Steaua invinge BATE Borisov cu 2-0 si merge in grupele Champions League

de M. Zidaru     HotNews.ro
Miercuri, 29 august 2007, 0:00


Foto: Rompres

Golurile lui Dorel Zaharia si Rica Neaga au dus Steaua pentru a doua oara consecutiv in grupele Ligii Campionilor. Victoria in fata lui BATE Borisov a fost adusa de pragmatismul incontestabil imprimat de Hagi jocului echipei, dar si de un noroc la fel de incontestabil in momentele-cheie ale partidei.

Neaga a adus linistea pe stadionul din Ghencea inscriind al doilea gol impotriva lui BATE Borisov in minutul 55, la o centrare a lui Nicolita, dupa ce Dorel Zaharia deschisese scorul in minutul 10 cu o lovitura de cap. Echipa lui Hagi s-a calificat cu scorul general de 4-2.

Steaua:
Zapata - P. Marin, Goian, Rada, Nesu - Nicolita, Lovin, O. Petre, Neaga - Dica, Zaharia

Rezerve: Cernea, Bicfalvi, Emeghara, Cristocea, E. Baciu, Badoi, Croitoru

BATE:
Fedorovici - Kazantev, Radkov, Filipenko, Khagus - P. Platonov, Lihtanovici, Ermakovici, Zavnercik - D. Platonov, Blizniuk

Steaua a inceput ezitant meciul, bielorusii avand o bara in minutul 2 al partidei. Impinsa de la spate de un stadion arhiplin, Steaua a reusit sa marcheze in minutul 10, multumindu-se apoi sa conserve rezultatul si sa incerce cateva intepaturi pe contraatac, prin Dica, Zaharia si Nicolita.

Desi Hagi anunta spectacol in aceasta seara, stelistii au ramas datori la acest capitol, miza uriasa a meciului determinandu-i sa joace extrem de prudent si sa puna pe primul plan distrugerea oricarei actiuni de atac a lui BATE Borisov.

Norocul lui Hagi a purtat de data aceasta numele Zapata, portarul columbian avand cel putin doua parade incredibile la atacurile dezlantuite ale bielorusilor. Columbianul a dat siguranta unei defensive destul de subrede, care l-a facut pe Hagi sa-si iasa din pepeni de cateva ori.

Suporterii au sarbatorit victoria cu tromboane si trompete
Foto: Realitatea TV

Sute de suporteri stelisti s-au adunat, la scurt timp dupa meci, in Piata Universitatii pentru a sarbatori victoria echipei, inarmati cu tromboane si trompete si fluturand steaguri ros-albastru.

La conferinta de presa de dupa meci, Gica Hagi a admis ca "adversarul a avut momente foarte bune", aratand insa ca "valoarea unor jucatori ne-a dus la succes". El a apreciat ca meciul din seara asta a confirmat o "echipa matura, valoroasa".

Referindu-se la tensiunile ce au afectat Steaua in ultimele doua saptamani, el a precizat ca "Niciodata nu s-a pus problema sa plec” si ca obiectivul sau de acum incolo este sa treaca de grupe.

La randul sau, Gigi Becali a declarat dupa meci, citat de Gazeta Sporturilor, ca "Hagi si-a dat testul in aceasta seara! Este norocos!"








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


1321 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    forza steaua (Miercuri, 29 august 2007, 14:48)

    lucien [anonim]

    4-0 la 11m, nu conteaza, important e sa se califice si sa demonstreze inca o data cine e emblema romaniei in cupele europene
  • 0 (0 voturi)    
    Miauuuuuuu (Miercuri, 29 august 2007, 15:10)

