VIDEO UPDATE Jaf armat pe autostrada Bucuresti-Pitesti: 22 de kilograme de aur furate dintr-un autoturism

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 9 august 2011, 11:39 Ultima ora

Un jaf armat a avut loc, marti dimineata, pe Autostrada Bucuresti-Pitesti, la kilometrul 83, un autoturism care transporta bijuterii pentru o firma fiind oprit de persoane mascate si inarmate aflate intr-un alt automobil, anunta Mediafax. Masina care transporta 22 de kilograme de bijuterii din aur pentru o firma a fost blocata in trafic de un alt vehicul din care au coborat mai multe persoane inarmate, cu fetele acoperite. Atacatorii au spart geamurile autoturismului care transporta valori si au furat bijuteriile. Bijuteriile furate aparţin unei firme din Bucureşti, Diamanti Veri, condusă de un cetăţean turc, susţin surse judiciare, care au precizat că aurul nu era asigurat. Valorea bijuteriilor furate ar depăşi un milion de euro.

Persoanele aflate in autoturismul atacat nu au fost ranite. Din primele cercetari rezulta ca autoturismul care transporta valori nu era specializat in astfel de operatiuni, fiind o masina obisnuita.

Potrivit primelor informatii, se pare ca atacatorii au actionat dupa ce au primit un pont. Politia a instituit filtre, iar hotii sunt cautati inclusiv cu ajutorul unui elicopter.

Anchetatorii iau in calcul toate "ipotezele de lucru" in cazul jafului, inclusiv "o inscenare, o actiune la pont si o urmarire", a declarat purtatorul de cuvant al IPJ Arges, Danut Dinu.

Potrivit purtatorului de cuvant al Inspectoratului Judetean de Politie Arges, Danut Dinu, furtul a fost sesizat la 112 de catre barbatii care au fost talhariti, potrivit Mediafax.

"E o infractiune sesizata de talharie de catre cei doi barbati, ei au sunat la 112 cum ca ar fi fost talhariti. Potrivit declaratiilor lor, atacatorii le-au luat doua telefoane mobile, dar lor le-a mai ramas un telefon de rezerva de pe care au sunat la 112. Jaful a durat, apreciez eu in baza declaratiilor lor, trei-patru minute, timp in care au fost sustrase trei genti cu 22 de kilograme de bijuterii, care le-ar fi fost luate de catre cei trei", a spus Dinu.

El a precizat ca Politia nu ar fi avizat "niciodata" acest transport in conditiile in care a fost folosita "o masina obisnuita, neechipata corespunzator, asa cum prevede legea".

"Trebuie sa dea explicatii de ce acest transport s-a facut impotriva legii, nu potrivit legii si mentionez aici ca nu exista un plan de deplasare si de transport al acestor bijuterii avizat de Politie in conditiile in care Politia nu a fost anuntata si nu ar fi avizat un asemenea plan niciodata in conditiile in care transportul s-a efectuat cu o masina obisnuita, neechipata corespunzator si fara paza, asa cum prevede legea", a mai spus Danut Dinu.

Conform sursei citate, urmeaza sa se stabileasca veridicitatea afirmatiilor celor doua persoane aflate in autoturismul care transporta peste 22 de kilograme de bijuterii.

"Urmeaza sa verificam veridicitatea celor spuse de catre cei doi, daca a existat acel aur, daca s-a folosit baston reflectorizant, daca atacatorii aveau arme si sper ca in cel mai scurt timp sa-i prindem. Cei doi aflati in masina jefuita sunt audiati la aceasta ora si trebuie sa vedem, repet, daca a existat intr-adevar acea cantitate de aur asezata in trei genti in masina, bijuterii care apartin unei firme din Bucuresti", a declarat purtatorul de cuvant al Politiei Arges.

Acesta a precizat ca anchetatorii iau in calcul toate ipotezele de lucru, inclusiv o inscenare, o actiune la pont si o urmarire in cazul incidentului de pe Autostrada Bucuresti - Pitesti.

