Avioane de luptă chineze intră în spaţiul aerian al Taiwanului, în timpul vizitei unui oficial american

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 19:10 Actualitate | Internaţional


Armata China
Foto: Xinhua / Eyevine / Profimedia
Avioane de luptă chineze au intrat sâmbătă, pentru a doua zi consecutiv, în spaţiul aerian taiwanez, transmite agenția DPA, potrivit Agerpres. Cotidianul Global Times din China a afirmat că „nu este un avertisment, ci o repetiţie pentru ocuparea Taiwanului”.

Ministerul apărării de la Taipei a comunicat că au trecut linia de demarcaţie din Strâmtoarea Taiwanului cel puţin 19 avioane de vânătoare şi bombardiere chineze, inclusiv o aeronavă antisubmarin.

Un incident similar avusese loc şi vineri. Zilele acestea, la Taipei se află în vizită oficiali din Japonia şi SUA, printre care subsecretarul de stat american Keith Krach, oficialul cu rangul cel mai înalt de la Washington care a ajuns în Taiwan în ultimele decenii.

Beijingul nu recunoaşte independenţa Taiwanului şi consideră insula parte a teritoriului chinez. Presa de stat din China a ameninţat că preşedinta taiwaneză Tsai Ing-wen va fi „ştearsă de pe faţa pământului”. Un editorial din Global Times avertizează că China „este hotărâtă să ia orice măsuri necesare, inclusiv opţiuni militare”, pentru a împiedica apropierea relaţiilor între Taiwan şi Statele Unite.

Tsai, Krach, şi fostul premier japonez Yoshiro Mori i-au adus sâmbătă un omagiu fostului preşedinte taiwanez Lee Teng-hui, decedat în 30 iulie, pentru rolul în democratizarea Taiwanului în cei 12 ani de mandat. Au transmis condoleanţe, ca prieteni apropiaţi ai lui Lee, fostul prim-ministru nipon Shinzo Abe şi liderul tibetan Dalai Lama.

Incursiunile aeriene chineze au oferit reprezentanţilor americani şi japonezi prezenţi în Taiwan ocazia să simtă direct acţiunile de intimidare din partea Chinei, a apreciat analistul Su Tzu-yun de la Institutul de Cercetări pentru Apărarea Naţională şi Securitate finanţat de guvernul de la Taipei.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5073 vizualizari

  • +10 (22 voturi)    
    ceea ce este cel mai important este (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 19:27)

    ..13 [utilizator]

    Efectul asupra populatiei - daca oamenii simplu resimt puternic amenintarea chinezeasca posibil sa fie atrofiati de tot si sa nu mai faca nimic pentru a isi pastra libertatea.

    La o actiune in forta trebuie gasit raspunsul ccel mai potrivit pentru ca doar discutiile diplomatice...
    • +1 (9 voturi)    
      rip taiwan.... (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 21:35)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      .. doar sua ii mai poate scoate din hazna. si aia cu eforturi uriase.
  • +10 (20 voturi)    
    Pai daca rusilor . . . . (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 19:50)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . le-a mers in Crimeea de ce nu le-ar merge si chinezilor figura! La cati Chamberlaini sunt acum in lume China si Rusia pot face ce vor! Cu un Trump, care nu da doi bani pe NATO si al sau celebru punct 5 din tratat., nimic nu este imposibil pentru acesti pirati gigant.Treaba ar merge ca pe roate! Sau poate nu?
    • 0 (6 voturi)    
      deci care e poanta cu art. 5? (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 21:25)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      Si de cand Taiwan-ul e in NATO?
      Culmea e ca singurii care le vor sari in ajutor vor fi americanii(daca nu iese Kamalasi si senilu')
      • 0 (2 voturi)    
        daca nu da doi bani pe NATO . . . . (Duminică, 20 septembrie 2020, 22:18)

        Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        . . . .fii sigur ca are aceiasi atitudine si fata de Taiwan, la o adica! America first!!
    • +3 (5 voturi)    
      unde pui. (Duminică, 20 septembrie 2020, 4:13)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      ... ca Trump e singurul care a luat atitudine impotriva Chinei?
  • -2 (10 voturi)    
    Prin anii 90 (Sâmbătă, 19 septembrie 2020, 22:24)

    John M. [utilizator]

    un profesoras de istorie din Georgia, ajuns printr-o minune al treilea om in America, Newt(ered) Gingrich, s-a dus in Taiwan si le-a spus textual in congresul lor ca America ii va apara daca vor fi atacati de China.
    Individul e probabil pensionar cu undita prin Georgia acum, dar intre timp chinezii sunt de 1000 de ori mai puternici decat erau cand micul scamator- de altfel un gunoi de om care i-a inmanat actul de divort sotiei lovite de cancer pe patul de spital ca sa se poata insura cu amanta-secretara sa din congres-promitea cai verzi pe pereti chinezilor din Taiwan.
    • +2 (6 voturi)    
      corect... (Duminică, 20 septembrie 2020, 4:15)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      .. si cine e de vina ca China a devenit asa de puternica si obraznica? oare nu cei dinaintea lui Trump, care n-au luat masuri concrete? Toti au fost cu comunistii chinezi.. Biden i-ar lua la el acasa.