Basescu in Piata Universitatii. Constantinescu a organizat o contramanifestatie neautorizata

Traian Basescu: "Din cauza contramanifestatiei nu am putut sa tin raportul"

de D.Galantonu     HotNews.ro
Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 0:00


Foto: DGP/HotNews.ro

Presedintele Basescu a vorbit doar cateva minute multimii adunate in Piata Universitatii, unde a sosit sambata seara, pentru a-si respecta promisiunea facuta imediat dupa referendumul din 19 mai. Atunci declara ca o data la trei luni va veni in Piata Universitatii pentru raportul presedintelui in fata romanilor.

Vezi galerie foto: Basescu la National

Presedintele a tinut un discurs lipsit de afirmatii politice si a rugat jandarmii sa dea la o parte gardurile care ii desparteau pe participantii la contramanifestatia organizata de PNTCD si Actiunea Populara: ”Este pacat ca azi exista cativa romani dincolo de gard. Dati gardurile la o parte. Romanii trebuie sa fie impreuna”.

"Pe 30 iunie am fost aici, dar Piata era goala... Atunci a fost prima scadenta a angajamentului... Trebuia sa vin la ora 17, dar am considerat ca e de bun simt sa vin mai tarziu, din cauza contramanifestatiei. Din cauza atmosferei politice, n-am putut sa tin raportul", a explicat presedintele ziaristilor.

Basescu a participat la un spectacol pentru pensionari, organizat de Asociatia pentru Initiativa Civica, in fata Teatrului National Bucuresti.

Presedintele a explicat ca intalnirea sa cu bucurestenii si organizarea spectacolului dedicat pensionarilor este o pura coincidenta. "Puteti verifica cand au fost angajati artistii. Eu oricum la 17.00 as fi trecut sa vad daca e cineva. Ramane ultima sambata din decembrie, cand sper ca se va putea face un dialog fara tensiuni politice.

De Revelion banuiesc ca nu-i trece nimanui prin cap sa-mi ia dreptul de a veni", a adaugat presedintele.

De cealalta parte s-au adunat sustinatorii PNTCD, alaturi de fostul presedinte, Emil Constantinescu, care a organizat si el o contra-manifestatie neautorizata, la care i-a invitat pe cei care nu vor ca Piata Universitatii sa devina un instrument electoral.

Constantinescu a sosit la fantana din fata Facultatii de Arhitectura dupa ora 16.00, cand a fost intampinat de cateva zeci de manifestanti, care purtau pancarte cu inscriptiile "Traiane nu ne mai minti", "Traiane, casa inapoi".

Potrivit legislatiei in vigoare nu se pot desfasura doua manifestatii simultan, singura autorizata fiind cea a pensionarilor. Zeci de jandarmi au fost mobilizati pentru a asigura ordinea, in Piata Universitatii.

Desfasurarea evenimentelor din Piata Universitatii

Ora 19.30: Presedintele PNG, Gigi Becali, si-a facut aparitia in Piata Universitatii si s-a prezentat in fata ambelor tabere.
Ora 19.45: Presedintele Basescu a ajuns in Piata Universitatii si a facut cunoscuta baie de multime. El este insotit de democratii Vasile Blaga, Emil Boc, Adriean Videanu, Elena Udrea.
Ora 20.00: Peste o mie de persoane, cei mai multi pensionari asteapta ca presedintele sa le vorbeasca, dupa terminarea spectacolului dedicat varstnicilor
Ora 20.20: Traian Basescu: "Este pacat ca astazi exista cativa romani dincolo de gard. Rog fortele de ordine sa dea gardurile de-o parte"
Ora 20.23: Presedintele a parasit scena, fara a mai adresa alte cuvinte multimii adunate
Traian Basescu: "Pe data de 30 iunie eu am fost aici si piata era goala. Atunci era prima scadenta... A fost o coincidenta spectacolul din aceasta seara", a explicat presedintele.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


220 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    base (Vineri, 28 septembrie 2007, 22:44)

    andrei [anonim]

    hai basescu !
  • 0 (0 voturi)    
    Contramanifestatie????? Diversiune???? (Vineri, 28 septembrie 2007, 22:58)

    Gelu [anonim]

    De ce oare dl. Constantinescu nu incearca sa isi castige un nume bun din a face el ceva constructiv? De ce incearca sa puna bete in roate presedintelui care, cat de cat, lupta pt. interesele cetatenilor de rand ai Romaniei? Care este modelul prefigurat de Constanitinescu? Acela de a distruge ceea ce altii incearca sa cladeasca pe baze bune? Credeam ca sunteti mai matur decat aratati acum domnule Constantinescu... Pacat ca noi, romanii de rand, nu iesim in strada pentru avea o clasa politica responsabila!!! Ne meritam soarta... Pacat ca acceptam umilinta politicienilor care ne fura timpul, banii si inclusiv viata cu minciunile, scuzele puerile si idioate si care ne vand pentru un pumn de maruntis...
  • 0 (0 voturi)    
    Ba Tapule (Vineri, 28 septembrie 2007, 23:05)

    George [anonim]

    Ai fost implicati in contrabanda cu tigari, ai colaborat cu securistii din PDSR si ai renuntat la candidatura pentru a-i face lor lui Iliescu.
    papagalule
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru o Romanie curata (Vineri, 28 septembrie 2007, 23:05)

    Emil Curatul [anonim]

    fara Pd si fara cucuvele bete la Cotroceni, veniti, voi " golanii" lui iliescu in piata. Putem arata mafiei PD ca poporu s-a desteptat. ne-am saturat de scandalagiu. Puneti mana pe furcile intelectuale fratilor si ... brazda adanca in mafia PD.
    Vom fi numerosi in piata maine.
  • 0 (0 voturi)    
    Tapu are o misiune (Vineri, 28 septembrie 2007, 23:16)

    Emigrantul [anonim]

    Securistii care l-au 'invins' ( a se citi ' l-au cooptat') i-au dat o misiune de lupta, sa-l distruga pe Basescu. Se vede clar ca e de partea securistilor de stanga. Il sustine pe securistul de Daianau si pe ceilalti securisti din PDSR. Rusine lui
  • 0 (0 voturi)    
    Demagog ordinar (Vineri, 28 septembrie 2007, 23:27)

    Dorin [anonim]

    Imi si imaginez cum se dau de ceasul mortii trepadusii PD-ului ca sa urce lumea in autocare si trenuri ca sa-i aduca un omagiu lui Basescu, acest demagog ordinar!
  • 0 (0 voturi)    
    Jos cu Basescu odata (Vineri, 28 septembrie 2007, 23:46)

    Alina Radu [anonim]

    Mai bine haimana, decat marinar
    Mai bine huligan, decat betivan
    Mai bine golan, decat cirozist
    Mai bine mort decat PD-ist"
  • 0 (0 voturi)    
    Ta,ta,ta,tapule, ta, nu pupa toata Piata ! (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 0:00)

    Necuratul [anonim]

    Curat-murdar e tapul, crede ca a inceput sezonul de umblat cu capra in Piata Universitatii si vrea sa se manifeste ca pe mosia lui, doar pentru ca a fost presedinte al tarii, al abandonului din lasitate si al neputintei.

    Cine se crede acum? Exponentul cui ? Al polului mai mic de un sfert, al reziduurilor politice bune doar de mers pe burta, acum si in viitor, pe sub pragul electoral si al tandemului pe care il face chiar cu Iliescu de o buna bucata de vreme, impotriva actualului presedinte ales.

    Democratia lui de capra raioasa nu-i permite sa recunoasca dreptul electoratului de a-si alege presedintele, drepturile celui ales la libera circulatie, de a participa la o manifestarie (organizata sau nu, e problema altora) sau libertatea de expresie .

    Parca ar fi un copil ratacit si plangaret, dupa ce i-a luat altul jucariile si exclusivitatea asupra locului de joaca. El vrea musai sa joace capra la kilometrul zero, fara sa fie deranjat de actualul presedinte. Numai lui Ilescu ii permite accesul deoarece acesta are drepturi de autor si de veto asupra florilor din Piata, a golanilor, a minerilor si a executantului Geoana doar cat timp se dovedeste un manipulat docil)

    El zice ca pupa Piata independent, cand colo se arata tras de sforile care-l ajuta sa recite in stilul propriu : tza, tza, tza!
    Se trage cu Tariceanu pe tobogan si cu sforile de clantza, in acelasi bambilici pentru pitici.
  • 0 (0 voturi)    
    @Alina Radu (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 0:06)

    v [anonim]

    "Mai bine haimana, decat marinar"
    -e bine macar ca arati pe fata cat de idiot manelist esti, urmatorul!
  • 0 (0 voturi)    
    Crapati.... (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 0:19)

    Claudiu [anonim]

    Hahahahha crapa pipota in motocicleni si securisti... m-ati facut sa rad, va multumesc! Aveti un viitor asigurat in comedii infantile patetice anti-basescu, a se citi "anti-reforme"
  • 0 (0 voturi)    
    @Alina Radu (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 0:23)

    Heh [anonim]

    Mi se pare ironic ca parafrazezi acel cantec cand el original a fost cantat impotriva lui Iliescu & co, iar ei ce au facut? Au chemat minerii sa bata studentii in Bucuresti.

    PS: Ratata esti fata...
  • 0 (0 voturi)    
    tapul n-a fost in stare de nimic... (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 1:03)

    zaboomafoo [anonim]

    si acum sta ca un caine pitit sub masini sa muste miseleste de picior... si pe cine? culmea: pe cel care i-a dat posibilitatea sa vorbeasca! un sincer huo constantineeeeeee - iti spune din suflet cineva care te-a votat DIN SPITAL - ca sa faci schimbare - DAR NU PE ASTA O ASTEPTAM, INVINSULEEEEEEEEE! dispari, daca ai auzit ce e rusinea! te dispretuim!
  • 0 (0 voturi)    
    Contramanifestatie?! (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 1:05)

    Andrada [anonim]

    Penibil! De ce nu a curatat Romania cat a fost la putere? A uitat oare de actiunile "Tigareta"? Si de toti coruptii de care s-a inconjurat? Oricum, s-ar putea sa aiba soarta lui Cosmin Gusa daca se apropie de piata!
  • 0 (0 voturi)    
    @ nr 6 (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 1:06)

    zaboomafoo [anonim]

    alinuta, alinuta! ai grija cu forfecuta aia, fato! ca-ti faci bucatele "sirul" ideilor! iti incape in minte sau nu, Base NU mai face, oficial, parte din PD... altceva poti?
  • 0 (0 voturi)    
    constantinescu ma seaca (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 1:20)

    tase [anonim]

    ranjea si milica de la balconul universitatii dupa ce l-am votat. a facut un rahat, ar trebui sa-si tina gura acum, dupa ce l-au facut praf "structurile", ar fi de bun simt sa se faca nevazut, halal conducator.
  • 0 (0 voturi)    
    Emil Slabiciunescu (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 1:43)

    Daniel [anonim]

    De acord cu cei care spun ca Emil Constantinescu se arata erou
    dupa ce i-a trecut tura. Daca nu era el asa las nu eram acum in
    rahatul asta si manipularea ordinara din partea politicienilor.
  • 0 (0 voturi)    
    Jos SATANA Romaniei -acest Urdea-sale-rupte-flota-vinde-popor-minte (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 2:10)

    Alina Radu [anonim]

    "A fost odata ca-n povesti, a fost in Romania
    Un partid mare PNL ce-au alungat PD-rastria
    Noi nu ne-am confundat nicicind cu oamenii de bine
    Venietici neocomunisti si fara de rusine.

