batem pentru drepturi, ii lasam pe altii s-o faca....
    • 0 (0 voturi)    
      e bine... (Joi, 2 august 2007, 1:31)

      vali [anonim]

      Macar e bine ca mare parte din bani ajung la prostituatele de lux. Ca doar au si ele nevoie de una, de alta...E drept ca ar vrea si ele ceva mai bun decat libidinosii de parlamentari, dar asta e viata...
    • 0 (0 voturi)    
      Un calcul simplu si relevant (Joi, 2 august 2007, 11:07)

      Mihai Brinzea [anonim]

      Sunt din ce in ce mai uimit si deranjat de panica mediatica pe care o lanseaza unii jurnalisti in legatura cu subiecte relationate la politica si finantarea ei. Intr-o tara moderna politica trebuie finantata si cuantumul finantarii politicii este cel care da masura fortei politice si arata cata importanta are politica intr-o tara si ce sanse are sa devina importanta in lume. Asadar sa vedem cum stam realmente nu mediatic: avem 469 de parlamentari x 20000 Euro/parlamentar = 9.380.000 euro/parlamentar. Daca impartim 9.380.000 la 21.000.000 [populatia aprox a Romaniei] obtinem o contributie de ...0.44 centi ...adica 1 leu si 38 de bani/pe an contributie per cetatean ....la politica tarii. Si mai asteptam performanta politica si ne plangem pe la toate colturile ca nu suntem vazuti in lume asa cum ar trebui. Cu o finantare anuala care e sub pretul unei legaturi de patrunjel in Piata Matache nu cred ca putem arata lumii ca avem macar intentia ca am dori ca politica Romaniei sa devina importanta in lume. Cred ca jurnalistii care fabrica astfel de bombe mediatice ar trebui sa fie putin reciclati. Problema mare e ca sunt de plasitc si ...ca orice plastic rezista peste 300 de ani. Si inca ceva....chiar daca am considera suma maxima data exemplu in analiza IPP adica 6500 Euro pe luna/ parlamentar ....adica x 469 parlamantari ar duce la o cheltuiala de 36582000 Euro ...facand un calcul simplu si impartind la 21.000.000 catateni cheltuiala cu politica ar fi doar de 1.74 Euro / cetatean adica 5 Lei si 40 de bani ...[am putea spune pretul unui kg de rosi din orice piata din Bucuresti azi].
    • 0 (0 voturi)    
      Hai nu ma innebuni.... @14 (Joi, 2 august 2007, 11:43)

      Cetatean revoltat [anonim]

      Sunteti cumva parlamentar si va simtiti cu musca pe caciula? =)))
      Ce calcul de clasa a IV-a e asta? "avem 469 de parlamentari x 20000 Euro/parlamentar = 9.380.000 euro/parlamentar." pai ori sunt 20.000/parlamentar ori 9.380.000/parlamentar, hotarati-va! Nu mai suntem chiar asa de tampiti precum ne credeti....
      Si ce logica e asta sa luati intreaga populatie a Romaniei pentru a contribui la activitatea parlamentului (cu p mic!)? Si sugarii si octagenarii sunt obligati sa contribuie la minunata politica romaneasca? Cel mai tare banc pe ziua de azi! =)))
      Daca ar face si altceva in parlament (nu zic de dumneavoastra in special, nu stiu - si nici nu ma intereseaza sincer - daca sunteti sau nu parlamentar) in loc sa se scalambaie, sa doarma sau eu stiu ce alta activitate "utila", poate parlamentarii ar primi mai multa intelegere de la populatie. Dar asa, imi pare rau s-o spun: hai sictir!
    • 0 (0 voturi)    
      performantele alesilor. (Joi, 2 august 2007, 16:34)

      joeblack [anonim]

      In doua probleme si-au demonstrat , fara retinere,scopurile politice deputatimea si senatorimea romana:
      1. marirea, fara scrupule, a recompenselor si privilegiilor pe care si le acorda, euforici si solidari in nesimtire si lacomie.
      2.mobilizarea anti-Basescu