Corespondenta din Italia

Primaria Romei: 'Violentele savarsite de romani ne preocupa foarte mult'

de Miruna Cajvaneanu     HotNews.ro
Luni, 3 septembrie 2007, 0:00



Trei romani au fost arestati vineri la Roma, fiind acuzati ca l-au batut si jefuit pe regizorul italian Giuseppe Tornatore. Este vorba despre doi barbati cu varste de 34 de ani si 32 de ani si un minor in varsta de 17 ani, iar incidentul s-a petrecut saptamana trecuta chiar in centrul Romei.

Un inalt oficial din cadrul Primariei Romei a declarat ca valul de infractiuni comise de romani ii preocupa pe oficiali in cel mai inalt grad.

Cei trei romani l-au oprit pe regizor pe strada pentru a-i cere indicatii despre o anumita strada, insa dupa ce au primit informatiile au inceput sa-l loveasca. Regizorul a cazut si a suferit un traumatism cranian. Tornatore s-a trezit la spital, fara portofel, ceas si telefon mobil.

In prezent, doi dintre agresori se afla la inchisoarea Regina Coeli din Roma, iar baiatul in varsta de 17 ani a fost inchis intr-un centru de minori.

Regizorul Italian declarase inca de saptamana trecuta ca, luand in calcul accentul lor, este posibil ca acestia sa fie romani.

Giuseppe Tornatore este unul dintre cei mai cunoscuti regizori italieni de film, printre creatiile sale numarandu-se "Il Camorrista", "The Star Maker" sau "Malena". In 1989, el a obtinut premiul Oscar pentru cel mai bun film strain cu pelicula "Nuovo Cinema Paradiso".

Italienii au ajuns la capatul rabdarii

Pe 24 august, la Roma au fost arestati alti doi romani acuzati de tentativa de omor dupa ce batusera crunt un alt italian pentru a-i fura celularul si i-Podul.

Responsabilul pentru siguranta publica la Primaria Romei, Jean Leonard Touadi, a declarat ca “nu putem inchide ochii in fata unor evenimente precum cele din ultimele zile, o serie de fapte violente care au avut drept protagonisti cetateni romani. Nu ascund faptul ca ultimele evenimente de acest gen ne preocupa foarte mult.
Roma este un oras foarte primitor si a demonstrat ospitalitatea fata de strainii din toata lumea. Dar aceste acte de violenta atrag atentia si preocupa mult opinia publica. Acest fapt ne alarmeaza, nu poate fi vorba de un caz si nu putem fi toleranti fata de episoade similare.”






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


91 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Curiozitate (Luni, 3 septembrie 2007, 1:43)

    Progonos [anonim]

    Ar fi minunat daca am sti cati romani sunt realmente printre acesti "romani". Sau nu e democratic? Sau e anti-europeana o asemenea pretentie?... Am mai auzit, nu de prea multa vreme, despre sotia unui important domn din Franta ca ar fi de origine romana, provenind dintr-o familie de tigani din Basa... pardon, din Moldova. Exceptional! DECI: romanii din Moldova se cheama "moldoveni", iar tiganii din Moldova se cheama "romani". Am dori transparenta, adica am dori sa ni se spuna: ce, cine si cam cum sunt "romanii" care seamana panica in ilustra Cizma italica? Alde Zoe-Dumitrescu-Busulenga, alde Chivu ori Mutu, sau alde aia de pe Columna lui Traian?!... Ce bine ar fi sa stim cu cati "R" se scrie numele Cetatii Eterne in mintea astora!
  • 0 (0 voturi)    
    cetateni romani? de ce etnie? (Luni, 3 septembrie 2007, 5:49)

    clujean [anonim]

    deja e penibil cum se evita specificarea clara a etniei, din corectitudine politica! cetatenia e una si etnia alta! erau romani sau tigani? sa ni se spuna clar! si terminati odata cu acea criminala corectitudine politica, e curata sinucidere a civilizatiei moderne!
  • 0 (0 voturi)    
    Probleme cu rromi/romani in lume (Luni, 3 septembrie 2007, 12:13)

    Un Trecator Grabit [anonim]

    Italienilor si in general adevaratilor europeni le este indiferent din ce etnie provin cetateni romani atita timp cit cetateni romani provoaca un val de crime, jafuri, hotii in intreaga Europa.

