VIDEO Un avion cu 168 de pasageri la bord s-a prabusit in Iran. Nu exista supravietuitori

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 15 iulie 2009, 12:04 Ultima ora

Un avion de linie, avand la bord 168 de pasageri si membri ai echipajului, s-a prabusit miercuri, in apropierea orasului Qazvin din nord-verstul Iranului, informeaza agentia de stat IRNA. Nu exista supravietuitori, au anuntat autoritatile, citate de AFP.

La bordul aeronavei se aflau 153 de pasageri, intre care doi copii, si 15 membri ai echipajului, potrivit purtatorului de cuvant al Aviatiei Civile din Iran. "Toate persoanele aflate in avion au decedat", a anuntat directorul centrului de management al dezastrelor din cadrul Ministerului iranian al Sanatatii.

Aparatul de tip Tupolev (Tu-154, de fabricatie ruseasca) apartinea companiei Caspian Airlines si efectua o cursa intre Teheran si Erevan, capitala Armeniei. Acesta a decolat de pe aeroportul international Imam Khomeini din Teheran la ora locala 11:33 (10:03, ora Romaniei), insa, dupa 16 minute de la decolare, a disparut de pe radar si s-a prabusit in apropiere de localitatea Janat Abad, in provincia Qazvin.

Din datele preliminare, se pare ca unul dintre motoare a luat foc in timp ce aparatul se afla in zbor, pilotul incercand o aterizare de urgenta. Avionul a explodat la impactul cu solul, lasand un crater adanc de 10 mertri, sustin martorii. "Avionul a fost distrus in totalitate, iar cadavrele sunt complet carbonizate", a declarat pentru agentia Fars comandantul politiei din Qazvin.

Potrivit agentiei iraniene Mehr, printre victime se numara si zece membri ai echipei nationale de juniori la judo. De asemenea, 25 dintre pasageri erau armeni.

Anterior, presa locala a anuntat ca 150 de persoane se aflau la bordul aeronavei.




Iranul a suferit mai multe accidente aviatice grave in ultimii zece ani, din cauza flotei sale vechi si neintretinute. Ca urmare a sanctiunilor impuse de tarile occidentale in anii '80, Teheranul a fost fortat sa cumpere doar avioane de productie sovietica.
- In decembrie 2005, un aparat Lockheed C-130 a cazut intr-o zona locuita, chiar dupa decolarea de pe aeroportul din Teheran, provocand moartea celor 108 persoane aflate la bord,  in mare parte jurnalisti.
- In septembrie 2006, 29 de persoane au murit dupa ce un avion a iesit de pe pista si a luat foc, imediat dupa aterizare, in orasul Mashhad din estul tarii.
- In noiembrie 2006, un avion militar s-a prabusit la decolare pe aeroportul Mehrabad din Teheran, provocand moartea celor 39 de persoane aflate la bord, intre care si 30 de membri ai Garzilor Revolutionare, fortele de elita ale regimului iranian.

Caspian Airlines este o companie infiintata in 1992, la Teheran. Aceasta opereaza peste 50 de zboruri regulate si numeroase curse charter saptamanal, intre orasele iraniene, dar si zboruri internationale spre Ungaria, Emiratele Arabe Unite, Siria, Ucraina, Belarus, Turcia sau Armenia.


Citeste mai multe despre   






















5550 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    accident... (Miercuri, 15 iulie 2009, 12:42)

    giovanny [anonim]

    Ora 11.33 locala inseamna 10.03 acasa,este o diferenta de o ora si jumatate,locuiesc in Teheran....Televiziunea de stat IRINN a anuntat ca accidentul a avut loc in orasul Qazvin..
    • -7 (7 voturi)    
      hmm... (Miercuri, 15 iulie 2009, 13:32)

      msrp [utilizator] i-a raspuns lui giovanny

      ma indoiesc ca fusul orar accepta si diferente care contin jumtati de ora... dar poate nu stiu eu bine. Adica uite in Romania e ora 00.00. Crezi ca in alta parte poate fi 00.07?
      • +1 (1 vot)    
        se poate (Miercuri, 15 iulie 2009, 13:38)

        eu [anonim] i-a raspuns lui msrp

        exista fusuri orare si cu diferente de 30min. spre exemplu new dehli are 6 ore si jumatate in plus fata de romania. evident ca nu pot exista diferente de 7,10,26, 46 de minute sau mai stiu ce alte variante... doar ore sau jumatati de ora
      • +2 (2 voturi)    
        Gresesti stimabile (Miercuri, 15 iulie 2009, 13:43)

        Addy [utilizator] i-a raspuns lui msrp

        Uite aici:
        http://en.wikipedia.org/wiki/Time_zone

        Iran de exemplu se afla in zona UTC+3:30. Sau Nepalul in zona UTC+5:45.