    Mai bine haimana decit GoldenBlitz,
    Mai bine huligan decit betivan,
    Mai bine golan decit cirozist,
    Mai bine mort decit PD-ist,.

    Vrem libertate, nu betivi si nici blonde de forma
    Si de aceea, PD-isti, sa nu ne puneti norma.
    Noi nu vrem neoMAFIOTI nici neolibertate
    Democratii Ba’SESCIENE si nici flote furate.
    .
    Alegeri fara bercenisti, fara PD-nomenclatura
    Si sa va temeti de golani fara coloratura.
    Din cei care-au murit aici, ne-am reintors mai multi
    Sa nu mai fie cum a fost, macelul de atunci."
  • 0 (0 voturi)    
    Iaca ce-ati facut ! Ati ambitionat-o pe Alina sa se arate ca noaptea, alba. (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 2:43)

    Dracul negru [anonim]

    A pierdut noaptea sa arate ca ea, dar si faptul ca totul i se trage din gasca celor 322 , in stare de orice boala.
  • 0 (0 voturi)    
    @5 (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 3:42)

    sadwank [anonim]

    Ar fi bine sa treaca si pe la mine ca asa mi-e de lene sa vin miine la 17:00 in Piata, ce n-ai vazut!

    @Alinuta: bine zis "a fost odata un partid mare PNL". In ce priveste insa "mai bine haimana decit GoldenBlitz", e ca si cum ai zice "mi-e o foame de nu mai pot de somn". Iar cirozist nu exista in limba romana.
    Numai atit poti sau te-a innecat minia proletara? Ia uita-te in oglinda, iti mai vezi fata de spumele de la gura?
    Hihihi, ne vedem in piata, baieti!
  • 0 (0 voturi)    
    Ion Diaconescu: Distrugerea PNTCD in 2000 de catre Emil Constantinescu (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 3:57)

    Down [anonim]

    Ramanerea PNL la putere cu PSD:

    - Unii au ramas la putere, PNL, UDMR, PD...
    - Nu vedeti ce acrobatii se fac?! Observati ca a ramas obiectiv principal sa ramai la putere. Pentru ca lupta care se da astazi nu e ca sa faci reforma, ci cum sa facem sa ramanem sau sa venim la putere.

    Referendumul din Mai:

    - Dar va mai cer parerea? S-au consultat cu dumneavoastra, de exemplu, in cazul referendumului pentru demiterea lui Basescu?
    - Nu trebuie sa mi-o ceara mie personal. Au fost discutii multe in partid. Punctul meu de vedere a fost ca referendumul NU trebuie sa aiba loc si noi nu ar trebui sa participam la referendum. Dar majoritatea din birou a votat sprijinirea referendumului.


    Distrugerea PNTCD in 2000 de catre Emil Constantinescu :

    - Nici macar lui Emil Constantinescu nu aveti sa-i reprosati ceva?
    - I-am reprosat o greseala, ca in momentul cand a vrut sa renunte la batalie trebuia sa ne avertizeze si pe noi. El era candidatul nostru pentru alegerile din 2000, dar fara sa anunte, vazand ca nu are sanse sa castige, a renuntat. Daca nu o facea, partidul ramanea pe o pozitie buna, conducea opozitia.

    Mai corect era sa ramana pe pozitii, constient ca nu va iesi presedinte, dar sustinea toata aceasta armata din spatele lui. Asa, armata asta s-a vazut ca in ajunul bataliei de la Calugareni - Mihai Viteazul a fugit si atunci batalia a fost pierduta din oficiu. Asta i-am reprosat-o si e greu sa recunoasca acum. Insa asta nu ma impiedica sa avem raporturi foarte bune si sa colaboram in continuare.

    EVZ, 29 Septembrie 2007
  • 0 (0 voturi)    
    comentariile anterioare (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 4:30)

    radu [anonim]

    Se pare ca a scapat Vadim pe forum. Seamana cu tampeniile debitate pe sit-ul lui , acolo unde-i numeste pe toti haimanale, sifilitici ... etc.
  • 0 (0 voturi)    
    Impotentul frustrat (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 4:52)

    Caloianu [anonim]

    Constantinescu incapabil sa reuseasca ceva este acum frustrat si gelos pe cel care se dovedeste mai puternic decit a fost el. Loveste fara discernamint, fara minte, spre satisfactia securistilor care l-ar fi invins. LUI I-A PLACUT PREA MULT POZITIA DE PRESEDINTE SI NU SE POATE IMPACA CU FAPTUL CA A FOST UN PAPA LAPTE SI A FOST INVINS. Iar acum se acopera singur de noroi.
  • 0 (0 voturi)    
    intre paranteze (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 5:22)

    raspopescu [anonim]

    In Democratie, concept inventat de grecii antici, poporului i se da sansa din cand in cand sa comunice direct cu sefu' , in piata publica, sau Agora pe limba lor. Daca esti un sef cu adevarat democratic, trebuie sa ai curaj sa apari din cand in cand in mijlocul poporului venit spontan si pe ne-alese (adica nu cu autobuzele lui Ceausescu sau Iliescu), chiar cu riscul de-a incasa potentiale oua stricate si rosii de tip alinaradu (dintre paranteze) samd. Nu inteleg ce vrea de fapt Constantinescu, si din pacate nu e prima oara: mi-a lasat mereu impresia ca nu intelege nici dansul.
  • 0 (0 voturi)    
    Despre simbata fierbinte (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 6:08)

    Moshu49 [anonim]

    Acum aproape 18 ani aflam de la Iliescu ca Ceausescu a intinat valorile comunismului. Astazi aflu de la Constantinescu ca Basescu intineaza valorile democratiei si statului de drept. Pentru asta hai la Constantinescu de luati lumina ca de la Iliescu n-am avut parte decit de-o biata luminitza.
    Cit despre "Manifestul pentru o Romanie curata " cred ca-i un plagiat dupa Prigoana-Plichman. Constantinescu nu mai poate fi original ca s-a defectat.
    Urez succes deplin lucraturilor manifestatiei si contra-manifestatiei!
    ps1. nu uitati de wc-urile ecologice ca Romania se vrea curata
    ps2. #16 esti geniala, dar bancuri cu alinutza stii?
  • 0 (0 voturi)    
    pt alina poeta (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 6:38)

    Magus [anonim]

    wow, o paunesciana printre noi. versurile tale ce incearca sa indemne la patriotism si democratie nu face nimic mai mult decat sa ne aduca aminte de prm si de manele, caci acest patriotism stricat este slavit de prm. habar nu ai ce este patriotismul. tu ai citit ce ai scris? tu ai citit vreo carte la viata ta? esti doar o manelista inculta care s-a gandit sa-si dea cu parerea! apropos de tun, mai bine taceai si te retrageai in lumea ta de la acasa tv si taraf tv!
    p.s.: habar n-ai politica, habar n-ai sa scrii, habar n-ai sa-ti alegi cuvintele, habar n-ai cantecul "golanilor" din '90 original, habar n-ai pe ce lume te afli!
  • 0 (0 voturi)    
    Ceeeee? (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 8:48)

    Io [anonim]

    Dupa ce a aparut alaturi de Iliescu si s-au congratulat reciproc acum vine sa ne cheme pe noi cei care am fost snopiti in Piata sa manifestam alaturi de el?!?! Constantinescu si-a dat arama pe fata. Am fost folositi si atunci si acum in teresele politice ale unora si altora. Ma duc numa sa arunc cu pietre in el. Cine a fost acolo nu poate sa uite totul si sa ranjeasca cu Iliescu!
  • 0 (0 voturi)    
    Ei, nu e vina ... (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 8:58)

    Marse [anonim]

    ... lui Milica, saracu - n-a avut niciodata prea mult testosteron. Pe mine ma speria vocea lui subtiratica, inainte sa fie ales, gandidn ca e putin probabil sa aiba fortza macar de a scutura cat de cat sistemul. Totusi, omul si-a depasit masura propriei incapacitatzi abandonand lupta inainte de final.
    Ca si persoana care a degerat adesea lipind afise pentru el, n-am sa-i iert tradarea, care a dus, in 2000 la confruntarea Iliescu - Vadim si a pus cruce Conventiei.
    Si, ar fi bine sa-i aminteasca, Emil Constantinescu a profitat de victoria in alegeri a Conventiei Democrate (el a scos 27% iar CDR 34%), pe cand Traian Basescu a adus Alianta D.A. la putere chiar dupa ce ea pierduse, de fapt, alegerile in fata PSD-ului.

