Ce efecte va avea intentia anuntata de MRU de a se implica intr-o constructie politica. Sociologul Sebastian Lazaroiu a discutat online cu cititorii HotNews.ro 

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 5 aprilie 2012, 11:19 Actualitate | Politic


Sebastian Lazaroiu
Foto: HotNews.ro
Ce sanse de a coagula in jurul sau o miscare politica are Mihai Razvan Ungureanu? Ce efecte va avea anuntul premierului asupra PDL, partid care il sustine in fruntea Guvernului? Ce a vrut sa le transmita Traian Basescu liderilor PDL marti noaptea in Modrogan? Ce semnificatii are cooptarea lui Vasile Blaga in pozitia de sef de campanie electorala? Sociologul Sebastian Lazaroiu, fost consilier prezidential si ministru al muncii in guvernul Boc, discuta online cu cititorii HotNews.ro, joi, de la ora 14.00. Cele mai bune intrebari vor fi preluate intr-un interviu HotNews.ro realizat de Dan Tapalaga.

Nota Redactiei:

  • Intalnirea s-a incheiat
  • Cele mai bune intrebari vor fi preluate intr-un interviu HotNews.ro realizat de Dan Tapalaga.​


Citeste mai multe despre   
















4183 vizualizari

  • o singura intrebare (Joi, 5 aprilie 2012, 11:31)

    rica venturiano [anonim]

    credeti ca in acea formatiune, miscare, partid, sau cum o fi numita, oameni ca preda, macovei, paleologu, vor fi intalniti ca membrii ?

      #showComment
  • intrebare (Joi, 5 aprilie 2012, 11:43)

    RAZVAN G [anonim]

    ce sanse au greii care au migrat sau care au fost mai "vocali" in ultima vreme sa fie atrasi in noua miscare... vezi frunzaverde, berceanu, preda?
      #showComment
  • intrebare (Joi, 5 aprilie 2012, 11:47)

    un domn [anonim]

    buna ziua
    intentia MRU din punct de vedere statistic ar putea echilibra intentia lui DD de a oteviza politic Romania ? daca da putinii oameni normali din tzara asta astepta acest gest., ca un antidot l aindobitocirea populatiei de catre caracalean
      #showComment
  • Alegerile din 2012 (Joi, 5 aprilie 2012, 11:50)

    lucian [anonim]

    1.Care crede ca va fi scorul PDL-ului si al USL-ului la alegerile locale?
    2.Vom avea o noua constructie politica pana la alegerile generale, gen Noua Republica?
      #showComment
  • Noua constructie (Joi, 5 aprilie 2012, 11:55)

    dorel [anonim]

    Credeti ca PNL va avea vreun rol sau loc in aceasta constructie si, daca da, cum il vedeti?
      #showComment
  • Rezultate electorale si sondaje (Joi, 5 aprilie 2012, 12:00)

    sergiu [anonim]

    Am inteles ca pdl va candida, in unele judete, sub alte sigle si denumiri, in aliante cu alte partide. Ar fi cam 14 judete. S-a gandit cineva la impactul pe care il va avea, in dimineata de 11 iunie 2012, anuntul BEC privind rezultatele provizorii la nivel national in care pdl ar putea figura sub PPDD, intrucat pdl este contabilizat separat de acele aliante judetene in care este parte ? Altfel spus, aliantele din fiecare judet reprezinta concurenti electorali diferiti care se contabileaza separat de pdl la nivel national. Aliantele judetene vor figura la alti competitori, avand 1% sau sub, fiecare in parte. Va fi greu de explicat opiniei publice ca la scorul pdl ar mai trebui adaugate niste procente din zona de jos a clasamentului. Si ar fi greu de determinat cat din scorul unei aliante ar reveni pdl, deci, cat din 1% ar trebui adaugat la scorul national. Opinia publica nu va intelege mare lucru. Conteaza imaginea care deja se va crea. Nu inteleg obsesia asta de a te ascunde sub tot felul de denumiri.
    Cam cat are Silviu Prigoana, in prezent, in sondajele pe care le cunoasteti ? Dar PDL - la nivel national si in Bucuresti ?
      #showComment
  • intrebare (Joi, 5 aprilie 2012, 12:08)

