Se scumpesc biletele la Metrou și STB / Mai multe opțiuni la abonamente și în privința biletului comun

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Marţi, 13 iulie 2021, 9:41 Actualitate | Administratie Locala


Casa de bilete STB
Foto: Hotnews
Metrorex și Societatea de Transport București își armonizează oferta comercială de la 1 august ca un prim pas spre integrarea transportului în comun din București și zona metropolitană, anunță Ministerul Transporturilor. Mai exact, un bilet la metrou va fi 3 lei, față de 2,5 lei în prezent, iar un bilet la STB va fi 3 lei, o creștere față de 1,3 lei în prezent. Va exista un bilet comun Metrorex-STB de 5 lei care acum va oferi acces timp de 90 de minute la ambele rețele de transport.


Prețul biletelor se aliniază astfel:

  • O călătorie cu metroul sau transportul în comun terestru va costa 3 lei, iar un bilet comun STB / Metrorex va fi 5 lei (acces pentru 90 minute în rețeaua supraterană, împreună cu un acces la rețeaua de metrou)
  • Pentru suma de 5 lei, un călător va beneficia de o călătorie cu metroul și 90 de minute în transportul în comun terestru.
  • Un abonament de 24 de ore va costa 8 lei, iar abonamentul comun STB / Metrorex pentru 24 de ore va fi 14 lei.
  • Noutatea la abonamentele de 24 și 72 de ore este că acestea vor fi chiar 24 de ore de la momentul emiterii. Se elimină noțiunea de abonament „de zi” care, cumpărat la ora 18:00, de pildă, era valabil doar 6 ore din acea „zi”.
  • Ambele societăți introduc și opțiuni favorabile pentru companiile care doresc să își susțină angajații să folosească transportul în comun.
  • Vor exista abonamente de o lună, 6 luni și 12 luni. Prețurile lor vor fi de 80 de lei separat pentru fiecare dintre rețele (140 de lei în comun STB / Metrorex), 400 de lei (700 de lei în comun STB / Metrorex), respectiv 700 de lei (1200 de lei în comun STB / Metrorex).
  • Ambele companii oferă posibilitatea de recuperare a abonamentelor nominale în caz de pierdere. Titularii se pot prezenta cu actul de identitate, iar abonamentele vor fi emise din nou pe numele acestora.

Armonizarea tarifelor la transportul în comun din București implică și o creștere tarifară, potrivit MT.

În cazul STB, o călătorie, de pildă, crește de la 1,3 lei la 3 lei (sau 10 bilete pot fi achiziționate cu 25 lei). În cazul metroului, prețul unei călătorii crește de la 2,5 lei la 3 lei.

Menționăm că, în cazul STB, aceasta este prima actualizare a tarifelor de călătorie din 2008. Iar la metrou, ultima ajustare a prețurilor a fost în 2014.

Totodată, potrivit estimărilor, încasările suplimentare generate de această măsură se vor reflecta direct în condițiile de călătorie - prin investițiile pe care cele două companii le vor putea efectua, anunță ministerul.

Atât Ministrul Transporturilor și Infrastructurii, Cătălin Drulă, cât și Primarul General al Municipiului București, Nicușor Dan, îi încurajează pe bucureșteni să opteze pentru un transport în comun terestru și cu metroul. La fel ca în toate capitalele europene, transportul public în comun reprezintă o soluție pentru degrevarea traficului și o alternativă mai puțin poluantă la traficul auto, potrivit ministerului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















22484 vizualizari

  • +55 (79 voturi)    
    atata timp (Marţi, 13 iulie 2021, 9:46)

    Hans Metter [utilizator]

    cat parcarea ilegala e gratis, transportul in comun nu isi are sensul.
    • +22 (36 voturi)    
      Exact (Marţi, 13 iulie 2021, 10:14)

      Arlington [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

      Nailed it!
    • +14 (28 voturi)    
      Cea mai mare subventie (Marţi, 13 iulie 2021, 11:36)

      cineva123 [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

      e reprezentata de parcatul moca in buricul targului.
    • -18 (42 voturi)    
      Tacerea e de aur (Marţi, 13 iulie 2021, 11:41)

      kolonelu [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

      Ce inseamna parcare ilegala ? Cat primesti pentru un comentariu cretin pentru ca vreau si eu ? Daca taceai filosof ramaneai ! Crede-ma !
    • -20 (32 voturi)    
      Epic! (Marţi, 13 iulie 2021, 11:55)

      tahomir [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

      viata e pustiu fara masina. Transportul in comun trebuie desfiintat iar cei ce il folosesc trebuiesc impuscati ca dusmani ai poporului. Esti ruda cu Fritz de la Timisoara? Ca pari genul acela de neamt.
    • -2 (6 voturi)    
      ce e aia parcat ilegal? (Marţi, 13 iulie 2021, 21:50)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

      Cata vreme nu exista indicatorul Parcarea interzisa sau alte situatii interzise de Codul rutier parcarea la bordura este legala.
  • +1 (17 voturi)    
    Nu e clar (Marţi, 13 iulie 2021, 9:49)

    osica [utilizator]

    Călătoria va fi valabilă tot timp de o oră, ca acum?
    • +1 (15 voturi)    
      nu există (Marţi, 13 iulie 2021, 11:16)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui osica

      în prezent nici la STB și nici la Metrorex călătorie valabilă o oră.
      • +8 (10 voturi)    
        O oră (Marţi, 13 iulie 2021, 14:53)

        osica [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        La plata cu SMS tariful este valabil o oră, indiferent dacă mergi cu 1, 2 sau 3 mijloace de transport în acel interval. Vezi http://www.stbsa.ro/sms_new
    • -4 (16 voturi)    
      cine te-a mintit? (Marţi, 13 iulie 2021, 12:32)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui osica

      pana acum pretul de 1.3 lei era per calatorie
      • +3 (3 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 14 iulie 2021, 16:48)