    Una peste alta, cred ca intre cei doi conducatori succesivi ai dreptei nu exista nici o asemanare iar Iedul (Un tzap e totusi ceva mai agresiv), ar fi fost mai bine, pentru el si pentru noi, sa fi ramas doar profesor universitar.
  • 0 (0 voturi)    
    322 de mafioti (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 9:09)

    Petrovici [anonim]

    Basescu este unul cu care poti sa speri ca va zdruncina temeliile oligarhiei mafiote. Sau macar s-o clatine nitelus.Clatinatura depinde numai de noi daca il ajutam sa rupa din slugoii mafiotilor.E o speranta ca se vor schimba cele 322 de slugi ale oligarhiei cu oameni mai corecti cat de cat, ca ce poti sa te astepti de la niste politicieni insetati de paralele romanilor.Ale mele si ale voastre, ale tuturor.Sa promovam pe cei care ne scapa de locul 1 la coruptie si ultimul loc la salarii.Restul sunt gogosi.Eu il propun pe Mircea Sandu ca presedinte si pe Piturca ca premier ca ei ne-au dus Romania in primele 20 la fotbal.
  • 0 (0 voturi)    
    pentru admiratorii neconditionati ai domnului Emil Constantinescu (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 9:22)

    sorin [anonim]

    Va mai aduceti aminte cand dom' profesor Emil Constantinescu, la inceputul anului 1997, chiar la Timisoara a declarat, cu cinism, ca punctul 8 de la Timisoara nu mai e o prioritate, si ca cei care solicita aplicarea acestuia nu reprezinta decat un club de frustrati ??? Club de frustrati, a ??? Asa ne-a declarat dom' profesor Constantinescu ! Ce parere aveti de asta ????
    Eu mai zic un singur lucru: Sa-ti fie rusine, domnule profesor Constantinescu ! Rusine, rusine, de 3 ori rusine !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Emil Constantinescu, respect!!!! (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 9:36)

    corvus coraX [anonim]

    Draga Milica
    dupa ce ai iesit nu pe usa din dos a politicii ci prin gura de canalizare de la Cotroceni, invins de securitate ca o momaie de carton ce a stat degeaba patru ani in fruntea acestei tari, dupa ce ai inselat asteptarile unui popor ce si-a pus speranta, ultima speranta in tine, dupa ce sub ochii tai PNTCD s-a dus pe rapa, revii! E adevarat ca semeni cu Don Quichotte la mutra, numai ca, ala avea un ideal. Si mai avea puritate si-o sfanta naivitate.
    Bine ai revenit din groapa cu zoaie a istoriei recente unde singur te-ai evacuat. Ti-am admirat impotenta si ratarea, si capacitatea ta de a fi un politician de valoare 0.
    I-ai dus Seniorului tigari. Eu in locul lui nu te-as fi lasat sa imi faci nici pantofii... Acum, ii faci sustinut de partidul tau de buzunar, papucii lui Tariceanu. Sigur, lui merita sa ii faci precum si reciproca este valabila. Il mai ai alaturi pe papagalul de Milutz. Uite asa iesie un trio demn de "Comici vestiti ai ecranului" MILICA, MILUT & MILOGU...
    Iesi si tu in Piata? Sa-ti fie de bine. Pai de ce ai ales taman aceasta zi Milica, daca tot ai priza la public?! Reactia ta este aceea a unui eunuc. De ura viscerala impotriva celor care au ceea ce in limba lui Cervantes numesc "cojones". Ceea ce tu nu ai avut, nu ai si nu vei avea niciodata. Ai ramas prototipul ratatului in politica romaneasca si, ar trebui sa iti dai seama ca fiecare aparitie a ta este acoperita de un penibil perfect. Ai ajuns sa stai umar la umar cu cel care te-a balacarit (asa cum meritai) in ultimul hal. Iliescu! Un spectacol grotesc dat pe la televiziunile unui Voiculescu, din care reiese ca esti si un personaj josnic care te-ai alatura cu toate jegurile politichiei, chiar si cele ce te-au imbaiat in rahat, pentru a te pitzigaia iar lamentabil, cersind macar putina atentie. Mi-e sila de frustrarile tale si, ceea ce este trist, in toata aceasta intreprindere dovedesti o prostie grandioasa. Sarmane Tzap, vai de barbutza ta nevolnica...
  • 0 (0 voturi)    
    Pt alina radu de la 16 (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 9:38)

    Dr. Marutza [anonim]

    Te-au cautat muzele, dar nu erai acasa! L-ai avut mester la facut versuri pe Vadim?? Asa se pare! Las-o moarta, ca te faci ( de fapt te-ai si facut) de rasul lumii! In cearca s-o dai pe proza!
    Cat priveste Dl Constantinescu: Iar scoate moastele la vedere! Ce penibil! Dar lasati-l sa vina, ca fluieraturi sunt destule!! Ce-a facut el la vremea lui ca sa indrazneasca acum sa cante oda democratiei prin locuri publice? Se zice: mortii cu mortii si vii cu vii!!Pe de alta parte, stimati oameni politici ce tineti de trecut, impacati-va cu gandul ca v-a trecut vremea si v-ar sta mai bine intr-un muzeu al oportunitatilor ratate!! Memoria colectiva nu uita si nu iarta!!
    La buna vedere!
  • 0 (0 voturi)    
    MANIFESTUL PENTRU O ROMANIE CURATA (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 9:48)

    nana1929 [anonim]

    Seamana doar cu o diversiune, care are ca scop, declansarea unei manifestatii, care se poate solda cu victime. De ce nu si-a ales o alta zi si o alta ora, pentru o manifestatie civilizata si democrata? Prin acest comportament, Emil Constantinescu, nu face decat sa demonstreze ca ii plac provocarile josnice, la fel cum le-au placut si comunistilor, care l-au asezat pentru 4 ani in scaunul de presedinte al Romaniei. Daca ma voi alege cu capul spart, cu siguranta, il voi da in judecata pe el, pentru ca el esta autorul moral, asa cum si Iliescu, este autorul mineriadelor.

    Ai sictir domnule Profesor!
  • 0 (0 voturi)    
    valabil pentru amandoi. (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 9:50)

    padut serbanescu [anonim]

    Am uitat de mult ca suntem romani si ca la greu trebuie sa ne unim sa conducem corabia destinelor poporului nostru destul de incercat in toate vremurile,spre ce am visat din totdeauna,sa muncim linistiti,sa prosperam si sa ne aparam tara cu toate valorile ei de toate felurile in limitele granitelor noastre adevarate '"De la Nistru pan la Tisa ....'"
    Politicienii... de azi sunt intr-o continua campanie electorala,vanzoleala de principii.. si nu ne lasa in pace sa ne vedem de treburile care duc tara inainte. De ce nu va uniti dlor fosti si actuali presedinti chiar si impreuna cu m.s regele Mihai sa gasiti solutii pentru folosirea fondurilor europene pentru binele tarii noastre-sau aveti alte comenzi din afara ca sa le pierdem si sa beneficiem de ele?
  • 0 (0 voturi)    
    curat fierbinte! (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 10:15)

    incantat [anonim]

    Nu este asha ca scriind "Zi fierbinte..." se punctaza binishor in Marele Concurs Natzional De Curling???
    Mult succes participantzilor la Marea Adunare Natzionala Fierbinte!
    Beati pauperi spiritu!
  • 0 (0 voturi)    
    Golaninii (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 10:17)

    Arthur [anonim]

    Mai manelistilor basescieni oricum ati lua-o istoria scrie asa: in timp ce Constantinescu tinea discursuri despre democratie in Piata,ministrul Basescu organiza transportul minerilor care sa-l bata pe el si pe "golani" ! Ca asa era sarcina de Secu' in acel moment. Acum a primit sarcina sa ocupe din nou Piata si sa sadeasca prostia populista. Duceti-va caci pe voi va asteapta la 17,dar lasati " golanii" cu Constantinescu!
  • 0 (0 voturi)    
    circ pe paine (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 10:18)

    Hadrianus [anonim]

    Sa fim sinceri, domnilor: la ce bun sa iasa, totusi, marinarul in piata? Ca sa faca bilantul celor trei luni trecute? Pai au fost trei luni de circ, cu motiuni, cu agitatii, cu esecuri europene, vinzari de tip "Petrom", imagine sifonata a Romaniei peste tot din cauza prietenilor colorati si niste foarte dubioase afaceri interne (parcuri, chestii). De unde sa rezulte activitatea fructuoasa a presedintelui? De unde legi votate, de unde legi aplicate? De unde ordine? Nu zic ca lui Base ii revenea misiunea de-a le pune pe astea la punct, zic numai ca N-ARE CE EXPRIMA, daca tot se intilneste cu lumea. Si daca n-are ce exprima, si daca toata noaptea scribalaii guvernamentali se chinuie sa "dea" un discurs "spontan", n-are rost sa se faca intilnirea. Ca e, intr-adevar, vrajeala electorala.
  • 0 (0 voturi)    
    foarte bine si foarte rau (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 10:27)

    a. marin [anonim]

    foarte bine pentru Basescu, ca vine si mai ia pulsul poporului (ii dau si un 9 pentru sustinerea luptei anti-coruptie) si foarte rau pentru constantinescu pentru ca nu isi da seama cit de penibil a devenit (ii dau un 2, pt. ca e corijent).
  • 0 (0 voturi)    
    demagogul psihopat (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 10:31)

    pavel vasile [anonim]

    Cum isi permite acest Basescu sa murdareasca simbolul ,,PIATA UNIVERSITATII". In21-22dec.1989 cand se murea in Piata Universitatii, Basescu era mare scula (securist) la Anvers,iar in 13-15 iunie 1990, cand minerii(bestiile analfabete) erau adusi sa masacreze adevaratii anticomunisti, acelasi Basescu era capetenie FSN-nista alaturi de Iliescu si Roman.Sa-si ceara iertare de la cei pe care i-au ucis.P.S.-Ce grad inalt de oportunism la acesti mafioti din PD.Cand au facut congres pentru a trece de la socialisti la populari, din cei 5000-6000 de delegati nu a votat niciunul impotriva,macar asa de samanta.Unanimitate ca la PCR.
  • 0 (0 voturi)    
    De ce ma cenzurati?! (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 10:31)

    nana1929 [anonim]

    Acum o ora am trimis o postare! Care este baiul?!
  • 0 (0 voturi)    
    Alinuta, (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 10:45)

    AR [anonim]

    Vreau si eu un job la voi,la PNL!!Stiu sa scriu poezii foarte frumoase,iar mai ales,daca ies si bani din asta,de ce nu???Doar Patriciul al vostru are destui bani,incat sa imi dea si mie,in calitate de POETA,nu???
  • 0 (0 voturi)    
    A... a se vedea nr.-ul de mai sus (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 10:47)

    Catina [anonim]

    Zau ca esti sarita rau!!!! Daca ti-au zis-o unii si altii si nu intelegi, inca tot insisti in penibilul tau e clar ca iti fileaza o lampa rau. In loc sa va bese mintea la dintr-astea, sa stricati un cantec asa simbolic mai bine ati gandi constructiv, sau mai bine te-ai prezenta cu el la un examen psihiatric....

    Scuze, nu asta era subiectul discutiilor. Se duce omu acolo, mergeti si voi si spuneti raspicat ce aveti impotriva sau de laudat. E vorba de presedintele unei tari care discuta despre functia si atributiile lui. Viata lui personala e treaba lui. Si care e faza cu faptul ca ai o profesie ca aceea de marinar? Din partea mea daca omul e capabil poate sa mature si pe strada sau sa fie gunoier, unde e problema?

