Inca o gafa marca Bush: "Childrens do learn"

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 27 septembrie 2007, 0:00



Inca o gafa notabila a presedintelui american George W. Bush, care s-a facut din nou de ras, de aceasta data in fata unor elevi de clasa a patra si a cincea. Intr-un discurs sustinut in fata elevilor unei scoli din New York, a profesorilor si a primarului orasului, Michael Bloomberg, presedintele american a pus la plural... forma de plural a cuvantului "copil".

Potrivit Reuters, el a spus "childrens do learn", in conditiile in care "children" este forma de plural si nu necesita aplicarea regulii "+s".

George Bush a facut aceasta greseala intr-un discurs inregistrat pentru posturile de televiziune, in care a adresat un apel Congresului American, de a autoriza, din nou, derularea programului “Niciun copil sa nu fie lasat in urma”, piesa de rezistenta a politicii sale privind educatia, relateaza NewsIn.

Casa Alba a ales sa corecteze exprimarea lui Bush, in transcrierea oficiala a discursului.

Presedintele american nu este, insa, strain de greselile gramaticale. El a recunoscut de multe ori ca a fost un elev mediocru la scoala si chiar ii place sa glumeasca pe seama obiceiului sau de a face greseli de exprimare.

Cu doar o zi inainte de incidentul de la scoala din New York, lumea a aflat, din greseala, ca George Bush are o arma secreta in lupta cu pronuntia unor nume straine.

Marti, in ziua in care liderul de la Casa Alba s-a adresat Adunarii Generale a ONU, pe site-ul Natiunilor Unite a fost publicata accidental, pentru scurt timp, o ciorna a discursului presedintelui american, continand transcrierea fonetica a unor nume straine care ii creeaza acestuia dificultati.

Asa s-a aflat ca liderul de la Casa Alba, deja faimos pentru pronuntarea nu tocmai corecta a unor cuvinte precum “nuclear” sau “misunderestimate” (subestimat in mod gresit, in traducere), dar si pentru faptul ca a uitat numele presedintelui pakistanez Pervez Musharaff, are un ghid fonetic pentru pronuntarea cuvintelor straine, care insoteste fiecare din discursurile sale.

Bush nu este, insa, indrumat doar sa pronunte numele corecte ale unor tari straine precum “ KEYR-geez-stan” (Kirgistan), ci si pe cel al noului sau aliat francez, presedintele “sar-KO-zee”.

Din nefericire, el nu a beneficiat de un astfel de ajutor nepretuit si atunci cand a trebuit sa rosteasca numele liderului opozitiei birmaneze, balbaindu-se serios cand a fost nevoit sa pronunte “Aung San Suu Kyi”.

David Frum, un fost speech writer al presedintelui american, a dezvaluit ca toate lui George Bush contin astfel de ghiduri fonetice, dar considera ca faptul ca o astfel de ciorna a cazut in mainile presei este o mare eroare.

George Bush a fost, in ultima perioada, protagonistul unei intregi serii de gafe memorabile. A inceput prin a confunda reuniunea APEC ( Forumul Asia-Pacific) la care participa in Australia cu OPEC ( Organizatia Exportatorilor de Petrol) si, daca tot se afla la Sidney, a profitat de ocazie pentru a-i multumi premierului australian pentru trimiterea de trupe “austriece” in Irak.

Apoi, a reusit performanta sa il “ingroape” pe Nelson Mandela, intr-un discurs in care apara politica SUA in Irak: “Mandela este mort, pentru ca Saddam Hussein i-a omorat pe toti cei ca Mandela”, a spus, sigur pe el, presedintele american. Reprezentantii fostului lider sud-african au fost nevoiti sa dea asigurari ca acesta este inca in viata, dupa gafa lui George Bush.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


394 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    si ce daca? (Joi, 27 septembrie 2007, 17:27)

    popa de la roma [anonim]

    bush o sa-si poata scroe pe notite Bhee-KA-Lee si o sa pronunte acceptabil. bravo lui. dar invers?
  • 0 (0 voturi)    
    Re Ghid de pronuntie (Joi, 27 septembrie 2007, 17:34)

