VIDEO Prezenta la vot pana la ora 10.00 - 4,52%/ In 2008, prezenta era de 4,87%; la referendum - 9,05%/ Teleorman, judet campion

de Red. stiri     HotNews.ro
Duminică, 9 decembrie 2012, 11:31 Alegeri 2012 | Alegeri Parlamentare


 documente
(09 Dec 2012) PDF, 61KB
Prezenta la vot pana la ora 10.00 la nivel national a fost de 4,52%, a anuntat Biroul Electoral Central. In comparatie, la alegerile parlamentare din 2008 votasera, pana la ora 10.00, 4,87% din numarul de alegatori. Judetele fruntase la vot sunt Teleorman, Braila si Constanta, in timp ce codase sunt Timis, Sibiu, Arad si Cluj, fiefurile ARD.

La alegerile locale din 2012, la aceeasi ora votasera 8,99%, iar la referendumul pentru demiterea presedintelui 9,05%.


Prezenta cea mai ridicata s-a inregistrat in judetul Teleorman - 8,38%, unde candideaza Crin Antonescu si Liviu Dragnea, in judetul Braila - 7,43%, Constanta - 7,37% si Calarasi - 7,36%.

Prezenta redusa s-a inregistrat in judetele:
Timis 2,37%
Sibiu - 2.81%
Arad - 2,91%
Cluj - 3,05%
Bucuresti - 3,9%.

Prezenta a fost de 4,67% in mediul urban si 4,32% in mediul rural.

Urmatoarea comunicare va fi facuta la ora 15:30, pentru prezenta pana la ora 14:00, a precizat purtatori de cuvant al BEC, Marian Muhulet.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6440 vizualizari

  • -11 (25 voturi)    
    dar (Duminică, 9 decembrie 2012, 11:46)

    Mazeta [utilizator]

    Unde aflu prezența la referendumul cu Roșia Montană? Sunt curios cum le merge fomiștilor de la RMGC.
    • +11 (17 voturi)    
      postacul de servici... (Duminică, 9 decembrie 2012, 11:59)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      bhey mazetoo ... fac pariu ca o sa intri in pamant dupa alegeri...
      • +15 (17 voturi)    
        Teleorman, colegiul lui Dragnea... (Duminică, 9 decembrie 2012, 12:29)

        Nenad [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        Ce coincidenta favorabila pentru Dragnea,nu? El, cel mai des acuzat de frauda electorala..cum de in Teleorman prezenta la vot este dubla fata de celelalte judete? S-a apucat de magii??
        • +9 (11 voturi)    
          da (Duminică, 9 decembrie 2012, 13:20)

          aricipogonici [utilizator] i-a raspuns lui Nenad

          Pana la ora asta s-au raportat votati absoluti toti cei care au murit pana in 2000. Urmeaza sa voteze bolnavii mintal, condamnatii, alienatii mintal, si cei plecati in strainatate. Promite prezenta de 327%.
          • +8 (8 voturi)    
            Cu USL-isti? (Duminică, 9 decembrie 2012, 14:26)

            sosuhno [utilizator] i-a raspuns lui aricipogonici

            Cu USL , nu?
            Intre doua rele prefer un mitocan , unui repetent ori plagiator. Romanii vor alege invers...Majoritatea s-au obisnuit cu POMANA de la STAT...
        • +8 (8 voturi)    
          dar vai ce mirare (Duminică, 9 decembrie 2012, 13:33)

          cristinapopescu [utilizator] i-a raspuns lui Nenad

          "cea mai mare prezenta la vot in teleorman" normal acolo unde au loc si cele mai mari fraude, abuzuri si incaierari.
  • +23 (27 voturi)    
    Am votat (Duminică, 9 decembrie 2012, 11:48)

    ursucu [utilizator]

    ca sa anulez un vot pe care il fura boierul Dragnea la Teleorman
    • -8 (14 voturi)    
      Intrebare (Duminică, 9 decembrie 2012, 12:07)

      Brasoveanul [utilizator] i-a raspuns lui ursucu

      Cum se face ca se pot fura voturi valide, dar nu si voturi anulate? Cine vrea sa fure, oricum fura! Tu doar ai ajutat sa aiba prezenta la vot...
    • -7 (11 voturi)    
      Intrebare (Duminică, 9 decembrie 2012, 12:07)

