Ce efecte va avea intentia anuntata de MRU de a se implica intr-o constructie politica. Sociologul Sebastian Lazaroiu a discutat online cu cititorii HotNews.ro 

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 5 aprilie 2012, 11:19 Actualitate | Politic


Sebastian Lazaroiu
Foto: HotNews.ro
Ce sanse de a coagula in jurul sau o miscare politica are Mihai Razvan Ungureanu? Ce efecte va avea anuntul premierului asupra PDL, partid care il sustine in fruntea Guvernului? Ce a vrut sa le transmita Traian Basescu liderilor PDL marti noaptea in Modrogan? Ce semnificatii are cooptarea lui Vasile Blaga in pozitia de sef de campanie electorala? Sociologul Sebastian Lazaroiu, fost consilier prezidential si ministru al muncii in guvernul Boc, discuta online cu cititorii HotNews.ro, joi, de la ora 14.00. Cele mai bune intrebari vor fi preluate intr-un interviu HotNews.ro realizat de Dan Tapalaga.

Nota Redactiei:

  • Intalnirea s-a incheiat
  • Cele mai bune intrebari vor fi preluate intr-un interviu HotNews.ro realizat de Dan Tapalaga.​


Citeste mai multe despre   


















4159 vizualizari

  • o singura intrebare (Joi, 5 aprilie 2012, 11:31)

    rica venturiano [anonim]

    credeti ca in acea formatiune, miscare, partid, sau cum o fi numita, oameni ca preda, macovei, paleologu, vor fi intalniti ca membrii ?

    • a (Joi, 5 aprilie 2012, 14:07)

      Sebastian Lazaroiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui rica venturiano

      Foarte posibil. Depinde de ei daca vor fi interesati sa se alature.
  • intrebare (Joi, 5 aprilie 2012, 11:43)

    RAZVAN G [anonim]

    ce sanse au greii care au migrat sau care au fost mai "vocali" in ultima vreme sa fie atrasi in noua miscare... vezi frunzaverde, berceanu, preda?
    • a (Joi, 5 aprilie 2012, 15:01)

      Sebastian Lazaroiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui RAZVAN G

      Berceanu a zis ca se va retrage din politica la varf. Cinste lui! Frunzaverde s-a retras deja din politica. Preda, care? :)
  • intrebare (Joi, 5 aprilie 2012, 11:47)

    un domn [anonim]

    buna ziua
    intentia MRU din punct de vedere statistic ar putea echilibra intentia lui DD de a oteviza politic Romania ? daca da putinii oameni normali din tzara asta astepta acest gest., ca un antidot l aindobitocirea populatiei de catre caracalean
    • a (Joi, 5 aprilie 2012, 15:00)

      Sebastian Lazaroiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui un domn

      Nu cred ca MRU va lua din electoratul lui DD. Dar cu siguranta va putea strange celalalt electorat care nu asteapta miracole ci doar o schimbare in bine.
  • Alegerile din 2012 (Joi, 5 aprilie 2012, 11:50)

    lucian [anonim]

    1.Care crede ca va fi scorul PDL-ului si al USL-ului la alegerile locale?
    2.Vom avea o noua constructie politica pana la alegerile generale, gen Noua Republica?
    • a (Joi, 5 aprilie 2012, 14:55)

      Sebastian Lazaroiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui lucian

      USL probabil in jur de 37%. Daca nu o sa fie 37 fix sper sa nu mi luati capul :) . La PDL nu sunt inca foarte sigur. Va fi ceva cu 2. Zic eu undeva intre 23-27%. Sa vedem cum se vor mobiliza.

