VIDEO UPDATE Jaf armat pe autostrada Bucuresti-Pitesti: 22 de kilograme de aur furate dintr-un autoturism

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 9 august 2011, 11:39 Ultima ora

Un jaf armat a avut loc, marti dimineata, pe Autostrada Bucuresti-Pitesti, la kilometrul 83, un autoturism care transporta bijuterii pentru o firma fiind oprit de persoane mascate si inarmate aflate intr-un alt automobil, anunta Mediafax. Masina care transporta 22 de kilograme de bijuterii din aur pentru o firma a fost blocata in trafic de un alt vehicul din care au coborat mai multe persoane inarmate, cu fetele acoperite. Atacatorii au spart geamurile autoturismului care transporta valori si au furat bijuteriile. Bijuteriile furate aparţin unei firme din Bucureşti, Diamanti Veri, condusă de un cetăţean turc, susţin surse judiciare, care au precizat că aurul nu era asigurat. Valorea bijuteriilor furate ar depăşi un milion de euro.

Persoanele aflate in autoturismul atacat nu au fost ranite. Din primele cercetari rezulta ca autoturismul care transporta valori nu era specializat in astfel de operatiuni, fiind o masina obisnuita.

Potrivit primelor informatii, se pare ca atacatorii au actionat dupa ce au primit un pont. Politia a instituit filtre, iar hotii sunt cautati inclusiv cu ajutorul unui elicopter.

Anchetatorii iau in calcul toate "ipotezele de lucru" in cazul jafului, inclusiv "o inscenare, o actiune la pont si o urmarire", a declarat purtatorul de cuvant al IPJ Arges, Danut Dinu.

Potrivit purtatorului de cuvant al Inspectoratului Judetean de Politie Arges, Danut Dinu, furtul a fost sesizat la 112 de catre barbatii care au fost talhariti, potrivit Mediafax.

"E o infractiune sesizata de talharie de catre cei doi barbati, ei au sunat la 112 cum ca ar fi fost talhariti. Potrivit declaratiilor lor, atacatorii le-au luat doua telefoane mobile, dar lor le-a mai ramas un telefon de rezerva de pe care au sunat la 112. Jaful a durat, apreciez eu in baza declaratiilor lor, trei-patru minute, timp in care au fost sustrase trei genti cu 22 de kilograme de bijuterii, care le-ar fi fost luate de catre cei trei", a spus Dinu.

El a precizat ca Politia nu ar fi avizat "niciodata" acest transport in conditiile in care a fost folosita "o masina obisnuita, neechipata corespunzator, asa cum prevede legea".

"Trebuie sa dea explicatii de ce acest transport s-a facut impotriva legii, nu potrivit legii si mentionez aici ca nu exista un plan de deplasare si de transport al acestor bijuterii avizat de Politie in conditiile in care Politia nu a fost anuntata si nu ar fi avizat un asemenea plan niciodata in conditiile in care transportul s-a efectuat cu o masina obisnuita, neechipata corespunzator si fara paza, asa cum prevede legea", a mai spus Danut Dinu.

Conform sursei citate, urmeaza sa se stabileasca veridicitatea afirmatiilor celor doua persoane aflate in autoturismul care transporta peste 22 de kilograme de bijuterii.

"Urmeaza sa verificam veridicitatea celor spuse de catre cei doi, daca a existat acel aur, daca s-a folosit baston reflectorizant, daca atacatorii aveau arme si sper ca in cel mai scurt timp sa-i prindem. Cei doi aflati in masina jefuita sunt audiati la aceasta ora si trebuie sa vedem, repet, daca a existat intr-adevar acea cantitate de aur asezata in trei genti in masina, bijuterii care apartin unei firme din Bucuresti", a declarat purtatorul de cuvant al Politiei Arges.

Acesta a precizat ca anchetatorii iau in calcul toate ipotezele de lucru, inclusiv o inscenare, o actiune la pont si o urmarire in cazul incidentului de pe Autostrada Bucuresti - Pitesti.

"Luam in calcul toate ipotezele de lucru, inclusiv o inscenare, o actiune la pont si o urmarire, dar trebuie sa spun ca este inadmisibil ce s-a intamplat deoarece nu poti pleca pe strada cu 22 de kilograme de aur fara sa-ti iei nicio masura de siguranta incalcand legea", a declarat purtatorul de cuvant al Politiei Arges.

Politistii au suspiciuni si pentru ca, desi jaful ar fi durat cateva minute, potrivit declaratiilor victimelor, nu exista martori si nu exista o alta persoana decat cei doi care sa fi sunat la Serviciul unic de urgenta 112, in conditiile in care traficul in zona in momentul producerii talhariei era normal.
























19688 vizualizari

  • +19 (27 voturi)    
    LOL (Marţi, 9 august 2011, 12:02)

    Unu [anonim]

    Genii! Sa transporti 43 kg de aur cu o "masina obisnuita"...
      #showComment#showComment
  • -15 (35 voturi)    
    Pana unde s-a ajuns?!?! (Marţi, 9 august 2011, 12:16)

    Marius [anonim]

    Este infricosator pana unde s-a ajuns cu infractionalitatea in aceasta tara! Lipsa unei justitii puternice, a unei politii intransigente si a sentintelor rapide si descurajatoare au dus la situatia in care au loc jafuri la drumul mare.
    Si cine sunt garantii acestei situatii? Cei mai vinovati sunt politicienii care au luptat din toate puterile pentru a amputa justitia. Din cauza potentatilor, a parlamentarilor care taie bratele justitiei, care nu vor sa-si lase ouale numarate s-a ajuns in starea de azi.
    Ce mai ramane? Sa ne luam toti arme si sa aplicam legea junglei, statul nu mai exista, nu mai are autoritate.
      #showComment#showComment#showComment#showComment
  • +19 (21 voturi)    
    Pontul primit poate (Marţi, 9 august 2011, 12:19)

