FOTOGALERIE Terasele și restaurantele prosperă, parcul Herăstrău în paragină

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Sâmbătă, 8 mai 2021, 9:16 Actualitate | Administratie Locala


Paragina Herastrau 5
Foto: Hotnews
În timp ce terasele și restaurantele din Parcul Herăstrău se înmulțesc și prosperă, spațiul verde, monument istoric arată din ce în ce mai jalnic. Malurile lacului se prăbușesc, aleile sunt pline de gropi și neîngrijite, o parte din locurile de joacă sunt stricate, este mizerie, iar locul pare abandonat. Parcul se află în administrarea Primăriei Capitalei, iar în ultimii 10 ani singurele investiții au fost înlocuirea unor bănci, a unor locuri de joacă și câte ceva la rețeaua de iluminat. Locul are însă nevoie de investiții majore. În proiectul de buget pe 2021 s-a propus alocarea a peste 100 milioane de lei pentru modernizarea parcului, însă banii aceștia au fost prevăzuți în mare parte și anii trecuți, dar nu s-a făcut nimic.




Mai exact, în bugetul pe 2021 a Administrației Lacuri Parcuri și Agrement din subordinea Primăriei Capitalei au fost propuse următoarele alocări:

- 2,2 milioane lei pentru proiectarea și execuția unui pod pietonal traversare lac;
- 1,3 milioane lei pentru un plan urbanistic zonal al Parcului;
- 2,5 milioane lei pentru expertiză tehnică și lucrări intervenție reabilitare peisagistică parc Herăstrău;
- 44 milioane lei pentru reparații capitale mal lac Herăstrău- proiectare și execuție;
- 52 milioane lei pentru modernizarea sistemului de iluminat public din Parcul Herăstrău.

Rămâne de văzut dacă bugetul va fi aprobat în această formă. Acești banii au fost prevăzuți și în 2019 și 2020 dar nu s-a făcut nimic. Contractele de execuție au ajuns la companiile municipale.

Consiliul General al Municipiului București a aprobat încă din 2018 alocarea a 52 milioane lei pentru modernizarea iluminatului public din Parcul Herăstrău și implementarea unui sistem de monitorizare video. Durata de implementare era de 8 luni, din care două proiectarea.

În decembrie 2018, ALPAB a încheiat cu Compania Municipală Iluminat Public un contract de 46 milioane lei pentru realizarea lucrărilor, însă nu s-a făcut nimic. Contractul a expirat la finalul lunii august 2019.

Pe 15 iunie 2020 a fost încheiat cu Compania Municipală Străzi, Poduri și Pasaje un contract de 36 milioane lei pentru realizarea lucrărilor la malurile lacului, însă nici aici nu s-a făcut nimic. Contractul este valabil până la finalul lunii aprilie 2022.

Și în ceea ce privește podul pietonal peste lac, ALPAB a încheiat la finalul anului 2019 un contract de circa 1,5 milioane lei cu Compania Municipală Străzi, Poduri și Pasaje, pentru proiectare și execuție, contract care a expirat la finalul anului 2020.

De întreținerea spațiilor verzi din parcul Herăstrău, dar și a celorlalte parcuri din administrarea Primăriei Capitalei se ocupă Compania Municipala Parcuri si Gradini Bucuresti în baza ”Contractului de delegare a gestiunii serviciului public de interes local privind activitatile de amenajare si intretinere a parcurilor si gradinilor din municipiul Bucuresti” încheiat în septembrie 2018 și valabil până în septembrie 2023. Valoarea contractului este de circa 46,5 milioane lei.














































Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12694 vizualizari

  • +15 (23 voturi)    
    Chelul si tichia de margaritar! (Sâmbătă, 8 mai 2021, 9:22)

    Alfabetix [utilizator]