      Da, vom avea. In jurul actualului premier.
  • Noua constructie (Joi, 5 aprilie 2012, 11:55)

    dorel [anonim]

    Credeti ca PNL va avea vreun rol sau loc in aceasta constructie si, daca da, cum il vedeti?
    • a (Joi, 5 aprilie 2012, 14:49)

      Sebastian Lazaroiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui dorel

      PNL, nu. Electoratul liberal, da.
  • Rezultate electorale si sondaje (Joi, 5 aprilie 2012, 12:00)

    sergiu [anonim]

    Am inteles ca pdl va candida, in unele judete, sub alte sigle si denumiri, in aliante cu alte partide. Ar fi cam 14 judete. S-a gandit cineva la impactul pe care il va avea, in dimineata de 11 iunie 2012, anuntul BEC privind rezultatele provizorii la nivel national in care pdl ar putea figura sub PPDD, intrucat pdl este contabilizat separat de acele aliante judetene in care este parte ? Altfel spus, aliantele din fiecare judet reprezinta concurenti electorali diferiti care se contabileaza separat de pdl la nivel national. Aliantele judetene vor figura la alti competitori, avand 1% sau sub, fiecare in parte. Va fi greu de explicat opiniei publice ca la scorul pdl ar mai trebui adaugate niste procente din zona de jos a clasamentului. Si ar fi greu de determinat cat din scorul unei aliante ar reveni pdl, deci, cat din 1% ar trebui adaugat la scorul national. Opinia publica nu va intelege mare lucru. Conteaza imaginea care deja se va crea. Nu inteleg obsesia asta de a te ascunde sub tot felul de denumiri.
    Cam cat are Silviu Prigoana, in prezent, in sondajele pe care le cunoasteti ? Dar PDL - la nivel national si in Bucuresti ?
    • a (Joi, 5 aprilie 2012, 14:52)

      Sebastian Lazaroiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui sergiu

      Da, fragmentarea candidaturilor si de o parte si de alta va face dificil de contabilizat succesul si esecul. E valabil si pentru USL pentru ca in unele locuri nu vor avea nici ei candidati comuni. Probabil va fi un haos cand se vor face adunari si scaderi si nimeni nu o sa mai inteleaga nimic. Nu cred ca se va putea raspunde la intrebarea cine a pierdut si cine a castigat dupa locale. E ostrategie deliberata a celor de la PDL si USL. Si cred ca este buna. Interesul este sa nu fie definit clar esecul si succesul pentru a nu se produce alte hemoragii pana la parlamentare.

      La nivel national scorul POLITIC al PDL este in jur de 20%. Nu stiu cat are Prigoana.
  • intrebare (Joi, 5 aprilie 2012, 12:08)

    Andrei [anonim]

    Care vi se pare formula politica cea mai potrivita pentru Romania in epoca post-Basescu?
    • a (Joi, 5 aprilie 2012, 14:48)

      Sebastian Lazaroiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Andrei

      O miscare politica noua care sa se desprinda de vechile metehne. Asta depinde de candidatii care vor fi promovati pentru parlament de aceasta miscare.
  • Catre oracolul din PDL (Joi, 5 aprilie 2012, 12:17)

    Buldogul Blaga [anonim]

    1.Mai au credibilitate predictiile dvs. politice in conditiile in care lideri importanti din PDL au plecat din Partid, fara sa anunte si fara sa puteti macar intui aceasta situatie?
    2. Declaratia d-lui. Emil Boc cum ca persoane precum Adriean Videanu, Radu Berceanu si Vasile Blga sunt adevartii "grei din PDL" pe care se bazeaza partidul, are legatura cu prabusirea in sondaje a PDL?
    3. Cum explicati faptul ca partidul d-lui Dan Diaconescu a depasit preferintele electoratului in comparatie cu PDL?
    • a (Joi, 5 aprilie 2012, 14:43)

      Sebastian Lazaroiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Buldogul Blaga

      Cu cinci zile inainte de plecarea lui Frunzaverde la RFI am spus: ATENTIE! PDL trebuie sa fie atent pentru ca se pregatesc mai multi alesi locali sa plece la USL. Aveam aceasta informatie. Urmariti emisiunea. Deci stiam ca urmeaza aceasta hemoragie. Am explicat mai sus de ce cred ca predictia va ramane in continuare in picioare legat de USL.