    Mihai [anonim]

    chiar de la cei care transportau valorile, daca aia transportau aurul ca pe cartofi nu-i de mirare ca sunt jefuiti, tot asa au mai fost jecmaniti si niste tigani cu ceva timp in urma(astia oricum merita jecmaniti ca fug de munca)
  • +10 (12 voturi)    
    43 ... (Marţi, 9 august 2011, 12:27)

    eu [anonim]

    Pe un alt site erau doar 23 Kg. Probabil daca ma duc pe libertatea o sa gasesc 68 :)
      #showComment
  • +17 (19 voturi)    
    uau (Marţi, 9 august 2011, 12:43)

    MirceaA [utilizator]

    astia si-au dat jaful singuri. Nu pot sa cred ca nu puteau angaja o firma de transport de valori, mai ales la un asa transport.
      #showComment
  • +13 (15 voturi)    
    Cam greu de crezut (Marţi, 9 august 2011, 12:48)

    Unu' [anonim]

    Eu nu înţeleg cum te poate opri cineva din senin pe autostradă o maşină la o viteză de 100 km/h. Dacă ştii că transporţi 43 de kg de aur, opreşti dacă îţi face careva semn?
    Au făcut atacatorii blocaj? Ce făceau atunci ceilalţi participanţi la trafic?
      #showComment
  • -4 (12 voturi)    
    felicitari! (Marţi, 9 august 2011, 12:54)

    Cristian Ioan [anonim]

    Bravo noua!
    Iata ca dupa 21 de ani de la Revolutie am reusit sa ne eliberam pe deplin de mentalitatile comuniste, si suntem pe deplin in capitalism - mai exact, ca la Chicagao in perioada interbelica!
    Este drept ca nu asta aveam in minte in Decembrie 1989 cand am iesit in strada, dar asa este, nu totdeauna iese ce vrei ...

    Alminteri, articolul este plin de eufemisme: cum sa duc 43 Kg de aur cu o masina obisnuita?!
    La noi la firma, inainte sa ne dea banii pe car, in ziua de salariu mergea contabila la banca cu paznicul, desigur cu autoturism obisnuit. Dar era vorba "doar"de salariul pt 80 de persoane, nu de zeci de kile de aur, pe timp de criza!
    la fel, este EVIDENT ca agresorii au primit un pont. CHiar daca stii ca aia este masina bijutierului, in zilele obisnuite nu cred ca ia sa gasesti Kg de aur in masina, a fost un transport exceptional.
  • +5 (7 voturi)    
    Jaf armat (Marţi, 9 august 2011, 13:09)

    Cristip1970 [utilizator]

    Beton . Bine ca n-a curs sange . Astia n-au furat de la stat .
  • -4 (26 voturi)    
    Mai multe intrebari (Marţi, 9 august 2011, 14:04)

    Anti Portocaliu [anonim]

    1) De ce Presedentia portocalie nu a reactionat la aceste eveniment fara precedent in istoria natiunii noastre?

    2) De ce politia portocalie nu s-a ocupat mai bine de protejarea acestei masini?

    3) Voi chiar vreti sa va credem ca o masina obisnuita poate cara 43 de kilograme de AUR? Cand este un lucru binecunoscut ca un 1 kg de aur este cu muuuuuuult mai greu decat un kg de metale obisnuite.

    Foarte multe lucruri nu se leaga aici. Miroase a conspiratie...
      #showComment#showComment#showComment#showComment#showComment#showComment
  • -6 (14 voturi)    
    22 kg aur (Marţi, 9 august 2011, 14:20)

    Stefan [anonim]

    pe realitatea sunt 22 de kg.......... in morti vostri de ziaristi
      #showComment
  • +3 (5 voturi)    
    BMW negru coupe seria 3 E46 cu girofar pe masina (Marţi, 9 august 2011, 17:52)

    gurasparta [anonim]

    Asta se afla pe sensul de mers spre Pitesti duminica 07.09.2011 , la ora 19:20, era oprit de un politist pe motocicleta la 100metri de benzinaria Mol , adica tot pe la km 80 . Din el au coborat 2 cefati cu muschi in tricouri negre mulate. In dreptul benzinariei era un Logan MCV cu radar, se poate verifica pe inregistrarea acestuia numarul de inmatriculare al masinii oprite si interoga politistul de pe motor de indentitatea celor opriti, smecheri cu girofar pe autostrada.
  • +2 (6 voturi)    
    Bla bla (Marţi, 9 august 2011, 19:27)

    DanDare [utilizator]

    Eu nu inteleg de ce e mobilizata atata politie si jandarmi ca sa-i recupereze aurul unui turc care pun pariu ca e si evazionist !!!
    Cat ne costa pe noi contribuabilii cinstiti aceasta mobilizare ? Ce tot se face atata tam-tam pe o chestie care s-a intamplat exculsiv din vina proprietarului aurului.
      #showComment
  • +2 (2 voturi)    
    fake (Marţi, 9 august 2011, 22:31)

    Clujeanul [anonim]

    Aceste furturi de pe drumuri, ca in filme sunt niste facaturi. Pe langa tiganii ce vindeau fier vechi si erau "jefuiti" saptamanal, urmeaza si alt caz de falsa victima.
    Sa spuneam ca exagerez si sunt cazuri reale, sunt prostii ale victimelor care nu utilizeaza transport de valori autorizat al firmelor de paza, care sunt si asigurate.
      #showComment
  • +1 (1 vot)    
    buna (Miercuri, 10 august 2011, 9:37)

    simina [anonim]

    au fost 43 in total si s-au furat 22 ;) dar astia au emotii =)):P