Infractori fara etnie sau despre cum recomanda CNA sa aruncam mizeria sub covor (de Catalin Sturza)

de Catalin Sturza     HotNews.ro
Miercuri, 7 noiembrie 2007, 0:00



Decopar, in editia electronica a ziarului „Gandul”, o recomandare a Consiliului National al Audiovizualului despre care aflu ca a circulat prin redactiile multor posturi de radio romanesti. „Membrii CNA recomanda radiodifuzorilor sa evite asocierea informatiei referitoare la persoanele acuzate de comiterea unor infractiuni cu apartenenta lor etnica”, spunea aceasta.

Fie ca se ocupa de politica, poezie sau muzica pop, autorii de texte si emisiuni ai posturilor de radio au fost somati sa confirme ca au luat cunostinta de decizie: da, au vazut, cineva le-a atras, temeinic, atentia. Ca sa nu poata spune, in cazul ca ar pasi peste noua linie trasata de CNA, ca nu au stiut.

Recomandarea incepe cu articolul 71 din Codul de reglementare a continutului audiovizual, care vizeaza „evitarea oricaror forme de discriminare pe considerente de rasa, etnie, religie, nationalitate, sex, orientare sexuala sau varsta” in programele de stiri si dezbateri. Daca ignori recomandarea, incalci, automat, codul, si te paste, fara discutii, amenda.

Nu este interzis sa o faci, dar „e recomandat sa nu o faci” echivaleaza cu „daca o vei face, vei suporta, singur, toate consecintele, si nu se va putea spune ca nu ai stiut”.

Intre articolul 71 invocat de CNA si indemnul adresat radiodifuzorilor exista, insa, anumite diferente. Recomandarea este interpretarea pe care membrii CNA au dat-o Codului respectiv, in contextul tensiunilor recente din Italia declansate de furturile, jafurile si violurile cetatenilor romani, in majoritate de etnie roma, si la solicitarea unei organizatii nonguvernamentale, Romani Cris.

Diferenta apare intre „evitarea oricaror forme de discriminare pe criterii de nationalitate si etnie” si ocultarea intentionata a unor informatii reale, privitoare la nationalitatea si etnia infractorilor, care tin, de drept, de stirea respectiva. De cand prezentarea unei stari de fapt, cu toate datele problemei, a devenit sinonima cu discriminarea?

Iata justificarea pentru aceasta recomandare: „CNA apreciaza ca asocierea comiterii unei infractiuni cu etnia celui prezumat ca vinovat nu are relevanta din perspectiva informatiei de interes public”. Prin urmare, decizia cu privire la relevanta unor informatii in prezentarea unei stiri nu se mai afla in mana jurnalistilor, ci trece in biroul CNA.

Nu e o chestiune care se judeca de la caz la caz, e o procedura generala, pentru ca, pur si simplu, o institutie a statului a hotarat ca o anumita categorie de informatii nu mai este, in bloc, relevanta pentru interesul public.

Chiar sunt, in toate cazurile, indiciile despre apartenenta etnica a infractorilor irelevante? Sa luam cateva exemple. „La Roma, un raid al politiei intr-o tabara de romi s-a soldat cu arestarea a noua cetateni romani. Acestia sunt acuzati de santaj si furt de electricitate” (hotnews.ro).

Aplicand recomandarea CNA, vom obtine: „La Roma, un raid al politiei intr-o tabara de romani s-a soldat cu arestarea a noua cetateni romani etc”. De cand sunt romanii nomazi si traiesc in tabere, la marginea oraselor?

Sau: „Doi romani de etnie roma au fost la «pescuit» monede, in Fontana di Trevi. Inarmati cu antene telescopice avand magneti la extremitati, cei doi tineri de 21 si 28 de ani, au fost surprinsi de carabinieri in timp ce adunau «monedele dorintelor», in plina zi, sub privirile uimite ale turistilor” (hotnews.ro).

Prima intrebare care vine in minte e ce coeficient de inteligenta aveau acesti cetateni romani. Ca sa nu mai vorbesc de educatie, spirit civic, bun-simt. Conform unui studiu realizat de Institutul de Cercetare a Calitatii Vietii, proportia analfabetilor in randul rromilor este foarte ridicata: mai mult de o treime dintre rromi (38,6%) sunt analfabeti functional.

19% dintre barbatii maturi si 27% dintre femei nu au urmat decat o clasa. Majoritatea rromilor - in jur de 80% din totalul de aproximativ 15 milioane - traiesc in Europa, in conditii de saracie, izolati de societate si de autoritati, fara acces la educatie si la un loc de munca, apreciaza si Amnesty International (datele au fost publicate recent si in EvZ).

Aha! Nu avem atunci de-a face cu o problema speciala, care cere masuri specifice, asociate, in mod necesar, cuvantului „rom”? De ce sa li se ceara jurnalistilor sa arunce mizeria sub covor si sa faca, in mod fortat, abstractie de o realitate care e chiar punctul de plecare al misiunii asistentilor sociali?

