VIDEO Un adolescent din Brazilia, supranumit "Baiatul magnet" deoarece isi poate lipi de corp obiecte de metal

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 iulie 2011, 21:45 Actualitate | Internaţional


Baiatul magnet
Foto: Captura YouTube
Un adolescent brazilian in varsta de 11 ani a fost supranumit "Baiatul magnet" deoarece obiectele de metal se lipesc de corpul sau, transmite postul TV Globo. Paulo David Amorim, din statul Rio Grande do Norte, poate tine pe corp linguri, foarfece si chiar oale de metal.

Tatal baiatului a afirmat ca i-a descoperit magnetismul cand i-a cerut copilului sa-i aduca un cutit si o furculita: "Spre marea mea surpriza, ele i s-au lipit de corp!".

Paulo David a spus ca, la scoala, colegii il striga "Baiatul magnet" sii ii cer sa le demonstreze "puterile sale" cu diferite obiecte din clasa: "In scoala, toata lumea imi cere sa-mi pun obiecte pe corp, caci toti cred ca e o farsa".

Doctorul Dix-Sept Rosado Sobrinho a declarat pentru TV Globo ca, in cei 30 de ani de experienta medicala, nu a vazut niciodata un caz precum cel al "Baiatului magnet".

Medicul sustine ca sanatatea baiatului nu este pusa in pericol, afirmand ca, desi Paulo David "reuseste sa faca ca unele obiecte sa se lipeasca de corpul sau", acest lucru "nu este complet neobisnuit".



Citeste mai multe despre   


















3137 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    INTREBARE. (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 23:10)

    cornel19 [utilizator]

    Este vorba numai de obiecte metalice, care contin fier, deci care se pot magnetiza dupa principiile cunoscute, sau tot ce este metalic ?
  • +5 (11 voturi)    
    uau (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 23:21)

    MirceaA [utilizator]

    daca-si face un dus cu mult sapun, nu se mai lipeste nimic
    • +3 (3 voturi)    
      Exact (Duminică, 10 iulie 2011, 6:26)

      gamma [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

      Material pentru creduli , nu era nevoie de oala era de ajuns o bucatica minuscula de fier dar la un unghi sub 90 de grade , pe o piele data cu talc . In plus sunt curios cat poate devia acul unei busole ( bag seama ca deloc de vreme ce nu apare in film ) .
      Exista un premiu de 1 mil de $ pt orice lucru supranatural dovedit , inca nu a fost ridicat.
      De fapt nimeni nu a trecut nici macar de faza preliminara (adica probabil faza cu talcul si busola pe care i-as fi aplicat-o tipului de sus ) .
      http://www.randi.org/site/index.php/1m-challenge.html

      Astept filmuletul viral care dovedeste ca Pamantul este plat
  • -3 (3 voturi)    
    Neobisnuit (Sâmbătă, 9 iulie 2011, 23:27)

    Vizitiul [utilizator]

    NEOBIȘNUÍT, -Ă, neobișnuiți, -te, adj. Care iese din comun, care are un caracter aparte, unic; p. ext. extraordinar.

    "acest lucru "nu este complet neobisnuit"" :) Sigur ca da, ori traducerea e de vina ori am trait pana acum intr-o pestera si nu stiam ca magnetismul asta e ceva obisnuit :)
  • +4 (6 voturi)    
    daca urmariti videoclipul pana la final... (Duminică, 10 iulie 2011, 0:14)

    marius [anonim]

    youtube va mai propune un videoclip cu un baiat magnetic din croatia...
    soooo, nu este chiar un fapt extraordinar de iesit din comun

    PS: ambii copii sunt obezi. poate ca tesutul adipos areproprietati feromagnetice...
  • +1 (1 vot)    
    Ca de obicei (Duminică, 10 iulie 2011, 6:50)

    Daniels22026 [utilizator]

    "Magnetismul" uman apare des in presa, dar nici macar un singur caz n-a putut fi confirmat stiintific, desi s-au efectuat numeroase studii. Contactul cu pielea al obiectelor tinute se realizeaza in partile laterale ale obiectelor, niciodata in partea superioara, unde un magnet real ar putea sustine obiecte usoare. Burta "magneticilor" joaca adesea un rol important in sustinerea obiectelor, ca si pozitia usor inclinata in spate a corpului. Aderenta obiectelor la piele este evidenta, caci asa-zisele proprietati magnetice se pierd daca subiectul imbraca o camasa subtire. Magnetismul real penetreaza orice material.
  • +1 (1 vot)    
    Putina fizica ... (Duminică, 10 iulie 2011, 10:01)

    Dani.El [utilizator]

    Toate obiectele plasate pe copil au o inclinatie spre corpul acestuia, facand ca, impreuna tensunea superficiala de la contacutul lor cu pielea - piele poate si putin umeda fac ca centrul lor de greutate sa fie mai inspre piele decat pare. Atentie! Toate obiectele au suprafata lucioasa, deci cu tensiune superficiala mult mai mare!!! Nu mai vorbesc desre linguri, agatate de corpul copiului cu partea utila. De ce nu pune oala aia pe burta baiatului, in pozitie verticala, nu pe pieptul lui, la un unghi de circa 20 de grade fata de verticala (si, in plus, se si sprijina pe burta acestuia in partea inferioara)?

    Nu pot sa contest ca si baiatul are o energie nativa care se manifesta printr-un oarecare magnetism dar nimic de aici nu demonstreaza asta.
  • 0 (0 voturi)    
    magnetic (Duminică, 10 iulie 2011, 10:54)

    mem [anonim]

    dar de ce nu ține ceva atașat de mână?