Primaria Sibiu asfalteaza portiuni dintr-o strada, din centrul vechi, pe care se afla piatra cubica

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Joi, 29 martie 2012, 18:41 Actualitate | Administratie Locala


FOTOGALERIE Strada Felinarului
Primaria Sibiu vrea sa asfalteze o parte din strada Felinarului din centrul istoric al orasului, pavata in prezent cu piatra cubica. Lucrarile au inceput in aceasta saptamana, iar reprezentantii municipalitatii pretind ca fac acest lucru pentru a usura trecerea pietonilor. Societatea civila si vecinii sunt impotriva acestei initiative, mai ales ca piatra cubica de pe aceasta strada a fost pusa de curand.
 
"Se asfalteaza trotuarele nu si partea carosabila. Aceasta va ramane cu piatra cubica. Primaria a luat aceasta decizie pentru imbunatatirea circulatiei pietonale", a declarat pentru HotNews.ro, Mirela Gligore, purtatoarea de cuvant a primariei.

Vecinii si societatea civila considera nepotrivita solutia Primariei Sibiu:

"Ar fi foarte rau sa asfalteze trotuarele. Mai ales ca noi am acordat doua premii pentru restaurarea exemplara a doua case de pe acea strada: str. Felinarului 6 si 8. Pacat ca o investitie publica vine si contrazice o investitie privata foarte corecta. Mi se pare nepotrivit din partea primariei sa faca asta  mai ales ca, au pavat strada in urma cu un an sau doi. Nu ii vad sensul", a declarat, pentru HotNews.ro, Michael Engel, directorul fundatiei Heritas Sibiu.

"De la inceputul saptamanii am vazut ca se scoate piatra cubica si se duce de aici. Mi se pare o idee foarte rea, fiindca lucrarea s-a facut in urma cu un an cu multa truda si multi bani. De cand s-a pus piatra cubica pe strazile din <<Orasul de jos>> au venit si turistii. Toata lumea spune ca este foarte frumos si foarte bine. Fac poze. Nu inteleg de ce strica asta. E adevarat, strada a fost stricata de lucrarile facute de Electrica, dar putea fi pusa piatra la loc. Cei de la Primarie ne-au spus ca este mai ieftin sa asfalteze, insa nu cred ca este adevarat. De asfaltat trebuie sa asfaltezi in fiecare an. Piatra cubica ramane acolo 100 de ani", a declarat, pentru HotNews.ro, Heilean Rosenstock, proprietara restaurantului de pe strada.

Heilean a cumparat casa de pe strada Felinarului nr. 8 si a investit circa 100.000 de euro pentru restaurarea imobilului. Lucrarile au durat 3 ani. In 2010, imobilul a castigat premiul oferit de filiala Sibiu-Valcea a Ordinului Arhitectilor din Romania. In 2011, proprietarii imobilului de pe strada Felinarului numarul 8 au castigat marele premiu pentru restaurare oferit de fundatia Heritas in cadrul Festivalului Huet.Urban, pentru incurajarea reabilitarilor corecte. In cadrul festivalului a fost premiata si Primaria Sibiu pentru reabilitarea strazii Movilei, care se intersecteaza cu strada Felinarului.

Fundatia Heritas a luat fiinta in luna mai 2007 si este succesoarea Proiectului de cooperare romano-german “Reabilitarea centrului istoric Sibiu/Hermannstadt”, derulat de catre Societatea Germana pentru Cooperare Tehnica si Primaria Municipiului Sibiu in perioada 2000-2007.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4531 vizualizari

  • +10 (16 voturi)    
    Eh (Joi, 29 martie 2012, 18:46)

    Vizitiul [utilizator]

    Trebuie sa traiasca si asfaltatorii...penibil!
    • 0 (0 voturi)    
      Asfaltare (Vineri, 30 martie 2012, 15:07)

      niculita30 [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      Si Roma a hotarat asfaltarea si nu degeaba !(mai e vorba si de costuri si de infiltrari de apa pluviala !
  • +6 (18 voturi)    
    cand spuneam ca yohan e penal conf. definitiei (Joi, 29 martie 2012, 18:57)

    Eneas [anonim]

    marele primar de sibiu ,pana la urma tot un delicvent se arata ...
    • -4 (12 voturi)    
      hmmm (Joi, 29 martie 2012, 20:18)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      am vazut femei cu tocurile rupte in pavajele din Cluj; daca e la fel si in Sibiu, mai bine fara bolovani cubici pe trotuare.
      • +7 (13 voturi)    
        asa si? (Joi, 29 martie 2012, 20:47)

        tudorr [utilizator] i-a raspuns lui clujean

        Eu sunt turist sa zic in Sibiu si nu ma intereseaza tocurile voastre, si daca ai tocuri opresti masina unde ai treaba si intri in birou sau ce mai e acolo fara probleme nu te plimbi pe strazi brambura sau la cumparaturi la Kaufland cu tocuri. Dar daca te ataca cainii comunitari si esti pe tocuri ce faci?

