Spania: Un barbat a murit in timpul traditionalei curse de tauri de la Pamplona

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Vineri, 10 iulie 2009, 10:44 Ultima ora

Sarbatorile de San Fermin, indoliate
Foto: www.sanfermin.com
O persoana a murit vineri dimineata in cadrul cursei de tauri prilejuita de sarbatoarea San Fermin, patronul orasului Pamplona (nordul Spaniei), a declarat, pentru AFP, un purtator de cuvant al organizatorilor.

"Barbatul a murit. A fost impuns de un taur in plaman", a precizat acesta. "Confirmam moartea unui alergator la ora 8,45 (6,45 GMT)", au precizat organizatorii, pe site-ul lor de internet.

Aceasta este cea de-a cincisprezecea victima a traditionalei curse de tauri, care a inceput in 1911.

Cursa incepe la ora 8,00 (6,00 GMT) iar alergatorii incearca, pe un traseu de 825 de metri, sa se apropie cat mai mult de tauri, cu riscul de a cadea sau de a fi impunsi de acestia.

Sarbatorile de la Pamplona au inceput luni si se vor termina martea viitoare.


Citeste mai multe despre   























2491 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    Numai unul? (Vineri, 10 iulie 2009, 10:48)

    spanac [utilizator]

    La cati isi bat joc de bietele animale pe acolo mi-as dori un numar mai mare.
    • 0 (0 voturi)    
      Corect (Vineri, 10 iulie 2009, 17:22)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui spanac

      Sa-ti aduci aminte asta cand mai bine in tine carne de orice fel...
  • +5 (7 voturi)    
    domnilor (Vineri, 10 iulie 2009, 10:54)

    sabo [utilizator]

    cum s lupta pentru caini, etc, etc, pentru taurii acestia nu se gaseste nimeni.
    Pentru aceste manifestari, care numai civilizate nu sunt si iata ce se mai intampla!?
  • +3 (7 voturi)    
    tampiti (Vineri, 10 iulie 2009, 10:56)

    Hiksos [anonim]

    cam cat de tampiti trebuie sa fie aia de alearga acolo? pe langa inutilitatea evidenta a gestului, iti mai pui si viata in pericol. Sicner ma bucur ca a murit ala....prostia se plateste. Poate este un semnal de alarma si se va intrerupe idiotenia asta

    Pe cand urmeaza si coridele....?
  • +2 (4 voturi)    
    Darwin (Vineri, 10 iulie 2009, 10:59)

    MirceaA [anonim]

    Darwin avea dreptate. Astia ar trebui sa nu aiba urmasi, sa nu le ramana prostia pe pamant.
  • +3 (5 voturi)    
    Excelent (Vineri, 10 iulie 2009, 10:59)

    Dan F [anonim]

    Poate mai mor cateva zeci si interzic mizeriile astea intr-un final
  • +2 (6 voturi)    
    cam deplasat ce scriu unii pe-aici (Vineri, 10 iulie 2009, 11:42)

    alin [anonim]

    inteleg si sunt de acord ca e o tampenie aceasta fugareala cu taurii, dar sa te bucuri ca mor oameni, mi se pare o si mai mare tampenie. unde va este oameni buni ratiunea ?
    • -1 (1 vot)    
      ete ula (Vineri, 10 iulie 2009, 18:39)

      MirceaA [anonim] i-a raspuns lui alin

      nu s-a bucurat nimeni ca a murit ala, ci doar ne minunat cu totii cat de prost trebuie sa fii ca sa faci asa ceva.
  • 0 (2 voturi)    
    Civilizatie (Vineri, 10 iulie 2009, 12:01)

    close [anonim]

    Stati linistiti. In tarile civilizate chestiile astea sunt "relaxarea intelectualului".
    Ca si asta: http://www.gandul.info/flux/macel-de-balene-traditie-in-insulele-feroe.html?3996;3510522

    In Romania daca omori un porc in mod traditional sar jdemii de cocalari fara viata care "protejeaza animalele". Sar la gatul prostilor ca daca s-ar duce in Spania sau la feroezi sa faca cioc ca sunt aia necivilizati, i-ar castra aia si i-ar atarna in pom.
  • -1 (3 voturi)    
    Sunte-ti ipocriti şi ignoranţi (Vineri, 10 iulie 2009, 12:03)

    Vasile [anonim]

    Pentru simplul fapt ca nu sunte-ţi în stare să întelegeţi o tradiţie de sute de ani care conferă unicitate şi originalitate poporului respectiv.