      Brasoveanul [utilizator] i-a raspuns lui ursucu

      Cum se face ca se pot fura voturi valide, dar nu si voturi anulate? Cine vrea sa fure, oricum fura! Tu doar ai ajutat sa aiba prezenta la vot...
  • +19 (21 voturi)    
    prezenta (Duminică, 9 decembrie 2012, 11:50)

    cotora [utilizator]

    unde este prezenta cea mai mare, este frauda cea mai mare, teleorman, constanta, confirmata statistic
  • +19 (25 voturi)    
    voteaza (Duminică, 9 decembrie 2012, 11:54)

    eu1 [utilizator]

    oile USL au iesit la vot!!!
    • -6 (8 voturi)    
      Foarte urat... (Duminică, 9 decembrie 2012, 13:23)

      victordragos [utilizator] i-a raspuns lui eu1

      vorbesti despre oamenii simpli de la tara, parintii si bunicii nostri, care ne-au crescut si au avut grija de noi cum au putut!Banuiesc ca pe ei i-ai numit `oi`...
      Poate ca s-au lasat manipulati de unul si de altul, dar nu toti ne lasam intr-un fel sau altul?
      Ar trebui apostrofati cei care nu ies la vot!!! Lor nu le pasa!!!...celor de la sate da, le pasa! Cinste lor!
  • +16 (26 voturi)    
    tineret mergi a vot! (Duminică, 9 decembrie 2012, 12:04)

    Wanga [utilizator]

    Nu votezi nu existi!
    Iar o sa hotarasca mosii si babele pentru tine si viitorul nostru! lasati gagicile, filmele si bautul si cascati bine ochii ca s-ar putea sa nu ne mai primeasca cu bratele deschise nici Europa , nici Statele!
    Interesul nostru este altul decat al pensionarilor, asistatilor si celor spalati pe creiere de latrinele tuturor.
    Nu votati, mucles si ciocul mic!!!
    • -5 (21 voturi)    
      Wow... (Duminică, 9 decembrie 2012, 12:29)

      sentenced [utilizator] i-a raspuns lui Wanga

      Am votat. Desi nu ma incadrez chiar in portretul tanarului schitat de tine (adica un pierde vara). De asemenea nu am votat asa cum sugerezi tu. Si ca mine nici unul din prietenii mei. De data asta am mers pe mana "mosilor si babelor", ca ultima oara cand am votat cum mi s-a parut mie mai bine nu a iesit prea bine.
      • +2 (12 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Duminică, 9 decembrie 2012, 13:04)

        [anonim] i-a raspuns lui sentenced

        • -3 (7 voturi)    
          Zice cine? (Duminică, 9 decembrie 2012, 13:37)

          sentenced [utilizator] i-a raspuns lui

          Eu nu am jignit optiunea politica a nimanui pana acum. Nici in postari pe net nici in viata reala. Tie insa cred ca ti se potriveste mai bine eticheta de postac. Asa inteleg in general pedelistii democratia: esti cu noi, esti de partea binelui, inteligentei blabla, nu esti cu noi esti opusul.
          • +5 (7 voturi)    
            Tu pui etichete! Nu te auzi? Se vede negru pe alb! (Duminică, 9 decembrie 2012, 14:29)

            sosuhno [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

            Nu voi vota niciodata, in viata mea cu HOTII si IMPOSTORII! Un nu hotarat repetentilor, plagiatorilor.
    • +6 (8 voturi)    
      u altii grija sa nu exist (Duminică, 9 decembrie 2012, 12:43)

      _kafka_ [utilizator] i-a raspuns lui Wanga

      Am fost la vot, dar nu am fost lasat sa votez. Desi am viza de flotant si locuiesc de peste 10 ani in acest oras, nu mi-a fost permisa participarea la vot, ci am fost trimis in orasul unde am domiciliul "stabil".
      Nu ma sunt student de foarte mult timp si nici nu am timp sa ma plimb prin tara doar ca sa votez intr-un oras in care nu locuiesc, niste candidati pe care nu-i cunosc.
      Legea mi se pare absurda si ingradeste dreptul constitutional la vot a tuturor persoanelor cu viza de flotant.
      Chiar sunt curios cum a trecut legea asta, care este clar anticonstitutionala. Rog pe oricine este in domeniu sa cerceteze aceasta problema.
      • -2 (2 voturi)    
        Comment sters de user (Duminică, 9 decembrie 2012, 13:36)

        Radu-Mihai [anonim] i-a raspuns lui _kafka_

        • +2 (2 voturi)    
          Nu chiar (Duminică, 9 decembrie 2012, 13:54)