Sa citim insa recomandarea CNA pana la capat, in litera ei. N-avem voie sa asociem, deci, sub nici o forma infractionalitatea cu etnia. Atunci, infractorii nu sunt romi, dar nu sunt nici romani! „La Roma, un raid al politiei intr-o tabara de cetateni s-a soldat cu arestarea a noua cetateni”; „Doi cetateni au fost la «pescuit» monede, in Fontana di Trevi”.

Ce pacat ca CNA-ul nu-si poate impune punctul de vedere si in Italia, pentru ca acum n-ar mai exista nici urma de scandal international pe tema infractionalitatii imigrantilor rromani.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


133 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Care infractiuni N-au furat nimic mancatziash (Miercuri, 7 noiembrie 2007, 20:50)

    gica [anonim]

    Mai bine ar interzice CNA-ul stirile despre infractiuni. Ca sa fie siguri. Ar suna asa: "Intr-un loc din italia nu a fost gasit nimeni care sa fi facut ceva", "Nici un grup nu a fost gasit desfasurand vreo activitate in apropiere de Fontana di Trevi".
    De ce sa o mai complice atat? Dak zici ca erau oameni in tabere care cerseau sau furau te gandesti automat la tigani. Dak zici ca cineva pescuia monede din fantana te gandesti la tigani. Deci tot discriminare e. Asa ca nu ramane decat sa interzica stirile despre infractiuni.
  • 0 (0 voturi)    
    eufemisme (Miercuri, 7 noiembrie 2007, 21:05)

    BB [anonim]

    Pai in loc de rromi sau tigani haideti sa gasim un eufemism potrivit... Cea de genu' "etnici d'aia de care stie lumea ca-s nasoi", "hitalieni, mancat'as"...
  • 0 (0 voturi)    
    tri lu li lu crocodilu' (Miercuri, 7 noiembrie 2007, 21:12)

    uiuiui [anonim]

    Din punctul acesta de vedere banuiesc ca nu ar mai trebui sa zicem nici ca pedofilii aia sunt nemti, englezi si francezi ce vin la xxxxx copii la noi in Romania.

    CNA-ul ar trebui sa fie extrem de vigilent in special cu presa straina care din pacate specifica aceste "detalii" pe internet ... iar internetul nu e inca interzis pe teritoriul nostru.

    ... ar trebui sa interzicem si internetul ?
  • 0 (0 voturi)    
    politically correctness (Miercuri, 7 noiembrie 2007, 21:22)

    lonewolf [anonim]

    Se intreaba autorul articolului:"De cand prezentarea unei stari de fapt, cu toate datele problemei, a devenit sinonima cu discriminarea?"

    Raspunsul mi se pare extrem de simplu: de cand a venit notiunea de "politically correctness " peste noi,ca o pacoste de care nu mai putem scapa!
  • 0 (0 voturi)    
    tigani (Miercuri, 7 noiembrie 2007, 21:43)

    maria de avilla [anonim]

    dar si tu tot rromi le zici. tigani ce are?
  • 0 (0 voturi)    
    Lipsit de logica in dictatura minoritatilor (Miercuri, 7 noiembrie 2007, 21:46)

    Vlad I [anonim]

    Nu-i la fel sa spui ca "niste tineri spanioli au pus o bomba in Madrid" sau " tineri din tara bascilor au pus o bomba in Madrid". Sau (un turc a pus o bomba in Ankara) --(Un kurd a pus o bomba in Ankara). Un britanic s-a sinucis intr-un atentat cu bomba-- un britanic de origine araba..... Sau un grup de nomazi romani au fost evacuati ..... Intr-un edificiu religios s-a gasit munitie-- intr-o moschee s-a gasit munitie.
    Ce spune dictionarul despre cuvantul (neintegrat) in societate?
    Adica ce vrea sa spuna la Tv cand rromii sunt neintegrati ?- un grup marginal, somaj inalt, lipsa de calificare, infractionalitate , violenta, ect. Daca rromii ar fi ca majoritatea nu ar avea nevoie de planuri de integrare sociala, pt. ca sunt la fel. Sunt la fel ca noi da nu sunt la fel.
    Parem ca pe vremea lui Ceausescu cand se spunea la TV productia de porumb. Pentru libertatea asta si-au dat viata eroii? ne-a costat atata sa castigam libertatea de expresie si acum o fura pentru cauze nobile.
  • 0 (0 voturi)    
    Denumire corecta (Miercuri, 7 noiembrie 2007, 22:49)

    radu [anonim]

    Adevarat, in cazul infractiunilor din Italia ar trebui precizata apartenenta completa a faptasilor, anume rromi de cetatenie romana, pentru ca sa nu existe confuzii jignitoare cu cei cu de alta cetatenie.