    Câtă zarvă a fost cand s-a interzis sacrificarea tradiţională a porcului de Crăciun la noi? Atât de multă încât s-a revenit la vechile obiceiuri.

    Da nu este exact aceelaşi lucru luat la micul amanunt. Dar în esenţă este.

    Cu mentalitatea care o aveţi şi respectul pentru alţii nu mă miră ca suntem la coadă în Europa.
    • +3 (5 voturi)    
      Ai dreptate (Vineri, 10 iulie 2009, 12:12)

      nashu_mare [utilizator] i-a raspuns lui Vasile

      Asa sunte-m.
    • +1 (3 voturi)    
      Sfat (Vineri, 10 iulie 2009, 12:15)

      spanac [utilizator] i-a raspuns lui Vasile

      Invata romaneste si apoi aprofundeaza traditiile si obiceiurile altor popoare.
    • +2 (4 voturi)    
      macel (Vineri, 10 iulie 2009, 12:18)

      alina [anonim] i-a raspuns lui Vasile

      La coada Europei esti tu! Poate nu ai vazut, dar taurii mor incet, in chinuri groaznice , spre deliciul tampitilor din tribune !
      Popor unic, original. Ai vrut sa spui primitiv, salbatic (vezi incursiunile lor barbare in Am. de Sud).
      Un om care chinuie un animal fara aparare nu este intreg la cap,la fel si cei care il admira pt. faptele sale. UNDE SUNT LEGILE EUROPENE ?
    • +3 (3 voturi)    
      tu vorbesti? (Vineri, 10 iulie 2009, 12:19)

      Hiksos [anonim] i-a raspuns lui Vasile

      faptul ca scrii "sunte-ti" nu ti se pare motiv suficient sa fi considerat semi analfabet?
      • +1 (1 vot)    
        ATENTIE (Vineri, 10 iulie 2009, 13:16)

        ATENTIE [anonim] i-a raspuns lui Hiksos

        SA FII CONSIDERAT.
        eu sa fiU, tu sa fiI, el sa fiE, noi sa fiM, voi sa fiTI, ei sa fiE.
        Din toate persoanele singular si plural, de ce am alege sa nu punem nicio terminatie chiar la a doua singular? Numai pentru ca nu stim sa scriem dar suntem tentati sa ii corectam pe altii?
  • +3 (3 voturi)    
    mda (Vineri, 10 iulie 2009, 12:08)

    whatever [anonim]

    asa cum romanii au in traditie ignatul... unde se aduna oamenii si fac din taierea porcului o mare sarbatoare, asa si spaniolii au toridele sau cursele de tauri in traditie.
    si la fel sunt multe alte natii. degeaba suntem in secolul in care suntem si dorim sa ne numim "civilizatie", traditiile din pacate nu se schimba.
    animalele vor fi tot timpul la mila omului :(
    • -1 (1 vot)    
      o intrebare (Vineri, 10 iulie 2009, 18:42)

      MirceaA [anonim] i-a raspuns lui whatever

      in ce gospodarie traditionala ati vazut Dvs injungherea porcului de vreo 20 de ori si fugarirea lui prin curte cu cutitele infipte in el? Nu e traditie, ci bestialitate.
  • +3 (3 voturi)    
    Amuzanti (Vineri, 10 iulie 2009, 12:47)

    qazx [anonim]

    Ce amuzant e cand oamenii sar in sus si tipa "lasati animalele in pace, ce fac spaniolii cu taurii e barbarie", si apoi mai iau o gura de pui, porc, vita.
    • +1 (1 vot)    
      Exact. (Vineri, 10 iulie 2009, 13:39)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui qazx

