Special HotNews.ro

VIDEO CTP despre cazul Polanski: Liber sau la inchisoare? Bonus: Ce spun cineastii romani despre o arestare care a scandalizat Europa

de Iulia Blaga, Dan Tapalaga     HotNews.ro
Joi, 1 octombrie 2009, 14:36 Actualitate


Este justificat protestul masiv in favoarea eliberarii unui om, fie el un mare regizor, care, in urma cu 30 de ani, a abuzat sexual o fetita de 13 ani? Mai are sens sa fie arestat la 76 de ani? Guvernul francez si-a retras sprijinul public in favoarea eliberarii lui Roman Polanski, iar Martin Scorsese, David Lynch, Wim Wenders sau Woody Allen continua sa-l sustina.

  • Intra in articol pentru a vedea interviul complet cu Cristian Tudor Popescu, realizat de Dan Tapalaga, despre Cazul Polanski
  • Citeste in articol ce spun despre cazul Polanski regizorii Radu Gabrea, Radu Jude, Cristi Puiu si Radu Muntean


CTP: A te culca, tu barbat de 44 de ani, cu o fetita de 13 ani, chiar daca n-ai violat-o, e o chestiune de defectie la cap. Deci domnul Polanski e defect la cap



CTP: Eu nu-l consider pe Polanski un foarte mare regizor. Nu se inscrie in clasa zero, tocmai datorita absentei unei artere butucanoase morale



CTP: Daca Polanski ar ramane credincios pattern-ului etic si estetic din Cutitul in apa, ar fi trebuit sa se duca singur in fata justitiei americane



Cum ar arata un film european si unul american despre relatia lui Roman Polanski cu o minora, in viziunea lui CTP



Radu Gabrea, care are o “simpatie uriasa” pentru Polanski inca de la scurtmetrajul acestuia, “Doi oameni si un dulap”, crede ca intreg cazul se datoreaza legilor americane. “In masura in care o lege exista, nu are importanta cine o incalca, dar numai in masura in care legea e corecta si nu se aplica abuziv. Eu tin cu Polanski, dar cred ca legea care il aresteaza e aberanta.

Pentru Radu Gabrea nu are nicio importanta faptul ca arestarea s-a produs in momentul in care cineastul se pregatea sa primeasca la Zürich un premiu pentru intreaga cariera.

Speculatia potrivit careia statul elvetian s-ar fi revansat fata de statul american pentru niste sume secrete din conturile bancilor sale i se pare autorului filmului “Calatoria lui Gruber” o exagerare. “Ce miza are violul lui Polanski pentru statul american? Cred ca e o simpla situatie aparuta dintr-o absurditate. E mult mai simplu sa te gandesti ca e o problema de birocratie decat una de schimb intre bancile elvetiene si americane.”

Radu Jude: “Nu inteleg de ce lumea se solidarizeaza doar  cu Polanski”

Eu am copil si, daca cineva i-ar face rau, nu m-ar interesa ca e artist sau cineva de pe strada”, considera tanarul regizor Radu Jude. “Sigur ca e un caz mai nuantat, dar daca e adevarat ca fata a cerut sa se inchida cazul nu inseamna ca lucrurile s-au si rezolvat.

Nu cunosc toate detaliile ca sa am o parere foarte clara, dar pe mine m-a uimit faptul ca Roman Polanski e chemat pentru un proces penal, iar oamenii cer ca el sa fie eliberat sau sa nu se ajunga la proces. Si nu pentru ca ar fi nevinovat, ci pentru ca e un artist cunoscut, ceea ce e aberant. Mi se pare ciudat ca lumea se solidarizeaza cu Polanski si nu cu alti artisti care au intr-adevar probleme.


Oamenii s-a comportat ca si cum Polanski ar fi fost atacat pe chestii politice, de parca i-ar fi fost amenintata libertatea de exprimare. Acum doua luni a fost arestat cineastul Jafar Panahi in Iran (n.red.- unul dintre cei mai cunoscuti cineasti iranieni contemporani), dar pentru el n-a sarit nimeni.

Radu Muntean: “Mi s-a parut un tip OK”

Radu Muntean nu a putut sa ne ofere o parere clara deoarece n-a avut timp sa urmareasca evenimentele (e in pregatire cu lungmetrajul “Marti dupa Craciun”). Ne-a marturisit, totusi, ca l-a cunoscut pe Roman Polanski si ca i s-a parut un om modest.

“Cand am luat un premiu la Marrakech, am stat pe urma cu el la masa. Ce sa spun, mi s-a parut un tip OK si modest, fara figuri in cap. Altfel, e destul de aiurea sa-mi dau cu parerea. Stiu eu ce i-a facut fetei aleia? Nu am toate amanuntele.”

Cristi Puiu: “Viata lui a fost marcata de uciderea lui Sharon Tate”

Cristi Puiu crede ca e dificil sa judeci in termini categorici, tinand cont nu de faptul ca Roman Polanski e un artist cunoscut, ci de faptul ca destinul sau a fost foarte incercat.

“Nu cunosc bine cazul, dar ce s-a intamplat mi se pare foarte urat, foarte grav si foarte trist. E foarte trist ca lucrurile astea s-au petrecut. Eu nu pot judeca nici situatia, nici pe Polanski dar stiu ca o parte importanta din istoria lui personala e marcata de povestea aceea urata cu Sharon Tate (n.red. – sotia lui Roman Polanski, asasinata impreuna cu copilul din pantece si cu alte patru persoane in 1969).

Chiar daca as cunoaste detaliile, tot n-as putea decat sa-mi spun o parere extrem de discutabila. Nu sunt judecator dar, daca e sa ma gandesc daca trebuie respectata legea, da, ea trebuie respectata, dar nu stiu daca problema trebuie transata asa pentru ca destinul lui de om a fost marcat de drame de tot felul.”

In Franta si Polonia lucrurile se nuanteaza

Guvernul francez si-a retras sprijinul oficial, desi ministrul francez de Externe ceruse luni eliberarea cineastului, impreuna cu Radoslaw Sikorski, omologul sau polonez, in vreme ce primul ministru polonez, Donald Tusk, s-a distantat de caz, cerandu-le si colegilor sai de cabinet sa manifeste “retinere”.

Daca Luc Besson declara la sectia franceza a postului de radio RTL “Tin foarte mult la el, dar nimeni nu trebuie sa fie mai presus de lege”, 110 personalitati din lumea filmului au semnat o petitie in care cer eliberarea lui Roman Polanski. Printre acestia se numara Martin Scorsese, Woody Allen, Wim Wenders, David Lynch, Pedro Almodóvar, Tilda Swinton si Monica Bellucci.

Roman Polanski (76 de ani) a fost arestat in 26 septembrie la Zürich si este in prezent incarcerat intr-o inchisoare elvetiana al carei nume este tinut secret la cererea sa. Autoritatile elvetiene intentioneaza sa-l extradeze in Statele Unite unde cineastul n-a mai pus piciorul din 1978. A fugit atunci inainte de a se pronunta sentinta in procesul intentat pentru relatia sexuala avuta in 1977 cu o minora de 13 ani, vina pe care a recunoscut-o.

Nota: Interviul cu Cristian Tudor Popescu a fost realizat miercuri seara, inaintea ca guvernul francez si cel polonez sa-si nuanteze pozitiile.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11808 vizualizari

  • -7 (17 voturi)    
    pe mine ma intereseaza (Joi, 1 octombrie 2009, 17:22)

    gogu [anonim]

    Multumesc Hotnews pt inverviu:) CTP e o gura de aer proaspat de multe ori.
    PS. of, recunosc, imi place si Badea desi e alt gen :P
    • +9 (19 voturi)    
      foarte interesant (Joi, 1 octombrie 2009, 18:08)

      Tomis [utilizator] i-a raspuns lui gogu

      Sa-ti placa badea Badea este, vorba lui CTP, "o chestiune de defectie la cap". Un om normal nu poate sa digere dejectiile mogulului de la antene.
      Nici sa-ti placa CTP nu-i departe, desi, cum scrie cineva, cand nu vorbeste de politica poate fi un om suportabil, chiar placut. Din pacate eu nu pot sa-l disociez de lucrurile pe care le-a spus in context politic, aste este defectiunea mea.

