Alegeri locale 2020. Ciprian Ciucu, candidatul dreptei la Primăria Sectorului 6, la HotNews LIVE: Am pus în program 22.000 de locuri de parcare / Prin actualul PUZ am fost furați cu pixul în mână.

de Catiușa Ivanov     HotNews.ro
Duminică, 20 septembrie 2020, 21:16 Actualitate | Administratie Locala


Ciprian Ciucu
Foto: Hotnews
Ciprian Ciucu, candidatul alianței PNL - USR PLUS la Primăria Sectorului 6, susține că va relua Planul Urbanistic Zonal, afirmând că „prin actualul PUZ am fost furați cu pixul în mână”, nefiind făcut în interesul cetățenilor. Ciucu promite 22.000 de locuri de parcare, mansardarea școlilor și construirea altora noi. De asemenea, el afirmă că prioritare vor fi spațiile verzi.

Ce proiecte are, cum răspunde acuzațiilor aduse de adversarii politici, urmăriți în intreviul de mai jos:



Cele mai importante declarații:

  • Noi deja arătăm, a PNL București, că se poate face politică altfel. Nu cred că ni se poate reproșa nimic. Ne bucurăm de încredere. PNL București a crescut în sondaje.
  • Am ajuns în funcția de șef al Agenția Funcționarilor publici așa cum se ajunge. Este o funcție politică. Am fost numit de premier.
  • Ce am făcut? Am accelerat câteva proiecte care au la bază introducerea unui cadru de competențe pentru funcția publică, sunt pe circuitul legislativ.
  • Modul în care se comportă funcționarul nu e în rolul ANFP. Problema e de management la nivelul fiecărei instituții. Există comisii de disciplină. Ar fi aberant la șeful ANFP sau ANFP să intervină. Comisiile de disciplină se fac a nivelul instituției. Eu pot trimite corpul de control și să fac recomandări.
  • Eu personal am refuzat să mă duc în CA. Sunt plătite bine. Am luptat toată viața mea împotriva acestui tip de a face politică.
  • Vreau să devin primarul sectorului 6 pentru că locuiesc în sectorul 6 si sunt nemulțumit de cum arată sectorul. E un haos urbanistic. Eu locuiesc la bloc și sufăr când văd această harababură.
    Puteam să fac politică la nivel internatțional sau național, dar am rămas fidel principiului de a face politică la nivel local.
  • Despre problema parcărilor: Am detaliat acest lucru în program. Am 3 soluții. Avem mari probleme în Militari, Dr Taberei și Crângași. Vrem să insistăm să construim parcări de tip park&ride. Unde sunt centre comerciale să începem să construim pe verticală, pe orizontală nu mai e loc. Unde avem aceste mari aglomerări, cea mai bună soluție e să facem în subteran. Între blocuri, tot pe vericală, acele smart parking.
  • Am pus în program 22.000 de locuri de parcare.
  • Despre parcările pe trotuare: Alea sunt parcările date de Gabriel Mutu. Troturaul este pentru pietoni. Nu se va mai parca pe trotuar.
  • Mi-am propus ca în multe zone să reamenajez peisagistic. M-am consultat cu experți și mi-am testat niște ipozteze și sunt zone întregi care pot fi reamenajate.
  • Despre grădinile blocurilor: Voi lucra cu peisagiști și horticultori și vom lucra cu oamenii din zonă. Oamenii nu mai vor acele nenorocite de carduri de metal. Vor grduri vii. Vor garduri lângă bloc pentru a menține un tampon.
  • Trebuie acționat în fiecare zonă individual. Spațiul dintre blocuri îți afectează calitatea vieții. Dacă ai un spațiu murdar îți afectează inclusiv stima de sine.
  • Pentru a crește suprafața de spații verzi: Am identificat terenuri pentru a face parcuri, nu foarte mari. Au apărut foarte multe blocuri între blocuri. Am identificat spații private în paragină, vom veni cu o hotărâre de CL să aibă timp să le curețe, dacă nu se întâmplă vor fi luate în administrare de primărie.
  • Le voi amenaja minimalist.