"Luam in calcul toate ipotezele de lucru, inclusiv o inscenare, o actiune la pont si o urmarire, dar trebuie sa spun ca este inadmisibil ce s-a intamplat deoarece nu poti pleca pe strada cu 22 de kilograme de aur fara sa-ti iei nicio masura de siguranta incalcand legea", a declarat purtatorul de cuvant al Politiei Arges.

Politistii au suspiciuni si pentru ca, desi jaful ar fi durat cateva minute, potrivit declaratiilor victimelor, nu exista martori si nu exista o alta persoana decat cei doi care sa fi sunat la Serviciul unic de urgenta 112, in conditiile in care traficul in zona in momentul producerii talhariei era normal.

























19698 vizualizari

  • +19 (27 voturi)    
    LOL (Marţi, 9 august 2011, 12:02)

    Unu [anonim]

    Genii! Sa transporti 43 kg de aur cu o "masina obisnuita"...
    • 0 (0 voturi)    
      Pai in articol (Miercuri, 10 august 2011, 0:30)

      Mihaela [anonim] i-a raspuns lui Unu

      scrie ca au fost 22 kg. Cum s-a ajuns la 43?
    • +1 (1 vot)    
      atza alba (Miercuri, 10 august 2011, 10:36)

      soy [anonim] i-a raspuns lui Unu

      e cusuta cu ata alba...
      transportul conform legii, cu masina blindata si agenti inarmati nu-i o avere si oricum, comparativ cu furtul e maruntis....
      iar un X5 sa fie oprit de o masina fara insemne, in conditiile in care ei stiau ce transporta...
      puteau continua sa ruleze, sa sune politia si sa se intalneasca pe drum cu ea...
      chiar cu o roata dezumflata, masina poate atinge 70-80km/h....
      o singura masina nu poate opri un suv de 240cp al carui sofer nu vrea sa opreasca....
  • -15 (35 voturi)    
    Pana unde s-a ajuns?!?! (Marţi, 9 august 2011, 12:16)

    Marius [anonim]

    Este infricosator pana unde s-a ajuns cu infractionalitatea in aceasta tara! Lipsa unei justitii puternice, a unei politii intransigente si a sentintelor rapide si descurajatoare au dus la situatia in care au loc jafuri la drumul mare.
    Si cine sunt garantii acestei situatii? Cei mai vinovati sunt politicienii care au luptat din toate puterile pentru a amputa justitia. Din cauza potentatilor, a parlamentarilor care taie bratele justitiei, care nu vor sa-si lase ouale numarate s-a ajuns in starea de azi.
    Ce mai ramane? Sa ne luam toti arme si sa aplicam legea junglei, statul nu mai exista, nu mai are autoritate.
    • +16 (22 voturi)    
      Exagerezi (Marţi, 9 august 2011, 12:49)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Marius

      In usa, unde justitia chiar este justitie, se intampla mult mai des astfel de fapte.
      • -2 (20 voturi)    
        Ce vorbesti d-le? (Marţi, 9 august 2011, 14:06)

        Loco [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        Compari USA cu noi? Tu ai vazut ce patesc cei care se ocupa cu jafuri de genul asta? De multe ori justitia se face la locul faptei.
        Aici, genul asta de oameni nu risca nimic, poate un arest de cel mult 29 de zile, pe cind acolo risca chiar un glont in cap.
        Sigur ca a ne inarma cu mic cu mare nici pe departe nu rezolva problema dar o interventie in forta si pedepse drastice nu cred ca ar strica si la noi.
    • +18 (34 voturi)    
      serios? (Marţi, 9 august 2011, 12:56)

      nae [anonim] i-a raspuns lui Marius

      Daca iti faci probleme de criminalitatea in RO, ai putea merge pana la Londra, ca sa vezi cu adevarat ce inseamna criminalitate violenta. Sa ai cartiere izolate, inchise complet, fara mijloace de transport in care se desfasoara razboi civil.

