VIDEO Solutie ingenioasa pentru ambuteiajele din trafic: piste suspendate pentru biciclete

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Vineri, 18 ianuarie 2013, 14:43 Actualitate | Administratie Locala


Designerul dominican Richard Moreta Castillo propune o solutie ingenioasa pentru ca biciclistii sa nu mai ramana blocati in trafic si sa fie feriti de accidente rutiere: piste pentru biciclete suspendate deasupra soselelor. Mai exact, este vorba de doua tuburi facute din metal si stricla, cu o lungime de cativa km, suspendate cu ajutorul unor suporti futuristi, potrivit inhabitat.com. Tuburile au rolul de a-i proteja pe ciclisti de pericolele rutiere cum ar fi: gropi, lovituri cu usa la masina, accidente rutiere. Pasarelele pentru biciclisti sunt alimentate cu energie verde, furnizata din panourile solare si turbine eoliene.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3497 vizualizari

  • +1 (9 voturi)    
    :)) ingenioasa? :)) (Vineri, 18 ianuarie 2013, 15:00)

    dandra [utilizator]

    nu cred ca am auzit o idee mai idioata ca asta si mai mult decat atat acele piste au costuri astronomice.
    biciclistii sunt cei care creeaza ambuteiaje intr-un oras?
    • +1 (3 voturi)    
      Uoff (Vineri, 18 ianuarie 2013, 16:24)

      hoinar [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      Cata logica, domnule!!

      Pistele astea suspendate sunt pentru cei care se tem de pericolele de pe benzile actuale care se intercaleaza cu cele auto. Si asa multi din cei care nu merg cu bicicleta de frica vor lasa masina acasa.

      Sunt multi care nu au curajul sa ia bicicleta decat in parc, ca pe benzile actuale isi rup rotile, bicicletele, picioarele...etc. Deci aceia ar lasa masinile si s-ar mai rezolva ambuteiajele.

      PS: de unde stii ca acele piste au preturi astronomice? Mai scumpe decat largit strazile in orasele mari? Cum crezi ca se pot diminua ambuteiajele? In afara de a renunta la niste masini...
      • 0 (0 voturi)    
        Este realizabil? (Sâmbătă, 19 ianuarie 2013, 8:39)

        vladf [utilizator] i-a raspuns lui hoinar

        Cate bulevarde avem cu spatiu verde pe mijloc,
        2%? scuze dar cand propui o solutie nu o gabdesti pentru nu stiu ce centura sau bulevard, te gandesti la toate situatiile.
  • +2 (8 voturi)    
    ingenios? (Vineri, 18 ianuarie 2013, 15:03)

    vindicomvs [utilizator]

    nu mi se pare nimic ingenios ci doar o tampenie. Complet inestetic, nefezabil si nefolositor, nu vad absolut niciun avantaj. Ptr protectia biciclistilor pui o bara sau un gard de protectie, nu trebuie sa suspenzi totul la 3 m de sol. Trebuie construite lifturi...si multe alte probleme......ce sa mai,o prostie.
  • +2 (8 voturi)    
    Miraculos (Vineri, 18 ianuarie 2013, 15:04)

    muciflenduri [utilizator]

    Zilnic vad sute de biclicisti blocati in trafic... Isi parcheaza bicicletele aiurea, nu dau prioritate, ii incurca pe ceilalti biciclisti.
    Era si timpul ca cineva sa rezolve ambuteiajele in care biciclistii isi pierd timpul si nervii.
  • 0 (2 voturi)    
    daca sunt suspendate atunci cum.... (Vineri, 18 ianuarie 2013, 15:30)

    EMC2*2/2#@4 [utilizator]

    te mai protejeaza acele tuburi de gropi, masini?

    iar ideea e f buna pt acei oameni care vor sa mearga Bucuresti Ploiesti cu bicicleta si trebuiesc feriti de gropi, masini :)

