Discutie Cristian Diaconescu - Hillary Clinton pe tema retragerii ambasadorilor din Siria

de D.T.     HotNews.ro
Miercuri, 8 februarie 2012, 17:03 Actualitate | Esenţial


Ministrul de externe, Cristian Diaconescu, si secretarul de stat american, Hillary Clinton, au avut programata o discutie elefonica, miercuri seara, pe teme legate de Siria, coordonarea actiunilor comune Romania - Statele Unite si cateva aspecte privind relatiile bilaterale, au declarat pentru HotNews.ro surse guvernamentale. Discutia are loc in contextul in care mai multe state europene si-au manifestat intentia de a-si retrage ambasadorii din Siria iar Romania inca nu a formulat o pozitie oficiala pe aceasta tema.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3717 vizualizari

  • -2 (12 voturi)    
    clintoniada (Miercuri, 8 februarie 2012, 17:13)

    jimmy yckx [anonim]

    sunt cca 15 mii de romani in siria. nu pot fi lasati, ca vrea hilarioasa.
    ei si'au inchis deja, ambasada.
    era o tzinta.
    ambasada romaniei nu este o tzinta.
    este o necesitate, o punte de legatura cu romanii de acolo.
    daca vrea, mae poate rechema ambasadorul, in semn de solidaritate cu clintonitza, sau de protest..
    oricum, e bine sa se pastreze tacetea, sa nu provoace partile in conflict, impotriva romanilor de acolo.

    va amintiti libia, cum au fost evacuati cei cateva zeci sau sute de romani de-acolo ?!
    • -2 (12 voturi)    
      romania cuminte si slugarnica (Miercuri, 8 februarie 2012, 18:20)

      paulson [anonim] i-a raspuns lui jimmy yckx

      Este evident ca hitlerina clinton il suna pe ministrul de externe roman (diaconescu din intamplare, sau oricare ar fi fost ala) ca sa-i ordone ca romania sa isi recheme imediat ambasadorul din siria, sau chiar sa rupa relatiile diplomatice cu siria. La care domnul diaconescu, ministrul de externe interimar, trebuie sa duca mana la chipiu, sa stea drepti cand vorbeste la telefon cu avedarata lui sefa, sa bata militareste din calcaie si sa raporteze: "Sa traiti, boss(a), am inteles, se face!"
      Si terminati odata cu copilariile astea... guvern usl, guvern pdl, pnl. umdr, etc. NU CONTEAZA NICI CAT O CEAPA DEGERATA!!! Acum toate ordinele vin de la Bruxelles si Washington. In absolut orice domeniu! Asa incat "culoarea" guvernului de pe malurile Dambovitei nu are absolut nici o importanta.
  • +2 (14 voturi)    
    O palma pentru USL (Miercuri, 8 februarie 2012, 17:15)

    Nelu Colonelu [anonim]

    Asta inseamna ca americanii sprijina guvernul . Asta mai inseamna ca USL isi va lua un sut in fund de la Moskova ca nu si-au facut treaba.Si au avut si "turisti sovietici in masini Lada " pe la Piata Univertistatii si la demonstartia cadrelor militare din securitate disponibizate organizata de disponibilizatul Felix .Sunt tot turisti aia 30.000 care stau in RO de la Lovilutie.Roman Petre stie.
    • -6 (10 voturi)    
      Care guvern? (Miercuri, 8 februarie 2012, 17:35)

      dana [anonim] i-a raspuns lui Nelu Colonelu

      Care guvern, care diaconescu?
      • +2 (8 voturi)    
        Nu-i de tine (Miercuri, 8 februarie 2012, 17:57)

        Nelu Colonelu [anonim] i-a raspuns lui dana

        E prea suptil cazul .cine stie pricepe.
      • +3 (9 voturi)    
        E normal sa nu intelegi. (Miercuri, 8 februarie 2012, 18:43)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui dana

        acolo ,la tine,la satra,se cheama bulibasa.Ala face,taie si spanzura.Nu te opreste nimeni(inafara de propria constiinta)sa treci in lumea civilizata.Sau poti ramane acolo,daca-ti place.
      • -1 (5 voturi)    
        raspuns dana (Miercuri, 8 februarie 2012, 19:30)

        nel [anonim] i-a raspuns lui dana

        Guvernul lui papura voda cu un ministru de externe care reprezinta pe cine oare?pe cei care lau trimis in parlament iar iel ia tradat.Nu cei doi intrusi,diaconescu si oprea nu reprezinta poporul roman,noi nu avem nevoie de tradatori.Poporul roman le va multumi pentru tot ce au facut la viitoarele alegeri.
        • +2 (6 voturi)    
          ... (Miercuri, 8 februarie 2012, 19:54)

          aura [anonim] i-a raspuns lui nel

          oare????
          daca a ajuns ministu de externe inseamna ca merita aceasta functie
  • +2 (10 voturi)    
    cristian diaconescu. (Miercuri, 8 februarie 2012, 17:25)

    cornel [anonim]

