​Multimedia

Schengen: pentru ei sau pentru noi?

de Laurentiu Diaconu-Colintineanu, Vlad Mixich     HotNews.ro, Deutsche Welle
Miercuri, 6 iulie 2011, 0:30 Actualitate | Esenţial

Subiectul Schengen a fost una dintre cele mai importante investitii de imagine pentru politicienii romani si bulgari in 2011. Socoteala de acasa le spunea ca, in vremuri de criza financiara, nu exista munitie electorala mai eficienta decat reusita intrarii in spatiul Schengen. Dar cat de multe stiu oamenii obisnuiti despre miza Schengen si cat de importanta este pentru ei? O intrebare la care au raspuns, la Bucuresti si la Sofia, targoveti iubitori de neam, studenti cu dor de duca si intelectuali cosmopoliti.




Citeste mai multe despre   




















[P] Afla cum poti sa-ti imbunatatesti aerul din locuinta

Stiati ca umiditatea mare poate provoca probleme de respiratie si de adaptare la temperaturi mari?

4944 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Concluzie (Miercuri, 6 iulie 2011, 8:08)

    Vizitiul [utilizator]

    "Italia - privata de solidaritatea altor state europene in chestiunea imigrantilor - decide sa acorde permise temporare de sedere tunisienilor pentru ca acestia sa poata ajunge in Franta.

    In replica, Parisul reinstituie controale temporare la frontiera cu Italia si impiedica accesul refugiatilor pe teritoriu francez."

    Strutocamila :) Ioeropa unita!
  • 0 (4 voturi)    
    ? (Miercuri, 6 iulie 2011, 8:35)

    darolt [anonim]

    parcă e un material făcut pentru tvr 2. vocea afectată, fundalul muzical, calitatea imaginilor. păcat. mă obișnuisem cu reportajele din care lipsea ziaristul, făcute doar cu vocile "subiecților"...

    s-ar fi putut face așa ceva și aici, dacă era puțină pricepere. sau poate vrea "vocea" să iasă neapărat în evidență........ a reușit, dar în mod negativ.
  • +1 (1 vot)    
    opinie (Miercuri, 6 iulie 2011, 8:45)

    anonim [anonim]

    Schengen-ul nu are importanta pt omul de rand nici macar pt turistul roman dar prezinta mare importanta pt cei ce au interdictie de a parasi Romania sau pt infractori pe care nimnei nu-i va mai putea retine la frontiera unde nu mai sunt controale, sa fie clar!
  • +4 (4 voturi)    
    dunarea (Miercuri, 6 iulie 2011, 9:18)

    ginel [anonim]

    Abia astept sa intre Romania si Bulgaria in Schengen. O sa pot sa ma dau si eu linistit cu caiacul pe Dunare fara sa mai anunt pe unde trec. Acum de fiecare data tre' sa anunt. Atunci o sa ma duc in Bulgaria oriunde vreau.
    • +2 (2 voturi)    
      Dunarea va ramane o frontiera interioara (Miercuri, 6 iulie 2011, 10:13)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui ginel

      ...deci supravegherea ei de catre Politia de Frontiera nu va disparea, ca si verificarile din aeroporturi pentru cursele care vin din afara spatiului Schengen.
  • 0 (0 voturi)    
    schengen oha (Miercuri, 6 iulie 2011, 9:21)

    anonim [anonim]

    care o fi legatura cu clubul bildenberg?!!
    • +1 (1 vot)    
      legatura conspirativa (Miercuri, 6 iulie 2011, 10:05)

      MihaiG [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      Ambele nu sunt nume romanesti. Asta ar fi o ("mare") legatura. Daca gasesti tu alta sa ne spui.
  • -1 (3 voturi)    
    Clar (Miercuri, 6 iulie 2011, 10:45)

    Danny [anonim]

    Rar mai intalnesti o colectie atat de selectiva. Pai bineinteles ca daca pui cap la cap 10 oameni care (nu stiu ce e aia Schengen) spun ca e tot una cu sau fara Schengen, pare o aiureala
  • +2 (2 voturi)    
    Da ar fi un avantaj economic ! (Miercuri, 6 iulie 2011, 11:40)

    calinsab [utilizator]