        Chiar daca e plin de tigani si efectiv PLIN, Sibiul e foarte frumos in centru si acea piatra cubica ii intregeste estetic valoarea istorica!
          #showComment#showComment
      • +8 (14 voturi)    
        Pitzipoance hamesite (Joi, 29 martie 2012, 20:56)

        Iulian [anonim] i-a raspuns lui clujean

        Chiar ma intrepam oare ce capra ce nu stie sa mearga pe tocuri o fi vrut asfalt.
      • +4 (12 voturi)    
        Corect (Joi, 29 martie 2012, 20:58)

        Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui clujean

        Io zic sa daramam si cladirile vechi ca nu se potrivesc cu toacele femeilor :) Niste cladiri sticloase ar da mai bine.

        1. Ori te incalti adecvat
        2. Daca ajungi in zona in mod neasteptat, mergi mai atent.

        Ce-i drept, mi-e usor sa vorbesc, nu sunt femeie si nu-mi pot imagina cu adevarat experienta tocurilor.
  • -1 (7 voturi)    
    tocuri (Joi, 29 martie 2012, 22:24)

    geni [anonim]

    nu inteleg de ce aveti o pasiune ptr. piatra cubica - si sa nu-mi spuneti ca asa e in alte tari ca asta nu e un argument. cu sau fara tocuri, se merge greu. tu, ca turist, n-ai dreptul va vb. ptr. ca nu traiesti acolo zi de zi. e o mare ingamfare
    • 0 (4 voturi)    
      bagator de seaman (Joi, 29 martie 2012, 23:25)

      edx [utilizator] i-a raspuns lui geni

      tu ca bagator de seama nu ar trebui sa vorbesti ci sa citesti ce spun locuitorii de acolo, nu turistii. vezi ca scrie chiar in articol desteptule'.
  • +1 (3 voturi)    
    Altfel cum? (Joi, 29 martie 2012, 23:19)

    Tom_Macaragiu [utilizator]

    Cum vreti sa se finanteze campania electorala a usl?
    Asfaltatoru` incaseaza banii de pe un contract gras de lucrari absolut inutile, apoi 70% din suma incasata este scoasa din contabilitate pe `cheltuieli diverse` evident nedeductibile ca are balta peste. Contra efortului depus i se promit lucrari din plin `cand o sa vina ai lor la putere`.
    Dupa asta, o suma de anonimi fac donatii la usl, desigur in limita plafonului maxim legal... curat murdar nea iohanis asta!
  • +1 (3 voturi)    
    Primaria Sibiu are cap cubic (Joi, 29 martie 2012, 23:27)

    Petru Moldovan [utilizator]

    Asta era stirea. nu?
    • 0 (0 voturi)    
      corectie (Vineri, 30 martie 2012, 8:31)

      FLorin [anonim] i-a raspuns lui Petru Moldovan

      patrat. Are cap patrat.
      • 0 (0 voturi)    
        gresit (Sâmbătă, 31 martie 2012, 7:28)

        marian [anonim] i-a raspuns lui FLorin

        Pe hartie, capul e patrat. In spatiu e cubic. Doar dragii nostri comentatori sportivi spun ca mingea e rotunda, deoarece au vazut-o ea doar prin fotografiile din ziare (este exemplu, nu sunt off topic :)
          #showComment
  • 0 (2 voturi)    
    nimic nu mai e ca inainte.... (Vineri, 30 martie 2012, 0:17)

    baimareanka [anonim]

    nici in Baia Mare, dupa cateva portiuni "modernizate". Asfaltul cade primavara si ies la iveala pietre cubice care sfideaza timpul si incompetenta
    Puterea sta in mana localnicilor: demonstratii, lanturi vii, etc....REPETATE! Nu in ultimul rand VOTUL
  • +3 (3 voturi)    
    alt impediment (Vineri, 30 martie 2012, 0:19)

    arminius1 [anonim]