        Unde mai pui la socoteala ca odata in orasul Bombay din India se folosea UTC+4:51.
      • 0 (0 voturi)    
        hm.... (Miercuri, 15 iulie 2009, 13:44)

        rc [anonim] i-a raspuns lui msrp

        bine zici, nu stii tu bine...
      • 0 (0 voturi)    
        z (Miercuri, 15 iulie 2009, 13:50)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui msrp

        exista cateva (putine) zone pe glob care sunt la diferenta de 30 minute (si nu o ora cum e normal), dar nu stiu daca Iranul este intr-o astfel de zona.
    • +1 (3 voturi)    
      fus orar (Miercuri, 15 iulie 2009, 14:04)

      alina [anonim] i-a raspuns lui giovanny

      Chiar asta va doare acum, fusul orar? Sunteti penibili! Acolo au murit oameni care nu cred ca au mai avut timp sa se uite la ceas...
      • +3 (3 voturi)    
        pe mine asta ma doare (Miercuri, 15 iulie 2009, 16:29)

        msrp [utilizator] i-a raspuns lui alina

        Pe mine asta ma doare alina. Uite e o chestie pe care nu o stiam si am invatat. treaba asta imi poate folosi in viitor. In schimb faptul ca un avion a picat si sa imi dau cu parerea despre treaba asta nu imi foloseste la nimic (sau cel putin nu la fel de mult ca aia cu fusul orar).

        In fine multumesc, ca m-ati luminat :P
  • +5 (7 voturi)    
    not again (Miercuri, 15 iulie 2009, 12:53)

    meteorasky [utilizator]

    Ar fi util daca cineva ar prezenta niste statistici clare referitoare la prabusirile astea de avioane pentru ca nu imi dau seama daca intr-adevar s-au inmultit in ultima vreme sau este doar o mediatizare mai intensa.
  • +1 (1 vot)    
    200mp?!!! cam cat amprenta unei case (Miercuri, 15 iulie 2009, 13:11)

    victor [anonim]

    Oare vor fi capabili sa gaseasca toate resturile pe o suprafata de 200mp???? :)))
    • 0 (0 voturi)    
      greseala: mlp (Miercuri, 15 iulie 2009, 16:22)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui victor

      O fi vorba de mile patrate, adica un patrat cu latura de aproximativ 14 mi~22km. Asta ar avea sens.
  • +1 (3 voturi)    
    Catastrofe aeriene in Iran (Miercuri, 15 iulie 2009, 13:33)

    Error [anonim]

    Atentie la date si cifre: la Mehrabad (langa Teheran), in decembrie 2005 s-a prabusit in Lockheed C-130 peste locuinte si atunci au murit 108 persoane. E un accident diferit de cel in care au murit zeci de gardieni islamici, acela a fost in 2006.

    Desi periodic Iranul anunta tot felul de "realizari de varf" in domeniul aerospatila (rachete, sateliti, avioane militare), regimul iranian pare incapabil sa faca niste piese de schimb pt. flota sa civila si militara.

    Propaganda islamista incearca si pe Internet sa "apere" orice "realizare" a tarii ayatolahilor, chiar si cand e evident ca sunt mari probleme. Din pura ura anti-occidentala, pt. adeptii musulmani nu conteaza adevarul ci senzatia ca ceva/cineva se impotriveste "infidelilor".

    Cum credinta fanaticilor in allah e dusa la extrem, probabil ca acum se intreaba de ce ii pedepseste allah cu astfel de nenorociri..
  • 0 (0 voturi)    
    Umbra lui Ceausescu la Teheran (Miercuri, 15 iulie 2009, 15:15)

    pelin [anonim]

    http://inessentia.net/index.php/miezul/dupa-20-de-ani-umbra-lui-ceausescu-la-teheran/
  • -4 (4 voturi)    
    Salam alaikum (Miercuri, 15 iulie 2009, 16:37)

    Salam [anonim]

    Erau revolutionarii anti Ahmadinejad la pachet , trimisi la unchiul sau el .

    O racheta Tomahawk s-a ratacit de la traseu si a facut niscaiva victime colaterale .....

    Destinatarul nu dorea recomandata .....