    Tocmai i s-a schimbat numele din parcul Herastrau in parcul Regele Mihai, cum sa fie in paragina?!
    • +16 (16 voturi)    
      Herastrau si Cismigiu sunt in PARAGINA totala (Sâmbătă, 8 mai 2021, 11:10)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Alfabetix

      singurele parcuri din Bucuresti care sunt (mai) ingirijte astazi sunt Tineretului - Copiilor si A. Ioan Cuza (IOR)

      in rest in fata Operei Romane au crescut BALARII de 1 metru
      • -1 (9 voturi)    
        Mai e un parc ingrijit in sectorul 6 (Sâmbătă, 8 mai 2021, 11:53)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        parcul Drumul Taberei cred ca se cheama
        • +6 (6 voturi)    
          Sigur ca da (Sâmbătă, 8 mai 2021, 16:14)

          Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

          Trei primari (Poteras, Manescu, Mutu, prieteni trasnpartinici) au "investit" 21milioane euro in reamenajarea unui parc care arata civilizat. Acum este un kitsch plin de nefunctionalitati, in care pe zi ce trece se vede cum s-a furat si de la calitate. Asa ca las-o!
          In alta ordine: toate parcurile municipalitatii pe unde m-am plimbat in ultima vreme: Tineretului (scoatem zona parcului de distractie), Carol, Herastrau. Kiseleff si Cismigiu arata din ce in ce mai jalnic: de la copaci uscati, covor de vegetatie distrus sau crescut ca in savana, pana la mobilier distrus sau disparut. Nici macar toalete publice nu mai sunt (nici alea eco) !
      • +6 (6 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 8 mai 2021, 12:01)

        [anonim] i-a raspuns lui Gryphus

      • -1 (3 voturi)    
        In "paragina"? (Duminică, 9 mai 2021, 18:53)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Cum ar trebui sa arate un parc? Asfaltat complet, cu sute banci, un singur copac, "toaletat" in fiecare an de toate ramurile?

        Mie imi place Herastraul in paragina. Daca ar fi dupa mine, as dezafecta toate spatiile comerciale, de agrement si de joaca din parc. As lasa doar cateva toalete publice. As scoate si asfaltul de pe alei.
        Sunt "balarii" in Parcul Operei? Si ce ar trebui sa fie? Ghivece cu panselute schimbate in fiecare saptamana?..
        • 0 (0 voturi)    
          Peisagistica englezeasca a naturii (Duminică, 9 mai 2021, 19:35)

          Namaste [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          sălbatice?!
          Parcul ăsta era elegant, ne-aglomerat, o oază de liniște, mulți mergeau la parc să-si pregătească examenele de la facultate, aer proaspăt; plopii aceia plini de ciripitul păsărilor, trandafirii de calitate, fântânile arteziene...
          • +1 (1 vot)    
            Vrei o oaza de liniste? (Duminică, 9 mai 2021, 20:06)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui Namaste

            Du-te in Vacaresti. Nu are "trandafiri de calitate" si fantani arteziene, nu are nici macar banci, dar este cel mai frumos parc din Bucuresti.
            • -1 (1 vot)    
              Succes (Duminică, 9 mai 2021, 23:52)

              Namaste [utilizator] i-a raspuns lui pehash

              Va cedez placerea...;-)
            • 0 (2 voturi)    
              Nu, oaza ci Parc, (Luni, 10 mai 2021, 0:14)

              Namaste [utilizator] i-a raspuns lui pehash

              asta inseamna mai intai peisagistica profesionista si eventual un Disney Land sau Wild Mouse ori Montagne Russe pe ici pe colo, daca se armonizeaza...
    • +2 (2 voturi)    
      PENELE si PESEDE aceeasi mizerie! (Sâmbătă, 8 mai 2021, 15:54)