      In ceea ce-l priveste pe Polanski trebuie lasata justitia americana sa decida. Daca nimeni nu protesteaza cand sunt omorati oameni nevinovati in puscariile americane nu vad vreun motiv important pentru care cineva sa protesteze acum.
      • +11 (15 voturi)    
        ba nu (Joi, 1 octombrie 2009, 18:29)

        hmm [anonim] i-a raspuns lui Tomis

        faptul ca nimeni nu protesteaza cand sunt omorati oameni in puscariile americane denota o lipsa de moralitate si implicare civica. faptul ca, atunci cand o personalitate culturala este arestata (pe drept), lumea protesteaza doar pentru faptul ca este vorba de o personalitate culturala denota snobism si, din nou, lipsa de principii morale. asa ca iata, suntem consistenti cu noi insine; si imorali :D
        (in paranteza - tot respectul pentru filmele lui polanski)
      • +1 (3 voturi)    
        ce spune, nu cine spune (Vineri, 2 octombrie 2009, 11:56)

        if0014 [utilizator] i-a raspuns lui Tomis

        Badea are foarte mare dreptate cand spune anumite lucruri. Chestiune de "defectie la cap" e sa nu poti distinge intre lucrurile bune si cele gresite pe care le spune.
    • 0 (8 voturi)    
      ce oameni necivilizati si rai (Joi, 1 octombrie 2009, 18:22)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui gogu

      Voteaza negativ aiurea. Ce oameni necivilizati si rai! Pacat. Eu incerc sa iau ce e mai bun de la fiecare.
    • +5 (7 voturi)    
      ai dreptate (Vineri, 2 octombrie 2009, 2:58)

      Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui gogu

      nu prea sunt de accord cu CTP in anumite privinte, dar totusi moralitatea persoanei sale este un lucru care merita apreciat. ............... As adauga si ca apreciez foarte mult actiunea SUA de forta extradarea si judecarea acestui mare regizor, care arata faptul ca in SUA legea este respectata (pe cat fizic real posibil) si acest lucru este unul din stalpii democratiei, daca nu cel mai esential. ........ Cat despre acest regizor NICI MILIOANE DE FILME TOATE CU PREMIUL OSCAR NU IL SPALA DE PORCARIA CARE A FACUT-O (in caz ca este adevarat, si se pare ca asa este). ........... Bravo SUA.
      • +1 (9 voturi)    
        Extremismul moral ... (Vineri, 2 octombrie 2009, 9:22)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

        ... e dupa parerea mea la fel de condamnabil cum e lipsa crasa de moralitate.

        Stii vorba aia biblica: cine e fara pacate sa dea primul cu piatra.

        Parerea mea e ca un proces in SUA e un risc. Am fost curios acu' ceva vreme, si am citit putin despre modul in care se numesc judecatorii. Numirea e pur politica, si pe viata. Din cauza asta, ajung judecatori si multi oameni care pe bune n-au ce cauta in justitie. In plus, sistemul legal american, asemanator celui britanic, e fundamental diferit fata de cel al altor state europene. Un judecator nu trebuie sa tina cont in deciziile sale doar de legislatia elaborata de congres, ci si de toate deciziile date de alti judecatori in cazuri asemanatoare sau similare. In fapt, asta inseamna ca orice prostie sau greseala facuta de un judecator devine litera de lege.

        Iar, nu stiu daca Polanski a violat-o pe fata aia, sau s-a dus la un bordel de minore, sau cum a ajuns sa se culce cu ea. In SUA au mai fost cazuri in care chiar mama unei fete a bagat-o minora in patul vreunei somitati, ca s-o vada "realizata", si fara ca respectiva "somitate" sa stie ca se culca cu o minora, iar unele fete de 13 ani au tot ce le trebuie sa zici ca au trecut de 18. Asa ca eu consider ca e riscant sa-l extradezi fara sa analizezi inainte suficient de bine care a fost situatia.

        Cat despre moralitatea d-lui CTP: mie omu' nu mi se pare moral. Mi se pare relativ fixist in anumite idei. Cre' ca matale confunzi fixismele lui cu moralitatea.
  • +11 (11 voturi)    
    Da, e un om placut (Joi, 1 octombrie 2009, 17:57)

    averoes [anonim]

    Da, CTP-ul este un om placut cand nu vorbeste de politica. Despre politica am de cele mai multe ori senzatia ca nu intelege ce se petrece sau prefera stilul instaurat de mai multi ani al anlistilor politici romani care in loc de a explica fenomenul se leaga numai de chichite si amanunte.
    • +4 (8 voturi)    
      Intru-totul de acord (Vineri, 2 octombrie 2009, 0:27)

      Adi [anonim] i-a raspuns lui averoes

      Asa este, aveti dreptate, si este pacat ca nu-i vedem fata asta mai des.
      Aici trebuie sa-i multumim lui Dan Tapalaga ca ne-a aratat-o. Felicitari pentru jurnalismul de mare clasa :)
  • +6 (8 voturi)    
    And Justice for All (Joi, 1 octombrie 2009, 18:02)

    ion [anonim]

    ...
  • +1 (11 voturi)    
    cind? (Joi, 1 octombrie 2009, 18:04)

    odorica ion [utilizator]

    Cind si la noi Justitia v-a functiona asa perfect?
    • -3 (9 voturi)    
      Holiud loveste din nou! (Joi, 1 octombrie 2009, 18:35)

      Unul_din_Astia [utilizator] i-a raspuns lui odorica ion

      Ma faci sa rad! Chiar crezi in justetea justitiei americane? La mijloc exista alte substraturi, ce au prea putin de a face cu justitia! Poate ca ar trebui sa te intrebi cum se poate ca sa intri si sa iesi din Elvetia de nenumarate ori, sa ai si o casa acolo, mai mult ca sigur si bani in bancile lor, si acum, hodoronc-tronc sa fii arestat?! Cred ca la un anumit nivel, foarte inalt, discutiile au fost ceva la modul 'Bine, bine... noi o lasam mai moale cu sevretul bancar, insa ni-l dati pe Polanski!' Asta suna de o mie de ori mai credibil decat ce declara autoritatile elvetiene acum: 'Dom'le... pana acum noi nici nu am stiut ca el se tot plimba prin ograda noastra!'
      • -1 (5 voturi)    
        e evreu, scapa (Joi, 1 octombrie 2009, 19:28)

        lichida [anonim] i-a raspuns lui Unul_din_Astia

        sint jocuri in spate, cum a stat el asa frumos 30 de ani si acum pac, hai ba
  • +12 (14 voturi)    
    nu mai e nicio speranta... (Joi, 1 octombrie 2009, 18:16)

    OTONEL [anonim]

    Sa zicem ca o lege e proasta. Dar daca se aplica, se aplica ptr toti. Nu conteaza ca e regizor sau un om al strazii. Cu siguranta ca exista mai multe cazuri de acest gen; nu numai polanski a fost in situatia asta. Deci, de ce doar pentru el sa se procedeze altfel?
    Mai ingrijorator este insa celalalt aspect: ca exista foarte multe voci care nu inteleg ca nu trebuie sa conteze persoana. Ne mai miram atunci ca apar atatea smecherii si suntem nemultumiti de cum merg lucrurile?
  • +11 (15 voturi)    
    parerea mea (Joi, 1 octombrie 2009, 18:19)

    oana [anonim]

    Parerea mea este ca acest om trebuie sa plateasca pentru fapta sa, daca este vinovat. Altfel, nu va mai exista niciun sistem de protectie eficient pentru copii, in conditiile in care anumite persoane beneficiaza de impunitate doar pentru ca sunt faimosi, bogati sau geniali.
  • +15 (19 voturi)    
    Justitia adevarata (Joi, 1 octombrie 2009, 18:31)

    Paul [anonim]