    Cat despre Constantinescu mi se pare penibil. Aceeasi zi, contra - manifestatie... Stiti vorba aia din popor: i-a zburat puiul cu ata...
  • 0 (0 voturi)    
    ptr. Arthur (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 10:56)

    nana1929 [anonim]

    Care istorie domnule?! Scrisa de cine? De Putin?
  • 0 (0 voturi)    
    Mesajul asociatiilor Pietei Universitatii - Civic Net (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 10:58)

    Civic Media [anonim]

    TRAIAN BASESCU INAPOI IN PIATA UNIVERSITATII
    VENITI CU NOI SAMBATA LA ORA 17.00!

    Civic Net - Piata Universitatii, o retea a organizatiilor participante la evenimentele si manifestatiile anti-comuniste din Piata Universitatii 1989 - 1990, constituita ad-hoc in preajma Referendumului din 19 mai a.c., il asteapta sambata, pe seful statului, Traian Basescu, in Agora Bucurestiului, "zona libera de neocomunism a Romaniei", pentru a vorbi direct romanilor despre problemele tarii.

    Membrii, sustinatorii si simpatizantii asociatiilor noastre vor fi sambata 29 septembrie in Piata Universitatii ca si in ziua in care 322 de membri ai Parlamentului au decis sa-l suspende pe presedintele tarii si ca si in ziua in care majoritatea zdrobitoare a romanilor a hotarat, la Referendum, sa-l apere pe Traian Basescu si principiile sale privind politica nationala a Romaniei.

    Asteptam cu incredere si ziua in care, in plenul Parlamentului, marea parte a celor 322 de parlamentari care au tradat involuntar sau nu vointa propriilor electori va vota de data aceasta corect, in interesul tarii, pentru eliminarea coruptiei si imposturii instalate in Palatul Victoria.

    Civic Net - Piata Universitatii

    Seniorii Ligii Studentilor

    Asociatia 21 Decembrie 1989

    Grupul Independent pentru Democratie

    Federatia Romana a Fostilor Detinuti Politici si Luptatori Anticomunisti

    Asociatia Civic Media

    Cititi Declaratia de principii a Civic Net - Piata Universitatii
    si mesajele lui Traian Basescu la

    www.civicmedia.ro
    www.civicnet.info
    www.basescu.org

    Multumi m
    Civic Media
  • 0 (0 voturi)    
    Stupizi da' multzi! (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 11:05)

    Arthur [anonim]

    Si pe acest forum discutiile (injuraturile) se poarta ca si acum 17 ani intre "golani" si aplaudacii minerilor adusi de ministrul Basescu! Bineinteles ca il injura cu aceasta ocazie pe Constantineswcu si ce reprezinta el. Precis ca tzttza cu dinti de fier este pe aici ca a invatat cu netul la servici!
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo Emuil ! (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 11:21)

    Terente [anonim]

    Eu tin cu Emuil ! Chiar o sa-mi fac tricou cu el !
  • 0 (0 voturi)    
    La munca cu voi (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 11:24)

    roman adevarat [anonim]

    nu va intra odata in cap ca aici nu e rusia sau ucraina sa va manifestati voi democratia in piata...

    si retineti un aspect, base la referendum a avut 75 la suta din 45 la suta de romani prezenti, ca numar mai putini ca in 2004... asta ar trebui sa va dea de gandit...

    ma rog, la sediul PD se pare ca sunt mai multe calculatoare decat la restul partidelor... si de aceea hotnews e plin de voi... huo.. la munca bey...
  • 0 (0 voturi)    
    Basescu (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 11:25)

    ionion [anonim]

    A promis ca vine in piata?!!!!!! DECI va fi acolo! Omul isi respecta cuvantul .... Presa astepta cu infrigurare ca el sa nu-si mai "aminteasca", dusmanii asteptau un moment pentru a spune ca si aici si-a inselat sustinatorii. Eu il sustin desi nu pot fi in piata. La viitoarele alegeri are votul meu asigurat...

    Cat despre "tap" si ai lui vor fi cunoscuti drept simbol al penibilului.
  • 0 (0 voturi)    
    sa-mi iau si o calimara cu cerneala (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 11:44)

    gabi [anonim]

    pentru tap, ca asa ii sta cel mai bine
  • 0 (0 voturi)    
    @17 Alina Radu, o revelatie !!! (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 12:17)

    corvus coraX [anonim]

    Bai Alina. scrii mai bine decat Radu Vasile, trebuie sa recunosc. Nu stiu dak ai si unghia lui de la degetul mic cu care sa scormonesti dupa urmele de creier din nas. Oricum, felicitari, ai ajuns la apogeul talentului aici pe hotnews ceea ce este totusi ceva, ai fost citita de aprox 40 de cititori!!! Ar trebui totusi sa ne platesti ca ne-am sacrificat din timpul nostru pretios pentru a ne curata pantofii dupa lectura poezelei...
  • 0 (0 voturi)    
    @Un roman adevarat (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 12:23)

    Un tanar de stanga [anonim]

    Ai perfecta dreptate. Basescu a fost votat de 75% din cei 45% care s-au prezentat la vot. Ceilalti 55% au votat in proportie de 100% de acasa din fata televizorului pentru noi, pentru dl Iliescu, Nastase, si pentru Ilie Verdet - dumnezeu sa il odihneasca.
    Asa ca prin regula de 3 simpla Basescu a fost votat doar de 40% din populatia Romaniei adica de haimanale, ticalosi si manelisti.
    Trebuie sa accentuam acest lucru pentru ca altfel cineva ar crede ca romanii sunt de acord cu Basescu.
  • 0 (0 voturi)    
    Pupincurism P.n.l. (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 12:26)

    Mihai [anonim]

    "simpatizantii" pnl, totodata detractorii Basescu, au ocazia sa-si degajeze frustrarile. "Hei Rup..........................."
  • 0 (0 voturi)    
    pt. "roman adevarat" (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 12:27)

    teo [anonim]

    base a avut 75% din 45% cum spui tu dar adversarii lui cat au avut ? 25% din 45% !! adica un rahat. in plus, nu uita ca referendumul n-a fost convocat de base ci de psd. cu alte cuvinte, imbecilule care esti, tu si ceilalti suporteri ai psd si adversari ai lui base, voi trebuia sa mergeti la vot, sa sustineti demiterea presedintelui. absenteismul este in defavoarea psd si in favoarea lui base, caci el n-avea nevoie de voturi ca sa ramana presedinte ci ceilalti trebuia sa vina la vot ca sa-l dea jos. concluzia: cine a lipsit, a fost de partea lui base, nu l-a vrut dat jos. asa ca psd-ul si voi care il sustineti, ati ramas o mana de oameni, in curand o sa va dam cu matura sub pres, sa scapam de voi.
  • 0 (0 voturi)    
    Ratatu etern (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 12:29)

    Iliescu si Muil [anonim]

    Se va repeta povestea si Muil va "abandona" spontan, si de data asta :)

    Si asta pt. ca nu el este candidatul PNL, el este doar aruncat inainte, adica "folosit", ... din nou... :), ca sa arate ca stearga impresia ca PNL sta in parlament in brate la PSD.

    Asa ca asta e un semn: la fiecare "aranjament PSD-PNL va si scos si pus in geam.

    Dupa care penibilu va fi iar abandonat si lasat sa zaca in idei si fitze niciodata consumate pana la capat :) Sacrificatu lu peste !
  • 0 (0 voturi)    
    @ 2, 3, 11 etc. (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 12:33)

    Marius [anonim]

    Basescu nu apara interesele poporului, ci ale mafiei PD care il sustine.
    Constantinescu, asa "slab" cum a fost (a gestionat mult mai bine o situatie mult mai complicata decit cea de dupa 2004, in ciuda "sprijinului" unui scandalagiu din guvern), nu a fost implicat in nici un fel de contrabanda cu tigari, s-a aratat de mult ca Mihnea cel din inregistrari nu era Mihnea Constantinescu, dar securitatea invirte aceleasi minciuni, ca doar sint destui boi sa le creada. Ca doar PD-ul are peste 20% in sondaje.
    Basescu are nerusinarea sa vina in Piata Universitatii, desi el a contribuit la aducerea minerilor la Bucuresti. Sint sigur ca gospodinele care ii aplaudau pe mineri il aplauda acum pe marele Basescu. Sa va fie de bine, PDisti nehaliti, ca nu va mai satura nimeni. Apropo, luati si voi pentru activitatea de zvonistica tot atit de mult cit inteligentele de fete ale lui Basescu de la Luxten?
  • 0 (0 voturi)    
    Nu auziti? La munca cu voi... (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 12:57)

    roman adevarat [anonim]

    daca a sarit un obosit dupa mine ca gargara de stanga, nu ma confunda cu el... respect stanga si e nevoie de ea intr-o viata politica normala dar nu le voi impartasi niciodata ideile...

    base si pd sunt tot de stanga ca si psd, oricat de populari se dau ei... pld e cel mult de centru-stanga...
    iar optiunea de dreapta, cea normala ptr un intelectual care se respecta dupa parerea mea, ramane pnl cu toate defectele sale...

    daca ati avea un minim grad de cultura politica, as avea cu cine discuta... dar asa... ati ramas comunisti si doritori de dictator care sa va spuna ce si cand sa mancati...
  • 0 (0 voturi)    
    Cine vorbeste ??? (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 13:09)

    sorin [anonim]

    Distinsul domn profesor universitar Constantinescu vorbeste de valorile Pietei Universitatii ! Asa tupeu mai rar, demn de tzapone, deh ! Mai nene, ne-ai facut frustrati in 1997 pe cei care solicitam aplicarea punctului 8 de la Timisoara !!!! Tzapone ne-a facut frustrati !!! Rusine, tzapule !!!! Tzapule, du-te la caprele tale si lasa-ne in pace, tzap nenorocit ! Frustrat esti dumneata, acritura ! Auzi, "club al frustratilor" ! Ce putea sa emane un fost activist BOB de la Universitate ! Imi vine sa urlu ca l-am votat in 1996 pe acest tzap !
  • 0 (0 voturi)    
    Piata (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 13:14)

    vas [anonim]

    TAPULE oricat ai vrea piata nu-i a ta!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Sclerozatul... (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 13:14)

    o romanca [anonim]

    s-a gandit sa mai fie si el bagat in seama! daca nu s-ar fi intalnit dl Basescu in Pita Universitatii cu oamenii dornici de dreptate, cum si-ar mai fi adus aminte lumea de carpa "invinsa" de securitate? Huo tapule!!! Hai Basescu!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Emil, un mare om de stat!!! Dar castrat... (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 13:26)

    corvus coraX [anonim]