      VaseaV [utilizator] i-a raspuns lui Alfabetix

      ce te astepti, partidele astea doua sun confiscate de securisti si neosecuristi ... rezultat este ceea ce vedeti, paine si circ!
  • +22 (28 voturi)    
    da... (Sâmbătă, 8 mai 2021, 9:26)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Terasele de pe nord trebuie desfiintate. Este parc de agrement si recreere nu Ibiza.
    In rest, sa zicem mersi ca nu a ajuns Firea sa-si faca de cap si aici. Il betona pe tot. Roz cu verde si cu mov.
    • -1 (1 vot)    
      ai gasit vinovatul (Sâmbătă, 8 mai 2021, 23:55)

      credinciosul [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

      bravo!
      un om care nu a fost angajat pana la varsta lui si nu a reusit in afaceri ci numai cu ong la mica ciupeala,e pohta ce a pohtit Bucurestiul!
      daca toti am fi contribuit la bugetul de asigurari sociale precum matematicianul,eram siguri de un lucru!
      peste 10 ani,nu vom mai primi pensii!
  • +17 (17 voturi)    
    Mergeti si pe aleea din jurul lacului Tineretului (Sâmbătă, 8 mai 2021, 9:35)

    MakeRoGreatAgain [utilizator]

    Primarul Baluta acum cativa ani a avut ideea geniala sa scoata bordurile aleii, si de atunci au ramas de late de 30 de cm santuri. Sunt adevarate capcane, mai ales ca acum s-au umplut de buruieni, si nu le mai vezi.
  • +17 (19 voturi)    
    arata ca dupa razboi (Sâmbătă, 8 mai 2021, 9:42)

    beeeeeenar [utilizator]

    asteptam de mult un articol de genu'.
    parcul arata de parca ar fi intr-o zona de conflict gen Donbas, Nagorno-Karabach.

    daca nici in Bucuresti nu putem sa avem parcuri decente ce sa te astepti de la municipalitati precum Roman, Caracal sau Carei ???
    • +3 (3 voturi)    
      Parcul din Roman... (Sâmbătă, 8 mai 2021, 13:07)

      stani [utilizator] i-a raspuns lui beeeeeenar

      ..arata chiar decent:

      https://www.webcamromania.ro/webcam-parcuri-de-agrement/webcam-parcul-municipal-roman/
    • 0 (0 voturi)    
      Nepasare, neglijenta, delasare (Duminică, 9 mai 2021, 13:52)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui beeeeeenar

      Horror!
  • -6 (20 voturi)    
    Micusor Dan! (Sâmbătă, 8 mai 2021, 9:45)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    De parc ai uitat!
    • +7 (23 voturi)    
      Nicușor Dan a uitat de toate (Sâmbătă, 8 mai 2021, 10:44)

      MVM [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      Nicușor Dan a uitat de toate. A zis că din prima zi ca primar general deschide ușa din față la Primăria Generală și că îl dă afară pe escrocul director la Direcția Juridică. Ușa e tot închisă și directorul e tot în funcție. Cât despre mizerie, aceasta este prezentă în egală măsură chiar în jurul Primăriei Capitalei, cu străzi rupte, trotuare stricate și gunoaie peste tot.
      De ce vă tot faceți iluzii? Bucureștiul este capitala eșuată a unui stat eșuat.
      • +1 (11 voturi)    
        In sfarsit! (Sâmbătă, 8 mai 2021, 11:15)

        DomnuTrandafir [utilizator] i-a raspuns lui MVM

        Îmi da dreptate cineva.
        MERCI.
  • +18 (20 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 8 mai 2021, 10:04)

    [anonim]

  • -1 (19 voturi)    
    Nu contează (Sâmbătă, 8 mai 2021, 10:40)

    Lovercraft [utilizator]

    acum îl avem pe Nicușor primar, nu mai e Firea, este suficient.
  • +12 (18 voturi)    
    un bucurestean (Sâmbătă, 8 mai 2021, 10:44)

    cetateanulmodern [utilizator]