      Da, Blaga e inca popular in partid. Partidul a ramas cu senzatia ca i s-a facut o nedreptate dupa conventie. Cum partidul se afla intr-o situatie de deruta Boc a incercat sa dea un semnal de strangere a randurilor.

      Am spus si mai sus: in acest moment PPDD are cea mai buna combustie electorala. Dar nu are infrastructura. E ca si cum ai avea o racheta cu un super-motor, dar nu ai carcasa si nici aripile care sa o ajute sa zboare.
  • Cristian Preda (Joi, 5 aprilie 2012, 12:18)

    Marcel Silviu [anonim]

    1) Considerati ca domnul Cristian Preda ar trebui exclus din PDL?

    2) Ar fi benefic pentru PDL sa-l ierte pe Cristian Preda ?
    • a (Joi, 5 aprilie 2012, 14:39)

      Sebastian Lazaroiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Marcel Silviu

      1) Din pacate pentru Cristi Preda cred ca PDL in situatia de fatza nu avea alta varianta. Aici nu e vorba de faptul ca Preda a criticat conducerea PDL. Cu multe din criticile sale eram cu totii de acord. Nici macar faptul ca a spus ca nu sustine candidatura lui Prigoana nu e o vina. E vorba ca Preda, membru PDL, a spus clar ca sustine un alt candidat. Pe Nicusor Dan. Nici asta in sine nu e ceva rau. Dar nu poti sa fii intr-o organizatie si sa spui ca votezi cu alt candidat decat cel desemnat de organizatie. CP a nimerit si peste o perioada proasta in care partidul dadea senzatia ca se desira. In asemenea perioade cred ca e sanatos ca organizatiile sa puna la cale niste sacrificii rituale pentru a reinstaura disciplina si increderea. Suna cinic, dar e adevarat.

      2) Cred ca Preda trebuie sa astepte o noua constructie politica. Dar in continuare cred ca va trebui sa fie mai atent la gesturile pe care le face. Si sa si le asume. Daca nu esti de acord cu Prigoana si vrei sa il votezi pe Nicusor Dan e clar ca trebuie sa pleci din PDL. Nu sa astepti sa fii dat afara.
  • 37% (Joi, 5 aprilie 2012, 12:20)

    licurg [anonim]

    Domnule Lazaroiu,

    tinand cont de:
    - faptul ca PDL va pierde probabil 8-10% din numarul actual al primarilor in favoarea USL
    - faptul ca probabil cei 200 de primari pe care i-a transferat UNPR cu numele, vor candida tot pt USL
    - faptul ca PDL nu sta stralucit in sondaje
    - faptul ca de la Guvern vor veni bani cu taraita pt primarii PDL/UNPR/UDMR

    va mai sustineti prorocirea (desigur, bazata pe solida d-voastra expertiza) ca USL va face doar 37% la alegerile locale?

    Multumesc.
    • a (Joi, 5 aprilie 2012, 14:33)

      Sebastian Lazaroiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui licurg

      Vazand hemoragia din ultimele zile am fost si eu tentat sa spun ca probabil asta poate schimba predictia mea. In continuare cred ca USL va lua in jur de 37%. Si va spun si de ce. Vor fi curand si migratii inverse. De la USL la PDL. CAnd se va trage linia cu candidaturile la USL vor ramane multi nemultumiti pe margini care probabil vor merge spre PDL si PPDD. PPDD are in acest moment cea mai buna "energie electorala". Daca isi va gasi candidati din ce cade pe margine (de la PDL si USL) cred ca vor avea un scor peste asteptarile noastre. Din pacate nu cred ca PDL va lua un scor cu 3 in fatza. VA lua cu 2. Acum depinde ce fel de 2 ("doi de jos" sau "doi de sus"). Mai putin decat migratia de la PDL la USL ma ingrijoreaza competitia in unele zone intre PDL si UNPR.
  • q (Joi, 5 aprilie 2012, 12:24)

    pehash [utilizator]