    Atat de mare ca va avea parte de ceva huiduieli in Piata. Geologul BOB. Iar, dak mai apare cumva si Milut, va fi chiar panarama. Dar, dupa cum observati, Milogul Tariceanu evita sa se afiseze alaturi da astia doi ratati, Milut si Milica, ii trimite ca pe doi bufoni la inaintare. Isi merita amandoi soarta si, ehehe, distractia va fi pe cinste. Marinarul o sa le-o traga peste bot desi, eu in locul lui nu as pierde vremea pentru doi Neica Nimeni.
    Bai romanule adevarat! Nu-ti ramane decat sa votezi cu Zavoranca si cu dementu" sunteti disperati si asta este chiar marea distractie.
  • 0 (0 voturi)    
    Pt. tanti Alina (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 13:46)

    eugen [anonim]

    Spalai puntea pe vapoare cand dl Basescu era tare .Acum mai spala putina !
  • 0 (0 voturi)    
    Acest comunist penibil. (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 14:12)

    Goos [anonim]

    Acest comunist si securist notoriu, impreuna cu lingaii lui din presa, au ajuns sa confiste, in scop electoral, simbolul luptei anticomuniste si antisecuriste din Romania. Matelotul securist cu ambitii dictatoriale se crede probabil un fel de Fidel Castro ce se intalneste cu poporul proletar ca sa infiereze burghezia si oligarhia capitalista.
  • 0 (0 voturi)    
    SMS (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 14:50)

    Ionut Porumbel [anonim]

    Tocmai am primit un SMS cu o invitatie la meeting pentru ora 18:00. Hotnews spune 17:00. Stie cineva la ce ora e asteptat Presedintele? Hotnews, puteti confirma? Nu de alta, diversiune sa fie, daca o cer interesele Partidului, da' sa stim si noi.
  • 0 (0 voturi)    
    papusarule (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 15:38)

    suedezul [anonim]

    Nea Milica stai naibi acasa Ai fost cel mai slab presedinte.Ai invatat de la Iliescu cum se fac contra manifestatiile.Ai devenit partener cu comunisti si corupti din Romania.Ai..ai..ai..ai de toate mai putin caracter si talent de politician.Esti cel care a distrus PNT-cd(probabil,,tovarasi! misiune indeplinita).Rusine...rusine. P.S.Nici Iliescu si nici Constantinescu nu mai pot opri valurile starnite de Basescu acestea vor curata clasa politica .Hai Basescu f.f.multi dintre romani stabiliti in SUEDIA te sustin in ceea ce intreprinzi ptr.insanatosirea vietii politice romanesti iar la alegeri te vom vota.Era sa uit Milica? ce mai face falsificatorul de documente Mugur Ciuvica te trage si pe tine dupa el.
  • 0 (0 voturi)    
    61@ Goos. Tu poti avea ambitia sa-ti dovedesti discernamantul ? (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 15:53)

    psd-os-ul [anonim]

    Dar tu, mai Go(g)os, poti discerne natura ambitiilor majoritatii parlamentarilor, a atitudinii (fata de tine si conceptiile tale) celor 322 de preferati ai tai ? Astia alesi de liderii lor si bagati la gramada pe niste liste cat sa ai impresia ca i-ai ales tu (nu pe toti, ca n-ai cum, ci macar unul-doi dintre ei) pe nume , pe incredere, pe baza comportamentului lor lor anterior, sau pe ce criteriu vrei tu, in afara celui de GLOATA, din spiritul caruia nu pari sa poti iesi.

    A avea constiinta impacata ca ti-ai pus macar degetul pe numele celui pe care sa-l poti numi ales, nu e totuna cu a-ti traduce gloata, ca in numele iluziei tale isi pot permite orice, inclusiv sa-ti intoarca spatele in timp ce te reprezinta.
    Se si vede ca chiar te reprezinta.
    Cei 322 de terminati politic au ramas doar cu politica originala a animalelor incoltite, dau din colt in colt, dar nu mai au nici o iesire. Ei ataca deja tocmai acolo de unde isi colecteaza cele mai mari prejudicii, ireversibile.
  • 0 (0 voturi)    
    @50 (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 16:01)

    hkh [anonim]

    Basescu si PD-ul cresc in sondaje datorita oamenilor ca tine.
  • 0 (0 voturi)    
    Mesaj ptr.nr.64 (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 16:21)

    suedezul [anonim]

    L-am deconspirat pe Goos.Face parte din mafia securisto-comunista G...gainar O...oligrofen O...ordinarii S...securisti.Au intrat in panica si simt ca se apropie timpul sa dea explicatii despre hotiile facute.De aici vine ura lor viscerala impotriva lui Basescu.
  • 0 (0 voturi)    
    politica_romanesca (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 16:39)

    alexandru [anonim]

    In timp ce Basescu si Constantinescu se balacesc in Piata Universitatii, vizitati adresa:........

    si vedeti cum este prezentata Romania peste hotare.Chiar nu se mai ocupa nimeni de imaginea Romaniei?
  • 0 (0 voturi)    
    La ORA 19.30 Traian Basescu este binevenit in Piata Universitatii (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 16:46)

    Civic Net - Piata Universitatii [anonim]

    MESAJUL FONDATORILOR PIETEI UNIVERSITATII

    Emil Constantinescu - demagogie si impostura dupa modelul "emanatului" Ion Iliescu

    Presedintele Romaniei Traian Basescu este asteptat astazi, la orele 19.30, in Piata Universitatii, de catre asociatiile participante si organizatoare a Fenomenului Piata Universitatii 1989-1990. Asteptam de la seful statului un discurs despre adevarata stare a natiunii intr-un nou moment de rascruce pentru viitorul tarii: votul de miercuri din plenul Parlamentului, unde speram ca vom asista la reversul operatiunii 322.
    Fostul presedinte Emil Constantinescu ne-a surprins afirmand inflamat - citam: "Basescu nu are ce cauta in Piata Universitatii pe care eu am lansata-o". Odata pentru totdeauna, tinem sa informam inca odata opinia publica, ziaristii care nu au apucat sa participe la fenomenul Pietei Universitatii: Constantinescu nu detine nici un drept asupra Pietei Universitatii si nici legitimitatea vreunei asumari private a Pietei!
    Constantinescu nu poate vorbi in numele Golanilor Pietei Universitatii!
    Fostul presedinte se exprima iresponsabil si developeaza in discursul sau recent un personaj frustrat si contorsionat. Rolul pe care l-a primit Emil Constantinescu este rolul Detractorului. Un chip de justitiar vehement cu o mimica incrancenata.
    Este ridicol si demagogic. Rolul lui Emil Constantinescu nu este nou iar aria pe care canta impreuna cu ceilalti doi membri ai partidului sau - Zoe Petre si Mugur Ciuvica - o cunoastem din timpul Referendumului celor 322.
    Emil Constantinescu incearca astazi sa-si insuseasca abuziv o postura revendicativa pretinzandu-se un fel de "patron" ad hoc al Pietei Universitatii exact dupa cum Ion Iliescu si Frontul sau de conspiratori s-au pretins "emanati ai Revolutiei".
    Piata Universitatii este a celor care si-au asumat-o, a celor care o respecta, a celor care chiar au depus o jertfa, dezinteresat si fara pretentii si ifose.
    Detalii la
    www.civicnet.info
    www.civicmedia.ro
    Multumim!
  • 0 (0 voturi)    
    trupa pe tomberoane (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 17:09)

    oliviaman [anonim]

    Loaza autoparasutata din balconul puterii, milica absolvi cursul anti-basescu la scoala de diversiuni si contramanifestatii ale lui iliescu& voiculescu, isi aduna milutii si ciuvicii din brigada umoristica pregatindu-se sa ne bage-n ceata...
  • 0 (0 voturi)    
    Jos ... Basescu -acest Udrea-sale-rupte-flota-vinde-popor-minte (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 18:54)

    Alina Radu [anonim]

    "A fost odata ca-n povesti, a fost in Romania
    Un partid mare PNL ce-au alungat PD-rastria
    Noi nu ne-am confundat nicicind cu oamenii de bine
    Venietici neocomunisti si fara de rusine.

  • 0 (0 voturi)    
    Piata Universitatii (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 19:10)

    maria [anonim]

    Am vazut acum la TV o participanta la mitingul pro Emil. Este vecina mea de bloc. Nu are nici o treaba cu PNTCD-ul. Este o fosta securista turnatoare. Aveti grije sa nu fie o diversiune periculoasa! In slujba cui o fi Tapul acum?
  • 0 (0 voturi)    
    @70 (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 19:11)

    vali [anonim]

    "Un partid mare PNL .."
    Femeie, esti dusa cu capul ?
  • 0 (0 voturi)    
    toti o apa si-un pamant (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 19:13)

    burebista [anonim]

    Eu zic sa nu vad amagiti cu apa rece. Lichelele conduc toate partidele si e trist sa te agiti ca partidul X e mai bun decat Y.
    Dincolo de insultele pe care vi le aruncati fara discernamant ar trebui sa va intrebati in ce masura sunteti reprezentati de cei pe care i-ati votat.
    In ce masura PD-ul, PNL-ul, PSD-ul sau celelalte partide au avut o evolutie care sa va satisfaca?
    Politica e o cloaca in care se balacesc o multime de oameni fara principii si mai ales fara bun simt. Oameni care mint cu zambetul pe buze, dar care in acelasi timp chiar cred ca sunt folositori.
    Politicieni care nu se sfiesc sa pomeneasca posibile cataclisme doar pentru ca e in avantajul lor sa creeze valuri.
    Merita oare sa il scuipi pe cel de langa tine pentru ca avem parte de actori ce se scuipa pe scena dar merg impreuna la aceleasi curve?
    In loc sa ii injurati pe cei din tabara adversa ar fi mai indicat sa ii luati de guler pe cei care va reprezinta, cei pe care i-ati votat si sa le cereti socoteala pentru circul continuu de care avem parte.
    Nu va amagiti, nu exista o parte buna si o parte rea, toti au aceeasi scoala indiferent ce or sa va povesteasca la televizor.
    Daca insa fiecare din voi, cei ce va injurati, veti ajunge sa fiti multumiti de cei pe care i-ati votat, va garantez ca nu veti mai avea motive sa va scuipati pe forumuri...
    Canalizati-va energia catre care va reprezinta...
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 19:50)

    eu [anonim]

    gigi becali :(. ce cauta acolo?? de ce nu a fost fluierat :( ?
    offff.
    eu schimb postul cand il vad pe asta la tv.
  • 0 (0 voturi)    
    barba cot ala sa ne lase (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 20:19)

    vasy [anonim]

    cine se crede baietelu ala? nici celalalt nu e mai breaz dar primul e o rusine pentru neamul asta ......
  • 0 (0 voturi)    
    Ce am aflat eu azi? (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 20:28)

    Romeo [anonim]

    Am aflat ca ala, Emil Constantinescu, inca mai traieste. Asta e...
    Ca a ramas la fel de prost cum era. Nu ma mir.
    Ca PNTCD-ul are mai mult de 10 membri. N-as fi crezut.