    Parcul Herastrau este unul din multele motive pentru care nu am votat Firea si PSD.Au prăduit banii pe pomeni adresate electoratuluui lor gen excursii in Grecia pentru pensionari si nu au bagat un leu in ceea ce interesa electoratul de dreapta (parcuri, biste de biciclete etc) Doar nu pensionarii lui Firea alearga in parcul Herastrau sau circula cu bicicleta.....
  • +17 (19 voturi)    
    De 20 de ani ar fi trebuit făcut un minim: (Sâmbătă, 8 mai 2021, 10:46)

    nick24 [utilizator]

    1) Dragat tot lacul DE GUNOAIE
    2) consolidat malurile
    3) asfaltat și lărgit aleile - acum sunt pline de gropi
    4) plantat flori perene, exact în locurile unde au fost și acum e plin de bălării.
    5) piste de biciclete noi prin lărgirea trotuarelor, unde e posibil, să poți ocoli lacul și să se poți continua spre celelalte lacuri ( model - pasarela sub podul Băneasa)
    • +4 (6 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 8 mai 2021, 15:39)

      [anonim] i-a raspuns lui nick24

  • +12 (12 voturi)    
    CGMB (Sâmbătă, 8 mai 2021, 10:53)

    nahir [utilizator]

    alocă banii, ALPAB semnează contracte cu companiile municipalitații, astea nu fac nimic decât chheltuie banii respectivi (poate află Curtea de Conturi pe ce au fost cheltuiți și poate este sesizată și DNA), Fifi prosperă. Asta se cheamă circuitul apei în natură și al banilor din buzunarul nostru în al lui Fifi.
    Și cică mai vrea o tură prin 2024,
  • +15 (15 voturi)    
    Lipsa de mandrie (Sâmbătă, 8 mai 2021, 11:07)

    MarianB. [utilizator]

    Eu daca as fi proprietar de restaurant acolo, legal desigur, nu as putea dormi noaptea daca as sti ca in jurul locatiei mele dar si al celorlalte parcul arata asa. Unde e mandria acestor proprietari? Aici e dovada ca sunt de fapt oameni mici, cu interes strict ptr afacerea lor si atat.
    • +14 (14 voturi)    
      Multe terase sunt ilegale pe acolo (Sâmbătă, 8 mai 2021, 12:15)

      UnAltVasile [utilizator] i-a raspuns lui MarianB.

      Dau spagi si altele.
      De ce i-ar interesa de parc ?
    • 0 (0 voturi)    
      De vina si cei din Primaverii, (Duminică, 9 mai 2021, 13:59)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui MarianB.

      nu s-ar mai numi asa!
  • -5 (7 voturi)    
    Eu zic sa-l chemam pe Negoita (Sâmbătă, 8 mai 2021, 13:20)

    farty [utilizator]

    Sa ne arate el cum e cu pusul de pavele / caramizi rosii, in loc de asfalt ... sa omoare definitiv mersul pe role / skateboard / trotineta . Stie el mai bine, nu va faceti griji.
    • -1 (5 voturi)    
      serios? (Sâmbătă, 8 mai 2021, 16:11)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui farty

      negoitza chiar face si chestii misto. Bine, a preluat metoda pedelistului negoitza 1: facem, dar scump. Calitate/aspect/proiecte decente multe dintre ele, insa asa l-as verifica la costuri... :D
  • +10 (10 voturi)    
    acum sunt in parcul Herăstrâu (Sâmbătă, 8 mai 2021, 13:37)

    nick24 [utilizator]

    pare părăsit, neîngrijit, murdar, trotuarele pline de gropi, malurile prâbușite, năpădit de buruieni, fără flori. Ceasurile de câte 30 000 € ale lui Oprescu, țeapă imensă-nu mai funcționează, ceasul cu muzică de ani de zile e descomplet de toate componentele.
    Herăstrău a fost cel mai frumos parc din București! Acum e DEZASTRU!
    • 0 (0 voturi)    
      Just, pana la (Duminică, 9 mai 2021, 14:22)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      industrializarea ceausista, mercantilizarea lui fiind consecinta.
      Parcul a fost perfect agreabil si excelent ingrijit cat se numise "I. V. Stalin" si un timp oarecare dupa ce statuia lui Stalin fusese scoasa;
      acum e grotesc, cu statuia lui Charles de Gaulle si cu denumirea de "Regele Mihai I"...
  • +9 (9 voturi)    
    Apropo, stiti unde se revarsa fecalele din terasa? (Sâmbătă, 8 mai 2021, 14:32)

    farty [utilizator]