    Claudiu [anonim]

    cu toata lipsa de consideratie pentru jiji, buna treaba cu telefonul ala. Forza steaua ! n-avea dinamo echipa de europa..
  • 0 (0 voturi)    
    bleah.. (Miercuri, 29 august 2007, 15:26)

    andreea [anonim]

    iar stau in ksa in seara asta..pt k prietenul meu e stelist..chestia asta nu ma bucura f tare..(k stau in ksa,nu k e stelist)..si totusi...hai steaua!
  • 0 (0 voturi)    
    buzz (Miercuri, 29 august 2007, 15:27)

    buzz [anonim]

    hai steaua!
  • 0 (0 voturi)    
    Yeeeah (Miercuri, 29 august 2007, 15:32)

    laur [anonim]

    hai dinamo - miau miau miau
  • 0 (0 voturi)    
    non (Miercuri, 29 august 2007, 15:56)

    coco [anonim]

    auuuuuuu meeeeeaaaaauuuuuuu.forza STEAU
  • 0 (0 voturi)    
    aroganta pentru borcea... (Miercuri, 29 august 2007, 16:13)

    marius [anonim]

    ... a fost sa ii arate ca pe langa behait stie si limbi straine.
  • 0 (0 voturi)    
    e zi de sarbatoare (Miercuri, 29 august 2007, 16:25)

    bogdan [anonim]

    Pt Andreea: scoate-l tu la o terasa unde puteti vedea si meciul si bea si ceva racoritor, oricum e mai fain decat in casa. Daca te plictisesti, mai invitati cativa prieteni.
    Pt pariori...suna bine un castig de 10 ori mai mari...cine se baga? Nu de alta, dar echipele noastre se cam fac de kko in Europa.
    Hai noroc si seara faina!
  • 0 (0 voturi)    
    Haide Steaua! (Miercuri, 29 august 2007, 16:27)

    sam [anonim]

    Pentru Hagi &Co , succes mult si fiti optimisti!
  • 0 (0 voturi)    
    Succes deplin! (Miercuri, 29 august 2007, 16:39)

    Titi [anonim]

    Meci greu cu Bate!
    Cu daruire, din partea jucatorilor, se poate o noua calificare in CCE. Doamne'ajuta!
    Imi place ca Gigi s-a adaptat si ca e f. inventiv, iar cei care se cred ziaristi au subiect de 'Miau, Miau!" E tragi-comic!
  • 0 (0 voturi)    
    Andreea.....te invit la o prajiturica (Miercuri, 29 august 2007, 16:45)

    dexter [anonim]

    Ca ar fi pacat sa stai in casa ;)
  • 0 (0 voturi)    
    steaua (Miercuri, 29 august 2007, 17:05)

    saftuk [anonim]

    Fortza Steaua..................miau miau miau...
  • 0 (0 voturi)    
    sa demonstram inca odata cine e emblema Romaniei (Miercuri, 29 august 2007, 17:22)

    cosmin [anonim]

    Sa le dam peste nas la cei 50000 de caini...care urlau aseara..shy care au inceput sa plece...la 1-2...si pentru toti rapidistii...sa le stea in gat ! FORZA STEAUA! ROMANIA TE VREA STRALUCITOARE!
  • 0 (0 voturi)    
    Affrimative (Miercuri, 29 august 2007, 17:39)

    Overmind [anonim]

    Sa le stea in ghat in continuare.
    Daca s-ar fi intamplat ca la macaronari, dinamo juca in C acum.
  • 0 (0 voturi)    
    steaua (Miercuri, 29 august 2007, 17:55)

    yloj [anonim]

    eu nu sunt nici stelist nici dinamovist, tin cu orice echipa romana care joaca fotbal cu o echipa straina .Dar sa joace fotbal in teren nu prin declaratii. dar la steaua dupa ce s-au balacarit bine, acum s-au spalat si sunt cei mai buni prieteni, pardon nas-fin-nas,
  • 0 (0 voturi)    
    o i-a steaua (Miercuri, 29 august 2007, 18:05)

    ALEX ION [anonim]

    V-A MANCA BATAIE STEAUA CU 2-1 DIN CAUZA SATANISTULUI GIGI [O SA VEDETI] CHIAR DACA I-MI PARE RAU
  • 0 (0 voturi)    
    Hai steaua! (Miercuri, 29 august 2007, 18:07)

    ana [anonim]

    n`am vazut meciu` de aseara...dar oricum se vedea k dinamo nare fatza de Champions League...Fortza steaua...Avem un rege si avem valoare;)
  • 0 (0 voturi)    
    au mancat pana au vomitat (Miercuri, 29 august 2007, 18:16)

    Ciucai [anonim]