    Pai in primul rand dispar astfel controalele de la frontiera interna, iar marfurile ar circula mai repede . Impactul economic al companiilor ar fi un castig deoarece nu mai sta un TIR in vama atatea ore - zile si marfa ajunge mai rapid. Deci companiile castiga un plus de randament economic pentru ca nu v-a mai trebui platita ziua de munca pentru sofer(care stationeaza in vama) , delegat al marfii, ocupata cu timpul sederii in vami. Per ansamblu castiga de pe fiecare angajat pina la 4 - 5 zile/luna, lucratoare de neplata a salariului respectiv.Masina v-a putea primi o noua comanda de transport in alta directie mai repede ulterior si ar aduce bani mai multi pentru firma respectiva, ea onorand astfel mai multe comenzi intr-o singura luna! Deci cu siguranta un randament economic mai bun. Asta in ansamblu economic al Romaniei, tara care si-a crescut exporturile catre vest, ar fi un plus de valoare a randamentului transporturilor si nu numai. Acesta e doar un motiv. Cu siguranta ca mai sunt si altele.
    • +2 (2 voturi)    
      Control vamal (Miercuri, 6 iulie 2011, 14:00)

      me [anonim] i-a raspuns lui calinsab

      Controale vamale asupra marfurilor nu se mai fac din 2007 odata cu aderarea la ....ue.
  • 0 (2 voturi)    
    Schengen la nivel de individ (Miercuri, 6 iulie 2011, 12:06)

    BigBrother [anonim]

    un exemplu- va insemna printre altele ca unui individ, rezident roman sau simplu turist intr-o tara Schengen cu carnet de conducere romanesc care comite o infractiune sau contraventie in trafic va raspunde pentru faptele sale in tara de rezidenta si/sau in Romania conform legislatiei romanesti in vigoare chiar daca infractiunea/ contraventia a avut loc in alta tara iar informatiile, cu ajutorul sistemului informatic corelat intre state ajung la autoritatile romane f. repede.
    • +1 (3 voturi)    
      Nici tu nu ai inteles nimic (Miercuri, 6 iulie 2011, 14:13)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui BigBrother

      Cum ai putea sa raspunzi pentru o contraventie/infractiune comisa in alta tara conform legilor tarii tale? Ha ha ha cat m-am mai amuzat :). Adica vrei sa spui ca daca arunci un muc de tzigara pe jos politistul de acolo n-o sa te amendeze pentru ca in Romania asta nu se pedepseste sau si mai bine, sa zicem ca te pui sa faci un gratar din ala gretos facand un foc in Germania direct pe jos pe o campie si politistul n-o sa te amendeze pentru ca asta in Romania e perfect normal ba mai mult poate o sa-i oferi si lui un mic si o bere si o sa ascultati impreuna o manea. :):). Vai ce gluma buna.
    • +1 (3 voturi)    
      O alta idee suuper tare (Miercuri, 6 iulie 2011, 14:17)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui BigBrother

      Deci un rezident german poate sa mearga cu ce viteza vrea peste tot pe autostrăzi având în vedere ca in Germania nu este limita de viteza pe autostrazi :):):)
      Ha Ha Ha Ha Ha Ha Ha Ha Ha!!
      • -1 (1 vot)    
        aici_radio_erevan (Miercuri, 6 iulie 2011, 17:21)

        BigBrother [anonim] i-a raspuns lui Mircea

        Esti informat superficial si probabil de aici ( sau poate ca nu!?) si hilaritatea ta ! In Germania sunt zone nerestrictionate in privinta vitezei, pe autostrazi, intercalate cu zone in care viteza este restrictionata la 120/100 km/ora si impanzite cu radare. In alta ordine de idei cunosc pe cineva care a fost sanctionat in Germania pentru ca a depasit limita legala admisa pe autrostrada, in Elvetia, dandu-i-se in acelasi timp si puncte de penalizare la carnetul de conducere german. Zi cu soare!
  • 0 (0 voturi)    
    exista avantaje (Joi, 7 iulie 2011, 0:40)

    citizen [anonim]

    Exista avantaje, dar acestea nu sunt cunoscute suficient de majoritatea cetatenilor. Una din ele este si viza "Schengen" pe care o obtin cetatenii chinezi si care nu le da dreptul sa circule si in Romania fapt care a dus in cazul meu la pierderea unei investii din partea unei firme chineze la compania la care lucrez, investitie care asigura salarii pentru cca 50 de oameni pentru cel putin 1 an de zile cu posibilitate de prelungire si dezvoltare daca se dovedea suficient de rentabila. Acestia au facut investitia in Ungaria iar 50 de salariati unguri o duc bine mersi de cca 4 luni de zile.
    Este doar un mic exemplu si sunt absolut sigur ca mai exista si alte avantaje economice asa ca nu poate fi decat un pas inainte pentru noi iar ideea ca trebuie sa avem control la vama ca sa nu ne scape infractorii mi se pare chiar distractiva cand ma gandesc cati excroci au "scapat" de ochii "vigilenti" ai vamesilor si politistilor de frontiera romani de a trebuit sa apelam politisti de prin SUA, Israel si chiar din Indonezia sa-i prindem. Personal eu am incredere mai mare in securitatea la frontiere asigurata in orice alta tara din spatiul Schengen decat la frontierele noastre.