          _kafka_ [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

          Legea respectiva se refera la alegerile locale, nu la cele parlamentare.
          • +1 (3 voturi)    
            Comment sters de user (Duminică, 9 decembrie 2012, 14:03)

            Radu-Mihai [anonim] i-a raspuns lui _kafka_

            • +2 (2 voturi)    
              Nu mai inteleg nimic (Duminică, 9 decembrie 2012, 14:23)

              _kafka_ [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

              Mie mi-au fluturat un regulament pe la nas si m-au trimis inapoi.
              Exista vreun hotline cu informatii referitoare la alegeri, unde pot sa ma interesez exact de cadrul legal al acestor restrictii?
            • +3 (3 voturi)    
              back to vote! (Duminică, 9 decembrie 2012, 14:29)

              ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

              Sesizare la Presedinta sectiei de votare unde ati resedinta, in scris va rog, si ulterior sesizare la BEC Local.

              Cineva va raspunde!
              Trust in me!
            • +1 (1 vot)    
              DAAA (Duminică, 9 decembrie 2012, 14:31)

              sosuhno [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

              Cei din strinatate au dept de vot! E ciudat , locuiesc in alta tara "flotanti" nu doar in alt oras!
          • +2 (2 voturi)    
            no, vezi ce am raspuns mai jos! (Duminică, 9 decembrie 2012, 14:34)

            ..13 [utilizator] i-a raspuns lui _kafka_

            Vezi raspunsul ref. sesizarea in scris - ceea ce este scris este luat in consideratie, ceea ce este marcat pe internet, poate....

            Sesizarile in scris sunt monitorizate, mai ales acum, avem supervizare externa la aceste alegeri!
            • +2 (2 voturi)    
              Inutil (Duminică, 9 decembrie 2012, 15:01)

              _kafka_ [utilizator] i-a raspuns lui ..13

              Am sunat la BEC local si mi-au spus ca in baza legii 35/2008, nu pot sa votez in localitatea de resedinta, ci in cea de domiciliu, prin urmare sesizarea mea nu ar mai avea nici un fundament.
              Ca fapt divers, daca parintii isi vand apartamentul, eu nu voi mai avea domiciliu, ci voi fi homeless, chiar daca stau in chirie? :)
              • -1 (1 vot)    
                Comment sters de user (Duminică, 9 decembrie 2012, 17:09)

                Radu-Mihai [anonim] i-a raspuns lui _kafka_

                • 0 (0 voturi)    
                  nu (Duminică, 9 decembrie 2012, 18:02)

                  Non.e [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

                  Doar candidații au dreptul să voteze într-una din localitățile care fac parte din Colegiul în care candidează, chiar dacă nu au domiciliul acolo.
      • +1 (1 vot)    
        am cercetat - nu sunt in domeniu (Duminică, 9 decembrie 2012, 16:53)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui _kafka_

        AM cercetat cererea Dvs. care este indreptatita si ar trebui rezolvata in cadrul legal existent.

        Legea are cel putin 2 probleme.
        1. Vorbeste despre un Registru electoral ca baza de date, liste si despre resedinta, dar nu defineste exact care este lungimea residentei pentru care poti vota - egal pentru cei din strainatate si pentru cei din tara- tratament egal, ar trebui. Adica daca stai de o 1 zi pentru urmatoarele 6 luni oare porti vota in strainatate ? Daca DA, atunci restrangi drepturile unui roman din tara care s-a stabilit acum 1 zi in Bucuresti si iti face dovada ca va locui 6 luni acolo?
        2. Vorbeste despre cartile de alegator . si nu ma intind la discutii, dar....

        Procedura scurta: depuneti o cerere la BEC al sectiei pentru a vota pe liste suplimentare. trebuie sa primiti un raspuns. Cineva raspunde si cred se va analiza mai atent situatia.

        Procedura lunga: Prima etapa este inregistrarea, la cererea Dvs, in registrul electoral la Autoritatea Electorala Centrala a resedintei - art. 26 alin 6.Legea va asigura acest drept pe care il cereti la AEP.

        Odata inregistrat la adresa de resedinta puteti cere AEP- judetene sa va fie stabilit dreptul de a vota in localitatea de resedinta. Daca nu fi se acorda acest drept se poate contesta la judecatoria arondata AEP judetene.Personal cred ca aici legea este slaba, trebuia sa stabileasca un termen pentru care se poate stabili ca puteti vota la adresa de resedinta daca sunteti stabilit ce cca. 1 an - de exemplu.