    Deci, indiferent ca sint romani sau rromi, atita timp cit sint cetateni romani, toti romani au de suferit de pe urma "reclamei" care o provoaca.
  • 0 (0 voturi)    
    Probleme cu rromi/romani in lume (Luni, 3 septembrie 2007, 12:15)

    Un Trecator Grabit [anonim]

    Italienilor si in general adevaratilor europeni le este indiferent din ce etnie provin cetateni romani atita timp cit cetateni romani provoaca un val de crime, jafuri, hotii in intreaga Europa.

    Deci, indiferent ca sint romani sau rromi, atita timp cit sint cetateni romani, toti romani au de suferit de pe urma "reclamei" care o provoaca.
  • 0 (0 voturi)    
    sa fim "mandrii" (Luni, 3 septembrie 2007, 14:13)

    Lucian* [anonim]

    ce ma socheaza este cat de experti devin strainii in privinta romanilor.
    Au ajuns sa-i cunoasca dupa accent!
    Hai sa fim seriosi!
  • 0 (0 voturi)    
    ata ete (Luni, 3 septembrie 2007, 14:51)

    speedy gonzales [anonim]

    dragilor, in lumea de astazi apartanenta la etnie nu are un cod aparte intr-un pasaport. va place sau nu, roman este considerat tot ce misca cu pasaport romanesc. rromii care "actioneaza" in spatiul schengen in defavoarea tarii pe de alta parte sunt tot un fel de produs (sau daca va place membrii al multimii) al acestui spatiu geografic, social, cultural, istoric, economic etc numit Romania, asadar toata povara care provine din aceasta situatie trebe suportata de RO.
  • 0 (0 voturi)    
    tigani (Luni, 3 septembrie 2007, 14:53)

    tanti Aglaia [anonim]

    locuiesc in US. O colega de serviciu si-a petrecut concediul in Europa (Anglia, Franta, Italia). Cand s-a intors, am schimbat "impresii de calatorie"
    La un moment dat ma intreaba "spune-mi, tu te consideri tiganca?"
  • 0 (0 voturi)    
    sunt romani 100% (Luni, 3 septembrie 2007, 15:37)

    ionescu [anonim]

    Erau romani 100% dupa fetze. Urmasii lui Traian si Decebal. Fie ca ne place sau nu, nu doar tiganii fac prostii in Europa. Din pacate multi dintre romanii din "stirile de la ora 5 " s-au aciuat si prin vest... asta este... era inevitabil.
  • 0 (0 voturi)    
    greseala a fost cand li s-a dat cetatenie romana (Luni, 3 septembrie 2007, 15:45)

    eu [anonim]

    Daca tot sunt asa de mandri de etnia lor...si cer atatea drepturi...de ce nu spun si atunci cand comit faradelegi cu aceeasi mandrie ca ei nu sunt romani, ei sunt tigani (sau rromi)!!!
    Eu unul nu m-asi simti jignit...
    Nu se poate specifica in pasaport ca apartin etniei rrome?


    exista vre-un partid care sa fie opusul partidului tiganilor? Nu de alta, dar daca e cred ca va castiga viitoarele alegeri...
  • 0 (0 voturi)    
    treziti-va (Marţi, 4 septembrie 2007, 10:42)

    Dacii & Romanii [anonim]

    Prieteni, Treziti-va! Oricat de mult nu ne place sa ne tot pomeneasca pe la stiri, trebuie sa recunoastem ca suntem un neam de hoti si mai nou de talhari(nu mai merge doar la furat). Cine a mers de curand prin Italia si Spania stie la ce ma refer. Romani sadea cot la cot cu tiganii de prin Romania fura de sting orice oriunde in tarile amintite, ne dandu-se in laturi de la a folosi violenta pentru a dobandi bunuri furate. Trebuie sa privim realitatea cruda in fata : romanii au devenit paria Europei - oriunde te duci si ai spus ca esti roman ti se intoarce spatele chiar daca uneori asta se face cu eleganta(foarte frustrant pentru romanii onesti, care nu au nimic de-a face cu animalele care fura, talharesc in strada )Asa ca inca o data va mai dau acelasi sfat: Treziti-va, nu mai bagati mizeria sub covor, nenorocitii cu pricina sunt romani shi ne fac de rasul lumii in asha grad ca nu mai poti merge sa vizitezi capitale europene fara sa ascunzi ca vii din Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    rabddare! (Marţi, 4 septembrie 2007, 11:53)

    cristi [anonim]

