VIDEO Sediul UDMR din Capitala a fost spart duminica dimineata. Marko: Hotii au furat steagul Uniunii

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 6 septembrie 2009, 11:43 Ultima ora

Sediul UDMR din Bucuresti a fost spart duminica dimineata, la fata locului deplasandu-se mai multe echipaje de politie pentru investigatii, anunta televiziunile de stiri. Deocamdata nu se cunosc autorii atacului si nici pagubele produse.

"Politia a fost alertata in jurul orei 11:10 de administratorul imobilului. S-a intrat prin escaladare, s-a patruns in incinta si a fost spart un geam  la unul dintre birouri. Sunt urme de ravasire, dar din primele date nu rezulta  ca ar fi fost sustrase bunuri. Seful Biroului de Investigatii Criminale s-a deplasat la fata locului, unde va fi demarata o ancheta", a declarat purtatorul de cuvant al Politiei Capitalei, comisarul Christian Ciocan.

Sediul este amplasat pe Strada Avram Iancu, nr. 8, din Bucuresti.
  • Hotii au furat steagul UDMR arborat in fata sediului Uniunii
Presedintele UDMR Marko Bela a declarat pentru Mediafax ca hotii au furat steagul UDMR arborat in fata sediului Uniunii, liderul organizatiei aratand ca nu cunoaste ce altceva s-a mai furat. "Ceea ce stim ca s-a luat in mod cert - noi avem acolo un steag al UDMR, cu sigla Uniunii, arborat in fata cladirii - acela a fost luat, ceea ce, dupa parerea mea, ar demonstra anumite intentii politice, nu vreau sa le interpretez", a spus liderul maghiar.

El a spus ca s-a spart geamul, s-a intrat intr-un birou si s-a scotocit intre documente."Nu stim daca lipsesc documente sau nu. Am chemat Politia, dar dupa parerea mea e destul de grav", a opinat Marko

Marko Bela a afirmat ca hotii n-au reusit sa treaca mai departe, in alte birouri, pentru ca exista alarma si, probabil, aceasta s-a declansat.



Citeste mai multe despre   



















1191 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    f interesant (Duminică, 6 septembrie 2009, 12:19)

    Octavian Ion [utilizator]

    cred ca are legatura cu afacerea secuiasca de ieri - adoptare de imn, stema si steag.
    UDMR ar trebui sa fie demascata ca o organizatie ce lucreaza numai si numai pentru autonomie ca pe un tel de sine si nu pentru binele minoritatii pe care o reprezinta.
    Politicienii nostrii romani sunt preocupati de furt si inavutire, politicienii maghiari din HARCOV nu se gandesc decat cum sa faca autonomia respectiva ca sa fure si mai mult.
    NIMENI NU SE GANDESTE LA BINELE COMUN!

    Trebuie sa fim impreuna sub acelasi soare.
    Sa ne bucuram de diversitate.
    Sa fim uniti.
  • +5 (7 voturi)    
    cadou (Duminică, 6 septembrie 2009, 12:55)

    Attila [anonim]

    Iti dau eu cadou un steag PRM sa-l afisezi pe cladire in locul celui furat !!
    Dar primul birou de ce nu a avut alarma ??? (Daca s-a declansat alarma in cat timp a venit politia , ca hotii au avut timp sa ravaseasca totul ?? ) Ca sa va iasa voua scenariul ?? sa induiosati opinia publica ???
  • -3 (7 voturi)    
    Actiune condamnabila ! (Duminică, 6 septembrie 2009, 12:57)

    motul [anonim]

    Numai niste minti intunecate pot sa intreprinda asemenea actiuni iresponsabile. Faptasii trbuie prinsi si deferiti justitiei.
    • +1 (1 vot)    
      pana cand? (Duminică, 6 septembrie 2009, 21:00)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui motul

      dar oare era si un steag romanesc pe acea cladire? Pe cladirea consulatului ungariei din cluj steagul romaniei nu a incaput...
      Nu uitati! Am ajuns in UE, acum ce facem?
    • 0 (0 voturi)    
      minti intunecate zici? (Duminică, 6 septembrie 2009, 22:08)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui motul

      dar mintile schizofrene ale udemeristilor cand vor fi deferite justitiei?

      prea isi iau nasul la purtare.
  • +7 (9 voturi)    
    le-a trebuit steagul (Duminică, 6 septembrie 2009, 13:33)

    vveninosu [utilizator]

    le-a trebuit steagul uniunii sa se stearga la fund cu el. in birou probabil cautau niste forintzi si probabil steagul tinutului secuiesc, sa se stearga si cu ala, tot la fund.

    mai verificati prin birou, nu au lasat niste exemplare din Constitutia Romaniei traduse in limba maghiara?