    Tot am aflat ceva nou azi.

    P.S. Unde o fi Bratianu? Ala care candida la presedintie, primarie si alte comitete si comitii, imediat dupa Revolutie. Mi-e dor de el. Sa-mi zica si mie cineva daca e prin piata, de mana cu Milica, va rog.
  • 0 (0 voturi)    
    Vai de PNT (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 21:09)

    Helmut Kohl [anonim]

    Acum am venit din piata Universitatii. Erau intre 2 si 3000 de sustinatori ai Presedintelui acolo, fata de 60 de insi de la PNTCD....(au fost usor de numarat).
  • 0 (0 voturi)    
    FELICITARI ! CORVUS CORAX ! (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 21:10)

    elena [anonim]

    am citit cateva comentarii si cel cu numarul 30 m-a uns la suflet... felicitari ! si tuturor celor care sunt obiectivi .
  • 0 (0 voturi)    
    ALINA GO HOME (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 21:27)

    cetatean [anonim]

    ALINA DRAGA MAI TRECI PUTIN PE LA SCOALA
    ESTI MAI MULT DECAT JENANTA
  • 0 (0 voturi)    
    Dar Umil e aliat acum cu PSD-PNL deci E LA PUTERE (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 21:29)

    Fara Rusine [anonim]

    si atunci cine-l impiedica sa faca o Romanie curata ??? Nu trebyuie decat sa adopte legea lustratiei, si toti activistii din parlament care sustin PNL la PUTERE ar fi scosi DIN ISTORIE !

    iar daca NU POATE, de ce mai sta la PUTERE ???

    Umil iar la putere, iar impotent ...:)))

    De fapt un Tzap fara rusine Rusine PSD-PNL-PRM-PC plus noul vostru dan Iosif de carton, prostul Umil si fara rusine !
  • 0 (0 voturi)    
    Coincidenta sau nu, (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 21:37)

    nana1929 [anonim]

    tin sa multumesc Presedintelui pentru seara de azi. Uitasem cu adevarat cat de frumoasa este muzica populara romana. Am avut ocazia unei seri placute, in acest fel! Pot sa mai spun, ca grupul PNTCD si AP, au fost de-o penibilitate crunta! In timp ce in fata Teatrului National, se sarbatorea ziua pensionarilor, acestia scandau lozinci anti basesciene si antiromanesti. Am stat special o perioada in preajma lor sa ma conving ce se intampla. Asta este educatia pe care o ofera tineretului, taranistii si liberalii?
  • 0 (0 voturi)    
    Jalnic si milutu' asta! (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 21:50)

    o romanca [anonim]

    In "calitatea" lui de mare om de afceri in America si cu multe conexiuni la Bruxelles, credeam ca are ceva in creier! Dar acum am inteles ca e alta carpa KGB-ista, scoasa in fata de securistii nostalgici sa faca bani pentru ei, in speranta ca romanii de azi sunt la fel de inapoiati ca aia din anii '90! Intre timp au crescut noi generatii de tineri inteligenti, informati si care nu mai pot fi manevrati de scursorile astea! Mai milute, du-te tata la culcare ca n-ai spor!!!
  • 0 (0 voturi)    
    un penibil expresedinte. (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 21:55)

    un taran [anonim]

    Ce chestie sa-l vezi pe cel mai slab expresedinte atacindu-l pe SINGURUL presedinte roman( dupa Ceausu) care FACE ceva pentru Romani.Interesanta asocierea celui care spune P-ta Universitatii e a mea(saracul, manipulatul si nesimtitul, care-si atribuie merite acum si la revolutie.) cu cel care a vrut sa faca sa dispara aceasta piata(Ilici). N-au facut nimic pentru majoritatea Romanilor cind au fost presedinti, au inchis ochii la toate hotiile numite de ei privatizari miraculoase. Singurul lor contact cu oamenii a fost prin vizite organizate in fabrici, gen Ceausu. Oare nu cumva tot DNA e de vina pt ca cei doi s-au aliat impotriva marinarului?????
  • 0 (0 voturi)    
    Videanu (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 21:58)

    sadwank [anonim]

    Dom' presedinte, domnu' Basescu! N-am putea, domne sa scapam de Videanu? In afara de ghimpele din coasta coruptilor - Macovei - nu prea aveti oameni ca lumea in jur, iar Videanu ii si intrece, in sens negativ, desigur.
  • 0 (0 voturi)    
    putini la miting (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 22:03)

    yo [anonim]

    restul au fost la cadourile date de berbecali....genocidul continua .....
  • 0 (0 voturi)    
    despre Emil (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 22:06)

    ciampas [anonim]

    In 1996 m-am bucurat ca a castigat si mi-am pus mari sperante . Apoi l-am vazut in sala operei din Timisoara si mi-a mai trecut entuziasmul. L-am vazut si la inmormantarea lui George Serban si am inteles ca am sperat degeaba. Apoi am auzit ca i-a fost soptit de in anumit servici sa nu mai candideze. Si am inteles ca a ascultat acest lucru cand a anuntat ca nu mai candideaza , ca a fost infrant de securitate. Acum ma intreb tot aceleasi servicii i-au cerut sa intre iar in politica? si dupa cum o face inclin sa cred ca as este. MARE DEZAMAGIRE.!!
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru alina poeta (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 22:17)

    oarecine [anonim]

    Nu am vrut sa te bag in seama, nu ai merita, dar vad ca insisti in a jigni cititorii si participantii la acest forum. Du-te te rog si pupa-l in f... pe constantinescu, pe iliescu si pe cine mai vrei tu - este dreptul tau democratic, apoi culca-te, ia o carte de istorie si mai citeste, ti-ar prinde bine. lasa poeziile in seama celor ce se pricep.
  • 0 (0 voturi)    
    Pt corvus coraX (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 22:17)

    Je [anonim]

    Prietene, postul tau cu nr 30 m-a uns pe suflet. Pacat ca nu sunt mai multi care sa vada clar, dar sa speram ca vor fi.
  • 0 (0 voturi)    
    PENTRU Nr.7 (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 22:38)

    Ioan [anonim]

    Ptr. Nr. 7. Esti o cretina.Stii cu ce se ocupa marinarii?
  • 0 (0 voturi)    
    Constantinescu cea mai mare dezamagire ever (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 22:40)

    Anonim [anonim]

    O rusine de om, care se declara "invins" si acum tot barfeste pe la colturi ros de invidie ... mare rusine sa iti fie Constantinescule ... am avut mare incredere in tine dar s-a risipit toata mai ales cand ai inceput sa il ataci pe Basescu lasandu-i in pace pe adevaratii hoti ... rusine sa iti fie Constantinescule sa nu te mai vedem
  • 0 (0 voturi)    
    Cei ce i se alatura lui Emil sunt niste tembeli (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 22:45)

    Oli [anonim]

    Cum apare Basescu cum au toti de lucru !!!!
    Pe toate canalele, in toate ziarele.
    Toti care au pus botu lupta impotriva lui Basescu.
    Oare de ce?
  • 0 (0 voturi)    
    piata universitatii (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 22:45)

    alkapone [anonim]

    1 (adica adin) ....Alo! S-a gandit careva sa-i duca Prostului satului o legatura de fan, sau ca tap ce e va manca florile bunicutei, plantate cu gingasie de sensibilii mineri?
    2 ( adica dva )......Alinuta, harnicuta, lasa poezioarele si adapa-l pe taticu! Alinuta, atat de tare mi te-asemeni lui Vadimel ca ma intreb daca intr-adevar porti fusta sau poate esti chiar el!
    Un sfat : lasa poeziile ca nu-s de capul tau si da fuguta repede la cartea de bucate, ca de cand te-a prins flama politichiei ti-ai neglijat viitorul si ramai fata batrana. Asa ca exerseaza putin cu cratita. E mai dragut. Ce zici?
  • 0 (0 voturi)    
    pt. romeo (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 23:13)

    julieta [anonim]

    Bibicule, m-ai uns la inima. Esti destept! subscriu la ce ai scris!
  • 0 (0 voturi)    
    Tot Romanul e nascut poiet (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 23:37)

    the [anonim]

    numa' alina e nascuta in poiata ...
  • 0 (0 voturi)    
    becali for president (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 23:42)

    josef [anonim]

    Este singurul care merita sa fie presedinte.E frumos ,e
    puternic,e inteligent la nivelul culturii actuale din Romania.Are
    bani asa ca trebuie ales.Si atunci alesbules Romania.Dar nu o
    sa va doara prea tare ca o sa va simtiti bine cu el.O meritati.
  • 0 (0 voturi)    
    alina (Sâmbătă, 29 septembrie 2007, 23:55)

    adrian [anonim]

    Am citit o multime de bancuri cu Alinutza dar am crezut intotdeauna ca este doar un personaj. Acum constat ca de fapt ea chiar exista. Salutare fetitza, ma bucur ca nu esti doar un personaj ci un prost in carne si oase!!
  • 0 (0 voturi)    
    base=becali=dragomir=vadim=gusa=SRI (Duminică, 30 septembrie 2007, 0:38)

    nu-s bou [anonim]

    Vai de innocenti care spera intr-o " mantuire" basesciana. Cum de nu puteti sa va maturizati?
    chiar, cum?
  • 0 (0 voturi)    
    romanul e nascut filosof (Duminică, 30 septembrie 2007, 2:39)

    falota [anonim]

    io v am spus -n am dat cu paru ,
    tot mai bun e Marinaru' !
  • 0 (0 voturi)    
    @#88 (Duminică, 30 septembrie 2007, 5:40)

    Guzganul Rozaliu [anonim]

    Gresesti prietene. Sunt foarte multi care vad clar (75% iti spune ceva?). Nu toti au insa abilitatea sa se exprime asa de bine. Nici o problema, cand avem voci precum CORVUS.
  • 0 (0 voturi)    
    Politica de Dambovita (Duminică, 30 septembrie 2007, 6:31)

    Dumitriu [anonim]

    mare mizerie in politica romaneasca. Imi vine greata.Este doar inceputul sa vezi distractie in campania electorala. Bleeh.
  • 0 (0 voturi)    
    Tapu e dus cu pluta (Duminică, 30 septembrie 2007, 7:16)