        [anonim] i-a raspuns lui jorj_bv

        • +2 (2 voturi)    
          din cate stiu s-a semnat un contract (Miercuri, 14 iulie 2021, 19:32)

          jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui

          urmeaza sa vina si tramvaiele
          Tramvaiele in sine sunt mult mai eficiente in a muta multimi de oameni, pentru ca au cale dedicata si dimensiune mare, deci nu e nevoie de 5 soferi de autobuz. In tarile unde sunt optimizate, metroul usor poate veni la fiecare 2 minute.
  • -29 (69 voturi)    
    Transport Public Gratuit (Marţi, 13 iulie 2021, 10:11)

    Dl Capsuna [utilizator]

    Asta este reforma USR-ista prin cresterea preturilor si saracirea persoanelor vulnerabile?
    In fiecare seara vine Plicusor si se plange ca nu are bani pentru dezinsectie si sobolani.
    Acum platim mai mult si avem conditii mai proaste... nici tramvaie noi, nici curatenie in mijloacele de transport... si in final tot nu sunt bani pentru ca cica i-a dus Firea cu ea.... tertipuri USR-iste.
    Daca era dna Firea primar aveam transport gratuit si scapam de aglomeratia asta.
    Primiti ce ati votat!
    • +20 (46 voturi)    
      ... (Marţi, 13 iulie 2021, 10:49)

      ursu_rebegea [utilizator] i-a raspuns lui Dl Capsuna

      Unde e Firea sa ne salveze? :(((((

      #mwiepsd#mwiefirea
    • +13 (35 voturi)    
      Si marmota invelea ciocolata (Marţi, 13 iulie 2021, 10:57)

      Cipraen [utilizator] i-a raspuns lui Dl Capsuna

      In cat timp a zis Firea ca rezolva traficul din Bucuresti? 6 luni de la preluarea mandatului?!

      A avut 4 ani si nu a facut nimic. Asa ca lasa linsul in dos.
      Bucuresti are cel mai mic pret pe biletul de transport public si n-a mai fost actualizat din 2008.
    • -2 (12 voturi)    
      Armonie (Marţi, 13 iulie 2021, 11:09)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui Dl Capsuna

      'Metrorex și Societatea de Transport București își armonizează oferta comercială de la 1 august ca un prim pas spre integrarea transportului în comun din București și zona metropolitană, anunță Ministerul Transporturilor.
      Esti tendentios! Nu citisi ca-i doar o ARMONIZARE spre INTEGRARE?
    • +2 (26 voturi)    
      Normal , ca Firea dadea de la ea (Marţi, 13 iulie 2021, 11:10)

      fuscustm1 [utilizator] i-a raspuns lui Dl Capsuna

      toate gratuitatile , ca doar primaria Bucurestiului are bugetul doar din taxele ce le strange local... Stiu o sa sara toti in sus sa spuna ca Bucurestiul e cel mai mare contribuabil la PIB , dar ii rog sa studieze putin cum e cu marii contribuabili . Pretul unui bilet de STB ne schimbat din 2008 si unu de metrou din 2014, pe ce lume traiesc cei ce considera ca acel pret reflecta realitatea?
      • +8 (20 voturi)    
        Bani produsi in tara si platiti in Bucuresti (Marţi, 13 iulie 2021, 14:33)

        mihai53 [utilizator] i-a raspuns lui fuscustm1

        Pentru cine nu stie , incepand cu 2014 , primele 2500 cele mai mari firme din tara au fost fost arondate la Directia Generala de Administrare Fiscala a Marilor Contribuabili Bucuresti unde platesc taxe si contributii . Aceste firme sunt primele dupa cifra de afaceri si taxele datorate statului . Ca urmare a acestui fapt , bugetele locale au fost vaduvite de contributia acestor firme transferate la Bucuresti . De exemplu , la Cluj , 100 de firme cu sediul in acest oras , au fost transferate automat la Bucuresti , pierzandu-se o contributie de aprox 500 milioane lei in primul an .Cu asemenea incasari , era posibil sa se dea multe subventii si gratuitati contra voturi . Ca si in sect 1 , unde se deconta 100 lei /persoana si luna la salubritate fata de 10-15 lei in alte orase unde cetatenii platesc , iar cand Clotilde vrea sa faca ordine , sare toata armata de postaci si antenisti .
        • +3 (5 voturi)    
          TVA si altele oricum se plateste la gramada (Marţi, 13 iulie 2021, 16:54)

          jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui mihai53

          Firmele inca platesc impozite locale pe cladiri
          impozitele angajatilor se platesc unde exista sediu social sau punct de lucru cu macar 5 angajati
          Pe partea cealalta, la Banca Transilvania de exemplu castigurile sunt raportate la HQ, dar provin din munca a tuturor celor cateva sute de filiale, agentii si sucursale.
          Similar cu orice lant mare de benzinarii, supermarket, operator telecom
          DGAFMC are sediul la Bucuresti, dar nu inseamna ca vreo incasare de acolo se varsa la Bucuresti, ba chiar sunt si ei destul destul de vaduviti multe firme mari avand sediul acolo
        • 0 (4 voturi)    
          confunzi taxele locale cu taxele in general (Marţi, 13 iulie 2021, 21:57)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui mihai53

          Exista taxe locale pe cladiri/ auto/ publicitate, maretul TVA, taxe pe salarii si o alta multime de taxe.
    • +3 (19 voturi)    
      măi (Marţi, 13 iulie 2021, 11:19)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Dl Capsuna

      amețeală pupincurist-pesedistă, ți s-au prezentat aici tarifele noi care se vor aplica de la 01.08.2021.
      Nu a zis nimeni că vor fi tăiate facilitățile pentru pensionari.
    • +1 (23 voturi)    
      Nimic nu este gratuit (Marţi, 13 iulie 2021, 11:58)

      mihai53 [utilizator] i-a raspuns lui Dl Capsuna

      Nimic nu este gratuit . Eventual platit de altii sau de toti in folosul unora . Si nu inteleg unde sunt tramvaiele acelea moderne pe care le-a lasat Firea . In Timisoara , pretul unui bilet de tramvai este 2.5 lei de mai mult timp , in conditiile in care lungimea traseelor este la un sfert din Bucuresti . Pentru linistire , va rog verificati si tarifele din marile oras europene .
      • -1 (19 voturi)    
        pentru linistire (Marţi, 13 iulie 2021, 16:51)