      Sa vezi cum poti fi injunghiat seara pe strazi pentru 10lire, sau cum poti sa fi jefuit cu cutitul in mana la metrou. Cine cunoaste Londra stie ca nu ma refer la cazuri izolate. Cand ai auzit tu pe cineva ultima data sa fie jefuit cu cutitul in mana la metrou in Bucuresti?

      Cand ai auzit ultima data de cineva injunghiat in Bucuresti pentru ca mers seara pe strada dupa ce a iesit din club?
      • +19 (23 voturi)    
        Neserios cât timp hoţii sunt neserioşi (Marţi, 9 august 2011, 13:22)

        Nautilus [anonim] i-a raspuns lui nae

        De fapt, în frumoasa noastră ţară care e păcat că e locuită,în toate cazurile de jafuri, asasinate, trafic de droguri şi alte infracţiuni grave mediatizate, infractorii au fost prinşi foarte repede şi condamnaţi la fel de repede: asasinii de la Timişoara, golănelul-asasin de la Craiova, criminalii Gorbunov şi Gribenko, autorii jafului cu maşina de bani, avocatul-criminal şi executantul său de la Braşov, banda hoţilor de maşini de lux, hoţii armelor de la Ciorogârla, banda lui Eugen Preda, banda lui Sergiu Băhăian etc.

        Şi sentinţele au fost MARI. Mult mai mari ca la anglofoni sau scandinavi, de exemplu, care sunt excesiv de blânzi cu infractorii.

        Există multe motive pentru care infractorii noştri sunt atât de proşti încât ajung repede la cătuşe, dar cel mai important e faptul că nu au o structură socială care să le asigure sprijinul.

        Nu există o subcultură infracţională, ca într-un ghetou, dimpotrivă: micul infractor ar face orice să ajungă şi el un mic patron, marele infractor se luptă să ajungă om de afaceri de Top 300 sau politician, marele corupt vrea să pară politician cinstit etc. Aspiră la onorabilitate, îşi ascund isprăvile sub preş.

        Ori dacă un infractor încalcă această regulă nescrisă şi foloseşte violenţa, de parcă s-ar crede un fel de Corleone, iese în evidenţă, şi cine iese în evidenţă e fript.

        ~Nautilus
      • -2 (2 voturi)    
        eu (Miercuri, 10 august 2011, 5:42)

        sergiu [anonim] i-a raspuns lui nae

        fratele meu a fost bagat in spital p mai bine de o saptamana pt 20 de lei. 5 lire pentru londonezul din tine. Nici macar nu era in bucuresti, era in Bacau. La 10 seara, nu la 2-3 dimineata cand se iese din club.

        Sunt cazuri si la noi destule, stai linistit. Daca nu esti tu destul de iesit cat sa stii de ele, nu comenta degeaba
    • +16 (18 voturi)    
      undse s-a ajuns? (Marţi, 9 august 2011, 13:27)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Marius

      aveam cate o masina cu valori jefuita o data la 5-6 ani si tu te plangi?
      nu mai exagerati aiurea. si parca vad ca aia de au jefuit sunt chiar proprietarii bijuteriilor si acum isi vor lua banii de pe asigurari.

      cineva stia clar ce se transporta acolo. doar nu stateau pe marginea drumului mascatii, poate trece o masina blindata plina cu aur pt ei :)

      chiar stam bine la tipul acesta de infractionalitate. nu mai o dati in otevisme si exagerati fara rost. indiferent ce politie ai si cati bani primesc, astfel de jafuri tot vor avea loc. nu este ceva iesit din comun.

      dumnezeule ce prapastiosi am ajuns. vedem apocalipsa in orice...
    • +1 (1 vot)    
      Am mai spus undeva ! (Miercuri, 10 august 2011, 8:57)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Marius

      Atata timp cat sunt in (in)-justitie atatia bososorogi bolsevisti..............,nu vom avea justitia
  • +19 (21 voturi)    
    Pontul primit poate (Marţi, 9 august 2011, 12:19)