    Cred ca nu meritele lui Polanski le discutam aici ci fapta unui om de 44 de ani care agreseaza sexual o fata de 13 ani si care trebuie sa plateasca pentru ceea ce a facut.
    Din toata povestea asta, admir cel mai mult justitia americana care dupa 30 de ani inca il mai urmareste pe faptas indiferent de numele si pozitia sa sociala .
    Poate invata ceva si justitia din Romania
    • +1 (3 voturi)    
      Admira (Vineri, 2 octombrie 2009, 10:50)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui Paul

      Admira si pt ca l-au facut scapat pe ucigasul lui Teo. Problema nu cred ca e vinovatia lui ala. E clara treaba acolo. De ce sa extradezi catre un guvern care nu face la fel cu criminalii lor?
  • -3 (5 voturi)    
    Nu se inscrie in clasa zero (Joi, 1 octombrie 2009, 18:39)

    alex [anonim]

    " Nu se inscrie in clasa zero, tocmai datorita absentei unei artere butucanoase morale "

    prostie, 'artera morala' n-are a face DELOC cu esteticul....

    nu se inscrie in clasa ZERO din punct de vedere ARTISTIC ...nu din cauza AXEI MORALE....cu atat mai putin cu ce a facut el in viata privata
    • +7 (9 voturi)    
      gresit (Joi, 1 octombrie 2009, 18:50)

      gog [anonim] i-a raspuns lui alex

      se pare ca n-ai inteles , notiunea de "artera morala" nu facea referire la morala lui Roman Polanski, ci la prezenta, sau mai bine zis, absenta acestei artere in filmele regizorului.
  • +5 (5 voturi)    
    La multi ani!, domnule Popescu (Joi, 1 octombrie 2009, 18:40)

    Comentator [anonim]

    ..sunteti absolut mortal la faza super-desteapta propusa de domnul Tapalaga, cea cu filmul facut in maniera europeana, respectiv in maniera americana!!
  • -3 (11 voturi)    
    Polanski (Joi, 1 octombrie 2009, 18:42)

    S [anonim]

    Cei ce-si dau cu parerea astazi punandu-l pe rug pe Polanski n-au avut ocazia sa cunoasca perioada libertatilor depline, "sex-drug & rockcend roll".

    Polanski nu-i acuzat de viol ci de "relatii sexuale interzise" in contextul legislativ american.
    Vorbim astazi de sute de fetite mame de 12-13 ani. De ce nu bagam tatii la puscarie ?

    Asa zisa "victima" a lui Polanski a cerut incetarea urmaririi penale, cine-l acuza pe Polanski ? Statul american...

    Daca n-ar fi fost aceasta situatie, acest om ar fi fost astazi cel mai mare regizor al lumii. Ce mai vrem ?

    Oricum, daca fiica-mea sau orice alta fata are chef s-o faca la 12 ani, o face. Cu sau fara Polanski. Eu personal as prefera s-o faca cu Polanski.
    • -1 (5 voturi)    
      aha (Joi, 1 octombrie 2009, 19:30)

      dirili [anonim] i-a raspuns lui S

      ca i-o tragi ulterior, bun exemplu
    • +6 (6 voturi)    
      fetita ta (Joi, 1 octombrie 2009, 19:42)

      albas [utilizator] i-a raspuns lui S

      fetita ta ar trebui sa o poata face doar cu un baiat de varsta ei, nu cu un barbat care ar trebui sa o priveasca ca pe o fiica. este anormal ca oamenii trecuti pe prima tinerete sa se casatoreasca cu copiii, nici macar nu era adolescenta fata., nu avea nici 14 ani.
  • -3 (5 voturi)    
    Ce are a face UN FILM ARTISTIC cu un pattern etic? (Joi, 1 octombrie 2009, 18:43)

    alex [anonim]

    "daca polanski ar ramane credincios pattern-ului etic si estetic din cutitul in apa, ar fi trebuit sa se duca singur in fata justitiei americane "

    prostie clara exprimata de ctp.
    --------------------------------------------------------
    ce are a face un film artistic cu un presupus acceptabil pattern etic care ar trebui dus 'in fata justitiei americane' (la modul figurat)?

    e o imixtiune de planuri innaceptabila

    categoria esteticului e o varza in capul ctp_ului


    cutitul in apa - e cel mai bun film a lui polanski (singurul bun as zice)
    • +1 (5 voturi)    
      Ce e ala un 'pattern'? (Joi, 1 octombrie 2009, 18:53)

      Unul_din_Astia [utilizator] i-a raspuns lui alex

      Nu am urmarit interviul, dar daca si CTP a inceput sa vorbeasca romglish, atunci e de rau! Ce sa inteleaga nea Vasile din 'pattern'? O sa dea fuga la dictionarul Teora si o sa caute infrigurat?
  • +7 (11 voturi)    
    interesant (Joi, 1 octombrie 2009, 18:54)

    clujean [anonim]

    la noi se prescriu: crima, violul, talharia, furtul, delapidarea, escrocheria, etc la ei nici dupa atatea decenii nu s-a prescris! interesant...
    • +3 (9 voturi)    
      Violu, Pedofililia, Incestu, Polansk si Allen (Joi, 1 octombrie 2009, 19:33)

      ITZIC Artistu [anonim] i-a raspuns lui clujean

      n-ai inteles nu s-o prescris in acte ca practic l-au facut scapat in exil la Paris, auzi la ei cica a fugit parasind america!!! Ce penibil si ipocrit!

      Aia cand si-or dat sema pe cine or arestat l-au facut scapat in Franta la Paris unde-i rau de tot!!!

      Ha-i ca-i cusuta cu ata alba apararea pedofilului care a mai si violat!!!

      Dar nu conteaza ca-l apara alt mare artist Woodi Allen care a dus violul si pedofilia pe cele mai mari culmi ale artei adica le-o imbinat cu incest violandu-si propria fiica minora cu care s-a si insurat cu ea. Dar pt asta nu a mai emis America nici un mandat de arestare ca de e super artistul taiat imprejur cum zicea unu ci din contra l-au facut zeul artei cinematografiei, fapte pt care rednecksii de rand ar lua vre-o mie de ani de bulau.

      Dar ne mira cumva caci prietenii lui cu tichie si taiati imprejur de la Hollywood, Wall Street, FED,FMI practica camataria pe care au duso pe cele mai mari culmi ale artei camatariei desi in biblia lor Kabala scrie ca e pacat de moarte camataria asa precum e si cu violu, pedofilia si incestul pe care astia le-au adus la statutul de super arta.
      • 0 (0 voturi)    
        Woody Allen ... (Vineri, 2 octombrie 2009, 9:25)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui ITZIC Artistu

        ... mie nu-mi prea place, si mi se pare scarboasa faza cu fie-sa, da' incest pe bune n-a fost, ca era fiica adoptiva.
    • 0 (0 voturi)    
      Statues of Limitations (Vineri, 2 octombrie 2009, 11:32)

      SoL [anonim] i-a raspuns lui clujean

      Si acolo se prescriu (nu si crima) insa doar daca nu ai fost oficial acuzat de aceste fapte, adica daca procurorul nu a reusit sa stranga destule dovezi ca sa construiasca cazul.

      Aici nu poate fii vorba de asa ceva pentru simplul motiv ca Roman Polanski si-a RECUNOSCUT fapta de viol si a pledat vinovat. A fost asadar acuzat iar odata dovedita, fapta nu se prescrie.
  • -1 (15 voturi)    
    Double standards (Joi, 1 octombrie 2009, 19:15)

    nae [anonim]

    Nu neg faptul ca Polanski a facut un lucru grav dar:
    1.Jerry Lee Lewis s-a casatorit cu o verisoara de 14 ani.In acest caz,vina lui Polanski este doar aceea ca nu s-a casatorit cu ea?
    2.Ce cauta o fata de 13 ani,adusa de mama ei,intr-un loc faimos ptr petreceri cu droguri si sex?
    3.Ce mama isi lasa fata sa intre in dormitor cu un barbat de 44 ani?
    4.Unele fete se dezvolta mai repede.S-au vazut cazuri.Era fata virgina cand s-a intamplat fapta?
    • +3 (9 voturi)    
      Uite un om care gandeste! (Joi, 1 octombrie 2009, 19:32)

      Unul_din_Astia [utilizator] i-a raspuns lui nae

      "3.Ce mama isi lasa fata sa intre in dormitor cu un barbat de 44 ani?"