    Deci, dupa cum spune si tabela: Steaua - BATE Borisov
  • 0 (0 voturi)    
    Steaua (Miercuri, 29 august 2007, 18:21)

    ciucai [anonim]

    dupa cum scrie tabela: Steaua - BATE Birsov
  • 0 (0 voturi)    
    Batem (Miercuri, 29 august 2007, 19:18)

    Giiiiiigiiiii [anonim]

    Pentru nea GIGI ca este sufletist, tzin pumnii pentru Steaua! Hai Steaua, voi nu putetzi sa va faceti de KK k dinamo.
  • 0 (0 voturi)    
    hahahah (Miercuri, 29 august 2007, 19:36)

    Adi [anonim]

    le-a umplut borcea ghetele cu $$$ si deaia nu or putut sa joace =))
  • 0 (0 voturi)    
    Miauuuuu (Miercuri, 29 august 2007, 20:14)

    DeRbEdEuL [anonim]

    Sa nu fim rautaciosi.... sunt si ei niste cutzu mici. Hai sa nu mai necajim toti pisoii si sa ne bucuram de ale noastre.
    Go Go Steaua.
  • 0 (0 voturi)    
    televiziunea la pamant (Miercuri, 29 august 2007, 21:19)

    roma [anonim]

    posturile tv romanesti de toata caca. Nu pot privi in direct meciul pe nici un site!!!!!!!!!!!!!!!

    Forza Steaua, forza,forza!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    un exemplu pt. dinamo (Miercuri, 29 august 2007, 21:44)

    GigiDuru [anonim]

    Bravo Steaua sa moara Borcea MIAU, MIAU, MIAU, MIAU
  • 0 (0 voturi)    
    Trante (Miercuri, 29 august 2007, 21:45)

    anti bucuresti [anonim]

    Steaua & Dinamo - cooperatiste pina in iad
  • 0 (0 voturi)    
    Steaua Bate B-) L-) (Miercuri, 29 august 2007, 21:48)

    ForZA Steaua :X [anonim]

    Lasati-ne sa ne facem incalzirea pt Liga Campionilor cu amatorii astia :))) :)))
  • 0 (0 voturi)    
    bine dica (Miercuri, 29 august 2007, 21:55)

    unu de Departe [anonim]

    ba nene da ce sut a avut si dica buni ma nene astia de la steaua.desi sunt rapidist asta seara forza STEAUA!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    castigam (Miercuri, 29 august 2007, 22:15)

    king arthur [anonim]

    avem echipa de 11 stele si un rege.

    peste careva minute urmeaza urmatorul gooool.
  • 0 (0 voturi)    
    fortza (Miercuri, 29 august 2007, 22:18)

    eu [anonim]

    steaua a ,,batut'' borisov
  • 0 (0 voturi)    
    ........... (Miercuri, 29 august 2007, 22:38)

    Alexa-fan-4-ever-Steaua [anonim]

    ole..ole..ole....steaua..capioannaaaa:X...LOVE STEAUA 4 3v3r:X:X:X:*:*:*:* shi la bine shi la greu>:D
  • 0 (0 voturi)    
    Prost sa fii noroc sa ai (Miercuri, 29 august 2007, 22:43)

    SENECA [anonim]

    A avut Steaua noroc cu carul. S-au entuziasmat fraierii, spectatori si oieri de parca ar fi castigat Champions League. Prost sa fii noroc sa ai. Dar pana aici le-a fost. Steaua, din pacate, va fi locul de dat cu capul in Liga Campionilor. Iar fraierii tot fraieri vor ramane.
  • 0 (0 voturi)    
    victorie a la Phyrrus (Miercuri, 29 august 2007, 22:44)

    RICA SI CU NEAGA [anonim]

    Chinuita echipa Steaua, jenant meci. Bielorusii, o echipa fara pretentii, au facut legea in teren si numai norocul chior a scos-o pe Steaua invingatoare. Cu un asemenea joc steaua ramane de caruta rau de tot la primul adversar mai serios. Orice echipa europeana mai buna ii pierde pe drum. Iar crainicii nostri sportivi sunt niste catastrofe. Nu stiu cat inteleg ei din fotbal, dar in materie de linguseli si fals patriotism sunt cu mult mai penibili decat ceea ce numim fosta propaganda comunista. Aia parca aveau mai mult obraz
  • 0 (0 voturi)    
    Comentatori penibili ! (Miercuri, 29 august 2007, 22:58)

    jeffo [anonim]