    Oliv [anonim]

    Tapu crede ca noi nu stim ca securisti l-au manipulat si l-au tinut la Cotroceni ca pe o marioneta 4 ani , ca ei sa-si poata lucra interesele. Tapu a ingurgitat tot ce i-au dat psd-istii, numai ca sa-l lase pe scaunul de la Cotroceni, dar cu Base comunistii nu au putut face ce-au facut cu tapu si nu o sa poata face niciodata. Base, esti tare.
  • 0 (0 voturi)    
    miting ,nu meeting (Duminică, 30 septembrie 2007, 9:20)

    mango [anonim]

    Presedintele Basescu a gresit cand a anuntat ca se duce in Piata Universitatii. Dupa interviurile acordate cu doua zile in urma , nu avea ce sa le spuna participantilor la adunarea campeneasca din Piata Universitatii.Dl. Constantinescu este ,ca de obicei, ridicol ,asa cum a fost perioada intreaga perioada a CDR-ului.
  • 0 (0 voturi)    
    Demagogie (Duminică, 30 septembrie 2007, 9:40)

    Nicolae [anonim]

    Cum poate un securist(maior-Anvers) sa tina lectii intr-o locatie declarata libera de comunism ?
  • 0 (0 voturi)    
    patetic (Duminică, 30 septembrie 2007, 11:07)

    Alex [anonim]

    In halul asta a ajuns presedintele? Sa spuna ca spectacolul a fost pura coincidenta? Pai cum asa, daca a fost organizat de Primaria Capitalei? Nu l-a anuntat Videanu sau Murgeanu? Trebuia sa vina la 17.00 sau 18.00, cum anuntase initial, nu sa astepte sa profite de multimea stransa la un spectacol pentru a-si legitima discursul. Nasol, ca principiu si periculos, ca mod de gandire.
  • 0 (0 voturi)    
    Voiculestii (Duminică, 30 septembrie 2007, 11:31)

    base [anonim]

    Invidia si disperarea voiculestiilor atinge cote paroxistice. Ce treaba aveti voi cu ce face presedintele? Ii interzice cineva sa mearga in piata? Care-i problema? Nu mai dormiti voi de grija lui basescu si sunteti toti mari specialisti in administratie prezidentiala. Continuati, ca oricum vorbiti singuri. Somn usor
  • 0 (0 voturi)    
    Emil si securistii! (Duminică, 30 septembrie 2007, 11:53)

    Carmen [anonim]

    Ciudat acest om Emil pe care l-am cunoscut in 1990 cand se infiinta Solidaritatea Universitara. Fiind rector s-a instalat in fata desi nimeni nu ii daduse prin vot acest drept dar pe care nimeni nu l-a contestat. Cand au inceput sa apara securistii in jurul sau ne-a spus - "va rog fara scandal avem de castigat alegerile!". Ce a urmat s-a vazut. Ceea ce nu s-a vazut a fost regretul sau ca nu a pactizat cu hotii pe care i l-a reprosat toata familia. Iata-l alaturi de Voicuescu, Vadim si Iliescu, admirat sa vazand in el solutia contra Base. Un sigur punct slab are Base - Udrea. Cand va reusi sa scape de ea, va deveni credibil si pentru cei care astazi il contesta. Daca insa Udrea va continua sa se bage in fata, Basescu nu de securisti va fi invins ci de aceasta femeie care vrea prea mult pentru creierul ei prea mic. In rest, Constantinescu poate candida linisti la primarie sa invete si el ceva din canalizarea bucurestilor.
  • 0 (0 voturi)    
    Go, basescu, go! (Duminică, 30 septembrie 2007, 12:05)

    x1 [anonim]

    Nu va lasati, Basescu + electoratul, trebuie odata si odata sa terminam cu guzganii rozalii din parlament si din partidele asa numite politice. Sa-i terminam macar 70% prin votul uninominal, pe care nu-l vor sub nici o forma. Guzganii rozalii dau din picioare, din miini, din gura, sa-l desfiinteze pe basescu.
    Go, basescu, go!
    un pupibasesist plin de sperante. Am spus din start ce sint, ca sa usurez munca pupinoligarhilor de pe forum si din tara.
  • 0 (0 voturi)    
    salut (Duminică, 30 septembrie 2007, 12:43)

    anthony hopkins [anonim]

    hmm...de fapt intre actuala putere si vechea putere se da o lupta strinsa ce genereaza prost atit asupra poporului roman cit si asupra intregului occident....sa nu uitam faptul ca noi am ales vechea si actuala putere sa ne reprezinte interesele atit pe plan extern cit si pe plan intern...singura solutie in romania lui 2007 este calea actiunii si nu a vorbelor goale,fara inteles...trebuie sa actionam ca unul pentru a face curat in aceasta tara...din 1989 a inceput razboiul psihologic dintre clasa politica si cetatenii de rand...intrebarea este...ce facem noi pentru o schimbare pozitiva in aceasta tara?
  • 0 (0 voturi)    
    ptr 106 RE: Emil si securistii (Duminică, 30 septembrie 2007, 13:42)

    ptr 106 [anonim]

    Acum... vorbind serios si fara idolatrie fata de Basescu, daca lucrurile s-ar fi produs atat de drastic (pe cat iti doresti tu), cum ar mai fi putut dl Cristian Sima sa ajunga actionar Hotnews sau la BVB, Sorin Rosca Stanescu la Ziua, iar domnul Chireac analist de marca?? LOOL! Lumea se imparte totusi in de-aia buni si de-aia rai, iar noi n-avem nimic de spus. Aia buni (ma refer la fosti) au stiut sa se orienteze intotdeauna la timp.
  • 0 (0 voturi)    
    piata universitatii (Duminică, 30 septembrie 2007, 14:17)

    sarbul din banat [anonim]

    Basescu la fel ca Ceausescu a crezut ca poporul il iubeste si il urmeaza cu ochii inchisi. Iata ca nu a fost chiar asa. Dar a inteles Basescu ceva din intimplarea de aseara? Cel putin 2 greseli majore a facut Basescu in ultimul timp: s-a pronuntat ca este presedintele numai al celor care l-au votat la referendum si a continuat sa-i blameze pe cei 322 de parlamentari care au votat impotriva sa. Daca va continua asa va pierde tot mai multi simpatizanti. Eu cel putin nu-l voi mai vota la urmatoarele alegeri. Si nici PD.
  • 0 (0 voturi)    
    pres para(noic) (Duminică, 30 septembrie 2007, 14:20)

    oscar [anonim]

    Circ ca in Roma lui Caligula atat in piata cat si pe Hotnews.
    Frumoasa tara ,destept popor, nenorociti conducatori trecuti si probabil si in viitorul mai mult sau mai putin apropiat.
    Spectacol jalnic,minciuni patentate rostite in fata multimii aplaudaci si ppc-isti for ever. Clasa politica putreda cum a numit-o Base genereaza lideri si presedinti putrezi
  • 0 (0 voturi)    
    esenta domnilor, esenta ! (Duminică, 30 septembrie 2007, 14:30)

    nea gogu [anonim]

    nimeni nu a inteles esenta evenimentului :
    oamenii din ambele tabere au fost acolo pentru o singura chestiune : prezenta lui Gigi Becali. el nu putea rata asta.
  • 0 (0 voturi)    
    Constantinescu si PNL (Duminică, 30 septembrie 2007, 15:01)

    Radu [anonim]

    Ce sa mai faca Tapul si PNL-ul pentru amarita asta de tara ?
    N-au fost ambii la guvernarea CD-rista si ce-au facut ? Pe dracul sa-i ia. Acum ce mai vor iar, ciolan de ros?
  • 0 (0 voturi)    
    Basescu:O gogoasa goala! (Duminică, 30 septembrie 2007, 15:11)

    Arthur [anonim]

    In afara de retorica de fante de mahala pe care o prezinta Basescu poate cineva sa arate ,cu date concrete,care este contributia reala lui Basescu la ceva? La cresterea standardului de viata a populatiei,la cresterea prestigiului international al Romaniei,la judecarea si condamnarea unor mari corupti,la finantarea de autostrazi,pensii,ceva cat de cat? Va spun eu : nimeni nu poate sa dea date concrete pentru ca nu a facut nimic concret! Cand era ministru transporturilor a zis ca Romania n'are nevoie de autostrazi si 5 ani nu s-a mai facut nimic,cand era primar a zis ca ar face investitii dar nu-l la consiliul general ( si are tupeul sa-l ironizeze pe Constantinesu ca a fost invins de Secu',care oricum e altceva!) acum cand e presedinte se bate cu caramida in piept ca lupta cu coruptia dar de fapt asmute DNA numai impotriva inamicilor lui si nici pe astia nu-i poate condamna,ca n'are probe! Totul la Basescu nu este decat gargara pentru prosti fara nici-o realizare concreta! In afara de vanzarea flotei!
  • 0 (0 voturi)    
    Basescu-PD daramatorii aliantelor (Duminică, 30 septembrie 2007, 20:03)

    Altu [anonim]

    Dar chiar nu tine nimeni minte ca PDul facea "alianta" cu CDRul? Ca au avut aceeasi atitudine "si la putere si in opozitie". Cum au sapat mereu si au inunghiat pe la spate stimabilii de la PD, politicieni fara nici un fel de doctrina sau strategie clara? Ce face domnul Videanu in Bucuresti? Ce face dl Morar la DNA? Spectacol ieftin, absolut nici un rezultat...
  • 0 (0 voturi)    
    pt 115 (Duminică, 30 septembrie 2007, 20:47)

    ionion [anonim]

    Oare ce a fost CDR-ul - o alianta revansarda care s-a repezit la putere cu dorinta de a fura cat mai mult . Ce a fost PNTCD-ul altceva decat o fatada bine mediatizat constituita din oameni de 80 de ani care au fost folositi de cei 20000 de experti in interes propriu. Este corecta pozitia PD atat de ieri cat si cea de azi . Nici o alianta nu trebuie sa supravietuiasca doar pentru ca conjunctural a fost creata, ea trebuie zilnic sa confirme corectitudinea deciziei celor care au infiintat-o si existenta scopurilor comune care au stat la baza acestei decizii. Iar apoi orice alianta (sau asociere) are o dinamica legat de evolutiile economice si sociale, ea trebuie sa aiba posibilitatea de a se adapta rapid ci cat se poate de eficient...
  • 0 (0 voturi)    
    Nu va mai certati oameni buni (Duminică, 30 septembrie 2007, 20:48)

    ca nu-i de ce... [anonim]