    Andrei [anonim]

    Care vi se pare formula politica cea mai potrivita pentru Romania in epoca post-Basescu?
      #showComment
  • Catre oracolul din PDL (Joi, 5 aprilie 2012, 12:17)

    Buldogul Blaga [anonim]

    1.Mai au credibilitate predictiile dvs. politice in conditiile in care lideri importanti din PDL au plecat din Partid, fara sa anunte si fara sa puteti macar intui aceasta situatie?
    2. Declaratia d-lui. Emil Boc cum ca persoane precum Adriean Videanu, Radu Berceanu si Vasile Blga sunt adevartii "grei din PDL" pe care se bazeaza partidul, are legatura cu prabusirea in sondaje a PDL?
    3. Cum explicati faptul ca partidul d-lui Dan Diaconescu a depasit preferintele electoratului in comparatie cu PDL?
      #showComment
  • Cristian Preda (Joi, 5 aprilie 2012, 12:18)

    Marcel Silviu [anonim]

    1) Considerati ca domnul Cristian Preda ar trebui exclus din PDL?

    2) Ar fi benefic pentru PDL sa-l ierte pe Cristian Preda ?
      #showComment
  • 37% (Joi, 5 aprilie 2012, 12:20)

    licurg [anonim]

    Domnule Lazaroiu,

    tinand cont de:
    - faptul ca PDL va pierde probabil 8-10% din numarul actual al primarilor in favoarea USL
    - faptul ca probabil cei 200 de primari pe care i-a transferat UNPR cu numele, vor candida tot pt USL
    - faptul ca PDL nu sta stralucit in sondaje
    - faptul ca de la Guvern vor veni bani cu taraita pt primarii PDL/UNPR/UDMR

    va mai sustineti prorocirea (desigur, bazata pe solida d-voastra expertiza) ca USL va face doar 37% la alegerile locale?

    Multumesc.
      #showComment
  • q (Joi, 5 aprilie 2012, 12:24)

    pehash [utilizator]

    1. ce sanse dati celor din Noua Republica la alegerile din toamna?
    2. ar fi oportuna o alianta intre MRU (fara pdl) si NR?
      #showComment
  • Buna ziua, domnule Lazaroiu! (Joi, 5 aprilie 2012, 12:31)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Puteti in cateva cuvinte sa ne prezentati opinia dumneavoastra privind eventualele rezultate ale alegerilor locale si cele parlamentare, incluzand si probabila miscare politica condusa de MRU?
    Cam tot ce ati previzionat dumneavoastra s-a si intamplat, ceea ce va face unul dintre putinii analisti adevarati din Romania, daca nu cel mai bun.
  • ALTA SMECHERIE (Joi, 5 aprilie 2012, 12:32)

    Ciprian [anonim]

    Ce sanse are MRU de a-si construi o "faţă" credibila, prin care sa se "desprinda" de neincrederea (mai corect, dezgustul) pe care electoratul il are fata de clasa politica-administrativa in general ?
    CV-ul sau, obiectivele reale ale guvernarii - fel de fel de privatizari si afaceri dubioase, cunoscute sau care le vom afla pe parcurs, apropierea inerenta de PDL et co etc. reprezinta pentru mine niste obstacole de netrecut in calea acestei repozitionari, lasand mai mult impresia ca ar fi de "sacrificiu".
    De asemenea incercarile neconvingatoare (ca sa nu spun penibile), gen Noua Republica sau "intelectualii" din PDL par niste trucuri insuficiente pentru a pacali inca o data electoratul la alegeri.
      #showComment
  • 2 mari probleme (Joi, 5 aprilie 2012, 12:33)

    blu3s0ul [utilizator]