  • Va trebui să fac un parc în Zona serelor, plus vin cu trei proiecte mari care vor presupune concursuri de soluții: extinderea spațiului parcului Dr. Taberei până la Poștă. Acolo unde e patinoarul iarna. Sunt soluții să treci peste linia de tramvai. Mă voi duce la MApN să-mi dea mie în gestiune amenajarea unui parc acolo. Nu știu exact câte hectare are, aș creste cu 45% suprafata parcului Dr Taberei, Nu vreau în proprietate, dacă nu mai sunt primar să nu vină rechinii imobiliari. Al doilea proiect prevede amenajarea a străzii Liniei. Îmi propun să curăț și să se planteze niște copaci.
  • Al treilea proiect, e zona de la Crângași, lacul Morii. Acolo chiar poți să atragi. Poți amenaja de promenadă ână la insulă pe care să o amenajezi de agrement. Vor fi, sigur, limitări bugetare
  • Despre haosul urbanistic: Sunt niște standarde urbanistice, în sectorul 6 prin actualul PUZ am fost furați cu pixul în mână. În loc să rezolve probleme urbane, au creat probleme urbane.
  • Aceeași firmă nenorocită la sectorul 1 au donat PUZ-ul.
  • Acest PUZ făcut de Gabriel Mutu asta a vizat (pentru rechinii imobiliari - n.r.)
  • Va fi reluat.
  • Cu viitorul PUZ vrea să fac puțină ordine.
  • E o avalansă de probleme, nu vreau să mi se ceară mie socoteală. În primă fază vreau să ne înțelegem cu constructorii. Oamenii se simt neprotejați de primărie. Cu bunăvoință, sunt convins că sunt constructori care au bunăvoință, să găsim soluții.
  • Despre școli: Câteva mii de copii nu au început școala pentru că Gabriel Mutu a băgat școli în renovare în august. A luat niște mizerii de containere și a venit DSP și a zis că nu se poate învăța acolo.
  • Voi mansarda scolile, o să construiesc unde se poate. Voi căuta să atrag și învățământ privat în sectorul 6.
  • Mi-am asumat construcția a 12 grădinițe. Sunt pregătit de a mări capacitatea de atragere de fonduri europene. Și creșe, e mare problemă. La 390 de mii de locuitori acum sunt 3 creșe.
  • Mă interesează să investesc în educație sportivă, în zona Giulești și Ghencea. E o chestiune de sănătate publică. Baze sportive și să aduc antrenori dedicați.
  • Creșterea calității vieții între blocuri, regenerarea urbană este prioritară. Simplificare administrativă, digitalizarea este o altă prioritate.
  • Ca proiect va trebui să pun în regulă ce s-a întâmplat în zona metroului din Dr. taberei, mă interesează ca bulevardul să fie mai viu.
  • Despre mama sa care ar fi fost angajată la stat, cum a apărut în presă: este campanie de denigrare pe care PSD o derulează împotriva mea. S-a căutat să se construiască o imagine falsă. Mama mea are o viată independentă de a amea, e de 20 de ani în PNL. Acele funcții au fost ocupate de oameni competenți. A lucrat în ultimele 8 luni consecutiv, nu în paralel, la ANSVSA, două luni la MFP și la ANAF. O manipulare ordinară este că eu am intervenit. Din contră, am rugat-o pe mama să nu se ducă.
  • Oficinile de casă m-au tocat, dar nu s-au deranjat să-mi dea un telefon.
  • Nu e nimic ilegal că s-a dus acolo, pentru că nu eu i-am aranjat nu e nimic imoral.
  • Anul trecut am câștigat de patru ori mai mult în afara țării decât în România. Acum veniturile mele sunt la un sfert decât anul trecut.
  • Am o garsonieră în Dr. Taberei pe care am închiriat-o, am un apartament de 3 camere luat pe credit, mai am de plătit 20 de ani. Am un teren la de vreo 3.000 de euro în Clinceni. Am luat acum 10 ani un teren la munte, nu am construit pe el. Acum combin mașina de serviciu cu transportul public.
  • În timpul liber stau cu familia, mă duc la baschet, mă duc tocmai în Tei. Mă duc la concerte, de obicei ascul rock. Ascult podcasturi.