        cucuveauamov [utilizator] i-a raspuns lui mihai53

        verificati si veniturile locuitorilor din marile orase europene
        • +1 (1 vot)    
          pret bilete (Marţi, 20 iulie 2021, 8:50)

          mihai53 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

          De ex in Munchen , cred ca mai mic decat Bucurestiul , 4 euro la un venit de 2500 euro/luna ..
      • 0 (0 voturi)    
        pai asa e cu toate chestiile oferite de stat (Miercuri, 14 iulie 2021, 9:46)

        cccdan [utilizator] i-a raspuns lui mihai53

        Asa e cu sistemul de impozitare si finantari de la buget. Sunt o multime de chestii platite de toti si folosite de doar de unii, De la invatamant superior la sport si cultura. Transportul in comun macar e ceva util pentru majoritate.
        • +1 (1 vot)    
          Si daca tie iti place sa conduci (Miercuri, 14 iulie 2021, 21:32)

          jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui cccdan

          sau pur si simplu ti-ai luat un serviciu la 2 pasi de casa si vizavi de Herastrau?
          Fiecare trebuie sa plateasca ce foloseste. Ok, subventionam abonamentele ca sa incurajam utilizarea regulata, dar nu sa subventioneze la jumate decat oriunde in tara
      • 0 (0 voturi)    
        intre timp s-a schimbat si furnizorul (Miercuri, 14 iulie 2021, 21:30)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui mihai53

        ca turcul nu a fost in stare sa omologheze
    • +3 (19 voturi)    
      duamna Firea facea chiar mai mult! (Marţi, 13 iulie 2021, 11:58)

      tahomir [utilizator] i-a raspuns lui Dl Capsuna

      daca era dansa orice calator nu doar ca nu trebuia sa plateasca dar mai primea si 10 lei pe zi si o tigaie gratis in fiecare luna.
    • +4 (28 voturi)    
      gratuitatile au distrus STB si metroul (Marţi, 13 iulie 2021, 12:39)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Dl Capsuna

      pensionarii nu platesc, elevii nu, smecherii nu, prostii da
      Sistemele de trasnport cu gratuitate completa sunt foarte putine, exemplul fiind Tallin, Estonia. Dar care are probabil o multime de linii de tramvai din epoca sovietica (jumate din populatie e rusa, deci au fost construite cartiere noi si infrastructura de transport de masa).
      Mai e si exemplu recent al ducatului Luxembourg, dar aia e o tara bogata din furaciunile globale care era sufocata de masini
      • -2 (12 voturi)    
        Gratuitatile sunt peste tot (Marţi, 13 iulie 2021, 16:18)

        galeo [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

        In lumea civilizata, pentru categoriole defavorizate.
        Unde ai trait pana acum, in padure?
        • +2 (8 voturi)    
          si totusi la Brasov si in restul tarii (Marţi, 13 iulie 2021, 18:18)

          jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui galeo

          de ce pensionarii isi permit sa plateasca doar jumate din calatorie? Daca esti din alta localitate nu beneficiezi, apropo
          La fel, elevii brasoveni au gratuitate, daca platesc 15 lei lunar (din 85 intreg) pt incarcarea abonamentului.
          Jumate dintre angajati primesc net (in acte) mai putin decat pensia medie. Si aia trebuie sa ajunga la program, nu se plimba dupa cel mai ieftin sau cel mai verde patrunjel.
          Gratuitatea duce la abuz, un cost minim elimina calatoriile inutile.
          Una e sa zici ca o persoana cu handicap are gratis si alta un tanar pensionar de 50 ani.
        • -1 (5 voturi)    
          poti sa enumeri categoriile defavorizate? (Marţi, 13 iulie 2021, 22:01)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui galeo

          Un pensionar cu 2200 lei pe luna e categorie defavorizata? dar unul cu 6000 de lei pe luna pensie?
      • +1 (5 voturi)    
        Hmmm (Marţi, 13 iulie 2021, 18:19)

        Sah [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

        Creste nivelul de trai, bravo nicusoare!! :)))
    • -1 (3 voturi)    
      Pensionarii au transport moaca (Marţi, 13 iulie 2021, 21:52)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Dl Capsuna

      In rest, in Bucuresti salariul minim si mediu e mult diferit de media nationala deci lasa-ma cu persoanele vulnerabile. Vulnerabile la ce? la stresul provocat de munca?
  • -3 (49 voturi)    
    asta va aduce si mai multe (Marţi, 13 iulie 2021, 10:12)

    Levellers [utilizator]

    autoturisme pe strazi, blocaje mai mari, poluare etc. O astfel de masura ar trebui sa vina la pachet cu crearea de culoare unice pentru transportul public, achizitionarea de mijloace civilizate, curatenie etc. Si un plus de educatie inoculata prin forta legii (dar cu cine?). Din pacate, Bucurestiul concureaza cu cele mai mizere si respingatoare asezari de pe planeta.
    • 0 (24 voturi)    
      Cum așa (Marţi, 13 iulie 2021, 11:34)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Levellers

      Chiar și cu Nicușor Dan la cârmă, nu se vede nicio imbunătățire?
    • -2 (16 voturi)    
      curiozitate (Marţi, 13 iulie 2021, 11:42)

      kolonelu [utilizator] i-a raspuns lui Levellers

      Numai lucruri trasnite spui, ca sa se faca ce spui dumneata ar trebui ca pe fiecare strada sa se demoleze cate un rand de blocuri, mai sunteti multi in gaura aia de unde tot iesiti cu vise din astea umede ? Bucurestiul nu poate avea transport decent decat daca il demolam si il reconstruim
      • +1 (5 voturi)    
        cu o mentalitate ca asta, (Marţi, 13 iulie 2021, 13:50)

        Levellers [utilizator] i-a raspuns lui kolonelu

        ramaneti la coji de seminte.
    • +3 (3 voturi)    
      vaaaai (Marţi, 13 iulie 2021, 20:40)