        Dvs. insa aveati obligatia de a verifica listele electorale care erau puse la Dispozitia Dvs. fie la Primaria unde aveti resedinta, fie la Autoritatea electorala centrala. Acestea, cu cel putin 45 de zile inainte, sunt puse la dispozitia alegatorului.

        In cazul in care nu va gaseasti puteati sesiza Primaria unde aveti resedinta si face o cerere in acest sens.

        Primarul era obligat ca in termen de 3 zile sa emita o dispozitie si sa va raspunda. Daca nu erati de acord contestati dispozitia la judecatoria arond
    • -2 (2 voturi)    
      Si la referendum nu era la fel? (Duminică, 9 decembrie 2012, 13:39)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Wanga

      Sau atunci, tinerii trebuiau sa se duca la gacici, la filme si la bautura sa nu se duca la vot? Cum se schimba situatia dupa banii dati pentru postari...
    • 0 (0 voturi)    
      nu ca ar conta (Duminică, 9 decembrie 2012, 15:00)

      Andrei57 [utilizator] i-a raspuns lui Wanga

      Dar profilul votantilor USL si ARD e surprinzator de asemanator, cu un putin avantaj pentru ARD tocmai in randul celor mai putin educati si mai asistati. Asta indiferent de cine face cercetarile respective.
    • 0 (0 voturi)    
      super tare faza cu „ să nu ne mai primească ...” (Duminică, 9 decembrie 2012, 17:57)

      Non.e [utilizator] i-a raspuns lui Wanga

      De parcă, până acum, ne-au primit.
  • +12 (12 voturi)    
    Nici nu ma mira (Duminică, 9 decembrie 2012, 12:05)

    Zummm [utilizator]

    Ca mort Braila e in fruntas doar e oras rosu din 90 incoace si tot degeaba.
    • +2 (2 voturi)    
      Braila (Duminică, 9 decembrie 2012, 14:33)

      sosuhno [utilizator] i-a raspuns lui Zummm

      Cred ca orase rosii sunt aceloea unde inainte de 89 SECURITATEA COMUNISTA era puternica. Saracia duce la prostie.Lenea duce la gnorarea adevarului si la asteptarea POMENII de la STAT!
      • +1 (1 vot)    
        Am votat la braila (Duminică, 9 decembrie 2012, 14:57)

        mithrill [utilizator] i-a raspuns lui sosuhno

        impotriva celor rosii, cu inima stransa. in colegiul unde votez eu ard a propus doi golani mai borfasi, mai dezinteresati si cu minte mai putina decat aia de la usl. si totusi le-am dat votul, desi cu un mare regret. sper sa nu ia colegiul, si voturile sa mearga spre altii de la ard care merita asta. pentru mine e o zi trista azi, usl va lua in braila multe voturi, in conditiile in care liderii celorlalte partide sunt in legaturi stranse cu bunea stancu de la usl. analizati activitatea pdl ori a altora si veti vedea ca am dreptate. la braila exista psd sau nimic.
  • +14 (14 voturi)    
    Teleorman... (Duminică, 9 decembrie 2012, 12:06)

    anar1975 [utilizator]

    "ii fruncea". Pai Dragnea, la fiecarevot "real", a mai pus in urna unul, asa, ca sa fie "de rezerva"....

    Mintea mea refuza sa priceapa cum un judecator/ procuror "normali la cap", il judeca pe asta in libertate, astfel ca Dragnea "zburda liber" taman in ziua parlamentarelor.
  • +5 (5 voturi)    
    Comment sters de user (Duminică, 9 decembrie 2012, 12:29)

    Radu-Mihai [anonim]

  • +2 (4 voturi)    
    Vot (Duminică, 9 decembrie 2012, 12:38)

    infuzion [utilizator]

    La Sibiu ninge deasta nu a mers lumea la vot:))):D
    • +8 (8 voturi)    
      sibiul (Duminică, 9 decembrie 2012, 12:51)

      cotora [utilizator] i-a raspuns lui infuzion

      sibiul, este prin formatie si traditie contra psd-ului
      • -1 (3 voturi)    
        Dar... (Duminică, 9 decembrie 2012, 13:19)

        victordragos [utilizator] i-a raspuns lui cotora

        ...Sibiul are si oameni culti, nu semianalfabeti care pun virgula intre subiect si predicat si, pe deasupra, stiu si cu ce se mananca politica asta!
        • 0 (4 voturi)    
          ? (Duminică, 9 decembrie 2012, 13:53)

          cotora [utilizator] i-a raspuns lui victordragos

          credeam ca comentezi sau critici articolul sau subiectul, nu gramatica, cultule
  • +4 (14 voturi)    
    Teleorman (Duminică, 9 decembrie 2012, 12:56)