      Asta e intrebarea cheie! Ce cauta o fata de 13 ani la o petrecere? Parerea mea este ca nu era tocmai straina de ceea ce se intampla acolo (sau urma sa se intample). Poate ca familia urmarea sa il stoarca pe Polanski de bani (uite, nenorocitule, ce ai facut! Scoate repede zece milioane si te iertam!). Poate ca Polanski le-a dat cu flit, si ei l-au dat in judecata! Ciudat faptul ca fata si-a retras plangerea dupa cativa ani, si aici, hai sa nu incepem cu chestia aia cu iertarea pacatelor, iubirea aproapelui, samd, ca nu o cred. Probabil ca fata si-a dat seama la maturitate sa adevarul era cu totul altul. Oricum, majoritatea pare sa fie de acord asupra faptului ca actul sexual a fost consimtit! Este adevarat ca fata era minora, dar, iarasi ajungem la intrebarea anterioara? Ce cauta o fata minora la o petrecere? Nu era acolo tocmai pentru 'entertainment'?
      • -2 (8 voturi)    
        gresit (Joi, 1 octombrie 2009, 19:57)

        albas [utilizator] i-a raspuns lui Unul_din_Astia

        tu daca ai avea o fata de 13 ani si o dai la meditatii la matematica, limbi straine, ti s-ar parea normal ca profesorul sa aiba o relatie cu ea? parintii erau siguri, cum este si normal sa se uite la ea ca la un copil.
        • +1 (5 voturi)    
          Inseamna ca... (Joi, 1 octombrie 2009, 20:23)

          Unul_din_Astia [utilizator] i-a raspuns lui albas

          ... parintii erau mai inocenti decat copilul!
        • +3 (7 voturi)    
          Ce meditatii frate? (Joi, 1 octombrie 2009, 20:39)

          nae [anonim] i-a raspuns lui albas

          Tu nu intelegi ca locul era faimos ptr petreceri cu droguri si sex?
          Sa inteleg ca mama credea ca se duce la meditatii?
        • -1 (1 vot)    
          Evident nu! Dar ... (Vineri, 2 octombrie 2009, 9:27)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui albas

          ... ar trebui sa fiu cam la fel de retardat ca multi americani s-o duc la meditatii la matematica la un chef cu bautura, droguri si femei goale.
      • +3 (3 voturi)    
        mesajul care este transmis este esential (Vineri, 2 octombrie 2009, 3:08)

        Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui Unul_din_Astia

        si anume chiar daca o mama denaturata isi lasa fiica minora pe mana unui pedofil, chiar daca totul a fost regizat pentru a castiga bani de la Polanski, chiar daca s-au consumat droguri FAPTUL CA UN ADULT FACE SEX CU O MINORA este PEDEPSITA DE LEGE indiferent ca [1] acel adult e mare regizor international cunoscut si sustinut de o intreaga media (inconstienta, ignoranta) si ca [2] acea minora nu era virgina si se si droga. .......... Acest lucru mi se pare ESENTIAL ca LEGEA arata ceea ce este corect si moral, condamnand ceea ce este ABSOLUT INCORECT SI IMORAL. ....... Este esential acest lucru, ca legea sa fie cat de cat reprezentarea legilor lui Dumnezeu pe pamant altfel nu avem nici un rost, suntem mai rai decat animalele.
  • +8 (10 voturi)    
    Lamuriri (Joi, 1 octombrie 2009, 19:22)

    HalfCourt [anonim]

    Polanski a avut sex cu fata aia, a recunoscut-o. Faptul ca ea a cerut incetarea urmaririi penale nu e relevant, pentru ca intre timp cele 2 parti au ajuns la un acord, asta e clar. Si sigur ca ea a declarat ce i-au dictat banii. Nu pare a fi o persoana cu principii morale, vorbesc acum, ca atunic era un copil.
    Intrebarea ce baza poti pune pe spusele ei atunci iar nu tine. Omul a recunoascut ca a facut-o, nu l-a fortat nimeni. In plus a fugit. Asta spune clar ca a fost vinovat.
    Justitia nu are nimic cu Polanski ca persoana, asa cum a avut de exemplu cu Charlie Chaplin, care a facut "greseala" de a-i ironiza si pe americani, nu doar pe Hitler. Cu ala au avut, clar. Cu asta e doar o echetsie de principiu, pentru a arata ca nimeni nu e mai presus de lege.
  • +3 (7 voturi)    
    eu am o propunere pentru "scandalizati" (Joi, 1 octombrie 2009, 19:34)

    kalu [anonim]

    sa-si trimita rudele de gen feminin domnului polanski la inchisoare sa-l viziteze. Poate se lasa cu o agresiune sexuala si revin la normal cu scandalizarea. Ipocritilor...
  • +5 (7 voturi)    
    rusine (Joi, 1 octombrie 2009, 19:47)

    albas [utilizator]

    rusine acelor regizori care cer eliberarea acestui pedofil si frantei, pentru ca nu l-au extradat mai demult. este anormal ca un barbat care ar trebui sa o priveasca pe o fiica sa aiba relatii cu ea! indiferent cine este. multi din cinematografia franceza si nu numai sustin ca au simpatii socialiste si sunt alaturi de oamenii obisnuiti, dar se pare ca numai cand vor ei. multa ipocrizie. acestia sunt intotdeauna cei mai ipocriti. sunt de notorietate relatiie lui anormale cu minore, nasstasia kinski, sharon tate etc. individul are o buba la cap.
    • +3 (5 voturi)    
      Intrebare (Joi, 1 octombrie 2009, 20:37)

      nae [anonim] i-a raspuns lui albas

      Daca ar fi sa bagam la inchisoare toti barbatii care au avut sex cu minore ce procent vezi tu ptr Romania?
      In primul rand,toti tiganii,ca ei se insoara de mici.
      • +3 (5 voturi)    
        nu sunt de acord (Joi, 1 octombrie 2009, 21:13)

        floram [utilizator] i-a raspuns lui nae

        se casatoresc tiganii de mici, desi nu este normal, dar nu cu un barbat care i-ar putea fi tata, cu un barbat de o varsta aproximativa.
        occidentalii blameaza tarile arabe, pentru ca permit casatorirea fetelor de mici, dar in acest caz ei ce fac...
        nu este normal ca o fata nici adolescenta sa aiba relatii cu un barbat care i-ar putea fi tata.
        • +3 (3 voturi)    
          Pai (Joi, 1 octombrie 2009, 22:03)

          Dan [anonim] i-a raspuns lui floram

          Noi condamnam ce e imoral sau ce e ilegal?
          Tiriac,Columbeanu ?
          Vad ca majoritatea se uita la aspectul moral si nu la cel legal.
          Sper sa nu vad vreodata legalizata moralitatea.
        • 0 (4 voturi)    
          Varsta (Joi, 1 octombrie 2009, 22:43)

          Jiji [anonim] i-a raspuns lui floram

          S-a dat mai devreme exemplul Jerry Lee Lewis.
          Cum vine asta cu 'unu care putea sa-i fie tata'?
          Sa inteleg ca daca avea 20 era ok?
          Sau daca avea 15 ai faceai si cinste?
        • -1 (1 vot)    
          Aiurea! (Vineri, 2 octombrie 2009, 9:29)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui floram

          Se intampla si cu barbati de varsta mult mai mare, ce-i drept, rar.