....






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6995 vizualizari

  • Lacul Morii (Duminică, 20 septembrie 2020, 22:16)

    adellle [utilizator]

    Buna ziua Domnul Ciucu,
    care este planul dvs referitor la dezvoltarea ariei din jurul Lacului Morii. Desi neamenajat, este unul din putinele locuri unde locuitorii din Militari pot sa se bucure de putin aer curat. Vedem insa in ultimele zile ca terenurile din jurul lacului incep sa fie inchise cu garduri!! Pana in buza laculu!! Sunt acestea vizate de expropriere pentru strapungerea Ciurel? Sper ca nu vom vedea inca un complex imobiliar! Exista vreo sansa sa conservam aceasta arie naturala sau sa o dezvoltam in mod sustenabil, cu piste de piciclete? Care este propunerea dvs?
  • Prezenta la alegeri (Luni, 21 septembrie 2020, 0:03)

    mbratianu [utilizator]

    Ca sa puteti schimba ceva trebuie sa fiti votati. In conditiile in care in Romania persoanele in varsta merg la vot in procent de aproximativ 70% iar tinerii de aproximativ 25%, cum puteti sa-i faceti pe tineri constienti ca un gest atat de simplu ca votul poate face diferenta intre o viata mai buna ca in tarile din Vestul Europei sau o viata proasta plina de saracie si infractionalitate?
  • Ce se va intampla daca deveniti primar ... (Luni, 21 septembrie 2020, 2:20)

    Mileu [utilizator]

    Veti sustine crearea de benzi unice RTAB pe Bl. Iuliu Maniu?
    Care va fi ritmul de reabilitare termica a blocurilor din Sect. 6.

    Multumesc
  • Iuliu Maniu-Dr. Taberei-Crangasi (Luni, 21 septembrie 2020, 9:11)

    ady77 [utilizator]

    Buna ziua.
    La aproape orice ora Iuliu Maniu este foarte aglomerat.
    Mai sunt si lucrari pe Prelungirea Ghencea, care nu se stie cand se vor termina, ce solutii aveti pentru a mai estompa din traficul ce intra in Bucuresti de pe DN 1.
    Nu se pot accesa fonduri europene, pentru a "duce"metroul de la Industriilor in parcarea de la Kika/Carrefour, si asa lumea ce intra in Bucuresti isi pot lasa masinile in parcarea de acolo si ar calatori cu metroul. O astfel de masura ar reduce semnificativ traficul pe zona de Est a Capitalei.
  • Borduriada (Luni, 21 septembrie 2020, 9:48)

    Vladimir Gorea [anonim]

    Domnule Ciucu,

    Sunteti la curent cu cele 3 randuri de borduri de pe bulevardul Iuliu Maniu?

    Sunteti la curent cu faptul ca se schimba bordurile peste tot in cartier mai ceva ca sosetele?

    Ce parere aveti? Puteti da o explicatie pentru risipa de bani publici si stresul creat locuitorilor? Cati bani au intrat in aceasta borduriada pana acum? Alte solutii de furt nu s-au gasit decat aceasta, ziua in amiaza mare?
  • Drumul Taberei (Luni, 21 septembrie 2020, 10:00)

    scorillo [utilizator]

    Ce planuri aveti pentru Drumul Taberei, mai ales intersectia Brasov cu Ghencea? Zona pare ca incepe sa miste, insa exista reguli si un plan conturat?