    Nicu [anonim]

    Fara a-i lua apararea lui Bush, nu inteleg de ce faceti atit caz pe seama ghidului de pronuntie cu transcrierea fonetica a numelor. E o practica absolut curenta la marile institutii de presa din vest, mai ales audio vizual, inclusiv BBC, in cazul numelor straine. Asta nu scuza insa restul gafelor, de genul Mandela mort etc. Pentru asa ceva nu prea sunt ghiduri, din pacate. Eventual ceva medicamente.
  • 0 (0 voturi)    
    corect Nicule (Joi, 27 septembrie 2007, 17:51)

    cibi [anonim]

    Nicu
    nu te supara pe hotnews..........mai dau si ei cu caruta in gard..........desi nu imi place Bush, punctul tau de verede este corect
  • 0 (0 voturi)    
    re #2 (Joi, 27 septembrie 2007, 17:53)

    Geo [anonim]

    Presa a facut relativ putin tam-tam pe tema asta. Gafa a fost mai mult a administratiei prezidentiale, care a scapat draft-ul in forma asta catre presa.

    Nu gasesc nici inregistrarea video si nici vreun raport in engleza ref subiect. Sunt curios care a fost exprimarea in limba engleza.
  • 0 (0 voturi)    
    iar? (Joi, 27 septembrie 2007, 17:55)

    Mircea [anonim]

    E doar a 15'a oara cand dati stirea asta... pardon ati mai adaugat 1 paragraf la ea, in rest copy-paste :) Frumos!
  • 0 (0 voturi)    
    Bush e prost ca sa fie ziarele destepte (Joi, 27 septembrie 2007, 18:02)

    alina, bato vina [anonim]

    Alina Neagu a scris un articol f interesant. Bush e prost,ca de aia e presedintele Americii. Daca traia ceausescu acu...alina ar fi scris despre luciditatea marelui carmaci care la aproape 90 de ani ca tine in frau destinele noastre...
    nu are importanta ca alina nu stie nici 10 % engleza cat Bush si nici macar nu a calcat la Harvard si Yale ca ignorantul de bush. nu are importanta ca ea nu are programul incarcat ca el si nici presiune, ea poate spune in liniste orice prostie...
    Bush nu a spus ca mandela e mort..a spus doar ca nu exista o personalitate de talia lui mandela in irak sa uneasca tara....
    in cazul asta: Alina ori nu poate ori nu vrea...
    ma intreb ce e in capul unui ziarist care scrie lucruri false: ce e mai grav: sa iti asumi o minciuna sau sa fii atat de ignorant sa nu o observi?
    alina, pt tine are vreo importanta daca ceea ce scrii e corect?
    faptul ca tu il faci prost pe Bush(nimic nu e mai usor decat sa stai 8 ani presedinte al USA,parca sunt mult destepti care nu reusesc sa ajunga acolo chiar cu eforturi mari) nu il atinge pe el cu nimic...dar tu jignisti cititorii unui site care se vrea decent...al carui actiunari au ambitii sa faca din el un site de referinta...
  • 0 (0 voturi)    
    Bush si prostia (Joi, 27 septembrie 2007, 18:05)

    andreea [anonim]

    A devenit deja banal sa auzim despre inca o gafa a lui Bush. Ma tem, insa, ca si acest site este pe cale sa devina banal, prin greselile gramaticale si chiar omisiunile de cuvinte din articolele publicate aici, pe care le intalnesc tot mai frecvent. Acest articol este pur si simplu...incomplet. Fiti mai atenti!
  • 0 (0 voturi)    
    Ati tradus intraductibilul (Joi, 27 septembrie 2007, 18:18)

    Dana [anonim]

    "Childrens do learn", asa suna greseala gramaticala a lui Bush. Nu-mi prea dau seama cum a ajuns Hotnews sa traduca asta cu "'Copiii chiar se straduieste sa invete''... dar mai grav mi se pare ca nu se mentioneaza nicaieri varianta originala a spuselor lui Bush, ceea ce face articolul absolut irelevant.
  • 0 (0 voturi)    
    Alta mentalitate (Joi, 27 septembrie 2007, 19:13)