    Nu pricep ratiunea ptr. care este anuntata public o convorbire telefonica planificata. Sentimentul meu este ca se doreste sa fie sugerata ca aceasta convorbire uzuala este un nou si mare succes diplomatic. al noului ministru. Posibil sa fie activata si linia telefonica mae - cotroceni, ptr. ca nu este asa avem un presedinte jucator si se asteapta ca licuriciul sa clipeasca.
    • +2 (4 voturi)    
      nu cred ce spui.. (Miercuri, 8 februarie 2012, 17:34)

      yckx [anonim] i-a raspuns lui cornel

      mai devreme a fost un alt articol despre ingrijorarea lui diaconescu pentru romanii de acolo.
      cred ca vrea sa foloseasca opinia publica si ingrijorarea, legitima, pentru romanii de acolo, ca pretext pentru un refuz voalat.

      daca'i asa, sunt cu totul de acord.
  • -1 (1 vot)    
    Arafat e din Siria (Miercuri, 8 februarie 2012, 18:09)

    Mircha [utilizator]

    Poate ar fi o idee buna sa-i cerem si lui parerea
    • 0 (0 voturi)    
      Eu stiam ca e din teritoriile palestiniene (Miercuri, 8 februarie 2012, 18:48)

      V.R. [utilizator] i-a raspuns lui Mircha

      Oricum, e in interesul nostru ca cetatenii crestini din Siria sa fie protejati in continuare, de aceea trebuie sa-l sprijinim cum putem, scrasnind din dinti chiar, pe tovarasul dictator Al-Assad.
    • +1 (1 vot)    
      dr. arafat (Miercuri, 8 februarie 2012, 19:51)

      tulburel de nicoresti [anonim] i-a raspuns lui Mircha

      este palestinian, nascut in siria, unde, probabil a fost refugiata familia.

      asa ca don mirksha, cand macane, mai las'o jos.
      sa n'te obosesti prea tare.

      este vorba de mii de romani care traiesc acolo.
      nu'i cazul sa bagatelizati, sa va dati pe fatza talentele de mistocari din rahova.
  • +2 (4 voturi)    
    dati-va cu presupusul... (Miercuri, 8 februarie 2012, 18:35)

    Lucky [anonim]

    Tot incercati, indiferent de subiect, sa o cotiti spre tema preferata: criticile la orice ar face guvernul...
    Voi nu v-ati saturat de propria voastra stupiditate??
    Abandonand aceasta idee unica si fixa, poate va da ceva interesant prin cap...

    Este posibila o actiune impotriva Siriei si Romania-ca aliat- este atentionata sa-si protejeze proprii cetateni aflati in acea zona.
    Este adevarat ca Rusia nu ar face asa o prostie, sa-si demaste intentiile si astfel sa fie privata de avantajele elementului surpriza.
  • +1 (3 voturi)    
    !!! (Miercuri, 8 februarie 2012, 19:33)

    alina [anonim]

    se stie ca Diaconescu are o relatie extraordinara cu SUA
  • -1 (3 voturi)    
    ... (Miercuri, 8 februarie 2012, 19:38)

    dorina [anonim]

    pentru ca avem scutul antiracheta, SUA ne considera drept parteneri
  • -1 (3 voturi)    
    !!!! (Miercuri, 8 februarie 2012, 19:43)

    martin [anonim]

    este foarte bine ca avem relatii cu SUA..asta vorbeste foarte bine despre Diaconescu
  • -1 (3 voturi)    
    ... (Miercuri, 8 februarie 2012, 19:53)

    mihai [anonim]

    Aceasta discutie subliniaza faptul ca Diaconescu este omul potrivit pentru functia de ministru de externe.
  • -1 (1 vot)    
    Invatati USL-istilor! (Miercuri, 8 februarie 2012, 20:09)

    marga11 [anonim]

    Inca o data va da o lectie...inca mai aveti de invatat...luati aminte ce va spun eu!
  • +1 (3 voturi)    
    discurie Crist. Diaconescu- Hilary Clinton (Miercuri, 8 februarie 2012, 20:24)

    mandea [anonim]

    Si o da-l cheme pe crin sa le traduca? Poate asa il mai imbuneaza un pic,dac-o vede pe fosta prima doamna a americii
    • 0 (0 voturi)