      GIGI_CIOC@N [utilizator] i-a raspuns lui Levellers

      nici nu sti cate lacrimi imi dau la gandul ca o sa faceti O ORA in plus pana la munca, doar pentru ca nu mai aveti mocangeala pe transportul public:)..
      era sa uit.. si o sa bagati si mai adanc mana in buzunar pentru benzina/motorina/gpl...
      aproape ca MI SE RUPE inima de saracii bucuresteni.....
    • -2 (4 voturi)    
      Pe bune? crezi ca subit cei care foloseau STBul (Marţi, 13 iulie 2021, 22:05)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Levellers

      vor sari brusc in masinile personale?
      Crezi ca un drum din Berceni in Pipera cu masina este mai ieftin de 3 lei? la ora de varf?
      Nu stiu ce locuri respingatoare ai vazut tu pe planeta, Bucurestiul are niste probleme dar e departe de comparatia ta cretina!
  • -6 (40 voturi)    
    Biletul 'COMUN' de 5 ron e o idiotenie. (Marţi, 13 iulie 2021, 10:18)

    Gryphus [utilizator]

    mai mult incurca acest bilet 'COMUN' de 5 RON.
    • +7 (23 voturi)    
      e o smecherie (Marţi, 13 iulie 2021, 11:59)

      tahomir [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Daca nu il vrei, nu il iei deci nu are cum sa te incurce. Si asa esti destul de incurcat cu orice tine de logica, de asta o sa scapi.
      • -5 (11 voturi)    
        E ilogic sa ai bilet comun care costa diferit (Marţi, 13 iulie 2021, 14:03)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

        daca e comun cu ce te ajuta reducerea de 1 leu?

        e facuta doar asa politicianist, sa incurce.
        vom cvedea daca exista card cu calatorii care se poate incarca ONLINE sau in statii, restul e bla bla
        • 0 (2 voturi)    
          e ilogic sa fii ilogic (Marţi, 13 iulie 2021, 22:13)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

          Omule, biletul ala iti da o reducere de 16,66 % fata de cele doua bilete cumparate separat. Si avantajul ca nu cumperi doua bilete din doua puncte ci unul singur.
          Daca crezi ca 16% e de neglijat vin maine la tine si o sa te rog sa imi oferi 16% discount la serviciile , produsele sau munca ta!
          Povestea cu cardul e una tehnica si de investitii si stai linistit, o sa fie in curand.
          • 0 (0 voturi)    
            nu stim sigur (Miercuri, 14 iulie 2021, 10:22)

            cccdan [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            Tb vazut de cand se cronometreaza aia 90 de minute la stb. Daca faca mai intai o calatorie cu metroul si se cronometreaza de atunci, s-ar putea sa nu fie avantajos. Poate vrei sa mergi mai tarziu cu stb, daca expira -> teapa!
  • +1 (37 voturi)    
    Argument si nu prea... (Marţi, 13 iulie 2021, 10:20)

    Feroviarul [utilizator]

    ...putem intelege marirea tarifelor in conditiile in care din 2008 n-a mai fost facuta marire de preturi la STB dar marirea tarifelor nu are cum sa incurajeze folosirea transportului in comun...un fost primar avansase chiar ideea gratuitatii transportului in comun, in ideea folosirii de cat mai multe persoane...
    • +1 (15 voturi)    
      Si bine inteles (Marţi, 13 iulie 2021, 11:12)

      fuscustm1 [utilizator] i-a raspuns lui Feroviarul

      sa fie gratuit doar in Bucuresti , ceilalti in restul tarii sa plateasca pretul corect. Nu?
      • 0 (0 voturi)    
        treaba lor (Miercuri, 14 iulie 2021, 9:47)

        cccdan [utilizator] i-a raspuns lui fuscustm1

        E treaba celora din provincie ce se intampla in provincie. Parca in lugoj era transport gratuit.
        • 0 (0 voturi)    
          Cat timp (Miercuri, 14 iulie 2021, 11:05)

          fuscustm1 [utilizator] i-a raspuns lui cccdan

          subventia la de la Ministerul Transporturilor data la Metrou e din banii tuturor, deci si a celor din provincie , e si treaba lor ce se intampla in Bucuresti.
    • +4 (18 voturi)    
      când (Marţi, 13 iulie 2021, 11:21)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Feroviarul

      economia românească va începe să bubuie pe bune și se va apropia măcar la 50% din cea germană, atunci mai discutăm milogeala gratuității transportului în comun.
    • +2 (10 voturi)    
      Gratis inseamna distrugere (Marţi, 13 iulie 2021, 16:46)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Feroviarul

      - dispare respectul pentru bunuri, chiar daca sunt publice
      - poate urca orice amarastean si sa-si faca veacul din metrou in tramvai in autobuz
      - daca e gratis se va abuza, calatorii care se pot face usor pe jos sau cu bicicleta vor fi facute cu STB, iar atunci vor fi necesare si mai multe mijloace de transport, deci subventii
      - daca e prea glomerat sau apar personaje dubioase, atunci clienti fideli pot renunta
      • +1 (1 vot)    
        Folosesti transportul in comun ? (Miercuri, 14 iulie 2021, 14:31)

        Feroviarul [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

        Parerea mea e ca nu (prea). Oricum in STB se poate urca oricine are sau nu bilet. La metrou nu. Dar in STB vei gasi MEREU cate un "amarastean" pe care nu-l va deranja niciodata niciun controlor, iar daca il va deranja, maximum contraventiei primite va fi debarcarea la prima statie. Controlorii se vor urca in urmatorul autobuz, amarasteanul se va urca in urmatorul dupa ce pleaca controlorii. Asta ca sa lamurim cum sta treaba IN GENERAL. De abuzat nu se va abuza nici daca va fi gratuit. Cine are idei preconcepute, nu va renunta la ele. Nu va renunta la confortul masinii personale, nu va renunta la ideea miscarii folosind bicicleta...dupa parerea mea, nu exista nicio legatura intre preturile calatoriilor si cresterea sau scaderea numarului celor care folosesc transportul in comun.
        • 0 (0 voturi)    
          ideea e ca nu sunt 10 dubiosi (Miercuri, 14 iulie 2021, 19:41)

          jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Feroviarul

          daca e gratis, nu il va putea deranja nimeni decat daca face scandal monstru.
          Dar daca simultan cresti pretul parcarilor sau le reduci numarul si faci controale active, daca cresti impozitul sau pretul locurilor de resedinta ... o sa vezi o crestere serioasa a folosirii transportului in comun. Mno, pentru asta trebuie si curaj si sa investesti in el (in Luxemburg a crescut dramatic numarul de calatori, mno s-au lungit si liniile, etc)
    • 0 (2 voturi)    
      13 ani Gogule de preturi fixe. (Marţi, 13 iulie 2021, 22:23)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Feroviarul