          In alta ordine de idei, insa exista posibilitatea legala ca un barbat major sa se insoare cu o fata minora - daca parintii fetei sunt de acord.
  • 0 (6 voturi)    
    ctp (Joi, 1 octombrie 2009, 19:59)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    e un om care se ambaleaza cam tare si aiurea. problema in acest caz este arestarea lui polanski pe un teritoriu in afara statelor unite. problema trebuie gandita insa la pachet cu cazurile altor cetateni us care nu sunt predati de statele unite tarilor in care acestia au comis infractiuni.
    mai mult, argumentele lui ctp sunt un pic exagerate, fata de 13 ani cu siguranta arata de cel putin 20, cazul a fost inchis de mult etc. comparatiile lui cu un pilot de formula 1 care calca pe trecerea de pietoni o batrana sunt cel putin exagerate si rauvoitare, insa asa ceva este brandul ctp, nimic de mirare.
    • +1 (7 voturi)    
      Aplicarea legii (Joi, 1 octombrie 2009, 20:26)

      Unul_din_Astia [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

      As fi dorit sa maritele State Unite sa fii aplicat legea si in cazul puscasului marin care l-a omorat pe Teo Peter! Oare atunci de ce nu s-au reperzit sa aplice legea, pe care acum, cu atata ardoare o sustin? Chiar si in SUA, conducerea unui autovehicul in stare de ebrietate e caz penal. Mai ales cand se lasa cu morti.
    • +1 (1 vot)    
      Din putul gandirii... (Sâmbătă, 3 octombrie 2009, 11:45)

      ion [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

      Ma tot mir de "logica" asta: "de ce sa-l aresteze pe Polansky, cand sunt atatia alti infractori care sunt/ au fost lasati liberi".

      Oare nu ar fi mai sanatoasa gandirea: "si aia ar trebui arestati"???? Bine ca nu cer sa fie eliberati si ceilalti violatori din inchisori...

      Alta perla de logica "De ce il aresteaza acum, dupa ce au trecut 30 de ani?" - in loc sa zica mersi ca i s-a amanat pedeapsa cu 30 de ani.

      Si ultima (ca sunt dezgustat): "Nu trebuie arestat pt ca e un mare regizor", sau "CTP nu are dreptate ca nu-mi place moaca lui", sau "fata aia arata mai mare", sau "mama ei a fost de acord", sau ....

      Mai lasati televizoarele si ganditi-va mai mult la ce spuneti, oameni buni...
  • -4 (6 voturi)    
    Revanşa mediocrilor (Joi, 1 octombrie 2009, 20:52)

    Hapxiu [utilizator]

    Majoritatea celor de pe aici îşi dau cu părerea despre lucruri pe care nu le cunosc (nu cred că avem doctori în drept pe aici) şi aruncă piatra (ei fiind probabil şi fără păcat şi cu sfânt respect faţă de codul penal...) într-un om de excepţie, la nivelul căruia nu se vor ridica vreodată. Vă recomand lectura Albatrosului, sper să se înţeleagă de ce...

    Polanski a comis-o secolul trecut, victima (inocentă?) l-a iertat, ce se întâmplă acum nu mai e dreptate, ci birocratism stupid.
    • +1 (5 voturi)    
      really ? (Joi, 1 octombrie 2009, 21:43)

      iul [anonim] i-a raspuns lui Hapxiu

      Mestere sa te vad cand ti-o 'seduce' un 'genial' din asta fetita de 13 ani. Mai vorbim atunci mai, suflet de artist... Semnat: eu, un incult insensibil.
      • +1 (3 voturi)    
        Educaţie (Vineri, 2 octombrie 2009, 8:21)

        Hapxiu [anonim] i-a raspuns lui iul

        Îmi place să cred, drag prieten, că aş avea atâta minte să nu-mi las fata de 13 ani singură la foto şuting şi că ea va avea decenţa să mă asculte.

        Şi-mi mai place să mai cred că după 30 de ani aş fi depăşit momentul şi mi-aş vedea liniştit de viaţă.
        • +2 (2 voturi)    
          adica o c/ merita violata, eh? (Vineri, 2 octombrie 2009, 11:22)

          bittermoon [anonim] i-a raspuns lui Hapxiu

          Imi place sa cred ca esti mai mult decat o scursura care se crede barbat. Dar nu prea sunt sanse.

          Un proces penal e un proces penal. Un viol e viol. E o crima. Un condamnat care si-a recunoscut fapta dupa care a fugit trebuie sa isi ispaseasca pedeapsa, indiferent cat de genial il cred elitele. Un barbat de 40 si de ani care in mod repetat face sex cu minore dupa care mai si violeaza una dupa ce a drogat-o e un montru acum, acum 30 de ani, acum 300 de ani si in vecii vecilor.
          • 0 (2 voturi)    
            Nu cred că ţin la opinia dumitale... (Vineri, 2 octombrie 2009, 13:28)

            Hapxiu [utilizator] i-a raspuns lui bittermoon

            ... deoarece, cu siguranţă, regulile polemicii civilizate îţi sunt străine. Dacă tot arunci acuze în stânga şi în dreapta, nu ar fi rău să demonstrezi în primul rând însuşirea celor 7 de ani de acasă.

            Te pripeşti cu concluziile altminteri. Care viol? Care crimă? Care monstru? A fost condamnat? Nu! Este vorba despre un raport sexual cu o minoră. Cine doreşte pedeapsa cu moartea pentru o astfel de faptă, găseşte destule ţări din Asia care i s-ar potrivi.

            Să vii după 30 de ani să instrumentezi o astfel anchetă este o prostie nesustenabilă juridic, lucru care se va demonstra şi în viitor. Plus o publicitate nedorită pentru victimă şi familia ei. Asta nu ţine de dreptate, ci de justiţie oarbă în toată puterea cuvântului.
            • +2 (4 voturi)    
              "acuzatul admite ca" (Vineri, 2 octombrie 2009, 15:00)

              bittermoon [anonim] i-a raspuns lui Hapxiu

              "Care viol?"

              Asta:

              « Mesdames messieurs les jurés, l’accusé reconnaît avoir ennivré au champagne, donné des barbituriques, et avoir, malgré ses refus répétés, pénétré par la bouche, le sexe et l’anus cette personne.»

              Persoane care gandesc ca tine n-au de cat sa ne tina noua predici despre polemica civilizata pana la pastele cailor. Ai pierdut aceasta runda chiar si inainte sa intrebi "Care viol?"

              Si da, mi-e scarba in continuare de genul tau de comentarii.
              • 0 (0 voturi)    
                Care viol? (Miercuri, 7 octombrie 2009, 10:04)

                Hapxiu [utilizator] i-a raspuns lui bittermoon

                Polanski was initially charged[44] with rape by use of drugs, perversion, sodomy, lewd and lascivious act upon a child under 14, and furnishing a controlled substance (methaqualone) to a minor. These charges were dismissed under the terms of his plea bargain, and he pleaded guilty to the lesser charge of engaging in unlawful sexual intercourse with a minor.[45]

                N-am pierdut nimic...
  • +4 (10 voturi)    
    Dezamagire (Joi, 1 octombrie 2009, 22:32)

    Vlad [anonim]

    Sunt total dezamagit de modul in care se relateaza cazul Polanski.

    1. Spuneti ca a comis un viol. FALS. Statutory rape nu e viol ci probabil s-ar traduce cu " coruptie de minori".

    2. Desi avea 13 ani, fata nu era virgina, consumase alcol si droguri inainte, mama ei a fost de acord ca Polanski despre care se stia ca ii plac femeile mult prea tinere, sa ii faca poze si i-a lasat neinsotiti, in declaratiile fetei au existat lucruri neadevarate.

    3. Lui Polanski i s-au adus mai multe capete de acuzare, unele f aberante ( pt publicitate) dar s-a renuntat si el a pledat guilty doar pt: " having sex with a minor".

    4. Apararea si acuzarea au ajuns la o intelegere si sentinta legala ar fi fost probation.

    5. Judecatorul a refuzat sa dea acasta sentinta si in mod abuziv si ilegal si a prelungit exagerat procesul aducand-ul pe regizor intr-o stare de stres extrem. sa nu uitam ca cu doar cativa ani inainte sotia lui a fost asasinata in mod brutal iar atunci parte din presa l-a acuzat pe el.

    6. Acest abuz judiciar este motivul pt care el a fugit.

    7. La finalul procesului civil a platit sume seriase fetei si familiei acesta fiind probabil motivul pt care mama fetei i-a servit-o ca pe tava.