    1. ce sanse dati celor din Noua Republica la alegerile din toamna?
    2. ar fi oportuna o alianta intre MRU (fara pdl) si NR?
    • a (Joi, 5 aprilie 2012, 14:28)

      Sebastian Lazaroiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui pehash

      Eu apreciez foarte multi oameni din Noua Republica. Sunt oameni cu convingeri de dreapta, autentice, oameni idealisti care chiar isi doresc o schimbare in bine. Probabil ca nu au in acest moment forta singuri. Daca ar sprijini in unele locuri niste independenti pentru alegerile locale sunt convins ca pot demonstra ca intr-o masura mica si ei conteaza. Mi-as dori foarte mult sa-i vad intr-o constructie de dreapta alaturi de MRU. Ar fi un castig real.
  • Buna ziua, domnule Lazaroiu! (Joi, 5 aprilie 2012, 12:31)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Puteti in cateva cuvinte sa ne prezentati opinia dumneavoastra privind eventualele rezultate ale alegerilor locale si cele parlamentare, incluzand si probabila miscare politica condusa de MRU?
    Cam tot ce ati previzionat dumneavoastra s-a si intamplat, ceea ce va face unul dintre putinii analisti adevarati din Romania, daca nu cel mai bun.
  • ALTA SMECHERIE (Joi, 5 aprilie 2012, 12:32)

    Ciprian [anonim]

    Ce sanse are MRU de a-si construi o "faţă" credibila, prin care sa se "desprinda" de neincrederea (mai corect, dezgustul) pe care electoratul il are fata de clasa politica-administrativa in general ?
    CV-ul sau, obiectivele reale ale guvernarii - fel de fel de privatizari si afaceri dubioase, cunoscute sau care le vom afla pe parcurs, apropierea inerenta de PDL et co etc. reprezinta pentru mine niste obstacole de netrecut in calea acestei repozitionari, lasand mai mult impresia ca ar fi de "sacrificiu".
    De asemenea incercarile neconvingatoare (ca sa nu spun penibile), gen Noua Republica sau "intelectualii" din PDL par niste trucuri insuficiente pentru a pacali inca o data electoratul la alegeri.
    • a (Joi, 5 aprilie 2012, 14:47)

      Sebastian Lazaroiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Ciprian

      MRU este pana acum credibil. Sansa lui de a construi ceva viabil in campul politic este sa ramana credibil in sondaje. Daca va scadea, va fi devorat.

      MRU va trebui sa puna in centrul constructiei sale oameni noi ca sa fie credibila.
  • 2 mari probleme (Joi, 5 aprilie 2012, 12:33)

    blu3s0ul [utilizator]

    1. taxa auto care loveste buzunarul crunt si ilegal!
    2.fostul impozitul forfetar pt care si acum unuii oameni care au avut firme fara activitate in perioada 2008-2010 au impozit de platit intre 5000-10000 lei si sunt amentintati deexecutor ca le vinde apartametul!
    cum credeti ca pdl v-a face uitate aceste greseli?
  • Analiza si comentariile invitatului dvs (Joi, 5 aprilie 2012, 13:22)

    Cristi [anonim]

    Ati sprijinit fatis echipa Boc-Udrea-Anastase la congresul PDL. Ati sprijinit deschis candidatura lui Prigoana si alianta PDL cu UNPR. Aveti regrete pentru afirmatiile publice facute in favoarea celor de mai sus? Considerati ca aveti o responsabilitate ca in momente ff importante ati sugerat un drum gresit?
    • a (Joi, 5 aprilie 2012, 14:26)

      Sebastian Lazaroiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Cristi

      Imi puneti in gura multe lucruri pe care nu le -am spus. Dar sa le lamurim.


