Costica Argint ii scrie lui Tariceanu: 'Renunt la cetatenia romana'

de D.G.     HotNews.ro
Marţi, 13 noiembrie 2007, 0:00



Costica Argint i-a adresat premierului Tariceanu o scrisoare deschisa in care ii multumeste pentru intalnirea de la Roma, isi cere scuze pentru necazurile pe care i le-a provocat. Argint anunta totodata ca in viitorul apropiat va renunta la cetatenia romana.

"Dupa 30 de ani, m-am simtit din nou mandru ca sunt cetatean al Romaniei si onoarea pe care mi-ati facut-o strangandu-mi mana, dumneavoastra si domnului ministru de Esterne (sic) vor ramane amintiri foarte frumoase in inima mea", scrie Argint intr-o scrisoarea publicata, marti, pe siteul www.mediafax.ro.

Pe de alta parte, purtatorul de cuvant al Executivului, Camelia Spataru a declarat pentru HotNews ca “nu a ajuns nici o scrisoare la Guvern”.

In aceeasi scrisoare liderul tiganilor ii povesteste lui Tariceanu in scrisoare cum a strigat in fata ambasadei Romaniei "Hotii! Hotii!" "cand Traian Basescu a fost suspendat in cel mai urat mod de o clica de parlamentari".

"Diplomatii nostri minunati au chemat politia de stat! Le-am spus de ce scandez si ce mi s-a intamplat si cum au intentia sa manevreze votul in favoarea lor. Si au plecat asa cum au venit. Domnul sa ma ierte, dar bine suna «la asa popor, asa politicieni»", ii mai scrie Argint premierului in scrisoarea deschisa.

Costica Argint il asigura pe premier ca numai "ambitiile electorale care se apropie" au facut ca adversarii politici ai acestuia "sa se foloseasca de acest prilej prezentandu-l mai rau ca pe un act de tradare".

Argint spune ca el nu este "cautat international ci numai pe teritoriul national", pentru fapte penale pe care nu le-a comis.

Costica Argint precizeaza ca nu a fost simpatizant al politicii lui Tariceanu: "Insa am cunoscut doi ministri pe care ii voi purta in minte toata viata mea pentru gestul frumos pe care l-au facut in ceea ce ma priveste pe mine si asociatia pe care o conduc", spune Costica Argint.

De asemenea, el il anunta ca in viitorul apropiat va depune cerere de retragere a cetateniei romane, "pentru ca intr-o tara unde se manifesta atata intoleranta si ura vizavi de tigani e imposibil sa fii reconsiderat si chiar cu toate insistentele Consiliului European rromii vor fi mereu in pericol si discriminati in Romania".

Prezenta lui Costica Argint la intalnirea premierului si a ministrului de Externe cu reprezentantii romanilor din Italia a fost criticata dur in presa dupa ce Politia a confirmat ca Argint a fost cercetat pentru ultraj contra bunelor moravuri, dupa ce a fost implicat intr-un scandal intr-o comuna vranceana. In timpul procesului, Argint a fugit din tara in Italia.

Cinci ani mai tarziu, in 2002, la solicitarea Inspectoratului de Politie Judetean Vrancea, pe numele lui Costica Argint a fost emis mandat de urmarire internationala. Dupa alti cinci ani, a fost emis mandat international de arestare, barbatul fiind condamnat la un an si sase luni de inchisoare pentru fapta sa.

In urma cu un an, Costica Argint a obtinut statutul de azilant politic in Italia, astfel ca autoritatile nu mai pot pune in aplicare mandatul.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


233 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Tz-tz-tz! (Marţi, 13 noiembrie 2007, 14:07)

    iulian the emperor [anonim]

    Costica, tata, multi romani geti-begeti, ar renunta la cetatenia rromana daca le-ar da mana, fratele meu! Da' nu-s multi in situatia ta privilegiata, argintul ochilor mei, asa ca lasa-i in plata domnului sa-si roada unghiile de invidie (si sa se devoreze intre ei!)
  • 0 (0 voturi)    
    Mare chestie (Marţi, 13 noiembrie 2007, 14:17)