      Tu ai aceleasi preturi la ce faci tu ca acum 13 ani? Acelasi salariu?
      Transportul si termoficarea sunt cele doua mari gauri negre ale bugetului Bucurestiului iar metroul ar trebui clar trecut la Bucuresti si nu la Transporturi.
      Fara sa astupi gaura nu poti face unificarea sistemului de transport.
      E ca si cum eu mi-as lua doua barci gaurite si le leg intre ele in speranta ca vor pluti mai bine decat una!
      • +1 (1 vot)    
        Nu ai inteles... (Miercuri, 14 iulie 2021, 14:26)

        Feroviarul [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        ...eu am inteles (si accept) ideea maririi preturilor in contextul alinierii lor la situatia actuala....dar nu accept ca argument marirea preturilor vs atragerea mai multor calatori. Din punct de vedere economic sunt ok, dar ca strategie de descongestionare trafic auto Bucuresti, nu prea merge.
  • +7 (47 voturi)    
    .... (Marţi, 13 iulie 2021, 10:23)

    Casalot [utilizator]

    Pretul unui bilet STB creste de la 1.3 la 3 lei? Mai mult decat dublu? Mi se pare putin exagerat si o schimbare cam brusca.
    • +6 (26 voturi)    
      cam peste tot in tara (Marţi, 13 iulie 2021, 11:16)

      fuscustm1 [utilizator] i-a raspuns lui Casalot

      este 2,5 lei calatoria de mult , dar la Bucuresti e 1,3 lei. Fara suparare , dar Bucurestenii s-au obisnuit sa fie intretinuti de restul tarii.
      • -5 (9 voturi)    
        Ai platit taxe la Primaria Bucuresti? (Marţi, 13 iulie 2021, 14:16)

        all23 [utilizator] i-a raspuns lui fuscustm1

        Ca sa sustii ca suporti transportul in comun din Bucuresti , inseamna ca platesti taxe la Primaria Bucuresti . Chiar daca nu e ok nu ai de ce sa iti dai cu parerea ..... Decat daca iei bani sau UE .....
        • +6 (12 voturi)    
          Daca (Marţi, 13 iulie 2021, 15:56)

          fuscustm1 [utilizator] i-a raspuns lui all23

          primaria Bucuresti s-ar sustine doar din taxele si impozitele incasate doar de la firmele din Bucuresti ar fi ok . Dar cat timp marii contribuabili sunt inregistrati fiscal in Bucuresti chiar daca nu au sediu in Bucuresti va convine , nu? Pentru Metrou si STB plateste toata tara acele subventii care va fac biletul asa ieftin si nu o spun doar eu.
          • +1 (3 voturi)    
            Nu raspandi falsuri (Marţi, 13 iulie 2021, 20:20)

            jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui fuscustm1

            Firmele nu platesc impozitul pe profit catre bugetul local, ci catre ANAF care nu se pastreaza local.
            Directia Mari Contribuabili doar administreaza firmele cu cifre mari de afaceri pentru ca acolo sunt si procese mai complicate cu preturi de transfer, mutarea profitului in alte tari.
            Dar nu duce bani la primaria Bucuresti, doar la bugetul central
            • +3 (3 voturi)    
              si nu din bugetul central (Marţi, 13 iulie 2021, 20:34)

              fuscustm1 [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

              se aloca banii pentru subventiile platite de catre Ministerul Transporturilor la Metrorex? Nu de la bugetul central se fac defalcarile ? Deci tot din toata tara se plateste si pretul subventionat la Metrorex!
              • +1 (1 vot)    
                Dar nu are treabă cu marii contribuabili (Marţi, 13 iulie 2021, 21:30)

                jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui fuscustm1

                Doar în China, parcă în Hong Kong, transportul public aduce bani.
                Peste tot în lume sistemul de transport 8n comun funcționează pe subvenții: și la Brașov, Cluj sau Timișoara.
                • 0 (0 voturi)    
                  nu doar in Hong Kong (Miercuri, 14 iulie 2021, 11:07)

                  fuscustm1 [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

                  sistemul public e pe plus , si in Tokio , Singapore si mai sunt si altele. Nu mai departe Londra de cand s-a privatizat .
                  • 0 (0 voturi)    
                    toate sunt locuri cu restrictii pe masini (Miercuri, 14 iulie 2021, 19:49)

                    jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui fuscustm1

                    si subsisteme bazate pe cale ferata.
                    Doar la noi Metrorex reuseste doar 15% venituri din cheltuieli
            • 0 (0 voturi)    
              vezi ca (Marţi, 13 iulie 2021, 22:37)

              fuscustm1 [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

              intre marii contribuabili sunt multe firme pur romanesti la care nu exista preturi de transfer
              sau mutarea profitului in alte tari ... Nu prea te sti cu marii contribuabili...
    • +13 (29 voturi)    
      Nu chiar (Marţi, 13 iulie 2021, 11:40)

      cineva123 [utilizator] i-a raspuns lui Casalot

      Exagerat e faptul ca a ramas un deceniu la 1.30 Lei din motive populiste. Sunt alte orase mari din tara, dar mai sarace decat Bucurestiul, care au de vreo doi ani biletul la pret de 2.50 Lei.
      • -2 (6 voturi)    
        nu e biletul ieftin în București, sunt scumpe... (Marţi, 13 iulie 2021, 19:14)