      Daca ar mai fi inca o data conventia nationala a PDL si ar concura aceleasi echipe as sustine tot echipa Boc-Udrea-Anastase daca ar fi acelasi oponent :Blaga-Frunzaverde (intre timp emigrat)-Cezar Preda.

      Cu toate astea daca tot ati urmarit cu atentie pe cine am sustinut as vrea sa va amintiti doua lucruri:
      1.Am sustinut doar candidatura lui Emil Boc din ratiuni foarte clare (partidul sa nu se dezica de liderul care a facut reformele). Nu am fost de acord cu multi oameni care au intrat in echipa lui Emil Boc. Si as fi vrut sa fie alti oameni care nu au intrat in echipa lui.
      2. Emil Boc trebuia sa demisioneze din functia de premier inaintea conventiei PDL si sunt sigur ca ar fi castigat si fara sprijinul presedintelui Traian Basescu. In plus ar fi castigat mai mult respect si autoritate in partid. (am spus de atunci asta)

      N-am sprijinit candidatura lui Prigoana, am spus ca PDL Bucuresti nu are un alt candidat in acest moment care sa aiba sanse sa il invinga pe Oprescu. Si imi mentin afirmatia. Optiunea mea ar fi fost pentru un independent sustinut de o coalitie PDL UNPR PNTCD. Dar ei nu au gasit acel independent.

      Piedone, da , a fost o dezamagire si pentru mine. Am crezut ca e un candidat stabil.

      Niciodata nu am sugerat un drum gresit.
  • Electoratul roman (Joi, 5 aprilie 2012, 13:43)

    Tase Rota [anonim]

    Parerea mea este ca electoratul roman s-a impartit in doua categorii clare: pro Basescu si anti Basescu, ultima categorie fiind mult mai numeroasa (cca 65%)
    Pe de-o parte Ponta si Antonescu spun ca guvernul Boc a fost cel mai incompetent guvern postdecembrist; pe de alta parte, un sondaj de pe Ziare.com spune ca cel mai comprtent guvern dupa 1990 este guvernul Boc (28,22%), pe locul 2 la mare distanta (21,13%) este guvernul Tariceanu.
    Cum credeti dumneavoastra ca, prin infiintarea noii miscari de dreapta a d-lui Ungureanu, se va reusi schimbarea perceptiei electoratului roman ca USL si PPDD este viitorul Romaniei?
    • a (Joi, 5 aprilie 2012, 14:17)

      Sebastian Lazaroiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Tase Rota

      Cred ca falia Basescu/ anti-Basescu s-a mai diminuat pentru ca se apropie cu pasi repezi epoca post-Basescu. Daca nu cumva suntem deja in era post-Basescu si pre-Ungureanu :)

      Am prezentat datele unui sondaj recent IRSS care arata ca doar 20% din romani cred intr-o schimbare in bine dupa parlamentare. Ceea ce e foarte putin. Avem acum doua forte politice care ar putea capitaliza dorinta de schimbare in bine - USL si PPDD. Dar iata ca cele doua partide nu reusesc sa convinga decat 20% din electorat.

      51% din romani cred ca nu va fi nici o schimbare. Suspectez ca si ei isi doresc schimbarea in bine. E un bazin urias care poate convins de o alta forta politica de o potentiala schimbare in bine.

      Deci cred ca in 2012 cuvintele de ordine nu vor mai fi "pro-Basescu/anti-Basescu" ci "schimbare in bine" si "viitor".
  • sansele PDL (Joi, 5 aprilie 2012, 13:51)

    sorin [anonim]

    Se pare ca inainte de alegeri PDL face toate greselile posibile, si isi arata toate slabiciunile adunate in anii de guvernare.
    Daca MRU se asociaza cu PDL cistiga mai mult PDL decit pierde MRU?
    Se poate imagina o concurenta intre MRU+PDL si "alba ca zapada"?
    • a (Joi, 5 aprilie 2012, 14:10)

      Sebastian Lazaroiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui sorin

      Aici sunt de acord cu ce spunea Cristian Preda. Cred ca PDL va invata mai mult din greseli. Poate chiar un esec.