    Acesta este motivul pt care se cere eliberarea sa. Cazul Polanski nu e un caz de viol ci un caz de abuz judiciar si mediatic.
  • +1 (5 voturi)    
    CTP si defectiunile la cap (Joi, 1 octombrie 2009, 23:49)

    Justin Puscasu [anonim]

    Ciudati mai sunt si romanii!
    Se indigneaza ca, undeva departe, in Elvetia, Polanski, acuzat de o fapta care miroase a inscenare, s-a sustras judecatii timp de 30 de ani.
    Dar nimeni nu pare sa observe - nici macar justitiarul CTP - ca undeva pe aproape, traiesc bine mersi mii de securisti, unii cu mainile patate de sange. Acestia nici macar nu au fost nevoiti sa fuga in Elvetia pentru ca nimeni nu i-a intrebat ce faceau cand erau la Canal, la Aiud, la Gherla, sau la Pitesti.
    Cei mai multi au pensii nerusinate si uneori, la inmormantarea lor (caci totusi, mai mor) se trag salve de tun.
    Chiar nu vedeti nici o defectiune in asta?
    • 0 (2 voturi)    
      off topic (Vineri, 2 octombrie 2009, 1:20)

      goe [anonim] i-a raspuns lui Justin Puscasu

      Mie mi se pare si mai ciudat ca nici una din victimele acelor tortionari n-a facut nimic timp de 20 de ani. Puteau sa ii dea in judecata, sa-si spuna povestea, sa-i scuipe, sa le rupa capul, dar n-au facut nimic. Singura explicatie pe care o gasesc este ca inca le este frica. Vechile structuri sunt inca in picioare.
      Da, CTP e abject ca de obicei.
      • 0 (2 voturi)    
        In afara subiectului (Vineri, 2 octombrie 2009, 5:38)

        Opa [anonim] i-a raspuns lui goe

        Am fost arestat de securitate de 4 ori.Le-as rupe gatul daca as putea dar nu pot.Au disparut.
        M-am dus la politie (unde era securitatea pe vremuri) si nu e nici o urma de arestarile mele si nu mai e niciunul dintre cei care m-au anchetat.De unde sa-i iau?
        • +1 (1 vot)    
          If there's a will there's a way (Vineri, 2 octombrie 2009, 9:56)

          goe [anonim] i-a raspuns lui Opa

          Daca le stii numele ii gasesti si in Antarctica.
  • 0 (4 voturi)    
    Polanski e vinovat oricum ai privi problema (Vineri, 2 octombrie 2009, 8:37)

    gaspy [utilizator]

    Cand am auzit de arestare, prima reactie a fost de stupefactie, pentru ca nu stiam cazul si credeam ca e o facatura.

    Pe masura ce am citit mai mult (declaratii ale fetei si ale altor martori) am inceput sa imi au seama ca e un caz care - chiar daca pornim de la prezumtia de nevinovatie - trebuia judecat.

    1. Fata aia, din pozele de pe atunci, chiar arata ca o scolarita. Chiar si cu o tona de machiaj, nu puteai sa crezi ca are 17-18 ani, nu e ca atunci cand o adolescenta pare de 20 de ani dar are doar 17.

    2. Polanski o invita in casa lui Nicholson (care era plecat) la o sedinta foto. Clar ca fata n-ar fi trebuit sa mearga, dar oare cate adolescentine ar refuza un actor celebru care le baga in seama? (acum vreo 10 ani stiu ca idolul multora era Di Caprio, acum nu mai stiu)

    3. Polanski ii face poze nud in cada. Halal photoshoot. Deja putem discuta de peofilie, dar sa trecem cu vederea.

    4. Polanski ii da sampanie (nu mai tin minte daca si altceva). Aici putem sa speculam daca voia sa o imbete sau nu.

    5. Urmeaza sex normal si anal si intrebari de genul "iei anticonceptionale?".

    Oricum am lua-o, it's sick.

    Faptul ca fata si-a retras intre timp plangerea e irelevant. Putea fi platita cu bani grei sa faca asta.

    In continuare, ce nu inteleg eu, e de ce totul s-a intamplat tocmai acum, la atata timp de la intamplare.

    Whoopi Goldberg zicea ca nu a fost un viol adevarat -- ok, asta sa stabileasca justitia, cum zicea si Luc Besson, coleg de breala - nimeni nu e mai presus de lege. Mai ales ca in SUA daca ai bani poti iesi destul de usor cu fata curata...
  • -1 (1 vot)    
    Oare cum ar fi... (Vineri, 2 octombrie 2009, 8:53)

    Observator [anonim]

    ...daca dl. Tapalaga ar fi reusit sa-l faca pe CTP sa interpreteze si rolul JURIULUI care ar pronunta sentinta in cazul Polanski? :-) Este evidenta apropierea dintre CTP si... Iliescu (!!!) Pai da, n-ati vazut ca la inceputul interviurilor atit Ilici cit si CTP au o voce stinsa care se transforma imediat ce incep sa-si dea cu parerea, sa "infiereze"?
    ...despre ce vorbim, pina la urma? CTP e si el un alt narcisist ca atitia altii dintre noi; problema e ca se vede (si actioneaza ca) formator de opinie... Daca ar fi fost in rolul lui Ilici? Brrrrr...
  • +1 (1 vot)    
    Detaliile juridice ale dosarului (Vineri, 2 octombrie 2009, 9:19)

    Eolas [anonim]

    Pentru francofoni, detaliile juridice ale dosarului: Journal d'un avocat
    http://www.maitre-eolas.fr/post/2009/09/29/Quelques-mots-sur-l-affaire-Polanski

    « Mesdames messieurs les jurés, l’accusé reconnaît avoir ennivré au champagne, donné des barbituriques, et avoir, malgré ses refus répétés, pénétré par la bouche, le sexe et l’anus cette personne.»

    Adică:
    Doamnelor şi domnilor jurati, acuzatul admite că a îmbătat-o cu șampanie, i-a dat barbiturice şi că, în ciuda refuzurile sale repetate, a penetrat-o in gură, in sex şi in anus pe această persoană.

    P.S. Opiniile victimei sint irelevante, zice avocatul, fiindca ea nu este parte a actualului proces penal.
  • +2 (2 voturi)    
    E pedofil si MANDRU de asta (Vineri, 2 octombrie 2009, 11:03)

    bittermoon [anonim]

    Roman Polanski a avut-o ca pupila pe Nastassia Kinksi. Ii platea cursuri de actorie si era un fel de tatic al ei cu care facea sex la varsta de 15 ani. Uite o bucatica din autobiografia sa "Roman by Polanski":

    "One day a German gossip columnist invited me out on a double date with two girls he wante me to meet. Both were young and, in different ways, strikingly beautiful. One of them was rather dowdily dressed. I asked her name. “My friends call me Nasty,” she said. [...] Very late that night, after a long round of discos, the four of us ended up in my suite. Leaving Nasty with the journalist, I took the other girl, a stunning blonde, to bed. By the time I surfaced the journalist had gone. Nasty was half-asleep in an armchair in the sitting room. Taking her by the hand, I led her back into the bedroom.
    We never repeated this threesome, though I saw a lot of both girls thereafter. I dated the blonde for several weeks, but it was Nasty who grew on me more and more. [...]
    Nastassia introdued me to her mother, who discussed her career with me [...]. That was when I first learned Nastassia’s age. She was only fifteen.
    We made love more than once during my three months in Munich. [...] On the night we met I’d thought her a couple of years older than her friend, who was, in fact, seventeen.
    "

    Stai sa le spun onor cineastilor romani care nu stiu ce s-a intamplat si vezi doamne nu vor sa judece cam cum sta treaba. Un barbat de 44 de ani a pus droguri in sampania cu care a ametit o fata de 13 ani, a facut poze cu ea nud intr-o cada dupa care a violat-o din toate pozitiile, vaginal, oral si anal desi ea il implora sa o duca acasa.