    Traiesc si eu in strainatate de o vreme, stabilit cu acte in buna regula, incercand de fiecare data de a creea o imagine buna despre romani. Problema e insa ca ma ard de fiecare data deoarece alti confrati se ocupa cu ce nu ar trebui si din pacate ne strica imaginea. Ei sunt ROMANI, si nu rromi precum se specifica. Am fost si in Italia, si am cam ramas socat de modul de viata a unor romani. Jegosi, nespalati, comportament ca in codru. Pe langa acest aspect desigur apar si rromii nostri din tara care mai amplifica ,,buna imagine,,. Tariceanu cere de la ambasadorii romani sa se comporte ca si europenii. Eu zic ca prima data cetatenii romani ar trebui sa invete sa se comporte ca si europenii. Suntem in UE, dar datorita acestor situatii din pacate suntem oile negre al UE. Sunte insa deja obisnuit sa fiu considerat tigan. Chiar daca sunt mai alb la ten pentru italieni, englezi si pentru altii sunt tigan. Pot sa le explic eu de originea latina a poporului roman atat timp cat pe strazi romanasii nostrii ne fac de doi bani. Sunt de acord si cu aceia care in comentariile lor cer specificarea etniei, insa in fapt este tot una, deoarece cei care se confrunta cu rromii ne asociaza in mod automat cu etnia lor. Ar trebui sa se gaseasca solutii, cat mai de repede posibil deoarece riscam sa fim non grata in intreaga lume!
  • 0 (0 voturi)    
    Euronews (Marţi, 4 septembrie 2007, 12:12)

    Rr [anonim]

    Le-am vazut fetele pe Euronews acum vre-o doua zile. Doi erau sateni si unul mai brunetel. Speedy Gonzales are dreptate, romi, romani, unguri, sasi si ce-om mai fi sunt produsul unui teritoriu si a unei culturi. Care au dat un Celibidache dar si un Fane Spoitoru'
  • 0 (0 voturi)    
    anul trecut (Marţi, 4 septembrie 2007, 12:36)

    ema [anonim]

    Pina mai anul trecut citeam in presa irlandeza despre lituanieni,polonezi,latvieni,etc ca au violat,jefuit accidentat cu masina, au furat,s-au batut,etc Acum a venit rindul rromilor sau al romanilor sa fie pe prima pagina a ziarelor.Nu uitati ca fiecare natie isi are doza de rebuturi umane,iar ca ziarele sa se vinda trebuie sa scrie despre scandaluri.Cu televiziunea este la fel.Cite din stririle citite se refera la oameni cumsecade din lumea asta? Prea putin.Asta nu inseamna ca acestia nu exista,sau ca sintem un neam de hoti.Se exacerbeaza un fenomen ca sa ni se distraga atentia de la alte stiri mult mai importatnte.
    Ce se intimpla acum seamana cu ce s-a intimplat dupa "revolutie" gunoaiele au iesit in Europa.Cei ce vor sa munceasca gasesc de lucru chiar daca nu au dreptul de munca.,cei ce nu vor sa munceasca nu vor muncii pentru ca nu le place,iar a incalca legea este pentru aceste persoane un mod de viata.
  • 0 (0 voturi)    
    rromii vin din India (Marţi, 4 septembrie 2007, 13:30)

    gigi [anonim]

    si ca sa intzelegem despre ce e vorba sa citim :

    http://www.prospect-magazine.co.uk/article_details.php?id=9776


    asta ca intzeleaga si occidentalul temator diferentza intre un roman si un indian (tzigan)
  • 0 (0 voturi)    
    proud to be indian (Marţi, 4 septembrie 2007, 17:07)

    speedy gonzales [anonim]

    lui gigi: scuze daca am inteles gresit mesajul tau. Te crezi mai alb decat un ugandez? correct, fii fericit... insa nu uita ca India are vreo 20 de centrale nucleare si in scurt timp va deveni o superputere mondiala. Cat despre oile ratacite in occident: unde-i educatia (cei sapte ani...), scolile, dascali, familiile?