      Intr-un fel sau altul MRU este asociat cu PDL si acum. Eu cred ca actualul premier daca va decide sa construiasca in jurul sau o miscare politica trebuie sa fie deschis tuturor celor care vor sa i se alature nu doar PDL. Pana la urma vorbim de o constructie mai larga.
  • efectul de sera (Joi, 5 aprilie 2012, 14:08)

    CristiBuc [anonim]

    cunoasteti desigur influenta acestuia asupra mediului inconjurator.Cum vizualizati intentia premierului sub acest aspect,ca efect in alegerile locale?
    • a (Joi, 5 aprilie 2012, 14:58)

      Sebastian Lazaroiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui CristiBuc

      51% din romani in acest moment nu au identificat inca agentul schimbarii in bine. Daca MRU va reusi o miscare in forta cu oameni noi s-ar putea transforma in agentul schimbarii.

      ANul electoral 2012 este cu certitudine anul schimbarii. Dar schimbarea nu este clar identificata in acest moment. Decat f putzin cu USL si f putzin cu PPDD. Deloc cu PDL.
  • Congresul USL si Miscarea Populara (Joi, 5 aprilie 2012, 14:33)

    Radu [anonim]

    Salut una dintre cele mai inovative personalitati politice !
    1. Cum comentati hotararea pe care o va lua Congresul USL de a nu colabora cu Traian Basescu si PDL dupa alegeri ?
    2. Va mai implicati in politica activa (evident, in constructia politica a lui MRU, cu care ati face un tandem excelent!) ? Daca da, inainte sau dupa alegeri ?
    • a (Joi, 5 aprilie 2012, 14:45)

      Sebastian Lazaroiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Radu

      1. E normal sa spuna asta. si cred ca e si adevarat: USL nu va colabora nici cu Traian Basescu nici cu PDL dupa alegeri. E aproape un truism. De colaborat vor colabora PNL sau PSD. Eu cred ca PSD.
      2. Nu stiu
  • Scena politica bipolara (Joi, 5 aprilie 2012, 14:54)

    judex [anonim]

    Pe mine m-ati convins ca majoritatea tacuta este de dreapta (valori esentiale: rasplata proportionala cu valoarea, cinstea si asigurarea sustenabilitatii tarii). In acest caz:
    1) Cum explicati reticenta PDL in a spijini actiunile de dreapta ale guvernului Boc ? Care dintre politicienii de la varful PDL vi se par a avea convingeri de dreapta sau centru-dreapta ?
    2) Care dintre politcienii de la varful PNL vi se par a fi oameni cu convingeri de stanga ?
    3) care dintre politcienii de la varful PSD vi se par a avea convingeri de dreapta ?
    • a (Joi, 5 aprilie 2012, 15:06)

      Sebastian Lazaroiu [hotnews.ro] i-a raspuns lui judex

      1) Pentru ca multi functioneaza inca in vechea paradigma. Electoratului daca nu-i dai nu te voteaza. Depinde ce ii dai. Cam prea putzini. Multi oscileaza, fandeaza, fac piruete. Si e greu sa ti dea sai in ce pozitie stau cu adevarat :)

      2) PNL - la varful PNL exista doar o singura convingere acum. Si ea se numeste Crin Antonescu. Cam subreda.

      3) Nastase si Nita de la Brasov. Cam atat. Uneori Ponta, daca bate vantul in directia corecta.
  • r (Joi, 5 aprilie 2012, 15:59)

    Sebastian Lazaroiu [hotnews.ro]

    Va multumesc tuturor pentru intrebarile adresate. La revedere