    1. taxa auto care loveste buzunarul crunt si ilegal!
    2.fostul impozitul forfetar pt care si acum unuii oameni care au avut firme fara activitate in perioada 2008-2010 au impozit de platit intre 5000-10000 lei si sunt amentintati deexecutor ca le vinde apartametul!
    cum credeti ca pdl v-a face uitate aceste greseli?
  • Analiza si comentariile invitatului dvs (Joi, 5 aprilie 2012, 13:22)

    Cristi [anonim]

    Ati sprijinit fatis echipa Boc-Udrea-Anastase la congresul PDL. Ati sprijinit deschis candidatura lui Prigoana si alianta PDL cu UNPR. Aveti regrete pentru afirmatiile publice facute in favoarea celor de mai sus? Considerati ca aveti o responsabilitate ca in momente ff importante ati sugerat un drum gresit?
      #showComment
  • Electoratul roman (Joi, 5 aprilie 2012, 13:43)

    Tase Rota [anonim]

    Parerea mea este ca electoratul roman s-a impartit in doua categorii clare: pro Basescu si anti Basescu, ultima categorie fiind mult mai numeroasa (cca 65%)
    Pe de-o parte Ponta si Antonescu spun ca guvernul Boc a fost cel mai incompetent guvern postdecembrist; pe de alta parte, un sondaj de pe Ziare.com spune ca cel mai comprtent guvern dupa 1990 este guvernul Boc (28,22%), pe locul 2 la mare distanta (21,13%) este guvernul Tariceanu.
    Cum credeti dumneavoastra ca, prin infiintarea noii miscari de dreapta a d-lui Ungureanu, se va reusi schimbarea perceptiei electoratului roman ca USL si PPDD este viitorul Romaniei?
      #showComment
  • sansele PDL (Joi, 5 aprilie 2012, 13:51)

    sorin [anonim]

    Se pare ca inainte de alegeri PDL face toate greselile posibile, si isi arata toate slabiciunile adunate in anii de guvernare.
    Daca MRU se asociaza cu PDL cistiga mai mult PDL decit pierde MRU?
    Se poate imagina o concurenta intre MRU+PDL si "alba ca zapada"?
      #showComment
  • efectul de sera (Joi, 5 aprilie 2012, 14:08)

    CristiBuc [anonim]

    cunoasteti desigur influenta acestuia asupra mediului inconjurator.Cum vizualizati intentia premierului sub acest aspect,ca efect in alegerile locale?
      #showComment
  • Congresul USL si Miscarea Populara (Joi, 5 aprilie 2012, 14:33)

    Radu [anonim]

    Salut una dintre cele mai inovative personalitati politice !
    1. Cum comentati hotararea pe care o va lua Congresul USL de a nu colabora cu Traian Basescu si PDL dupa alegeri ?
    2. Va mai implicati in politica activa (evident, in constructia politica a lui MRU, cu care ati face un tandem excelent!) ? Daca da, inainte sau dupa alegeri ?
      #showComment
  • Scena politica bipolara (Joi, 5 aprilie 2012, 14:54)

    judex [anonim]

    Pe mine m-ati convins ca majoritatea tacuta este de dreapta (valori esentiale: rasplata proportionala cu valoarea, cinstea si asigurarea sustenabilitatii tarii). In acest caz:
    1) Cum explicati reticenta PDL in a spijini actiunile de dreapta ale guvernului Boc ? Care dintre politicienii de la varful PDL vi se par a avea convingeri de dreapta sau centru-dreapta ?
    2) Care dintre politcienii de la varful PNL vi se par a fi oameni cu convingeri de stanga ?
    3) care dintre politcienii de la varful PSD vi se par a avea convingeri de dreapta ?
      #showComment
  • r (Joi, 5 aprilie 2012, 15:59)

    Sebastian Lazaroiu [hotnews.ro]

    Va multumesc tuturor pentru intrebarile adresate. La revedere