        NicuPandemicu [utilizator] i-a raspuns lui cineva123

        ...alea din provincie. Nicăieri în România transportul public nu merită 3 lei/călătorie.
        • +1 (5 voturi)    
          Discutabil (Marţi, 13 iulie 2021, 20:22)

          jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui NicuPandemicu

          Daca poti schimba mai multe mijloace de transport sau sa te intorci cu un singur bilet compostat in 60 minute, e ok. Cred ca bate si curentul de la trotineta electrica
  • -1 (37 voturi)    
    Sa incurajam calatoria cu transportul in comun (Marţi, 13 iulie 2021, 10:43)

    lumi74321 [utilizator]

    Oare inghesuiala din transportul in comun favorizeaza rata de infectare cu covid? Este adevarat ca prin folosirea transportului in comun se favorizeaza atingerea unei imunitati naturale "de turma"?
    • +2 (12 voturi)    
      Ai gandit (Marţi, 13 iulie 2021, 11:41)

      cineva123 [utilizator] i-a raspuns lui lumi74321

      Ia mai gandeste: daca aia din transportul in comun isi cumpara si ei cate un autoturism, o sa mai poata cineva circula prin Bucuresti? Hai mai gandeste, apoi ia o pauza, apoi mai gandeste iar.
      • +2 (2 voturi)    
        „aia” din transportul public (Marţi, 13 iulie 2021, 13:30)

        Levellers [utilizator] i-a raspuns lui cineva123

        nu-si folosesc masinile pentru orice fleac (2-3, 10 km...)
    • +4 (8 voturi)    
      clar (Marţi, 13 iulie 2021, 12:21)

      djbobo [utilizator] i-a raspuns lui lumi74321

      evident aceasta a fost si tinta , noi am spus ca UE si am facut ca Suedia. Tipic national.
  • 0 (12 voturi)    
    O noua incercare (Marţi, 13 iulie 2021, 10:56)

    amicugri [utilizator]

    Se incearca din nou marea cu degetul. Adica punerea in comun a platii STB si metrou.
    Fiindca premizele (cica premisa ar fi forma corecta - poate la desteptii cu ecou profund in tartacuta) sint neschimbate, STB tine de primarie, metroul de ministerul Transporturilor, rezultatul va fi previzibil acelasi ca data trecuta: probleme cu platile si in final ruperea intelegerii.
    Si e de observat cum, in loc sa se gaseasca un pret la mijloc s-a mers in sus cu amindoua (era chiar scandalos ca pretul la metrou sa scada, nu?).
    Pensionarii tot gratis?
    • +1 (1 vot)    
      metroul ofera chestii in plus (Marţi, 13 iulie 2021, 17:10)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui amicugri

      schimbat de linii gratis
      trasee mai lungi
      timpi mai scurti, nefiind legat traseul de cel al bulevardelor
      metroul e la randul lui falimentar, recuperand doar 10-15% prin bilete (costurile de constructie sunt enorme la metrou). Si acolo se aude ca s-ar scumpi la 5-6 lei
  • +3 (21 voturi)    
    Sa nu uitam sa multumim partidului iubit (Marţi, 13 iulie 2021, 10:59)

    Zummm [utilizator]

    si ptr cea mai mare creste economica din U.E :))))) LA MULTI ANI ROMANI! LA MULTI ANI ROMANIA!
  • -2 (20 voturi)    
    Sa puna taxe mai mari pe parcare si taxe de drum (Marţi, 13 iulie 2021, 11:03)

    Dl Capsuna [utilizator]

    Daca tot vor sa scumpeasca biletele de transport in comun, ca sa duca planul pana la capat USR-istii ar trebui sa scumpeasca si parcarile de domiciliu si sa puna taxa de drum pentru cei care merg in fiecare zi la munca, ca sa fie bani la buget si sa poata sifona banii Dl Plicusor.
    Reforma USR-ista = taxarea cetatenilor si sifonarea banilor.
    Dupa 1 an de conducere gropile din asfalt si balariile din parcuri sunt singurele "realizari" vizibile ale lui Plicusor.
  • +20 (24 voturi)    
    intrebare legitima (Marţi, 13 iulie 2021, 11:15)

    ioana.ioana [utilizator]

    La varianta desfiintarii tonelor de gratuitati s-a gandit cineva? sunt N-spe categorii socio-profesionale care nu platesc deloc transportul STB, pensionarii (multi cu pensii mari sau pensii si salarii simultan), iar la metrou, de ceva vreme adultii calatoresc gratis cu cartelele copiilor din dotare...
    Cata vreme vom ramane 1 platitor la 3-4 calatori, niciun pret nu va acoperi cu adevarat costul calatoriei...
  • +11 (15 voturi)    
    Preț bilete (Marţi, 13 iulie 2021, 11:18)

    dekirico [utilizator]

    Luați-o pe jos, măi tată, că este mai sănătos și e gratis. Ce dacă faci două ore dus și tot atât întors? Nu mai ai nevoie să mergi la sală (nici nu mai ai când) mănânci mai puțin pentru că pici lat când ajungi acasă și după jumătate de an de exercițiu te duci la loc cu verdeață unde nu este întristare sau te bagi la lotul olimpic.
  • +11 (19 voturi)    
    Crește nivelul de trai (Marţi, 13 iulie 2021, 11:33)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    cum ar spune premierul Cîțu
    • -2 (4 voturi)    
      bre, iar ai uitat vrajeala puie mesedista (Marţi, 13 iulie 2021, 16:06)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      "Uraganul perfect" bla, bla...
      Pai se poate, Ludmila!?
  • +4 (14 voturi)    
    Scumpiri! (Marţi, 13 iulie 2021, 11:59)

    tedycv [utilizator]

