Agentia de presa Regnum: Atasatul militar al ambasadei Ucrainei a fost expulzat luni din Romania

de V.M., O.P.     HotNews.ro
Marţi, 3 martie 2009, 16:23 Ultima ora

Diplomat ucrainean, declarat "persona non grata" in Romania, titreaza, marti, agentia rusa de stiri Regnum. Atasatul militar al Ambasadei Ucrainei de la Bucuresti ar fi fost expulzat luni si declarat „persona non-grata” de catre autoritatile din Romania, sustine agentia.

Anuntul a fost facut de deputata Inna Bogoslovskaia din Partidul Regiunilor, in timpul sedintei in care a fost demis ministrul ucrainean de Externe, Vladimir Ogryzko. Deputata nu a precizat numele respectivului diplomat ucrainean.

Agentia Regnum precizeaza ca la numai cateva minute dupa ce Ogryzko declara, in timpul prezentarii unui raport, ca decizia curtii de la Haga privind delimitarea platoului continental si a zonelor exclusive ale Ucrainei si Romaniei in Marea Neagra, este o "victorie comuna ucraineano-romana", deputatul din partea Partidului Regiunilor, Inna Bogoslovskaya, informa in legatura cu expulzarea atasatului ucrainean.

Ogryzko nu a comentat informatia, scrie Regnum.


Citeste mai multe despre   























6386 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    Curatenie (Marţi, 3 martie 2009, 16:34)

    gososan [utilizator]

    A inceput curatenia de primavara?
  • +3 (7 voturi)    
    Ok. Dar de ce? (Marţi, 3 martie 2009, 16:37)

    ROK [utilizator]

    Dacă tot s-au obosit să anunțe acest lucru, măcar o "variantă" de motiv pentru opinia publică ar fi putut să dea.
    • 0 (16 voturi)    
      Explicatie: (Marţi, 3 martie 2009, 16:46)

      Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui ROK

      Din cauza recentului scandal de spionaj,evident.Ce,credeai ca rusii erau implicati?Relatiile romano-ruse sunt excelente,in toate planurile: economic,politic,diplomatic etc. Unde traiesti,peste ocean???
      • +5 (7 voturi)    
        Glumeşti !!! (Marţi, 3 martie 2009, 17:09)

        ROK [utilizator] i-a raspuns lui Pintea Haiducul

        ai uitat sa adaugi: militar, cultural, mediu etc.
        A zis cineva ceva despre ruşi? Cred că glumeşti. Întotdeauna se dă şi un comunicat care, oricât de diplomatic ar fi, poate fi descifrat foarte uşor
        • 0 (4 voturi)    
          Da,am omis deliberat si celelalte 3 planuri. (Marţi, 3 martie 2009, 18:09)

          Pintea Haiducul [utilizator] i-a raspuns lui ROK

          Si nu glumesc deloc,prietene.De ce-as glumi?Credeam ca lucrurile astea se stiu de mult timp...
  • +2 (10 voturi)    
    Si caii se impusca? nu-i asa ? (Marţi, 3 martie 2009, 16:37)

    Mitica [anonim]

    Se pare ca iese la iveala "missing link" in scandalul marii tradari militare.

    Puterea nealiata pare sa aiba agenti infiltrati din vremuri mai vechi, cand fidelitatea se jura pe steagul rosu.

    Daca diplomatilor le este mai usor sa scape, pentru caii tradatorilor soarte este cruda... ii impusca si ii duce la fabrica de salam.

    De aici si parafraza "si caii se impusca ? nu-i asa ?"... caii Achim & colegul lui bulgar vor sfarsi in salam de Salonta, in timp ce "persona not grata" va primi probabil o promovare la Bruxelles, pe urmele d-lui Caraman.
    • +7 (9 voturi)    
      Bruxelles? (Marţi, 3 martie 2009, 16:52)

      G [anonim] i-a raspuns lui Mitica

      Ce sa caute un ucrainean la Bruxelles?!?!?
  • +3 (7 voturi)    
    mariti-le solda! (Marţi, 3 martie 2009, 17:51)

    kllaus [anonim]

    eu sunt sigur de faptul ca CIA a aflat de acest caz de spionaj, pentru ca in general aceste cazuri sunt demascate de agentii infiltrati in tabara inamicului. Stiu si americanii ca aceasta parte a Europei unde este foarte multa saracie si mare parte din personalul angajat in armata este foarte slab pregatit, este o zona cu vulnerabilitati maxime. Trebuie sa recunoastem ca este tot un fel de Ciorogarla doar ca mult mai grav.
  • 0 (0 voturi)    
    ati vrut (Marţi, 3 martie 2009, 20:46)

    vali [anonim]

    alianta cu R? Parteneriat? Pai ce, credeati ca este gratis? Nu taica, trebuiesc facute compromisuri la greu pentru tovarasi. Problema este ca momentul acesta in care cersim bani grei de la Banca Europeana si FMI s-ar putea sa ne traga de atentie cu manevrele astea.