    Tramvai pe Prelungirea Ghencea; Metrou prelungit cu o statie pana la stadion; Parcare in zona intersectiei; Strapungere pana in Alexandriei (+tramvai); Parc?
  • Buna ziua Domnule Ciucu, (Luni, 21 septembrie 2020, 10:12)

    CetateanulRoman [utilizator]

    Bucurestiul, o citadela Liberala a fost pierdut pe mina lui videanu si apoi brambureala de la alegerile anterioare.
    Nu am vazut pe nimeni din conducerea liberala asumindu-si macar in parte din erori. Nu am auzit pe nimeni asumindu-si dezastrul lasat de familia manescu la sect 6 - considera partidul dumneavostra ca Bucurestiul respectiv sectorul 6 e locuit numai de uituci sau ca in ultimii 4 ani a fost inlocuita intreaga populatie?
    Pt credibilizare problemele astea TREBUIE discutate - nu am avea nici un cistig daca de la beculete si iepurasi ne intoarcem la borduriada - borduriada mai incurca si circulatia.
    Multumesc pt timpul acordat
  • intrebari (Luni, 21 septembrie 2020, 10:20)

    asx [utilizator]

    1. Care sunt planurile pentru zona Str Liniei si Valea Cascadelor? Se poate o zona cu promenada, cafenele, parc, piste de biciclete? Este mare nevoie in acea zona, inainte sa fie acoperita doar de blocuri.

    2. Ce alte masuri aveti pt incurajarea transportului pietonal si alternativ in Militari si pentru a schimba fata acestui cartier sufocat de masini, blocuri, dughene de mahala si taraneala?

    3. Pe unde aveti in vedere piste de biciclete (si sper ca nu vorbim doar de 2 bulevarde)?

    4. Repuneti in functiune tramvaiul de pe bd Timisoara dincolo de Dedeman? Este foarte util un tramvai nepoluant cu frecventa decenta.
  • masuri urgente/ esentiale sector 6 ? (Luni, 21 septembrie 2020, 10:50)

    Ovidiu [anonim]

    Buna ziua, care sunt primele masuri absolut esentiale si urgente pe care preconizati sa le luati, cand veti deveni primarul sectorului 6?
  • intrebari si .. (Luni, 21 septembrie 2020, 10:55)

    s [anonim]

    1. includeti spatiul verde care se afla vis a vis de strandul Drumul Taberei, in cadrul Parcului Drumul Taberei, la fel si spatiul din spatele bisericii Sfanta Vineri?

    2. cum au obtinut autorizatie de constructie cei care construiesc pe fostul loc de joaca(asa apare inca si pe google maps) aflat intre str Chila Veche, Valea Calugareasca?
    3. Stapungere Valea Cascadelor - Prelungirea Ghencea
    4.metroul de la Industriilor in parcarea de la Kika/Carrefour
    5.tramvai Pacii-Carrefour -Hornbach
    6. blv Timisoara + un viitor blv pe str Liniei ..ambele cu iesire la centura si autostrada
    etc......

    TAXA PT. INTRAREA AUTO IN BUCURESTI....NU DOAR IN CENTRU(bine asta daca stiti cate autovehicule din provincie circula ..sunt parcate in Bucuresti)...
  • modernizari si proiecte Sector 6 (Luni, 21 septembrie 2020, 11:39)

    questions [anonim]

    Buna ziua domnule Ciucu,

    Ce planuri aveti pentru modernizarea tunelului dezafectat de cale ferata Lujerului -Fabricii-Cora?
    Aveti in vedere asfaltarea strazilor secundare din sectorul 6, ex Baia de Aries?

    Ce solutii aveti pt urgentarea/verificarea achizitiilor publice si realizarea proiectelor cu fonduri nerambursabile?(se sta prea mult pe clarificari, analize, studii de fezabilitate,etc)

    Aveti in vedere realizarea unui pasaj subteran in zona Cotroceni-Iuliu Maniu-Bd Geniului? Prelungirea metroului de la Preciziei la Hornbach -Carrefour?