    Eu [anonim]

    Mare paguba ca renunta la cetatenia romana! Ce important a ajuns si acest infractor.
  • 0 (0 voturi)    
    DE RASUL CURCILOR (Marţi, 13 noiembrie 2007, 14:28)

    nelloti [anonim]

    O scrisoare,, lacrimogena ,,ca de la un infractor la unul care protejeaza infractori. A ajuns un diplomat, care se presupune ca are coloan vertebrala, sa se adreseze unui infractor cu,,sa traiasca domnul Argint,,. Penibil! La fel, premierul unei tari , sa se intretina cu infractorii! Nici nu este de mirare, intr-un guvern plin cu personaje cercetate.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Marţi, 13 noiembrie 2007, 14:44)

    eu [anonim]

    la cioroianu e explicabil, se insoara la anu, se antrena pentru nunta "sa traiasca nasu mare" cand a zis "sa traiasca dnu argint". poate are de gand sa-l puna nas sau macar cauta invitati cu dare de mana.
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo Cioroianu! (Marţi, 13 noiembrie 2007, 15:00)

    Radu [anonim]

    Paradoxul "Cioroianu" este ca, referindu-se strict la infractori, in secunda a doua s-au basicat tigani... Oare se simt cu musca pe caciula?
  • 0 (0 voturi)    
    he-he (Marţi, 13 noiembrie 2007, 15:03)

    george paun [anonim]

    Stie el Argint mai multe despre diplomatie decat cel de la Esterne, jos palaria cu boruri mari. Daca-i mai organiza si o vanatoare (de ciori) cu folcloriste neaose, d'ale noastre, si cu tambal, chiar imi schimbam parerea despre latura umana a infractorului, cat despre politicieni ba. Totusi ii recomand sa fie mai concret, daca e impresionat de colegii cu care s-a vazut acum, de ce striga impotriva lor la referendum?Hmmm...
  • 0 (0 voturi)    
    ok (Marţi, 13 noiembrie 2007, 15:11)

    alex [anonim]

    Din punctul meu de vedere, poate sa faca intai inchisoare si dupa aia nu are decat sa faca ce vrea. Are cetatenie italiana cumva?
  • 0 (0 voturi)    
    povesti (Marţi, 13 noiembrie 2007, 16:30)

    povesti [anonim]

    cine crede ca el va renunta le cetatenie? sa fim seriosi
  • 0 (0 voturi)    
    bravo (Marţi, 13 noiembrie 2007, 16:32)

    goe [anonim]

    Diplomat tiganul, jos palaria. Muult mai diplomat decit Cioroianu. Sper ca exemplul lui sa fie urmat de toti tiganii, iar statul roman sa puna la punct o procedura extrem de simpla prin care se poate renunta la cetatenia romana.
  • 0 (0 voturi)    
    Bajetii ... (Marţi, 13 noiembrie 2007, 16:32)

    Johnny [anonim]

    .. se intelege intre ei ;).

    Doar e penali, si limbaju' le e cunoscut ;)
  • 0 (0 voturi)    
    hai renunta, da-te'n haules baules (Marţi, 13 noiembrie 2007, 16:48)

    renuntatorul [anonim]

    nu renuntati voi mah ca o sa va dea toti afara si n-o sa aveti pe unde sa va intoarceti, de ce vorbiti cu pacat?

    mai fraieri ca romanii ca sa va tolereze unde s-a pomenit?

    off the topic, observati ca momentan in italia romanii sunt taiati si impuscati: indivizi solitari care ies seara pe strada, fie ca vin obositi de la munca, fie ca ies sa-si ia o paine...

    nici o cacaroasca impuscata sau taiata sau incendiata - inseamna ca va deplasati in pluton compact, spate in spate, ca trupele SEAL, atenti la toti si la toate, cu capacele de tomberon drept scut sa nu dea macaronarii cu pietre si cu coctailuri in voi...
  • 0 (0 voturi)    
    Stafia de Argint (Marţi, 13 noiembrie 2007, 16:49)