    Toata treaba e in limitele democratiei. Presedintele a vrut sa vorbeasca si unii n-au vrut. E ok. Nu-s de acord cu Constantinescu pentru ca nu-i piata lui. E trist sa-l revad asa, dupa ce l-am votat acum doua vieti. E pacat ca nici un fost presedinte nu se lasa pana nu se face de kko serios. L-am vazut si pe Iliescu, acuma il vad si pe Constantinescu. Incet, incep de inteleg de ce noi romanii ne omoram presedintii: pur si simplu nu stiu sa plece decat morti. E urat pentru noi toti. Din alt punct de vedere e ok sa incerce sa-si exprime dezaprobarea fata de Basescu. E problema lor. Ne vedem la vot.
  • 0 (0 voturi)    
    Tapu (Duminică, 30 septembrie 2007, 21:11)

    Liv [anonim]

    Tapu s-a intors la mentalitatile din anii -90. Metoda contramanifestatiilor este a lui Iliescu, inca din ianuarie 1990.
    De altfel cine este Tapul? Un fost secretar de partid (PCR) la Universitate, care la comanda lui Ilici a acces la Cotroceni pentru "schimbare" democratica.
    Ce a facut el?
    Nimic; s-a dat deoparte pentru a doua "schimbare democratica" ptr. ca Ilici sa revina la carma tarii pentru a continua stagnarea. Si asta tot pentru imaginea lui Ilici; iar acum a facut un al doilea CNSAS, care foloseste dosarele dosite de securitate, tot la ordinul lui Ilici, "CNSAS"pe care l-a pus sub comanda lui Ciupica. A ciupit Ciupica si el un loc caldut de unde , catelul, latra ascutit. Debilul
    Deci tot Ilici comanda in ROMANIA.
  • 0 (0 voturi)    
    Propunere pentru sustinatorii lu' Baselu' (Duminică, 30 septembrie 2007, 21:41)

    Anonim [anonim]

    Fratilor, sa presupunem ca la anu' o sa aiba PD + PNG 500% locuri in parlament. Daca tot nu se termina cu coruptia, va faceti toti hara-kiri, ca sa se termine odata macar cu prostia in Romania?
  • 0 (0 voturi)    
    Ai grija Milica, ura (te) strica (Duminică, 30 septembrie 2007, 22:01)

    corvus coraX [anonim]

    STIRE HOTNEWS:

    "Fostului presedinte al Romaniei, Emil Constantinescu, i s-a facut rau in timpul ceremoniei de intronare a Patriarhului Daniel. El si-a revenit dupa ce i s-a administrat un medicament si a continuat sa participe la eveniment.

    Mai multi martori, citati de reporterul HotNews.ro, sustin ca Emil Constantinescu si-a pierdut putin echilibrul, dar si-a revenit in scurt timp. Fostul sef al statului a fost sustinut ca sa nu cada de fostul presedinte Ion Iliescu si de Regele Mihai. Constantinescu a reintrat in Palatul Patriarhiei pentru a participa la ceremonie. "

    Intr-un mod mai mult decat simbolic, Milica al nostru a fost sustinut, de cine altul decat de Iliescu! Stiu, este ignobil sa faci haz de boala cuiva. Si stiu ca Milica e bolnav, a fost si operat. Si atunci, de ce naiba nu are grija de sanatatea lui?! De ce naiba se complace in postura asta de clown cu mai multe viteze?!!! Chiar si cei care l-au votat cu ochii inchisi (printre care ma numar si eu), au ajuns acum sa il dispretuiasca. Macar noi suntem cinstiti si spunem ce simtim. Dar nu isi da seama oare ca cei care il dispretuiesc cel mai mult sunt tocmai cei care l-au scos de la naftalina si il folosesc pe post de tzantzar anofel?! Tariceanu, Voiculescu, Vadim, Iliescu. Cand pui capul pe butucul de rahat a lui Gadea si te tragi de bracinar cu semidoctul de Cristoiu alaturandu-te elucrubratiilor lui Stan-laptop, tranformat in presul lui Felix este chiar grotesc. Oare in obnubilarea sa, domnul (totusi) profesor nu isi da seama ca simpla alaturare cu cei mai sus amintiti i-au spulberat si ultima farama de demnitate?! A fost totusi presedintele nostru! Si o buna parte din noi l-am si iertat pentru evadarea ineleganta din front, "invins de securitate". Milica ar fi avut macar avantajul memoriei noastre scurte si capacitatii noastre aproape nefiresti de a ierta chiar si satanele. Dar revenira asta desantata l-a transformat intr-un actor de comedie neagra in spatele caruia rad pe infundate, Ilici & Co.
  • 0 (0 voturi)    
    constantinescu (Duminică, 30 septembrie 2007, 22:22)

    bibi [anonim]

    constantinescule, stai acasa daca esti prost !
    aproape ca uitasem ce caricatura de presedinte ai fost si ce hotii au facut pntcdistii tai.
  • 0 (0 voturi)    
    Re: Tapu (Luni, 1 octombrie 2007, 0:14)

    Liv [anonim]

    V-am spus eu. Nu are ce cauta in biserica. E posedat de diavolul rosu"Ilici".
  • 0 (0 voturi)    
    Re,re Tapu (Luni, 1 octombrie 2007, 0:27)

    Liv [anonim]

    V-am spus eu, Tot Ilici Il sustine si cand i se face rau.
  • 0 (0 voturi)    
    nu tapul a fost problema sambata (Luni, 1 octombrie 2007, 10:34)

    Gheorghe [anonim]

    Sa fim seriosi, nu tapul a fost problema.

    Ar trebui sa-l puna pe ganduri pe basescu ca lumea nu a venit entuziasta si participarea a fost minima.

    Daca tapul nu facea manifestatia lui, ar fi fost si mai vizibil.

    De ce oare e nevoie de manifestatie populara intr-o democratie in care te afli la putere ?
    Chiar asa, ce nevoie are el de adularea maselor ?
    hm...
  • 0 (0 voturi)    
    Pe 30 iunie am fost aici, dar Piata era goala.... (Luni, 1 octombrie 2007, 11:04)

    Alin [anonim]

    Traian Basescu: "Pe 30 iunie am fost aici, dar Piata era goala, intrucat era foarte cald afara"...
    O intrebare se naste... unde ati fost dle presedinte pe 21 decembrie?!? Erati securist la Anvers? Unde ati fost pe 13-15 Iunie 1990? Erati cumva securist la Bucuresti?
  • 0 (0 voturi)    
    Civic Media (Luni, 1 octombrie 2007, 13:26)

    padre [anonim]

    ASOCIATIA ORGANIZATIILOR PIETEI MATACHE, asta sunteti.
  • 0 (0 voturi)    
    Penibililor (Luni, 1 octombrie 2007, 13:46)

    Vlad [anonim]

    Sunteti niste penibili in frunte cu cheliosul ala al vostru zis pazvante, cu piticania aia de Boc, cu centurista de Udrea si cu porcul tepos Blaga. O menajerie in toata regula... faceti festivalurile voastre la Gradina Zoologica nu in Piata Universitatii!
  • 0 (0 voturi)    
    @Vlad 127 (Luni, 1 octombrie 2007, 16:00)

    mefisto [anonim]

    Daca suntem atat de penibili atunci mergi in pace si zi-i lui Tariceanu (sau Iliescu sau Vadim sau Voiculescu sau Gusa) ca totul e bine...Basescu pica in sondaje iar sensei-ul tau urca pana la cer.
    Du-te si minte-l...frumos:)
  • 0 (0 voturi)    
    @128 (Luni, 1 octombrie 2007, 17:01)

    Vlad [anonim]

    Dai dovada de tupeu si nerusinare tipic basesciana! Aici e vorba de Simbolul Pietei Universitatii in care au murit oameni in 89 cand basescu era securist la Anvers si in 13-15 Iunie 90 cand acelasi basescu era aparatcik in FSN.
    Mai aveti tupeul sa mai si vorbiti, PD-isti nerusinati!
  • 0 (0 voturi)    
    un cuplu de forta (Luni, 1 octombrie 2007, 17:48)

    wesley [anonim]

    Reprezentantul stangii ''domocratiei originale'' si al dreptei ''invinse de securitate'' umbland de mana prin campania de suspendare a lui Basescu, sa trezeasca poporul la realitate...
    Apoi acelasi cuplu unit intim la ceremonii oficiale...
    Tovarasi, mai stati acasa ca vi s-au marit pensiile! Noi de-acuma avem alta treaba si n-avem nici o placere sa vedem cum va ramoloti pe voi pe zi ce trece!
  • 0 (0 voturi)    
    ?@vlad (Luni, 1 octombrie 2007, 17:55)

    mefisto [anonim]

    Atunci de ce nu ne luminezi tu ce ar trebui sa facem? Impartaseste-ne din experienta ta de semi-ilegalist.
    Esti atat de intelept... Precis o sa-ti puna bustul in fata la Guvern.
  • 0 (0 voturi)    
    @130 (Luni, 1 octombrie 2007, 17:59)

    Eu [anonim]

    Dintre Basescu si Constantinescu, sincer nu e asa evident cine e mai ramolit. Nea baselu in loc sa se consulte atata cu poporul mai bine ar sta linistit acasa. Mai degraba are nevoie de consultatii si raport de garda cu medicii de la spitalul militar decat cu poporu'.
  • 0 (0 voturi)    
    "democratie romaneasca" (Luni, 1 octombrie 2007, 23:08)

    taranistul [anonim]

    stimatilor, mi-era rusine in 96-2000 ca sunt taranist. de 18 ani cei care au condus regimul dictatorial sunt la putere in romania. va certati degeaba. securistii sub 50 de ani au iesit la pensie cu salarii compensatorii si pensii uriase cand parintii si bunicii vostri sunt batjocoriti cu trai mizerabil. ei detin puterea economica si politica. constantinescu a deziluzionat si, desi speram ca basescu sa aiba har, nu cred ca va face mai mult.
    actuala conducere a pntcd-ului nu ma reprezinta. milut si pavelescu sunt traseisti politici.
    ati auzit o dezbatere serioasa pe tema inavutirii familiilor de securisti si comunisti de frunte in romania? eu nu.
    cred ca in romania era nevoie in 89 de trupele americane pentru a ne rupe de trecut si pentru a se instaura democratia.

    cu bine si nu va mai certati.
    o faceti degeaba.
    v-au dat fotbal, femei dezbracate, filme de actiune, spectacole in piete.....................
    partidele sunt niste jucarii in mainile lor.