    Mihai [anonim]

    chiar de la cei care transportau valorile, daca aia transportau aurul ca pe cartofi nu-i de mirare ca sunt jefuiti, tot asa au mai fost jecmaniti si niste tigani cu ceva timp in urma(astia oricum merita jecmaniti ca fug de munca)
  • +10 (12 voturi)    
    43 ... (Marţi, 9 august 2011, 12:27)

    eu [anonim]

    Pe un alt site erau doar 23 Kg. Probabil daca ma duc pe libertatea o sa gasesc 68 :)
    • +4 (4 voturi)    
      nuu (Marţi, 9 august 2011, 22:32)

      ady [anonim] i-a raspuns lui eu

      la Libertatea vei gasi sigur 69..
      • -2 (2 voturi)    
        am ris (Marţi, 9 august 2011, 23:24)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui ady

        ai umor, lucru rar, saracu' eu nici n-a inteles poanta.
  • +17 (19 voturi)    
    uau (Marţi, 9 august 2011, 12:43)

    MirceaA [utilizator]

    astia si-au dat jaful singuri. Nu pot sa cred ca nu puteau angaja o firma de transport de valori, mai ales la un asa transport.
    • +11 (13 voturi)    
      Nu (Marţi, 9 august 2011, 12:50)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

      Initial asa am crezut si eu insa cum nicio companie de asigurari nu ii vadespagubi in conditiile in care au efectuat transportul e clar ca pur si simplu au fost zgarciti la tarate.
      • +16 (16 voturi)    
        nu asta voiam sa spun (Marţi, 9 august 2011, 13:38)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        s-au jefuit singuri nu pentru asigurare, ci pentru a justifica in fata cuiva cum a disparut aurul.
      • +4 (4 voturi)    
        Nu este asa (Marţi, 9 august 2011, 14:55)

        Alt Mircea [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        Atunci cand ai o marfa care este obtinuta prin furtisaguri si alte metode ilegale, nu poti sa faci decat totul ilegal ! Nu poti sa asiguri o marfa ...ilegala, pentru ca imediat te prind .
        Toate amaneturile care au bijuterii neridicate de clienti le trimit la retopit si de acolo inapoi in Turcia. Toate aceste manevre sa stii ca se fac ... peeeeerfect legal !
  • +13 (15 voturi)    
    Cam greu de crezut (Marţi, 9 august 2011, 12:48)

    Unu' [anonim]

    Eu nu înţeleg cum te poate opri cineva din senin pe autostradă o maşină la o viteză de 100 km/h. Dacă ştii că transporţi 43 de kg de aur, opreşti dacă îţi face careva semn?
    Au făcut atacatorii blocaj? Ce făceau atunci ceilalţi participanţi la trafic?
    • +4 (4 voturi)    
      mda (Marţi, 9 august 2011, 14:09)

      I [utilizator] i-a raspuns lui Unu'

      la cazul precedent au intepat roata inainte sa plece masina. Pe drum s-a dezumflat si au oprit...
  • -4 (12 voturi)    
    felicitari! (Marţi, 9 august 2011, 12:54)

    Cristian Ioan [anonim]

    Bravo noua!
    Iata ca dupa 21 de ani de la Revolutie am reusit sa ne eliberam pe deplin de mentalitatile comuniste, si suntem pe deplin in capitalism - mai exact, ca la Chicagao in perioada interbelica!
    Este drept ca nu asta aveam in minte in Decembrie 1989 cand am iesit in strada, dar asa este, nu totdeauna iese ce vrei ...

