VIDEO UPDATE Politist de frontiera, impuscat mortal la Sannicolau Mare. Cinci suspecti au fost retinuti

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 31 octombrie 2009, 10:08 Ultima ora

Un politist de frontiera din Sannicolau Mare (jud. Timis) a fost impuscat pe strada, in noaptea de vineri spre sambata, el fiind gasit de catre un localnic care a anuntat serviciile de urgenta, transmite Mediafax. Agentul principal de poliţie Tiberiu Sarbu, care era angajat al Politiei de Frontiera din 2001, a murit in drum spre Spitalul de Urgenta din Timisoara. Politistii au retinut ulterior cinci suspecti, inclusiv pe cel despre care se banuieste ca l-a omorat pe politist.

Potrivit informatiilor, se pare ca politistul a fost impuscat cu propria sa arma. El a fost impuscat in zona pieptului si a murit in drum spre spital din cauza ranilor suferite.

Purtatorul de cuvant al Politiei Judetene Timis, Marinela Apostolache, a declarat ca politistul era in timpul serviciului, insa nu se afla in post. El a fost gasit de un localnic pe o strada din Sannicolau Mare, in apropierea masinii sale.

Pistolul sau a fost descoperit de politisti la cateva strazi distanta de locul incidentului.

Politistii au organizat filtre la iesirile din localitate, in incercarea de a descoperii autorul crimei. De asemenea, Politia a anuntat ca va oferi recompensa pentru informatii care vor duce la prinderea criminalului. Ulterior, politistii au anuntat ca au retinut cinci suspecti, inclusiv pe cel despre care se crede ca a tras. Anchetatorii cred ca acestia ar fi fost surprinsi de catre agentul Sarbu in timp ce incercau sa fure o masina.

Purtatorul de cuvant al IGP, Christian Ciocan, a anuntat ca agentul principal de politie Tiberiu Sarbu va fi avansat post-mortem la gradul de subinspector, prin ordin al ministrului de Interne.

Tiberiu Sarbu avea 38 de ani, era casatorit si avea un copil. El fusese angajat la Politia de Frontiera in 2001.



Citeste mai multe despre   











4201 vizualizari
  • 0 (12 voturi)    
    Coruptia Ucide !!! (Sâmbătă, 31 octombrie 2009, 10:20)

    Ovidiu [anonim]

    asa s-a intamplat si in alte parti : bulgaria, italia, etc..

    Initial politistii accepta mita si aranjamente de la grupuri de crima organizata iar cand apar probleme sau nu se mai inteleg uneori politistul moare...

    Ce nu inteleg politistii e ca lasandu-te [Citeste] corupt de gruparile de traficanti risti sa fii executat la ordin...

    In Bulgaria si Italia au fost executati judecatori si procurori iar unele crime au depasit cele mai oribile expectante... un primar italian a fost legat, au turnat benzina pe el si i-au dat foc...
    • +5 (5 voturi)    
      Nu generalizati (Sâmbătă, 31 octombrie 2009, 16:01)

      memo [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

      Dedicatie pentru cei care dau din degete fara sa gandeasca . Probabil ca si cei doi politisti din film sunt corupti si nu s-au inteles la "spaga".
      http://www.liveleak.com/view?i=6446871e14
      Stiu, este coruptie mare in politia de frontiera dar, poate omul care a murit nu era manjit.
  • -2 (2 voturi)    
    cam multe se intampla in timisoara ..... (Sâmbătă, 31 octombrie 2009, 17:46)

    ionica fonosch [anonim]

    *dupa crima din timioara de ce presa de 2 bani din romania nu a facut o ancheta
    sa aflam cine era cu adevarat ilustrul defunct ??
    ( ce conexiuni politice avea clanul din care facea parte ?? )
    **de ce seful pazei din campusul timisorean a fost implicat o seara mai tarziu
    intr-un accident de circulatie in zona de granita ??
    -nu trebuia sa faca niste evaluari si sa ia niste masuri in campus ??
    -ca tot s-au prins spioni cu stick,,, nu cumva plimbarea asta ar fi trebui
    sa dea de banuit contrainformatilor ??
    SUCCESURI DEPLINE !!!
  • +4 (4 voturi)    
    mort la datorie (Sâmbătă, 31 octombrie 2009, 17:53)

    petru [anonim]

    corect,pacat de tineretea lui.!!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    politist (Duminică, 1 noiembrie 2009, 8:28)

    babu [anonim]

    Adica-l inainteaza in grad pe unul care a parasit unitatea(vama) fara stirea nimanui si-l gasesti impuscat fara sa cunosti motivul? Cred ca s-a intalnit cu unii cu care avea afaceri dubioase si
    neantelegandu-se s-a antamplat asta.
  • 0 (0 voturi)    
    politist (Duminică, 1 noiembrie 2009, 8:29)

    babu [anonim]

    Adica-l inainteaza in grad pe unul care a parasit unitatea(vama) fara stirea nimanui si-l gasesti impuscat fara sa cunosti motivul? Cred ca s-a intalnit cu unii cu care avea afaceri dubioase si
    neantelegandu-se s-a antamplat asta.
  • 0 (0 voturi)    
    POLITIST (Duminică, 1 noiembrie 2009, 18:12)

    NIK [anonim]

    a murit sasa didici, a muri Sirbu!!!!!! citi mai trebuie sa moara in tara asta ca sa se schimbe regimul armelor???? nu v-ati pus intrebarea . transmit SINCERE CONDOLEANTE FAMILIEI . DUMNEZEU SA-L ODIHNEASCA IN PACE. PACAT...... MARE PACAT AM PIERDUT UN OM DEVOTAT POL. DE FRONTIERA ROMANE .mesaj. FAM. SA FIE MINDRI MEMBRII FAM CA AU AVUT UN POLITIST DE FRONTIERA IN SINUL FAMILIEI .. DESTEPTATIVA ROMANI CU SCAUN LA CAP . CA MOR OAMENI TINERI!!!!!!!!!