    Nu vreau sa fac niciun fel de comentarii. Vreau doar sa întreb: exista un produs (gen alimente, energie, impozite sau bilete de tren, etc) care nu s-a scumpit?
    Dacă exista așa ceva, spuneti-mi si mie. Nu de alta, doar ca sa nu murim prosti!
    Multă sănătate!
    • +3 (9 voturi)    
      știu ce cosum io (Marţi, 13 iulie 2021, 13:14)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui tedycv

      iaurtu se scumpi cu 25%, pita cu 50%...în grînaru Europei,da mă gîndesc că tot pleacă de la scumpirea porcească a curentului...nehaliții din energie, pardon, băieții deștepți din energie
    • 0 (6 voturi)    
      mobilu (Marţi, 13 iulie 2021, 14:09)

      piticu_enigmatic [utilizator] i-a raspuns lui tedycv

      e 3 euro de ani de zile
  • +8 (22 voturi)    
    pe când (Marţi, 13 iulie 2021, 12:14)

    hdd [utilizator]

    eliminarea gheretelor de bilete ratb/metrou?

    sunt niște joburi care generează sărăcie, cu niște oameni care se chinuie în condiții infecte. Nicăieri nu mai vezi așa ceva.


    trebuie introduse 2-3 automate în *fiecare* stație, iar în stațiile "mari" (Romană, Victoriei, Universitate, Unirii, Eroilor) 20-30 buc. Să accepte card și cash.

    Și contract de mentenanță cu timp de intervenție de 4h.

    Când nu funcționează niciun aparat în stație, călătoria e gratuită.
    • +1 (1 vot)    
      e deja in mare parte implementat (Miercuri, 14 iulie 2021, 10:35)

      cccdan [utilizator] i-a raspuns lui hdd

      In majoritatea statiilor se poate plati cu cardul direct la portite, si tot majoritatea statiilor au automate pt. bilete/abonamente. Si in majoritatea autobuzelor(cel putin cele albastre si verzi) se poate plati direct cu cardul/calatorie.
  • +8 (20 voturi)    
    si pensionarii tot gratuit? (Marţi, 13 iulie 2021, 13:09)

    Remarque [utilizator]

    Si tot in toate intervalele orare, ca si pana acum?
    • -2 (20 voturi)    
      Nu știu ce vârsta ai ... (Marţi, 13 iulie 2021, 14:24)

      tedycv [utilizator] i-a raspuns lui Remarque

      Dar par sa fii obsedat de “gratuități” si in special de cele ale pensionarilor. Eu sunt pensionar pe baza de contributivitate, după ce am muncit 32 ani (dovediți cu carte de munca), la care se adauga 5ani de facultate.
      Pensia pe care o am este mai mare de 2000 lei, fapt pentru care plătesc impozit 68 lei.
      In 1990 aveam 38 ani si am făcut tot ce depindea de mine sa ma perfecționez, sa învăț lucruri noi, sa nu ma trimită patronul acasă ca pe un incapabil. Si a apărut teoria aceea, care spune ca, după 35 ani, esti pe partea descrescatoare a capacităților intelectuale.
      Tu le care parte esti?
      • +4 (6 voturi)    
        doar 32 de ani (Marţi, 13 iulie 2021, 16:02)

        fuscustm1 [utilizator] i-a raspuns lui tedycv

        in campul muncii? Cam putin, deci ai iesit la pensie anticipat... :)))))) cam pe la 57 , mai se putea muncii macar 5 ani...
      • -3 (7 voturi)    
        Sa iti fie rusine (Marţi, 13 iulie 2021, 16:15)

        all23 [utilizator] i-a raspuns lui tedycv

        ca nu ai muncit 50 de ani cum trebuie sa fie omul nou inventat de actuala guvernare ...... :)
      • +6 (8 voturi)    
        atunci de ce nu contribuiti si la RATB? (Marţi, 13 iulie 2021, 17:02)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui tedycv

        la fel ca toata lumea. Sau macar ca in alte orase - jumatate din tarif astfel incat sa descurajeze calatoriile inutile.
        • 0 (2 voturi)    
          Simplu! (Marţi, 13 iulie 2021, 17:16)

          tedycv [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

          Folosesc “autopicioreta” Adică, doar ma plimb prin “micul Paris”
          Sa fii sănătos
    • -5 (7 voturi)    
      Asa e peste tot (Marţi, 13 iulie 2021, 16:21)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui Remarque

      In Europa civilizata
  • +4 (10 voturi)    
    10 bilete = 2.5 lei ???? (Marţi, 13 iulie 2021, 14:19)

    all23 [utilizator]

    Avand in vedere ca pe portofelul electronic pui bani si nu calatorii , cum o sa faca asta ? Adica bagi 25 lei , dar cand te urci in autobuz iti ia 3 lei , nu 2,5 ...... O sa schimbe "pontatoarele" ale cu spaga de la UTI , care au fost foarte proaste de la inceput?
    • +1 (1 vot)    
      Upgrade (Marţi, 13 iulie 2021, 15:43)

      lumi74321 [utilizator] i-a raspuns lui all23

      UTI o sa faca un upgrade la vechiturile din autobuze, ai sa vezi. Pe banii STB-ului, evident.
  • -3 (7 voturi)    
    pentru copii nimic redus/gratuit ? (Marţi, 13 iulie 2021, 15:20)

    jescu [utilizator]

    Sa nu uitam ca in timpul scolii blocajul de dimineatza e din cauza famililor cu copii care isi duc copii la scoala. Sa ia scenariul unei familii cu 2 copii, care trebuie sa-i duca la 2-3 km de casa, deci 3 bilete STB, + sa ajunga parintele la servici(deci inca 1-2 bilete STB/Metrou), + venit bunicul/bona de acasa la scoala (1-2 bilete STB/Metrou) spre scoala, luat copii de la scoala (3 bilete STB), si sa mai vina si parintele de la servici(1-2 bilete STB/Metrou).
    Un minim de 9 bilete STB, deci probabil tot masina va fi folosita de acea familie.