    Alminteri, articolul este plin de eufemisme: cum sa duc 43 Kg de aur cu o masina obisnuita?!
    La noi la firma, inainte sa ne dea banii pe car, in ziua de salariu mergea contabila la banca cu paznicul, desigur cu autoturism obisnuit. Dar era vorba "doar"de salariul pt 80 de persoane, nu de zeci de kile de aur, pe timp de criza!
    la fel, este EVIDENT ca agresorii au primit un pont. CHiar daca stii ca aia este masina bijutierului, in zilele obisnuite nu cred ca ia sa gasesti Kg de aur in masina, a fost un transport exceptional.
  • +5 (7 voturi)    
    Jaf armat (Marţi, 9 august 2011, 13:09)

    Cristip1970 [utilizator]

    Beton . Bine ca n-a curs sange . Astia n-au furat de la stat .
  • -4 (26 voturi)    
    Mai multe intrebari (Marţi, 9 august 2011, 14:04)

    Anti Portocaliu [anonim]

    1) De ce Presedentia portocalie nu a reactionat la aceste eveniment fara precedent in istoria natiunii noastre?

    2) De ce politia portocalie nu s-a ocupat mai bine de protejarea acestei masini?

    3) Voi chiar vreti sa va credem ca o masina obisnuita poate cara 43 de kilograme de AUR? Cand este un lucru binecunoscut ca un 1 kg de aur este cu muuuuuuult mai greu decat un kg de metale obisnuite.

    Foarte multe lucruri nu se leaga aici. Miroase a conspiratie...
    • +14 (22 voturi)    
      da :)) (Marţi, 9 august 2011, 14:32)

      laila [anonim] i-a raspuns lui Anti Portocaliu

      aveti dreptate tovarase un kilogram de aur este cu mult mai greu decat un kilogram de alte metale sau in kil de lana .. sau de neuroni -cand s-or vinde la kilogram :)))) Dar musai sa va cumparati .
      Eu nu inteleg de ce nu s-a dus Basescu personal sa insotrasca masina sau , tot ce-i posibil , el era intre mascatii care au jefuit-o :)))
      Si o rugaminte . Daca se poate ,rog firma ale carei bijuterii au fost furate sa faca public cand va efectua urmatorul transport ...Promit sa-i astept punctual la vreun kilometru ...
      PS. Apropo , kilometru de autostrada n-o fi mai lung decat kilometrul de drum rural ???
    • +2 (12 voturi)    
      1 kg aur (Marţi, 9 august 2011, 14:32)

      Adrian1 [utilizator] i-a raspuns lui Anti Portocaliu

      De ce nu s-a ocupat politia? pentru ca era un transport privat.
      1 kg de aur e cu muult mai greu decat un kg de metale obisnuite? =)) buna gluma.
      Ce-ai scris tu miroase a constipatie, nu a conspiratie.
    • +3 (15 voturi)    
      .... (Marţi, 9 august 2011, 14:43)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui Anti Portocaliu

      si se mai intreaba unii de ce naiba s-a ajuns cu tara unde suntem acum... mai sus, unul dintre exemplele vii.
      • +6 (10 voturi)    
        stai domnule linistit (Marţi, 9 august 2011, 14:58)

        Filip [anonim] i-a raspuns lui Vlad

        si nu mai da de mancare la troli.
    • +1 (11 voturi)    
      aur (Marţi, 9 august 2011, 14:58)

      Spock [anonim] i-a raspuns lui Anti Portocaliu

      "3) Voi chiar vreti sa va credem ca o masina obisnuita poate cara 43 de kilograme de AUR? Cand este un lucru binecunoscut ca un 1 kg de aur este cu muuuuuuult mai greu decat un kg de metale obisnuite."

      Si ne mai miram ca promovabilitatea la BAC e scazuta.

      Apropo, altii spun ca ar fi in jur de 22-23 kg nu de 43.
      • +1 (5 voturi)    
        Ce-i mai greu? (Marţi, 9 august 2011, 15:53)

        Cocalarul_Electronic [utilizator] i-a raspuns lui Spock

        Un kilogram de aur sau unul de fan? :))
    • +4 (12 voturi)    
      Te doare capul... (Marţi, 9 august 2011, 15:12)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui Anti Portocaliu

      ... cand ii "vezi" pe cate unii, care mai au si drept de vot.