    Alt impediment este si pt cei care au copii mici care trebuie dusi in carucior pe piatra cubica.Nu-i deloc o placere.Iar daca vreti ca-n evul mediu renuntati la gaz si curent ,iar "binevoitorii" turisti sa vina in caruta sau pe jos pana la Sibiu daca tot vor sa vada cum este in evul mediu.Eu cred ca ar trebui pastrat un echilibru intre vechi si nou.Se asfalteaza doar trotuarul nu si partea carosabila.Este drept,trebuia cineva de la bun inceput sa se gandeasca la asta nu dupa un an.Dar daca tot este distrus trotuarul de catre cei de la gaz,este o oportunitate sa se indrepte greseala.Sper sa se faca si coborari ale bordurii la capetele trotuarelor pt a putea beneficia si cei care sunt in carucioare datorita invaliditatii, de mult dezbatutul trotuar.
    • +1 (1 vot)    
      orasul vechi (Vineri, 30 martie 2012, 8:28)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui arminius1

      Cei care au ales sa se mute in zona veche a Sibiului stiau de aceste impedimente, dar au decis sa le suporte in schimbul sansei de a locui in acea zona splendida. Nu tot Sibiul arata asa, si cei care prefera altceva au optiunea sa stea la bloc sau la casa in alta zona, unde strazile sunt asfaltate si proprietarii au dreptul sa isi amenajeze casa cum vor. Ideea de monument istoric este ca dreptul de a locui intr-un monument este impreuna cu raspunderea de a-l pastra asa cum este. Alegerea fiecaruia.
      • 0 (0 voturi)    
        orasul vechi (Vineri, 30 martie 2012, 10:09)

        arminius1 [anonim] i-a raspuns lui Andrei

        Am locuinta in zona.Stiu despre ce vorbesc.Cat despre Sibiul medieval:crezi ca stradaFfelinarului era pavata cu piatra cubica in evul mediu?In afara de asta,sunt multe strazi cu trotuare asfaltate si partea carosabila pavata cu piatra, nu ar fi str Felinarului prima,ca sa poti afirma ca strica ambientul.....
  • 0 (0 voturi)    
    sibiu prosper vs. sibiu sarac (Vineri, 30 martie 2012, 11:21)

    tiberiu [anonim]

    si eu sunt din Sibiu. Daca vom vrea vreodata sa avem un oras prosper, va trebui sa invatzam sa pastram trecutul si sa-l valorificam. Sunt banii nostri acolo: niste oameni priceputi au facut un plan, l-au aproabat, au pietruit strada si trotuarele, totul a iesit frumos, turistii vin si cheltuiesc bani la noi in oras ca sa vada astfel de locuri. Nu asfalt!
    Chestia asta a fost decisa si facuta in intersul public.
    Parisul nu asfalteaza zonele istorice ca sa poata merge cocoanele pe tocuri. Oamenii se adapteaza, iau carucioare de copii cu cauciucuri mai groase, iau pantofii cui in poseta si ii incaltza la birou, si nu distrug singurul bun pe care il au....
    Ce chestie tipic romaneasca sa ne furam singuri caciula.
    Eu platesc taxe la sibiu si nu sunt de acord ca o asemenea investie sa fie aruncata la gunoi...
  • 0 (0 voturi)    
    Final fericit (Vineri, 30 martie 2012, 18:53)

    Adrian [anonim]

    Final fericit! O irlandeza capoasa a reusit acolo unde niciun roman nu s-incumetat. Sa ia atitudine! Bravo Heilen!
  • 0 (0 voturi)    
    ce zice tov prim primar? (Duminică, 1 aprilie 2012, 2:14)

    Baltaretu [utilizator]

    Sibiul a fost declarat capitala Europeana si pentru acest aspect stradal.
    Asfaltul se potriveste cu cladiri moderne cu termopane etc.
    Sa fi intrat prim primarul in hora licitatiilor cu probleme si mai trebuiau niste metrii patrati asfaltati?
    Sau daca tot da asfaltul pe afara si pentru campania electorala cineva vrea sa asfalteze moaca ceva strazi, sa caute la periferie.
    Semneaza un vizitator, din partea opusa a tarii si a Sibiului