    ... altfel in oras nu-i utila deloc
    Ingenios nu si are locul in acest proiect.
  • +1 (9 voturi)    
    excelent (Vineri, 18 ianuarie 2013, 15:32)

    jackalphonse [utilizator]

    dandra, dman si muciflenduri sunteti destepti foc mai mamica:))) asta era si ideea, sa se stimuleze mersul cu bicicleta la servici! vad sute de masini pe strada care transporta un singur c...r de om la servici. 1.5-3 tone de masina sa duca un om de 70-100 kg pana la servici si acasa.
    ideea este excelenta
    • -2 (6 voturi)    
      putina imaginatie (Vineri, 18 ianuarie 2013, 16:22)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      inchipuieste-ti ca stai la Piata muncii si vrei sa ajungi la Perla... iti iei bicicleta.... te sui(intr-un fel) in tubul cu design futurist care serpuieste de-a lungul Soselei Stefan Cel Mare (Mihai Bravu, whatever)... si pedalezi... aerul curat pompat inauntrul tubului prin instalatii de aer conditionat intretinute de Primaria Capitalei iti umfla plamanii... soarele sclipeste vesel prin ferestruicile generoase curatate de praf si smog de angajatii de la Salubritatate... te uiti (cumva) la coada de BMW-uri, Audi si Mercedes-uri inmatriculate in Bulgaria care este blocata pe soseaua de dedesubt si filozofezi ca tu desi iti permiti un BMW nou preferi sa mergi cu bicicleta... pentru ca esti green... in sfarsit ajungi la destinatie.

      iar acum inchipuieste-ti ca stai vizavi de Aleea Circului pe la etajul 3, aveai o vedere destul de draguta a aleii cu cladirea jucausa a Circului in capat, o imagine care iti facea placere sa o vezi in fiecare dimineata cand te trezeai, o imagine de care erai atat de mandru pana cand un imbecil din primarie s-a hotarat sa iti obtureze imaginea asta frumoasa cu un tub pe bicic..............
  • +4 (4 voturi)    
    Prea complicat (Vineri, 18 ianuarie 2013, 16:23)

    t-mesaj [utilizator]

    Mult mai simplu ar fi ca strazi intregi sa fie interzise traficului auto.
    Artere pentru biciclisti care sa "taie" marile orare.
    Costurile ar fi mici (doar indicatoare si eventuale blocatoare , sa nu parcheze tzaranii sau sa intre pe interzis).

    La prima vedere pare aiurea; dar daca am lua Bucurestiul, de ex. Daca omu stie ca poate ajunge din Taberei in Pantelimon pe un drum sigur si ar mai avea unde sa-si lase bicicleta, nu ar mai da bani pe masina si pe combustibil.

    Plus, o astfel de artera s-ar dezvolta dpdv comercial: pedalezi, pedalezi, da mai opresti sa iei ceva de baut, o inghetata, o cafea... mai cumperi o sacosa pt acasa...

    Evident, la inceput soferii or sa faca tam-tam, dar dupa ce se face "vadu", sa vezi ca devine moda :)

    Ca asa-i romanu: intai tzipa si dupa aia gandeste :)
  • +2 (4 voturi)    
    daca-s ieftine (Vineri, 18 ianuarie 2013, 16:42)

    woe [utilizator]

    nu-i nici o bisnita. Dar daca costa precum arata, si citeste cumva si Oprescu pe internet, e belea, ne-am scos.
  • +2 (2 voturi)    
    Piste "suspendate" (Vineri, 18 ianuarie 2013, 18:24)

    Setalcott [utilizator]

    Nu stiu cine a venit cu sintagmele astea idioate "strada suspendata", "pista suspendata". Suspendat inseamna atarnat. Astea nu sunt atarnate, sunt elevate.
    • +2 (2 voturi)    
      Ei, şi tu (Vineri, 18 ianuarie 2013, 19:59)

      war4peace [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Dacă stai în cap, sunt suspendate :)
  • +1 (1 vot)    
    nimic nou (Vineri, 18 ianuarie 2013, 23:56)

    Sakura [utilizator]

    Am mai citit ideea asta cu câţiva ani în urmă. Şi tot idee a rămas... Atunci explicaţiile erau mai complexe. De ex. fiind tuburi cu sens unic, curenţii de aer formaţi de deplasarea biciclistilor uşurează deplasarea acestora.