    Cand a fost arestat initial A PLEDAT VINOVAT dupa care a incercat sa mituiasca procurorul si sa se scoata cu o "plea bargain" de evaluare psihiatrica pentru 42 de zile. ATAT. Judecatorul a spus clar ca el nu accepta porcaria asta pentru violarea unei fete de 13 ani dupa ce a drogat-o, moment la care "Maestrul" a fugit din tara.
  • -2 (2 voturi)    
    cel putin se exagereaza.... (Vineri, 2 octombrie 2009, 11:09)

    dorinteodor [anonim]

    avem peste o mie de morti la revolutie si nici un condamnat. oare de ce nimeni nu se scandalizeaza? in schimb avem o suprareactie in cazul polanski....

    cazul lui polanski este ridicol in esenta lui. cu exceptia acestui caz, el nu a mai avut de-a face cu justitia deci clar nu este un pedofil ci a avut o ratacire (pedofilii fac infractiuni ori de cite ori au prilejul, fapt recunoscut oficial de justitie, iar polanski este dovedit ca nu este pedofil)....

    elvetienii au procedat prosteste. puteau sa-l avertizeze neoficial pe polanski sa nu vina in elvetia pentru ca va fi arestat si nu mai aparea acest scandal prostesc....

    daca din punct de vedere juridic americanii au dreptate (o incalcare a legii nu trebuie sa ramina vreodata nepedepsita), din punct de vedere uman, ce fac este total incorect.

    vad iesirea din aceasta fundatura prin arest la domiciliu in elvetia in baza unei condamnari facute de justitia americana, cu posibilitatea de eliberare conditionata dupa un anumit timp, pentru buna purtare....idea ca polanski va fi incarcerat intr-o puscarie americana este total nerealist....

    dar nu pot sa inchei fara a trage inca odata un semnal de alarma in legatura cu imensa reactie in acest caz minor, in care nu exista, de fapt, victima fata de indiferenta la nelegiuirile infioaratoare si fara de numar din timpul comunismului si a revolutiei si care sint nepedepsite si asa pare ca vor ramine....
    • +3 (3 voturi)    
      Ba tocmai ca e pedofil si se mandreste! (Vineri, 2 octombrie 2009, 11:27)

      bittermoon [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

      "clar nu este un pedofil ci a avut o ratacire"

      Acelasi barbat trecut de prima tinerete care se scuza ca "Everybody wants to fuck young girls!" si se lauda cum a facut el sex cu Nastassia Kinksi de 15 ani si prietena ei de 17?

      "din punct de vedere uman, ce fac este total incorect."

      Nu zau? Adica atat timp cat bietul violator a avut o "ratacire" acum 30 de ani trebuie sa ne preocupe biata LUI umanitate si nu idea ca ar trebui sa plateasca pentru ca a drogat si violat o fata de 13 ani?

      NU inseamna NU. Nu conteaza cine il spune si ca respectiva nu e o icoana virginala. Violul e o crima. Mi-e sila de barbatii din Romania care chiar si la nivelul celor cu o anumita educatie care citesc hotnews au dificultati in a intelege ceva atat de simplu si se solidarizeaza cu acest vierme.
      • -2 (2 voturi)    
        exagerezi in rau.... (Vineri, 2 octombrie 2009, 15:26)

        dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui bittermoon

        de unde atita lipsa de reactie la numarul nesfirsit de crime si nelegiuiri facute timp de 50 de ani de regimul comunist? ar trebui sa-ti fie rusine (cum imi este si mie de altfel) pentru ingroparea nesfirsitului numar de crime si exagerarea pina la limita patologicului a acestui caz absolut minor.... si plesita si nikolski (mari criminali securisti) au murit de moarte buna si nimeni nu s-a scandalizat.....
        • +2 (2 voturi)    
          Si la articolul Poli-Zagreb tot cu asta esti? (Vineri, 2 octombrie 2009, 20:02)

          Sula si prefectura [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

          Ce-are sula cu prefectura?

          Adica daca noi vrem sa discutam la subiect strict pe ce se dezbate in acest articol tu te minunezi ca nu vorbim de fixatiile tale?

          Si in topicul despre bataia mancata de Poli de la Zagreb tot despre crimele comunismului trebuie sa vorbim?
  • 0 (0 voturi)    
    Eroare in interviul cu CTP (Vineri, 2 octombrie 2009, 11:55)

    Andrei [anonim]

    CTP face o eroare. "Cainta" (Pokoyaniye) nu e regizata de Polanski ci de regizorul georgian Tenghiz Abuladze.
  • +2 (2 voturi)    
    Cum e posibil ? (Vineri, 2 octombrie 2009, 11:57)

    Nelamuritu [anonim]

    Omul asta e mai presus de lege? Pentru un om obisnuit ar fi intervenit cineva ? In anumite medii " chestiile " aste se practica ?
    Vor colegii de breasla ca prin protestul lor sa impiedice aplicarea legii ? De ce ? Reprezinta varsta o scuza pentru a scapa de pedeapsa ? Au fost criminali nazisti inchisi si la 90 de ani !
    Iar pentru a avea contextul integral musai trebuie sa stim ce spune Thalmudul ( cel babilonean ) despre sexul cu o fetita "goim" de 13 ani !
    Cred ca Elvetia a procedat corect ! La fel si justitia americana ! Bravo !
    • 0 (0 voturi)    
      Noi Amaratii (Vineri, 2 octombrie 2009, 18:35)

      Goe [anonim] i-a raspuns lui Nelamuritu

      Ia zi-ne sa stim si noi ce scrie prin cartile lor alea "essoterice" un termen folosit ca sa deghizeze, sau subversive in termeni mai evidenti.
      Imi spunea unu de niste Protocolale ale unor Intelepti ai Sionului. Evreii zic ca-i mare facatura.
      Zi-ne ce scrie la Thamuldul BAbilonia despre goym si fetele lor!!!
  • +2 (2 voturi)    
    de neinteles (Vineri, 2 octombrie 2009, 12:19)

    Clujeanu [anonim]

    Chiar nu inteleg solidaritatea atator artisti si politicieni si in primul rand ma dezamageste lasitatea lui Polanski.

    Nu cred ca trebuie nici sa arunc cu pietre in el, dar consider ca trebuie sa raspunda in fata justitiei.
    Oricum cu elvetienii nu o sa-i mearga, aia nu o sa-i dea drumul niciodata, decat la cererea americanilor.

    Americanii sigur nu o sa-i dea drumul, deci oricat se spetesc toti, va ajunge in justitia americana.

    Mai am o mica remarca, referitor la marii justitiari.
    In general in viata si istorie, multi, majoritatea, dar nu toti, marii justitiari verbali, si aici il includ si pe CTP, prin duritatea lui, au sfarsit calcand ei insasi regulile propovaduite.

    Sper pentru CTP, sa fie cat mai drept in viata lui de zi cu zi, pentur ca in radicalismul lui in fata oricarei dispute, ii va fi greu daca va gresi.

    Personal il admir pe CTP pentru ca sunt de acord cu opiniile lui morale, mai putin de acord referitor la radicalismului pe care-l practica si un mare admirator al talentului lui scriitoricesc.
  • 0 (2 voturi)    
    - (Vineri, 2 octombrie 2009, 13:17)

    parere [anonim]

    este prima oara cand aflu despre dvs, dle Jurnalist. V-am vazut la Nasul si va admir pentru felul in care ganditi. Majoritatea jurnalistilor din Romania nu au habar de meseria lor si incearca sa perveteasca mintile oamenilor si asa obosite datorita problemelor majore cotidiene. Va urez succes!
  • -1 (3 voturi)    
    pe langa (Vineri, 2 octombrie 2009, 14:00)

    touretul [anonim]

    toti sunt pe langa in reactiile lor. o crima presupune aducerea unui prejudiciu. iar legea e facuta sa pedepseasca producerea unui prejudici care ameninta ordinea sociala. in cazul acesta legea nu s-a aplicat la timp, iar victima - care nu a fost violata, actul sexual a fost consimtit, de catre un minor, ce-i drept, si deci infractiunea nu intra la viol ci la pedofilie- nu s-a aplicat la momentul respectiv, in situatia in care victima nu acuza prejudiciul adus, crima a devenit inexistenta. nu uitati ca legea nu e scop in sine. ea slujeste unui scop.
    • +2 (2 voturi)    
      Ma da grozav esti ! (Vineri, 2 octombrie 2009, 14:08)