      Sau te pomenesti ca scriu numai vegetarienii pe aici....e plina lumea de ipocriti. Din pacate e greu de spus daca taurul acela moare in chinuri mai mari decat porcul din care unii isi savureaza friptura. Dar atata vreme cat a doua specie nu beneficiaza de mediatizare e absolut in regula sa nu ne gandim la asta.
      In plus poporul roman are parte zilnic de stiri mult mai violente, grotesti etc si nimeni nu sare in sus deranjat.
      • +1 (1 vot)    
        Nu e chiar asa (Vineri, 10 iulie 2009, 14:52)

        R [anonim] i-a raspuns lui anonim

        Sint doar in parte de acord cu dvs. De acord, in sensul ca da, si noi cei care sintem indignati de traditia barbara a spaniolilor toleram uciderea animalelor pentru hrana.
        Sint de acord doar in parte, pentru ca macar exista o justificare concreta pentru aceste sacrificii: Ucidem aceste animale ca sa le mincam, fiindca omul este omnivor, sistemul lui digestiv este conform cu acest tip de hrana, ca rezultat al evolutiei, iar dezvoltarea creierului si insasi aparitia speciei umane se datoreaza diversificarii hranei prin introducerea proteinelor de origine animala.
        Nu exista insa nici un fel de justificare pentru chinuirea si uciderea animalelor (in speta taurii) de dragul distractiei si a respectarii unei traditii medievale barbare.
        • +1 (1 vot)    
          da (Vineri, 10 iulie 2009, 15:33)

          anonim [anonim] i-a raspuns lui R

          Un comentariu pertinent.
          Totusi in sprijinul traditiei pot spune ca acelor tauri li se da sansa de a lupta de la egal la egal cu toreadorul. Si au avantajul de partea lor in lupta cu nebunii care alearga pe langa ei.
          Nu aprob corridele, departe de mine acest gand.
          Dar nu suport ipocrizia.
          • +1 (1 vot)    
            pt.anonim (Vineri, 10 iulie 2009, 16:29)

            alina [anonim] i-a raspuns lui anonim

            O lupta egala inseamna cu arme egale.In antichitate (cred ca ai vazut fresce destule ale grecilor - civilizatia minoica) luptatorii nu erau inarmati, luptau cu taurul cu mainile goale. Atunci ,"viteazul toreador" plin de tepuse si ajutat de o armata de alti tampiti , ti se pare ca lupta de la egal la egal cu bietul animal???
          • +1 (1 vot)    
            Imi pare rau, nu (Vineri, 10 iulie 2009, 20:58)

            R [anonim] i-a raspuns lui anonim

            Nu pot fi de acord cu acest rationament, atita vreme cit omul are de ales ( a dorit sa intre in aceasta "cursa"), iar taurul nu.
            Nu stiu ce virsta aveti, dar eu imi amintesc de fermecatorul desen animat cu taurasul pasnic Ferdinad, care intaritat si provocat la lupta de mindrul toreador cu floare la ureche a inceput sa miroase pasnic floarea si sa viseze la pajisti inflorite. Ce lectie....
  • -1 (1 vot)    
    Excelent si la mai mare! (Vineri, 10 iulie 2009, 16:28)

    gicu [anonim]

    Imi place cand ne mai dati si vesti bune. Un idiot in plus pe mapamond!
  • +1 (1 vot)    
    A fost colegul meu de munca (Vineri, 10 iulie 2009, 21:45)

    George [anonim]

    Am fost colegi de munca timp de 4 ani, in Aluminiosmeco, Alcala de Henares,un baiat minunat.Dumnezeu sa-l odihneasca!
  • +1 (1 vot)    
    odihneasca-se in pace (Vineri, 10 iulie 2009, 22:48)

    goe [anonim]

    Pentru unii distractia inseamna mici bere si manele, pentru altii alcool si femei, iar pentru altii sa te fugareasca un taur furios, fara sa fi epuizat toate categoriile. Care e problema voastra?
    Iar voi astia cu drepturile animalelor, sper ca sunteti toti vegetarieni, da?
    Mare gunoi tre sa fii sa te bucuri de moartea unui necunoscut.