    In cat timp se va moderniza Lacul Morii? Dar strada Liniei?

    Multumesc
  • Spital de urgenta si extinderea metroului (Luni, 21 septembrie 2020, 11:50)

    Alexandru Nicolae [anonim]

    Buna ziua,


    Suntem singurul sector care nu are spital de urgenta.

    Statia de metrou Constantin Brancusi nu are nicio treaba cu cartierul Brancusi, este probabil denumita gresit. Aveti de gand sa extindeti metroul spre cartierul Brancusi si mai departe spre Prelungirea Ghencea/Domnesti.
  • cinema Favorit, teren sport scoala 164 si (Luni, 21 septembrie 2020, 11:53)

    Violeta Muntean [anonim]

    buna ziua,

    ce planuri sunt cu reconstructia cinema Favorit?
    dar cu terenul de sport dintre scoana 164 si gr. scolar Asachi? este acolo o pista de atletism in paragina
    multumesc.
  • baschet dr.taberei (Luni, 21 septembrie 2020, 12:11)

    liviu [anonim]

    ca cineva care l-a cunoscut pe dl ciucu la baschet, intrebarea mea este unde vor putea juca adultii baschet in cartier? se vor redeschide terenuri cum sunt cele de la liceul moisil sau anumite scoli?

    inteleg ca se fac centre sportive si cluburi pentru tineret. dar daca ai 26 de ani, efectiv nu ai unde sa mergi sa practici acest sport. asta in cdt in care exista peste 15 terenuri de tenis in cartier si la fel de multe de fotbal
  • 2 ani (Luni, 21 septembrie 2020, 13:26)

    vodatepes [utilizator]

    Daca in 2 ani de la preluarea mandatului de primar nu veti realiza cel putin 50 % din ce ati promis va dati demisia si plecati de la primarie? Cineva in acesta tara trebuie sa isi asume si ce promite. Aveti curajul sa va asumati demisia daca nu faceti ce ati promis?
  • Buna ziua dl Ciucu (Luni, 21 septembrie 2020, 13:42)

    Fanel01 [utilizator]

    Pentru intersectia de la Razoare si str Drumul sarii aveti ceva in plan ? Pe Drumul Sarii se planteaza anual niste pomi minusculi deja uscati ,care probabil sunt achizitionati de la firme aranjate la preturi x10 . Multumesc
  • înfiorător... (Luni, 21 septembrie 2020, 14:55)

    Vasile Palii [anonim]

    Să vii în anul 2020 și să spui că o să construiești 22.000 de locuri de parcare (inclusiv pe verticală, între blocuri) mie mi se pare absolut înfiorător. Orice politici publice decente din Occident pun accentul de zeci de ani pe descurajarea traficului auto, iar tu îți propui să faci niste cotețe supraetajate și suprarealiste pe spațiile verzi dintre blocuri care vor costa 10.000- 20.000 euro/m2 și în care vor fi parcate diverse rable de 500 euro cu achitarea unor taxe modeste către Primărie?
    Iar puțin mai încolo te lauzi că o să amenajezi peisagistic spațiile dintre blocuri? Probabil parcările alea în formă de cuburi și paralelipipede vor însemna amenajare peisagistică...
    Și când mă gândeam că nu poate fi mai rău față de Mutu care a distrus spațiile verzi de pe Bdul Timișoara și a betonat la rădăcină ultimii arbori care se mai chinuiau pe acolo...
    Băăă! Terminați cu populismul ăsta ieftin și faceți ceea ce trebuie făcut și dacă calitatea locuirii se vă îmbunătății în următorii 2 - 3 ani o să aveți asigurate multe mandate de primari succesive. Altfel, o să ne mai mănânce cancerele și bolile respiratorii alți ani buni din viață.
  • Unde ? (Luni, 21 septembrie 2020, 15:36)

    Relaxat [utilizator]

    Care este amplasamentul celor 22000 de locuri de parcare ?