Ministrul de Interne promite confiscarea tuturor armelor detinute ilegal

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 20 mai 2009, 16:05 Ultima ora

*Ministerul Administratiei si Internelor a dispus un control pentru ridicarea tuturor armelor detinute ilegal, a anuntat, miercuri, ministrul Dan Nica, potrivit Mediafax. El a precizat ca decizia vine dupa ce, in ultima perioada, s-au inregistrat sute de astfel de cazuri.

Dan Nica s-a intalnit, miercuri, cu omologul sau bulgar, cei doi oficiali discutand despre problema armelor neletale achizitionate in Bulgaria si aduse ilegal in Romania. Dan Nica spune ca multi romani care nu au permis de arma isi cumpara pistoale neletale pe care le introduc fraudulos in Romania.

"Ne intereseaza ca in aceasta zona sa existe cooperare si un schimb rapid de informatii, pentru ca infractorii trec cu mare rapiditate dintr-o tara in alta. Avem un plan de actiune comun si am stabilit infiintarea unui centru in care structurile politienesti sa poata sa coopereze si sa transmita informatiile de care au nevoie Politia din Romania si cea din Bulgaria", a declarat Dan Nica.

Politistii romani au identificat, cu ajutorul autoritatilor bulgare, peste 550 de romani care si-au cumparat arme neletale de la magazinele de arme din localitatile bulgare Vidin si Ruse, si au confiscat 32 de arme care au fost introduse ilegal in Romania, a declarat, pe 5 mai, comisarul sef Stelian Isac, directorul Directiei Arme, Explozivi si Substante Toxice din cadrul Inspectoratului General al Politiei Romane. 


Citeste mai multe despre   






















746 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Cand incepe razia si la bricege ? (Miercuri, 20 mai 2009, 16:16)

    Mitica [anonim]

    .
    • +2 (2 voturi)    
      nu ai inteles (Miercuri, 20 mai 2009, 19:06)

      Niggerson [utilizator] i-a raspuns lui Mitica

      se o eroare mica : Ministrul de Interne compromite confiscarea tuturor armelor detinute ilegal
  • +1 (1 vot)    
    Incredibil (Miercuri, 20 mai 2009, 16:36)

    Jiji [anonim]

    Asta e la categoria "idiotul de garda". Armele detinute ilegal se confisca oricum (nu??), problema e ca d-l Dan Vila pardon Nica sa stie si de unde sa le ia. Declaratia asta trebuia completata si cu confiscatul drogurilor, prostituatelor, banilor castigati iliciti si a altor acadele.
    • +1 (1 vot)    
      dictatura (Miercuri, 20 mai 2009, 18:47)

      un_crestin_ortodox [anonim] i-a raspuns lui Jiji

      vine dictatura fratilor! statul vrea sa ne ia armele si apoi sa ne oblige sa acceptam castorile gay si imigratia din lumea a treia! ce drept are statul roman sa imi ia mie armele?? e tara libera si am cate arme vreau eu! nu are nici o autoritate morala sa imi spuna mie daca am sau nu dreptul sa ma protejez de tiranie si minoritati periculoase!
  • +2 (2 voturi)    
    monopolul magazinelor (Miercuri, 20 mai 2009, 16:43)

    Vio [anonim]

    Normal ca cine poate isi cumpara din Bulgaria.
    La Ruse un pistol e 30E, la noi in magazin e 1000Ron.
    Iar de vreo 2 ani toata lumea interesata prefera sa cumpere din Bulgaria lasand magazinele locale cu ochii in soare.
    Numai ca magazinele locale sunt detinute de "fosti" care au relatii la Interne si Justitie si care mai arunca cate o interventie de acest tip doar, doar s-or speria oamenii.
  • +2 (2 voturi)    
    armele ciorogarla (Miercuri, 20 mai 2009, 16:45)

    patrunjel [utilizator]

    Sa nu uitati sa confiscati si armele de asalt furate de la Ciorogarla.


    Penibililor.
  • +2 (2 voturi)    
    Arme (Miercuri, 20 mai 2009, 16:57)

    bgc [anonim]

    Rahat...dar armele de la revolutie cu care au fost impuscati atatia oameni nu le confiscati...a am uitat sunt detinute de securistii care acum ne conduc...de ce sa nu confiscam si ilegalitatile celor din conducere care oricum sunt mult mai nocive pt. cetatean decat o arma cu CO2.
    Propun ca astia cu arme luate din BG sa faca o revolutie sa dea jos sistemul asta nenorocit...sa vina VADIM la putere.
  • +1 (1 vot)    
    Buna ziua, ati cumparat cumva o arma? (Miercuri, 20 mai 2009, 18:31)

    Axul [anonim]

    -Da, din Bulgaria, dar am pierdut-o inainte de a trece granita inapoi, manca-ti-as.
    -Bine, frate, da si tu ceva, sa dau la gura lu' sefu sa mananca.