    Fix in lac. Terasele alea nu sunt legate la canalizare. In mod normal, daca s-ar respecta legea, s-ar da ani grei de parnaie (fara suspendare)... atat pentru patroni, cat si pentru cei care au dat aprobarile.
  • -1 (9 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 8 mai 2021, 14:42)

    [anonim]

  • +9 (13 voturi)    
    Vor darama restaurantele in cateva zile (Sâmbătă, 8 mai 2021, 14:51)

    VOX. [utilizator]

    Cum au facut cu gheretele de la metrou.

    Glumesc, gradati la gradati nu-si scot ochii.
  • +5 (5 voturi)    
    Lipsă de mentenanță (Sâmbătă, 8 mai 2021, 15:33)

    Cristieg [utilizator]

    În România o problemă foarte mare o reprezintă lipsa de mentenanță și răspunderea față de un spațiu pe care-l dai în folosință.
    În țările din vest, ce-i drept sunt și mai mulți bani plătiți către municipalitate, mentenanța e o parte importantă a investiției. Oare nu merită o investigație mai amănunțită această ignoranță a municipalității?
  • +2 (6 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 8 mai 2021, 17:36)

    [anonim]

  • +2 (2 voturi)    
    in primii 7-8 ani dupa revolutie (Sâmbătă, 8 mai 2021, 20:48)

    John_Re [utilizator]

    nu matura nimeni strazile in Bucuresti.
    iar masinile circulau pe trotuar sa ocoleasca semafoarele.

    era jungla frate. mai ceva ca-n africa. cu primari pnl-isti... cred.
  • +3 (3 voturi)    
    restaurantul școala vieții (Sâmbătă, 8 mai 2021, 21:19)

    Coresponedntu [utilizator]

    vazuta din Vest Romania graviteaza in jurul restaurantelor... si teraseeeelor... In pandemie, prima grija a guvernantilor, Horeca, sa mearga restaurantele, am fost singura tara cred, din UE, in care erau inchise bibliotecile si teatrele, salile de concerte, dar megeau restaurantele in valul 3 al pandemiei.
    Turismul romanesc este unul culinar, centrat pe mancare, pe mațul gros. De asta nu ne viziteaza mai multi straini. Nu conteaza alte activitati, romanul merge la munte, la mare, sa manance, cat mai mult si mai bogat caloric.
    Parcurile gen Herastrau, sunt pline de restaurante, unde toata lumea joaca la botezuri, la nunti, la taiat de moț. E o industrie a nuntilor cum nu exista nicaieri in lume.
    In Vest se mai incalca regulile carantinei, la practicarea unui sport, la un concert, in Romania musai la masa , la nunta sau botez.
    Parcul cu pricina, Herastrau, sau Cismigiu, se descompun, nu mai au spatiu verde, paduri urbane, de fapt verdele trebuie sa umple spatiul liber dintre terase si restaurante. Si alei betonate sau pavelate.
    Toata Romania e pavelata sau betonata nu mai exista carare sau alee cu pietris.
    Orasele Romaniei sunt schimonosite, fara spatii verzi, iar daca sunt cateva parcuri, acestea isi reduc tot mai mult dimensiunile, sunt pline de kitsch, nu mai au nimic nimic natural. Pline de terase si restaurante prospere conduse de mafioti, multi dintre ei politicieni, vezi cazul Herastrau.
    • 0 (0 voturi)    
      Just, aceeasi barbarizare (Duminică, 9 mai 2021, 14:29)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Coresponedntu

      este si in Primaverii, acelasi marsav material uman pretutindeni in Bucuresti...