    Nu creau sa comentez meciul, felicitari Steaua, a meritat victoria dar in schimb vreau sa ii critic pe comentatori ! Sunt patetici !! Cei mai prosti comentatori pe care am avut ocazia sa ii aud ! sper sa nu mai am acest ghinion, sper ca Pro Tv_ul sa ia masuri si sa ii schimbe pe cei doi bufoni care comenteaza Champions League. Strica tot farmecul jocului, prefer sa ma uit la meci fara sonor !
    Exemplu : "si acum Neaga ii arata patronului ca doreste un ceas"
    hai nu ma inebuni de unde ai dedus-o pe asta ? si cand a facut acelas gest catre tribuna ce a insemnat ? ca nu a avut patronu bani sa ii ia ceas si sa dus sa ceara suporterilor ? sa nu mai pomenim de nspe mii de momente in care au ridicat pe Dinamo in slavi ca au jucat cu Lazio iar pe Stelisti i-au tot criticat. Ma opresc aici ca mi creste tensiune, bafta all !
  • 0 (0 voturi)    
    Comentatori penibili ! (Miercuri, 29 august 2007, 23:04)

    jeffo [anonim]

    Nu creau sa comentez meciul, felicitari Steaua, a meritat victoria dar in schimb vreau sa ii critic pe comentatori ! Sunt patetici !! Cei mai prosti comentatori pe care am avut ocazia sa ii aud ! sper sa nu mai am acest ghinion, sper ca Pro Tv_ul sa ia masuri si sa ii schimbe pe cei doi bufoni care comenteaza Champions League. Strica tot farmecul jocului, prefer sa ma uit la meci fara sonor !
    Exemplu : " Neaga ii arata patronului ca isi doreste un ceas" si cand a facut acelasi gest catre tribuna.. ce sa deducem de aici ? nu a avut patronul bani sa ii ia ceas si a apelat la suporteri ? Si sa nu mai pomenim de miile de momente in care au ridicat echipa Dinamo in slavi iar pe Stelisti ii criticau in continuu, sa le aminteasca careva ca joaca Steaua nu Dinamo ! Ieri seara am tinut cu DInamo pentru ca sunt roman, dar in seara asta a jucat STEAUA nu DINAMO !
  • 0 (0 voturi)    
    Cei mai slabi comentatori romani,- parerea mea (Miercuri, 29 august 2007, 23:06)

    jeffo [anonim]

    CEi mai penibili comentatori pe care am avut ocazia sa ii aud ! Sper sa nu mai am acest ghinion ! Sper ca cei de la Pro Tv sa ia masuri !
  • 0 (0 voturi)    
    steaua (Joi, 30 august 2007, 0:30)

    catalin dascalu espania [anonim]

    bravo STEAUA
    ati aratat ca voi sunteti cei mai tari din ROMANIA
    borcea trebuie sa te antrenezi cel putin inca 5 campionate ca sa intri in champions
    locul vostru este la masa bogatilor
    cateii mai au de latrat la usa EUROPEI
  • 0 (0 voturi)    
    frustratii (Joi, 30 august 2007, 1:46)

    loco [anonim]

    Ce sa le faci, unii vor fi toata viata frustrati.
    Ce spune vulea cand nu ajunge la struguri?
    Bravo Steaua!
  • 0 (0 voturi)    
    hau hau hau (Joi, 30 august 2007, 7:48)

    Cimpeanu Laurian [anonim]

    Bravo STEAUA
    Imi pare rau de Rednic si de Lobont ca nu s-au nascut Stelisti ca sant hunedoreni de-ai mei dar din dinamo a ramas doar au ,au, au, ...schiorlauuu !!
  • 0 (0 voturi)    
    SI totusi, cel mai slab adversar??? (Joi, 30 august 2007, 10:23)

    Stratocaster [anonim]

