Mark Mobius: Greciei ar trebui sa i se permita sa intre in faliment

de Dragos Comache     HotNews.ro
Vineri, 23 aprilie 2010, 12:15 Actualitate


Greciei ar trebui sa i se permita sa intre in faliment, pentru ca aceasta este cea mai buna solutie pentru rezolvarea crizei financiare, a declarat Mark Mobius, presedintele Templeton Asset Management, citat de Bloomberg. El a precizat ca singura solutie este oprirea finantarii pentru Grecia si asumarea responsabilitatii si a daunelor de catre creditori, acestia urmand a fi ajutati de statele europene.

"Daca vom turna gramezi de bani intr-o tara in care coruptia se extinde pana la oficialii de top din guvern, nu vom vedea nicio reforma", a declarat Mark Mobius unui cotidian din Slovenia.

"Nu exista o alta solutie decat oprirea finantarii pentru Grecia si asumarea responsabilitatii si a daunelor de catre creditori, astfel incat tarile sa ii ajute pe acestia, nu Grecia, si sa le limiteze pagubele", a mai spus el.

Mark Mobius este seful fondului de investitii Franklin Templeton, care administreaza portofoliul Fondului Proprietatea.


Citeste mai multe despre   


















1825 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    baiatul asta nu e la fel de (Vineri, 23 aprilie 2010, 11:54)

    visio [anonim]

    prost pe cat il arata poza; sunt convins ca i-ar conveni sa cumpere o tara pe nimica toata asa cum s-a intamplat cu Polonia dar nu cred ca se va intampla asa ceva si cu grecia; desigur ca exista si posibilitatea alimentarii starii de tensiune dintre turcia si grecia si evident izbucnirea unui razboi, asa cum afirma si prietenul lui, Stimabilul Soros, ar fi urmarea fireasca a crizei; este cel putin ciudat cum se repeta tiparul crizelor din anbii 29-33 si apoi minunatul razboi global; evident ca se doreste o ordine globala, in care tarile sa raspunda numai cu asa este sefu, sa traiti'; dar cum eu nu cred in coincidente sau ciudatenii, sunt curios sa stiu cum au facut unii profit de miliarde de eur in timpul crizei de anul trecut; acesti unii trebuie sa specific ca sunt din SUA, adica acolo unde presedintii incomozi sunt omorati precum caiini vagabonzi, unde drogurile se gasesc in excendent, adica intr-un cuvant: sa ne mai lase maimutele astea de investitori in fonduri mutuala ca suntem noi satui de fni si alde sorin ovidiu vantu; cat despre grecia ce sa spun? nu va fi de vanzare atat vreme cat va fi locuita; si daca ii confundati pe greci cu italienii sau nemtii, ca patriotism vb, sunteti departe de adevar; dar stiti cum e vorba populara: incercarea moarte n-are, moare numai cine nu incearca...dar in ultima vreme vedem ca moare si cine incearca ...si sa nu uitam de rusi tata, astia au tinut europa in frig acum 2 ani si o vor mai tine; si lor le-au fost improvizate situatii, vezi atentatele cu bomba...dar asta numai sa ii tina ocupati..dar nu sunt rusii atat de gugustuci sa intre in plasa asta cu ochiuri largi..prea largi..chiar si cei cu miopie cronica vad "atele"..hai pa natiune si vb imnului national: somn usor la masa ca incepe un nou episod Elodia si nu trebuie ratat de tugulanul de rand.....
  • 0 (0 voturi)    
    de acord (Vineri, 23 aprilie 2010, 12:31)

    Cristian [anonim]

    sa ii declare in faliment, sa le faca FMi consiliu monetar , sa concedieze jumate din bugetari, sa le vanda toate activele de stat,sa fie impozitate averile, inclusiv bunurile bisericii ( care detine jumate din terenuri si nu plateste nici un impozit) sa le mareasca impozitul la 30%.
  • 0 (0 voturi)    
    hmmm (Vineri, 23 aprilie 2010, 12:39)