    Paulp [utilizator]

    In teleorman mortii s-au trezit devreme sa voteze, ca sa nu apuce viii sa voteze inainte lor. Si au drumuri lungi de facut cu autobuzele lui Dragnea....
    • +2 (8 voturi)    
      ok (Duminică, 9 decembrie 2012, 13:03)

      rezis [utilizator] i-a raspuns lui Paulp

      genial
  • +4 (8 voturi)    
    .... (Duminică, 9 decembrie 2012, 13:21)

    dragos234 [utilizator]

    Intelectualii subtiri si filfizonii stau acasa, dupa care se vor plange 4 ani ca votul rural si neinstruit a facut praf Romania.
  • +3 (7 voturi)    
    de la vot (Duminică, 9 decembrie 2012, 13:26)

    CetateanulRoman [utilizator]

    Tocmai m-am intors. uslamistii sint in par. Toata virsta a treia si fomistii "isi exprima dreptul constitutional". Au facut-o (nu aceleasi persoane dar aceleasi categorii sociale) si cind ne-au decis viitorul in 92. Si acum la fel.
  • +4 (6 voturi)    
    imi place... (Duminică, 9 decembrie 2012, 13:28)

    unnecunoscut [utilizator]

    ...cum cele 5 orase/judete care produc mai mult de 50% din banii Romaniei stau acasa si nu voteaza.
  • -1 (1 vot)    
    Intrebare....de piata (Duminică, 9 decembrie 2012, 13:32)

    Miky60 [utilizator]

    Cu cat se mai .... vand azi prin piata... papusile rusesti, vinul din vest si povestile cu Elodia? Asa, estimativ pana la ora asta?
    • -2 (2 voturi)    
      ESTUL (Duminică, 9 decembrie 2012, 14:35)

      sosuhno [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Daca tot ne indrepotam spre EST macar sa ajungeam in Core, I SUD. Acolo se munceste pe branci, se invata carte!
    • +1 (1 vot)    
      cica pretul vinului este in crestere... (Duminică, 9 decembrie 2012, 14:43)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      Desi nu a fost un an bun pentru vinul din vest cota de piata pare sa creasca si cumparatorii interesati sa il achizitioneze acum in prag de sarbatoare!

      Doriti un pahar sau sa va trimit o sticla cu vin de vest - plata ramburs?

      ARD cu flacara!

      P.S. Am constatat ca pe piata papusilor rusesti se constata in ultima vreme numeroase defectiuni, unele imposibil de reparat.

      Cat despre sarmana Elodia pare ca isi gaseste in final linistea ...
  • +3 (7 voturi)    
    semne rele (Duminică, 9 decembrie 2012, 13:37)

    revo [utilizator]

    In Bucuresti, pe strada mea, primii alegatori au aparut dupa ora 9,00; fruntasii mergeau incetisor, sprijinindu-se intr-un baston sau doua (sic!). De atunci este un pelerinaj numai de pensionari. TINERII SI MATURII LIPSESC! Ma tem ca Wanga de mai sus are dreptate: ne asteapta cel putin 4 ani de ciocu' mic si mucles.
    • 0 (0 voturi)    
      semne foarte rele (Duminică, 9 decembrie 2012, 17:02)

      giordano bruno [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Cand o sa fii pensionar sa-ti aduci aminte si sa nu te prezinti la vot!
  • 0 (0 voturi)    
    cred ca ARD va face o figura interesanta (Duminică, 9 decembrie 2012, 17:05)

    ..13 [utilizator]

    Redutele bine- cunoscute ale USL-ului sunt mai lente in reactii - ceea ce spune ca electoratul dur al PSD-ului a obosit....

    Sa le mai dam 2-3 luni grele de iarna si pleaca mancand pamantul de langa USLAsi. Criza isi arata fata, iar vorbele rostite fara acoperire mor...

    Interesant Maramuresului, mai ales ca celebrul Primar a obtinut in instanta decizia de a nu considera discriminare ridicarea zidului...Uite asa se spala pe creier cetatenii - spune-le ce vor sa auda si fa ceea ce vrei tu si liniste vesnica vei avea pana se rupe caruta...Sa nu uitam ca in MM este locul unor interesante furturi pe care politia nu le vedea nu le auzea: auzi sa apara ditamai utilajul de constructii si tu sa nu te sesizezi...