    Si totusi nimeni dintre voi nu isi pune problema de bafta imensa pe care a avut-o Steaua cu un semenea adversar, prin comparatie cu Dinamo. Dinamo a jucat cu un dintre echipele de traditie ale Italiei, in timp ce Steaua a jucat cu (uh-la-la, cat de tare, toata lumea spune ca era cel mai slab adversar posibil) campioana Bielorusiei!!! Nu sunt suporter, dar... diferenta de valoare a adversarilor e cam mare, nu vi se pare? Italia e campioana mondiala en-titre, Bielorusia nu imi amintesc sa fi fost veodata. Dinamo a facut ce a putut... si si-a luat-o. Dar daca juca Steaua cu Lazio, ma indoiesc, dupa ce am vazut pe teren, ca rezultatul ar fi fost acelasi. N-au fost cine stie ce. Bravo ca s-au calificat, dar... nu au batut vreun Arsenal, vreun Manchester sau vreun Real Madrid.
  • 0 (0 voturi)    
    steaua mereu cei mai buni (Joi, 30 august 2007, 14:46)

    mihai [anonim]

    steaua este inca o data cea mai buna echipa din romania asa cum a fost in toti anii. Cea mai frumoasa echipa romaneasca a tuturor timpurtilor. Inca o data a demonstrat ca are fata de europa. dinamo trebuie sa mai stea pe tusa 5 ani de acum in colo sa ajunga in grupe. FORZA STEAUA
  • 0 (0 voturi)    
    RE: SI totusi, cel mai slab adversar??? pt. Stratocaster (Joi, 30 august 2007, 16:03)

    bullet dodger [anonim]

    Steaua a jucat cu BATE pentru ca a fost CAP DE SERIE!!!! si mai stii de ce a fost CAP DE SERIE? ...pentru ca a ajuns in semifinalele cupei uefa si a adunat puncte pentru ea, pe cand dinamo ...
  • 0 (0 voturi)    
    catzelushi (Joi, 30 august 2007, 16:21)

    rival [anonim]

    ba oameni buni...de ce nu va intrebati...pe spatele cui a ajuns dinamo sa joace direct in turul III ..ku lazio ??????? datorita STELEI in cea mai mare parte..si a rapidului..inca ceva - uitati va acum un an steaua cu ce ekipe a jukat in grupele UCL ..si dinamovosto frustrati TACETI !!! a facut fata ku brio unei grupe destul de grea..cand steaua a avut un parcurs destul de lung in cupa uefa..dinamo se uita la TV... asa k nu va ma scuzati pe motivu k steaua a avut un adversar slab ! dupa ce veti face si voi egal acasa la lion sau sa bateti pe dinamo kiev la scor ...mai vorbim ! pana atunci astupati -va boturile ! dinamovisti tristi ... 0nly&Just_steaua*ultras...
  • 0 (0 voturi)    
    sigur (Joi, 30 august 2007, 19:40)

    Zippo [anonim]

    mda.. a batut o echipa mai slaba si isi da din muschi, nene ce tari suntem.. as vrea sa vad cum se descurca cu o adversara reala. cum spunea cineva "fotbalul e un sport de gentlemani jucat de niste golani" in afara de balcaniada nu ii vad.
  • 0 (0 voturi)    
    fanfaroni (Vineri, 31 august 2007, 18:49)

    dingodile [anonim]

    tot romani fanfaroni ati ramas, dragi stelisti...eu nu tin nici cu steaua nici cu dinamo dar vi se urca la cap mai mereu...acu ca sunteti in grupe credeti ca l-ati prins pe D-zeu de un picior, dar nu e asa...in italia cind se ajunge in sferturi sau chiar semifinala nimeni nu se reuneste in piete sa faca chef ca voi, care sunteti o echipa extrem de modesta ca tot fotbalul de 2 lei care se joaca in tara aia corupta si plina de bube...faceti pe maimarii dar nici voi nu sinteti prea departe de catastrofa, egal cu lion sau victorie cu dinamo kiev, si restul??? faza aia idioata de la Madrid n-o mai recunoasteti, hahahahahah....numai bine ingimfatilor, sper ca echipele din grupe sa va burduseasca pe masura!!