    poate "spargatorii" le-au vrut binele un udmr-istilor, le era frica sa nu ii aresteze "organele" statului pt tot ceea ce fac in Romania
  • +2 (2 voturi)    
    felicitari!!! (Duminică, 6 septembrie 2009, 14:59)

    je [anonim]

    cum, au fost mai rapizi decat organele statului?
    pai udmr e o organizatie terorista!
    aveti nevoie de dovezi ca afirmatia mea este corecta?
    pai le aveti in seifuri!
    aveti tone de materiale si nu faceti nimic pentru romani si Romania!!!
    sunteti niste slugi cocosate si pline de rahat...
    daca se demonstreaza ca au fost acolo nu pentru furt ci pentru a demonstra impotriva teroristilor de la udmr, ma gandesc sa-i recompensez!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Mai bine UDMR se numea VACS (Duminică, 6 septembrie 2009, 15:05)

    Ungurocu [anonim]

    Le-a furat steagu'?
    Nici o paguba.
    Oricum n-au ce face cu el, cel mult sa se stearga la fund.
  • +2 (2 voturi)    
    UDMR (Duminică, 6 septembrie 2009, 15:16)

    Liviu [anonim]

    Nu numai ca este UDa MeReu, dar mai nou face si spume la gura. In fapt, udmr-ul, este o organizatie iredentist-o fascist-o hortista, urmasa fostei asa zisei organizatii literar artistice "EMKE", o coada de topor, tot etnica. Se pare ca uni maghiari inca mai au reminiscente de pe vremea cand fezandau carnea sub seaua calului. Pacat ca nu mai evoluaeza.
  • +7 (9 voturi)    
    .. (Duminică, 6 septembrie 2009, 15:31)

    dana [anonim]

    E posibi ca ei sa-si fi inscenat spargerea, ca sa mentina atentia asupra actului lor (un atac la siguranta nationala) si sa agite apele mai mult?

    Si sediul din Bucuresti este pe Str. Avram Iancu? Ce putea fi mai frumos?
  • +3 (3 voturi)    
    la cioc (Duminică, 6 septembrie 2009, 16:50)

    petred [anonim]

    Sa ziceti merci ca nu va bate lumea pe strada unguri spurcati si neam de nemernici. Vreti autonomie? La m..e!!!
  • +3 (3 voturi)    
    hmm (Duminică, 6 septembrie 2009, 17:04)

    alx [anonim]

    eu cred ca steagul a fost furat de un ungur care nu avea unul acasa...un roman nu are ce sa faca cu el...
    expresia lui oricum e geniala( instilul nou abordat de politicieni...adica exact pe langa si raspunzi la ce te inbtereseaza pe tine sa spui...ilogic as putea spune : nu stiu ce s-a furat sigur...dar sigur steagul lipseste...pai mesajul e clar...daca unu imi fura pe strada tricoul cu dinamo si portofelul eu spun ca e stelist pentru ca mi-a luat tricoul...de portofel uit...sau probabil mi-a luat portofelul ca scuza sa nu spun ca mi-a luat doar tricoul)
    si la sofismul cu "ungurii detin 7 la suta din Romania" tin sa-l recompilez : ungurii poate detin 7% terenuri din Romania(adica din interior daca totusi detin ceva) ,Romania e detinuta 100% de romani.
  • +1 (3 voturi)    
    moderatie (Duminică, 6 septembrie 2009, 20:39)

    romm [anonim]

    apreciem efortul moderatorului de a publica pareri nepartizane si cu bun simt!
    bravo!
    traiasca rommania mare
    • 0 (0 voturi)    
      ai grija! (Duminică, 6 septembrie 2009, 23:11)

      lyth [utilizator] i-a raspuns lui romm

      ROMANIA si nu "rommania" Si nu mai face pe istetzu', ca un IP toti avem ;)
  • 0 (0 voturi)    
    propun campanie anti-autonomie (Duminică, 6 septembrie 2009, 23:18)

    alin [anonim]

    Propun ca fiecare roman care trece prin tara si va vedea arborat steaguri secuiesti sau steaguri ale ungarie pe cladirile publice din Romania sa le dea jos.Eu asta voi face.Ajunge ne-a ajuns cutitul la os cu autonomia lor.Ei trebuie sa stie ca Articolul 1 din Constitutia Romaniei nu se NEGOCIAZA si nici nu se DIALOGHEAZA.PUNCT!!!
  • 0 (0 voturi)    
    publicitate (Luni, 7 septembrie 2009, 15:17)

    prostilor [anonim]

    ungur prost shi naiv caut pe acest forum patrioti pictati la minte cu rosu-galben-shi-albastru, cu iq redus (sub 50) ptr a infiinta partidul stergatorilor la fund cu steaguri hunguresti. jos cu hartia higienica!