    Da, e nevoie, ... nu s-au construit scoli in noile cartiere, Bucurestiul a crescut in suprafata, dar scolile au ramas pe loc, vine multa lume in Bucuresti sa lucreze si isi duce tot aici copii la scoala, altfel n-ar ajunge la timp la after sa-i preia in afara Bucurestiului, si mai sunt multe scoli foarte slabe unde lumea evita sa duca copii.
    • +3 (3 voturi)    
      s-a inventat abonamentul (Marţi, 13 iulie 2021, 17:49)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui jescu

      care si acum cica va fi 80 lei. 140 cu tot cu metrou
      Elevii au transport gratuit, bunicul pensionar are si el gratuit
      • 0 (0 voturi)    
        nu e asa (Miercuri, 14 iulie 2021, 9:14)

        jescu [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

        Elevii nu au transport gratuit.Doar prescolarii.
        • +1 (1 vot)    
          Eu vad altceva (Miercuri, 14 iulie 2021, 11:16)

          jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui jescu

          http://www.stbsa.ro/reduceri-si-gratuitati

          "Sunt scutite de plata taxelor de călătorie pe liniile urbane următoarele categorii de persoane:
          - copiii cu vârsta sub 7 ani
          ...
          - ELEVII din învăţământul acreditat/autorizat, primar, gimnazial, liceal şi profesional, cu vârsta până la 18 ani sau până la finalizarea studiilor liceale/ profesionale, care frecventează o unitate de învățământ din București"
  • +4 (8 voturi)    
    majorarea pret calatorie stb (Marţi, 13 iulie 2021, 15:21)

    biunca [utilizator]

    De imbunatatirea conditiilor de transport nu vorbeste nimeni, bine ca STB-ul majoreaza tariful calatoriei, dar investitiile urmeaza sa fie efectuate ulterior, sau poate niciodata.
    Intr-o urbe normala lucrurile ar trebui sa stea invers, mai intai efectuarea de investitii in scopul imbunatatirii conditiilor de transport, si abia apoi majorarea tarifului.
    Probabil ca banii se vor duce la salarii in scopul majorarii lor.
    Am auzit ca un sofer de autobuz iesit la pensie de curand are undeva la 5.000lei.
  • +3 (13 voturi)    
    Bucurestiul are un nou primar: (Marţi, 13 iulie 2021, 15:38)

    Rahan5 [utilizator]

    ,,Nicusor de 3 lei statia"
  • +4 (16 voturi)    
    Poate sa-l faca si 20 de lei... (Marţi, 13 iulie 2021, 16:06)

    mircea112 [utilizator]

    Atats timp cat ai gratuitate la pensionari si elevi poti sa-l faci cat vrei biletul ca incasari tot alea or sa fie.
    Si CFR tot asa a intrat in coma, intr-o perioada toata lumea avea gratuitate la CFR sa fi gost prost sa nu ai gratuitate la CFR, si uite ce bine e acum, CFR -ul cu doua vagoane goale si DN-ul plin de autoturisme catre munte.
    Si STB ul va fi la fel dar plin de pensionari si angajatii in cozile de masini.
    Nu zic sa nu se dea ceva la pensionari, 5 - 10 calatorii pentru mers la doctor dar nu gratuitate sa mearga zilnic din Crangasi in Obor pentru marar mai proaspat.

    Urci si tu in STB cu bilet platit, toate scaunele ocupate de pensionari, dupa 3 statii se elibereaza un loc si te asezi, ca vii de la munca, si nu te asezi bine ca se poateaza 2 pensionari la capul tau ca esti prost crescut ca nu le cedezi locul ca ei sunt batrani si au muncit toata viata.... te ridici dar de a doua zi iei masina la servici ca ei au muncit toata viata si tu ai datoria sa muncesti sa aibe ei pensii....
    • -2 (2 voturi)    
      pensionarii nesimtiti?! (Marţi, 13 iulie 2021, 21:10)

      atc [utilizator] i-a raspuns lui mircea112

      Multumesc pentru informatia cu mararu' din Obor; ca ma si urc in tramvai pana acolo! Da' nu stii, cumva, si calitatea leusteanului ? Sa nu fac doua drumuri si sa saracesc bugetul PMB.
  • -1 (7 voturi)    
    Eu zic sa se desfiinteze STB, Metrorex... (Marţi, 13 iulie 2021, 16:18)

    Divergent [utilizator]

    ...si tot transportul in comun finantat din bani publici! la cate masini parcate aiurea gasesti prin Bucuresti si la cati bochetari cu cazane nemtesti la mana a 7-a au aparut, cine mai foloseste transportul in comun?
  • -4 (12 voturi)    
    Pana acum lasam masina in parcare (Marţi, 13 iulie 2021, 16:20)

    galeo [utilizator]

    Si circulam cu STB-ul, era avantajos.
    Acum cu 3 lei calatoria nu prea se mai merita, mai degraba iau masina, ceea ce inseamna aglomeratie si mai mare, poluare in oras.
    • +2 (4 voturi)    
      daca platesti amenda de parcare (Marţi, 13 iulie 2021, 17:46)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      sau chia si tariful standard, devine rentabil STB
  • +2 (12 voturi)    
    hehe (Marţi, 13 iulie 2021, 17:00)

    liviu_ [utilizator]

    preturi de vest, conditii de est!

    si totul ca sa putem subventiona pensionarii si alte cateva categorii ca doar sunt multi si dau cu stampila la vot!
    • -1 (5 voturi)    
      Ti se pare ca la noi cresc tramvaie in copaci? (Marţi, 13 iulie 2021, 19:24)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Materialele au aceleasi preturi ca in vest, daca nu si mai mult ca la noi coruptia e mai balcanica, asa
      Forta de munca e in teorie mai ieftina in romania, dar nu e neaparat valabila la Metrorex unde salariile le depasesc pe cele din Paris. Nu stiu situatia salariilor de la STB
      Asta sa fie explicatia numarului mare de masini de pe strazi si in Bucuresti? Ca romanii nu isi permit pretul de 1.3 lei la biletul STB?
      De acord cu scoaterea subventionarii integrale pt diverse categorii - gratis duce la abuz
      In vest totusi parca costa mai mult o plimbare prin Paris sau Londra
  • 0 (6 voturi)    
    se scumpeste dulcea pomana a patriei? (Marţi, 13 iulie 2021, 17:06)

    Antenistontel [utilizator]

    nu cred, nu se poate asa ceva!
  • +8 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 13 iulie 2021, 17:26)

    [anonim]

  • 0 (0 voturi)