      Du-te mai la Realitatea si cere-le sa te angajeze, ca esti bun! Oricum, corect era sa spui asa "se stie ca kg de aur e mai galben ca alte kg". De-aia culturistii din lumea intreaga au inceput sa se antreneze cu greutati din aur, care se stie sunt mai grele decat cele din fier.
    • +2 (2 voturi)    
      aberatii (Miercuri, 10 august 2011, 9:17)

      bogdanicus [utilizator] i-a raspuns lui Anti Portocaliu

      Eu nu inteleg cum poate lua plusuri o asemenea aberatie de postare in care in afara de faptul ca Basescu e din nou de vina pentru orice rahat, mai aflam si ca un kg de aur e mai greu decat un kg de metale obisnuite (plumb, fier, cupru). Daca ziceai macar ca 1kg de aur e mai greu dact 1kg de fulgi de gaina, ziceam ca esti simpatic in puerilitatea ta... Dar nu-i inteleg pe aia de ti-au dat plusuri... Ati dat in benga, fratilor?
  • -6 (14 voturi)    
    22 kg aur (Marţi, 9 august 2011, 14:20)

    Stefan [anonim]

    pe realitatea sunt 22 de kg.......... in morti vostri de ziaristi
    • +6 (10 voturi)    
      de fatp (Marţi, 9 august 2011, 14:40)

      nafets [anonim] i-a raspuns lui Stefan

      Pe realitatea.net scrie "peste 22 kg". Deci, au amandoi dreptate, deoarece 43>22 :P
  • +3 (5 voturi)    
    BMW negru coupe seria 3 E46 cu girofar pe masina (Marţi, 9 august 2011, 17:52)

    gurasparta [anonim]

    Asta se afla pe sensul de mers spre Pitesti duminica 07.09.2011 , la ora 19:20, era oprit de un politist pe motocicleta la 100metri de benzinaria Mol , adica tot pe la km 80 . Din el au coborat 2 cefati cu muschi in tricouri negre mulate. In dreptul benzinariei era un Logan MCV cu radar, se poate verifica pe inregistrarea acestuia numarul de inmatriculare al masinii oprite si interoga politistul de pe motor de indentitatea celor opriti, smecheri cu girofar pe autostrada.
  • +2 (6 voturi)    
    Bla bla (Marţi, 9 august 2011, 19:27)

    DanDare [utilizator]

    Eu nu inteleg de ce e mobilizata atata politie si jandarmi ca sa-i recupereze aurul unui turc care pun pariu ca e si evazionist !!!
    Cat ne costa pe noi contribuabilii cinstiti aceasta mobilizare ? Ce tot se face atata tam-tam pe o chestie care s-a intamplat exculsiv din vina proprietarului aurului.
    • +1 (5 voturi)    
      ... (Marţi, 9 august 2011, 20:26)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui DanDare

      pai e jaf. sau asa se vrea sa fie. e de datoria politiei sa investigheze. mai ales c-a fost si armat.

      cel mai probabil o sa plateasca firma care a facut acest trasnport fara cle necesare si fara informarea politiei.

      te intreb si eu: daca pe tine te jefuieste cineva, de ce sa-si bata politia capul cu tine si sa cheltuie din banii publici pentru tine? doar ca esti -zici tu- cinstit?

      nu prea merge asa logica, nu?
  • +2 (2 voturi)    
    fake (Marţi, 9 august 2011, 22:31)

    Clujeanul [anonim]

    Aceste furturi de pe drumuri, ca in filme sunt niste facaturi. Pe langa tiganii ce vindeau fier vechi si erau "jefuiti" saptamanal, urmeaza si alt caz de falsa victima.
    Sa spuneam ca exagerez si sunt cazuri reale, sunt prostii ale victimelor care nu utilizeaza transport de valori autorizat al firmelor de paza, care sunt si asigurate.
    • +1 (1 vot)    
      2 cuvinte in engleza (Miercuri, 10 august 2011, 9:09)

      Cotea [anonim] i-a raspuns lui Clujeanul

      "inside job"
  • +1 (1 vot)