    Elod [anonim]

    In plus tara ar fi probabil protejata inclusiv de populatie care e pusa in continuare pe jaf.
  • 0 (0 voturi)    
    respect ! (Vineri, 23 aprilie 2010, 12:41)

    jo [anonim]

    gandeste corect omul asta!
    eu l-as fi mutat de la fondul proprietatea la guvern ca prim-ministru sa taie in carne vie !
  • 0 (0 voturi)    
    Parerea lui Mark Mobius. (Vineri, 23 aprilie 2010, 14:54)

    mircea [anonim]

    Este tipica pentru speculatori,bancheri,etc.Nu au mama,nu au tata ,nu au suflet.Grecia in faliment,iar statele europene sa despagubeasca creditorii,de parca creditorii ne-au intrebat cand au pompat bani in Grecia.Vai de Romania ,pe mana cui a dat "fondul Proprietatea".Astia nu vad decat castigul lor.Romania nu se invata minte de ce se intampla prin lume.Societatile financiare merg pe speculatii,cand nu le mai tine,abandoneaza si economii de altfel prospere se prabusesc,se asteapta interventia statului,dupa care aceleasi societati financiare revin sa culeaga laurii.Fara niste reglementari internationale draconice,privind societatile financiare cu capital speculativ,economia mondiala va avea parte de convulsii periodice.Aceiasi speculatori fac presiuni pentru a inpiedica o intelegerea intre monedele internationale forte.
  • 0 (0 voturi)    
    Cred (Vineri, 23 aprilie 2010, 20:10)

    Pantera Roz [utilizator]

    ca grecii ne asteapta si pe noi,sa falimentam impreuna.Asa,singuri,le-o fi urat...
  • 0 (0 voturi)    
    domnul Mobius (Duminică, 25 aprilie 2010, 22:38)

    patriotul [anonim]

    Felicitari pentru comentariul domnului baiatul asta nu e la fel. Intr-adevar domnul Mobius este un charmeur si considerat drept Indiana Jones als Emerging Markets. Acum insa o cam da din oala in strachina cu ideile lui. Conceptul de a lasa lucrurile la intamplare nu ar face decat sa repare din staiful care a fost sifonat in timpul crizei suma totala a fondului administrat scazand de la 50 la 25 miliarde. Poate insa reuseste sa mai scoata din pagube cu banii primiti din fonduri UE pentru dezvoltarea unui centru de investiiti in Polonia. Atunci banuiesc ca era preconizat ca fiind cel mai mare. Actual deja exista prognoze ca se va muta in alta parte sediul european. Pe o obligatiune din vremea regelui Carol exista un inscris "Patria si dreptul meu". Poate cineva va realiza ca imnul tarii "Desteapta-te romane" si in aceasta privinta este un indemn la pastrarea avutiei care asa cum am invatat la scoala ,nu este a noastra ci a urmasilor, urmasilor nostrii, in vecii vecilor amin.
  • 0 (0 voturi)    
    pariu (Luni, 26 aprilie 2010, 12:07)

    ### [anonim]

    pe cat facem pariu ca a cumparat CDS-urile Greciei?
    altfel ce zice el e o prostie! acest tip de discurs este motivat doar din punctul de vedere al intereselor pe care le are cel care il rosteste.
    Este pacat si surprinzator in acelasi timp cum oameni cu o viziune atat de limitata au reusit sa ajunga in astfel de pozitii.
    El are dreptate in ceea ce spune dar doar teoretic.
    Practic chiar nu va dati seama ca falimentul Greciei ar atrage dupa sine si falimentul tarilor din imediata vecinatate la fel ca la un joc de carti?
    N-a invatat nimeni nimic din falimentul Lehman?
    Oricum e evident ca el a mizat pe falimentul Greciei si ar avea de castigat pe termen scurt din asta dar, ma intreb cat de prost poate sa fie astfel incat sa nu-si dea seama ca pe termen mediu si lung are numai de pierdut!?