    Mandela [anonim]

    Nici eu nu sint un fan al lui Bushm cum nici un om serios nu poate fi. Chiar daca l-au votat pentru ca le servea interesele.
    Dar articolul de fata e o monstra de romanism, dezbataind chestii superficiale, cum e pronuntia unui cuvint strain. Sigur, sint si cuvinte care nu sint straine care nu sint pronuntate corect de Bush, dar americanii nu au treaba asta cu legatul de greseli de pronuntare.
    As fi dorit sa citesc mai mult despre ce face si ce nu face Bush, in politica interna, externa sau in economie, argumentat si cu bun simt. Insa la noi prind mai mult articolele de pronuntie gresita decit cele serioase. Asta e lumea si asta ii serveste si presa. Cica lumea cere.

    Si apropos, Bush nu este singurul politician care pronunta gresit nuclear. Jimmy Carter, fizician de profesie, pronunta la fel, nukelar.
  • 0 (0 voturi)    
    Bush (Joi, 27 septembrie 2007, 19:17)

    La quebrada [anonim]

    Bush...presedintele "care este"....
    Daca nu are consilieri care sa-i recomande sa mai citeasca niste Almanache...
    Sau ministru de Educatie care sa-i numere stelutele de pe steag...
  • 0 (0 voturi)    
    Pluralul (Joi, 27 septembrie 2007, 19:32)

    Catalin C. [anonim]

    Singular: child
    Plural: children
    Nu exista childrenS.
  • 0 (0 voturi)    
    :))) (Joi, 27 septembrie 2007, 19:37)

    Reader [anonim]

    Dana eu zic sa te mai uiti o data peste ce ai pus in ghilimele si apoi sa incepi sa critici pe restul. Intr-adevar, daca te uiti la verb nu este gresit cu nimic insa daca ne uitam la "childrens" tind sa cred ca ai cam chiulit in clasa a 3-a de la engleza. Have a nice evening!
  • 0 (0 voturi)    
    mandela nu e mort (Joi, 27 septembrie 2007, 20:23)

    Mandela [anonim]

    daca citi exact formularea referitoare la Mandela, veti vedea ca nu fost nici o gafa, ci o exprimare mai subtila, o figura de stil, care la o privire mai inteligenta nu ducea deloc la concluzia ca Mandela a murit, ci doar la faptul ca dizidentii din Irak au fost omorati, pe vremea raposatului lor. Poate fi considerata gafa doar in sensul in care limbajul diplomatic nu ar trebui sa contina figuri de stil.
  • 0 (0 voturi)    
    chiar e slabut articolul asta.... (Joi, 27 septembrie 2007, 20:30)

    Andrei [anonim]

    stiti bine ca citesc HotNews in fiecare zi... si imi place site-ul vostru... dar deranjeaza cand vad ziaristi mediocri ca sunt lasati sa posteze articole...

    Domnisoara Neagu ar tb sa isi caute alt serviciu sau sa mai invete cum se scrie (asta in cazul in care HotNews nu doreste sa ajunga tabloid)...
  • 0 (0 voturi)    
    La padure gargaritzatzilor! (Joi, 27 septembrie 2007, 22:19)

    Poliglot [anonim]

    Ne-am dat dracu' bai nenica! Gavarim pa englezeste, spicuim pa frantuzeste si parlim pa tiganeste. Romanii e poligloti dan nastere bre, ca e plini da talente ca broasca de par.
  • 0 (0 voturi)    
    oleo!!! (Vineri, 28 septembrie 2007, 1:00)

    mandea [anonim]

    ce??? a murit mandelea? la omorit bush? haidi bre fiti seriosi!
  • 0 (0 voturi)    
    "He don't" really spit english sh@#... (Vineri, 28 septembrie 2007, 14:44)

    me [anonim]

    Y'all know how deze texanz iz... maybe he learned eboniks from nigguz 'cuz there'z alot uv'em (in ebonics, mistakes are not just alowed but definitory). So... Bush may be dope in rap, sex and shooting but no way in runnin' a country! Peace out
  • 0 (0 voturi)