    Carcotasu' [anonim]

    Nici acum, dupa ce a aparut la TV, a dat mana cu un ministru (care cam stia cu cine are de a face), si se da mare ca nu-i mai trebuie nici cetatenia romana, nu se gaseste un politist, italian sau roman, care sa-l infunde pe un urmarit international ???
    Incep sa cred ca nici ai lor nu-s mai breji, iau spaga si fac scapati infractorii...
  • 0 (0 voturi)    
    un exemplu demn de urmat (Marţi, 13 noiembrie 2007, 19:23)

    XursX [anonim]

    sper sa atraga cat mai multi discriminati din aceeasi categorie in acest demers care nu poate neferici pe nimeni (poate doar pe cei care le-au acordat azilul)
  • 0 (0 voturi)    
    daca va iubiti, atunci luati-va... (Marţi, 13 noiembrie 2007, 22:03)

    proto popitoricescovici [anonim]

    m-am mai linistit cand am aflat ca romu' Costica Argint e dat in cautare numai pe teritoriul Romaniei...
  • 0 (0 voturi)    
    nedumerit (Marţi, 13 noiembrie 2007, 23:20)

    Mihai [anonim]

    In ce baza a primit Argint azil politic?Se mai poate da azil politic unui cetatean alm unei tari membre sau in curs de aderare?Sub ce motiv?
  • 0 (0 voturi)    
    Momente si schite, Tiganiada (Miercuri, 14 noiembrie 2007, 0:00)

    Marius [anonim]

    Inteleg, din cele de mai sus, cu mintea mea cea simpla, ca stimabilul Argint a transmis urmatorul mesaj codificat: 1) Sunt mandru ca sunt cetatean roman, dar ma asa si pe dincolo in ea de cetatenie. 2) Ma onoreaza ca am dat mana cu PM si cu cetateanul de la Esterne, dar tin cu Basescu. 3) Ceilalti, inclusiv sau in frunte cu cei doi, sunt hoti, manca-ti-as, dupa cum am strigat eu din rarunchi la referendum. 4) Si tiganul, ca altminteri cum sa-i mai zici, pune cireasa pe tort, zicand «Doamne, iarta-ma, la asa popor, asa politicieni»". Comentariu personal: Conu' Iancu si Budai Deleanu cred ca au fost invitati urgent la teleconferinta de Dumnezeu ca sa ii explice si lui toata tarasenia. Din pacate nu au putut scoate nici un cuvant, pentru ca se tavaleau pe jos de atata ras.
  • 0 (0 voturi)    
    Scrisoarea a VII-a (Miercuri, 14 noiembrie 2007, 7:48)

    VIRUSU' [anonim]

    O scrisoare ca de la Carnatz la CALTABOSH cu papion!
  • 0 (0 voturi)    
    tziganu' cand s-a vazut imparat... (Miercuri, 14 noiembrie 2007, 8:21)

    doi si-un sfert [anonim]

    Mai argintarule , da' la furat renunti ? Asta-i meserie internationala...
  • 0 (0 voturi)    
    Scrisoarea de la Argint (Miercuri, 14 noiembrie 2007, 8:58)

    Szabo Karoly [anonim]

    Chiar si un securist de moda veche poate plasa o bomboana pe un site,din care sa se poata crede ca ar proveni de la o persoana mai mult sau mai putin reala.Pentru cine are interesul sa discrediteze o data in plus Guvernul,acesta nu a fost decat un mic exercitiu.Ha-Ha?
  • 0 (0 voturi)    
    De la mama Sparta... (Miercuri, 14 noiembrie 2007, 9:01)

    Cristinel [anonim]

    Avem si noi periecii nostri. Sa devina si la noi - ca si la italieni - vanatoarea de ciori sport national, sa-i vezi ce s-ar cuminti...
  • 0 (0 voturi)    
    Rromi si tolerantza (Miercuri, 14 noiembrie 2007, 12:46)

    Gica [anonim]

    Costica, tata, vino in Cehia, sa vezi aici pe spinarea ta tolerantza fata de rromi.