    Apoi daca legea nu face, sau nu ar trebui sa faca, diferentieri pe criterii etnice, inevitabil acordurile internationale care au putere de lege schimba situatia suspectilor/faptasilor in functie de cetatenia lor.
  • 0 (0 voturi)    
    ciudat (Joi, 8 noiembrie 2007, 9:21)

    Tibi [anonim]

    Ciudata natie sunteti voi... daca un maghiar din Romania spune ca e maghiar, ei bine, nu-l credeti, si ziceti: te-ai nascut in Romania, esti roman....
    Logica de ce nu se aplica si in cazul rromilor??? (mai bine zis tiganilor) Ei de ce nu va trebuie????
  • 0 (0 voturi)    
    Deja cuvintul "rrom" poate fi considerat atentat la siguranta nationala (Joi, 8 noiembrie 2007, 9:34)

    misu [anonim]

    ....pentru ca din cauza confuziei create sint batuti, omoriti, expulzati cetateni romani care duc o viata onorabila.
    Si n-am inteles cum s-a permis inregistrarea unui ONG tiganesc sub denumirea de "romani-cris", cind de fapt trebuia sa se numeasca "tigani-cris".
    Asta este deja un atentat la siguranta siguranta nationala, cind trebuie sa mergem pe burta din cauza unor tigani nenorocitit.
  • 0 (0 voturi)    
    propunerea de la nr.1 pare cea mai rationala (Joi, 8 noiembrie 2007, 10:20)

    only good news [anonim]

    Aducere aminte de vremurile feerice din comunism: pur si simplu nu exista infractiune, deoarece nu se dadeau stiri despre ele. Prin aceasta superioritatea fata de capitalismul putred era dovedita cu prisosinta. Eficienta si corectitudinea germana se datora, pana la puciul celor politc corecti, principiului de fier de "a denumi cal si calaret" sau "a chema copilul pe nume". Insa de atunci alearga si acestia cu cagule peste cap.
  • 0 (0 voturi)    
    dar fata mai au voie sa o arate? (Joi, 8 noiembrie 2007, 15:29)

    vali.d [anonim]

    Intrebarea este daca fata le-o mai pot arata la tv si daca da atunci ce e de facut?O sa ajusteze comentarile ca sa nu sara in ochi ca e vorba de un tigan?De ex o sa spuna ca e prosapat intors de pe plaja,ca lumea sa traga concluzia ca e bronzat::).Sau Cna-ul va merge si mai departe si va impune folosirea de softuri de albire a pielii?Sau poate vor interzice difuzare de inregistrari in care sa apara infractori balaoachesi?Chiar crede Cna ca fardind realitatea ea devine altceva?Adica daca nu ni se mai spune ca tiganii fura, ei nu vor mai fi perceputi ca hoti?De parca ei ar fura numai din cauza peceptiei noastre.Iar asociatia Romani Crisis ar face bine sa-si cheltuie fonduri ptr programe de civilizare a etniei si nu pe actiuni de PR de toata jena,ptr ca mai tirziu toate aceste smechereli se vor intoarce impotriva lor.Daca e cineva care e vinovat de starea precara in care se afla aceasta etnie, pai ptr aceasta pozitie se lupta aceasta organizatie care se ocupa mai mult de imagine si mai putin de rezolvarea propriu zisa a problemelor etniei.In loc de gargara as prefera sa-i vad la tv pe smecherii de aici cum merg in taberele de tigani nomazi si le explica cu ce se maninca civilizatia
  • 0 (0 voturi)    
    faina poanta (Joi, 8 noiembrie 2007, 15:58)

    valer [anonim]

    "La Roma, un raid al politiei intr-o tabara de cetateni s-a soldat cu arestarea a noua cetateni"

    in orice caz, si inainte de sugestia CNA, erau unele ziare si televiziuni care se balaceau de buna voie in corectitudinea politica; anul trecut cand a fost scandalul cu debransarea in Ferentari o felie serioasa din mass-media se incapatana sa foloseasca orice termeni "locuitori", "bucuresteni", ba chiar "romani", numai sa nu-i defineasca etnic prea clar
  • 0 (0 voturi)    
    Eu propun (Joi, 8 noiembrie 2007, 21:35)

    Vlad I [anonim]

    Sa nu mai spunem la TV, " un parlamentar a furat 2-3 milioane ,ci un cetatean a furat 2-3 milioane, ca sa nu mai scada increderea in institutie si sa nu-i discriminam si pe alesii supercorecti.
  • 0 (0 voturi)    
    penibil (Luni, 12 noiembrie 2007, 12:34)

    rares [anonim]

    sunt perfect de acord cu CNA, e penibil sa dai vina pe un tigan, cand toata lumea stie ca foarte multi romani (ne-romi) fura ca-n codru in Italia, Spania, Franta, Germania, Marea Britanie, ...