      Desteptu [anonim] i-a raspuns lui touretul

      Uite asa- daca victima moare intre timp moare cu tot cu prejudiciu ! De ce sa mai condamnam faptasul ! Doar legea nu este un scop in sine ! :):):):).....
      Seamana a demonstratie realizata undeva in Orientul Apropiat !
  • +2 (2 voturi)    
    Tragic? (Vineri, 2 octombrie 2009, 14:23)

    Mike1410 [utilizator]

    A ajunge in fata Justitiei nu inseamna ca va fi condamnat neaparat. Daca e nevinovat va putea proba asta...Totusi ma intreb de ce fuge de atatia ani de o Justitie americana, care nu e corupta si nedreapta, daca nu a gresit cu nimic? Daca Polansky ar fi facut ceva incorect in Romania, aceasta ar fi avut curajul sa ceara extradarea lui in tara, pentru a da socoteala de faptele lui?
    Oricum, ne plangem ca in Romania vedetele (fie ei politicieni, ziaristi, sportivi, oameni de afaceri, actori etc), nu ajung niciodata dupa gratii, dar daca in alta parte se intampla ne scandalizam... Cum sa ajunga marele Polansky in inchisoare, el care a creat capodopere? Poate de cand se aplica principiul de a fi toti egali in fata legii, in unele tari cu democratii autentice, indiferent ce filme ai facut, ce carti ai scris sau cat de repede alergi pe pista!
    • +1 (1 vot)    
      "acuzatul admite ca" (Vineri, 2 octombrie 2009, 14:56)

      bittermoon [anonim] i-a raspuns lui Mike1410

      Um... nu strica sa citesti comentariile anterioare. Cum "daca e nevinovat"? Ia vezi mai sus si urmeaza linkul pe care ni l-a pus la dispozitie Eolas:

      Pentru francofoni, detaliile juridice ale dosarului: Journal d'un avocat
      http://www.maitre-eolas.fr/post/2009/09/29/Quelques-mots-sur-l-affaire-Polanski

      "Doamnelor şi domnilor jurati, acuzatul admite că a îmbătat-o cu șampanie, i-a dat barbiturice şi că, în ciuda refuzurile sale repetate, a penetrat-o in gură, in sex şi in anus pe această persoană."

      Nu inteleg cum poate sa va scape la toti faza cu "in ciuda refuzurilor repetate" mai ales ca urmeaza cuvintelor: "acuzatul admite ca" si informatiei ca fata are 13 ani!
      • 0 (0 voturi)    
        Prezumtie (Vineri, 2 octombrie 2009, 19:36)

        Mike1410 [utilizator] i-a raspuns lui bittermoon

        Se numeste Prezumtia de nevinovatie. Posbil si chiar probabil sa fie vinovat. Dar pana atunci nu e corect sa spunem ca CTP ca e defect la cap, chiar daca e, si personal cred ca e.
  • 0 (0 voturi)    
    CTP (Vineri, 2 octombrie 2009, 17:28)

    touretul [utilizator]

    Da. Primul comentariu l-am postat fara sa ascult ce spune CTP. Nu aveam boxe. CTP nu e pe langa. El studiaza problema in mod just din punct de vedere al mecanismului justitiei care intradevar trebuie sa se aplice invariabil, dar din punctul de vedere al actului de dreptate continui sa cred ca nu se impune intemnitarea lui Polanki, nu pentru ca nu ar fi vinovat, ci pentru ca victima si-a retras acuzatiile, si nu acuza prejudiciul adus. comparatia cu Stanculescu e din acest punct de vedere nepotrivita deoarece aici persista acuzatiile pentru prejudiciul adus. De asemenea, cazul Clinton, chiar daca este un exemplu de putere a justitiei americane, a fost un caz flagrant de denaturare a actului de dreptate. Poate putini mai stiu ca Clinton a fost judecat pentru sperjur, ca sa nu recunoasca "crima" adulterului, de frica nevestesi, Clinton a preferat sa minta sub juramant. Un exemplu pentru o societate fara boase.
  • +1 (1 vot)    
    Liebling "Polanski" geniul si Nazistii (Vineri, 2 octombrie 2009, 18:46)

    Raymund Liebling zis si "Polanski" [anonim]

    PAI ia sa vedem!
    Daca o drogheaza pe amarata insemna ca este CORUPERE DE MINORI,
    Daca face sex cu ea fara ca ea este VIOL,
    Daca este fata e minora e PEDOFILIE,
    Daca face sex anal e SODOMIE
    Artistu ca un artis isi perfectioneaza tenicile de mai sus luni de zile cu o alta mare artista care statea sa mance o frazela mare de la Hollywoozi cu tichie si taiati imprejur si anume Nastassia Kinski si alte flamande minore care isi puneau la bataie cavitatile bucale, vaginele si anusurile pt a musca si ele din franzela faimei impartite de masina de faima a evreiilor.

    Si acuma daca el ca un geniu ce este trebui sau nu sa fie iertat sa lui sa nu i se aplice aceleasi standarde ramane de spus ca si baietii lui Adolf ca niste genii titanice ce erau si care vor fi intelese doar peste vreo 200 de ani trabui si ei sa fie tracuti cu privirea si acceptati pe de-antrgul in ceea ce au facut.

    Shalom, Sieg Heil!

    Ps. De ce astia cu tichie si taiati imprejur is schmba denumirile lor de Messopotamia si cauta pseudonime???!!!
  • 0 (0 voturi)    
    dan (Vineri, 2 octombrie 2009, 21:10)

    radu [anonim]

    Dane, lasa-i pe invitati sa vorbeasca mai mult decat tine. Nu-i mai intrerupe asa des!
    Iti cam place sa te auzi vorbind.
  • 0 (0 voturi)    
    un Irinel care a păţit-o (Sâmbătă, 3 octombrie 2009, 2:26)

    valer [anonim]

    Mai întâi trebuie să spun că mi se pare aberantă scuza de genul "e mare artist". Dacă ai comis o porcărie trebuie să plăteşti pentru ea indiferent ă ai scos opere nemuritoare sau vinzi ţigări într-un chioşc.

    Dar în cazul de faţă victima pare a fi Polanski. Pe cde o parte avem o fată de treisprezece ani care lucrează ca fotomodel, a avut experienţe sexuale şi zice-se a încercat şi droguri. De cealaltă parte avem un regizor mai trecut care nu face un secret din apetitul pentru prospături.
    Şi tipa se prezintă la respectivul pentru un pictorial artistic fără exces de haine, seara, fără să fie însoţită de mamă, tată, impresar sau oricine încasează banii din fotomodelitul ei.

    Cum s-ar fi prezentat lucrurile la Românica:
    Avem o elevă de clasa a şaptea care scoate bani din munca ei de fotomodel. Dar se gândeşte să-şi mai impulsioneze cariera şi singura idee care-i trece prin căpşorul nevinovat sunt nişte poze mai pe dezbrăcatelea în piscina lui Irinel. Discută cu respectivul, ăla-i de acord şi se prezintă minora noastră singură-singurică la ceas de seară în vila lui Iri. iar a doua zi se jeleşte pe la televiziuni "vai de mine, mi-a tras-o pe toate părţile fără să-i pese că-s numai în clasa a şaptea, sărăcuţa de mine".

    Bun, vor spune păzitorii moralei, chiar dacă minora era mai rapandulă, chiar dacă a fost de acord sau chiar entuziastă, asta nu-i circumstanţă atenuantă, că legea interzice relaţiile cu minori. Aş crede asta dacă judecătorul ar fi băgat cu acelaşi zel la bulău şi partenerii minorei de dinaintea lui Polanski "ia, zi, scumpi, cine-a mai profitat de lipsa ta de discernământ?".

    Oricum infinit mai interesant decât un libidinos ghinionist stors de bani de o micuţă şmecheră e contextul politic în care a avut loc arestarea. Elveţia arestează un cetăţean francez la cererea SUA.

    Cum ar fi arătat, să zicem, o fază inversă: să aresteze un cetăţean american la cererea Iranului?
  • 0 (0 voturi)    
    Super interviu (Duminică, 4 octombrie 2009, 22:37)

    stef [anonim]

    Super interviu CTP mi-a placut foarte mult! La fel Dan Tapalaga! continuati cun interviuri de asemenea calibru!