​FCSB și Universitatea Craiova au terminat la egalitate în derby-ul etapei cu numărul 26 din SuperLiga (1-1), la capătul unui meci în care oltenii au punctat în prelungiri.

Malcom EdjoumaFoto: Inquam Photos / Stefan Constantin

* Click pe numele marcatorilor pentru a putea vedea golurile *

FCSB, pas greșit în duelul cu Universitatea Craiova - Coșmarul golurilor primite în prelungiri continuă

Vicecampioana României a ratat șansa de a obține al treilea succes consecutiv în campionat, după ce a fost egalată în prelungiri de Universitatea Craiova.

Fără Darius Olaru și Andrea Compagno, formația gazdă a deschis scorul după doar 56 de secunde, în urma unei faze fixe din care a punctat Malcom Edjouma.

Roș-albaștrii au continuat să atace la poarta lui Popescu, dar portarul oltenilor a intervenit în mai multe rânduri pentru a menține scorul de pe tabelă.

Primul șut pe spațiul porții al oaspeților a venit în prelungirile primei reprize, dar Târnovanu a reținut fără probleme.

Deși a avut o intervenție fantastică pe final în duelul cu Elvir Koljic, Ștefan Târnovanu a ieșit rău la o lovitură de colț în prelungirile partidei, iar Iulian Cristea a reluat în proprie poartă.

Final.

Min 90+1: GOL Universitatea Craiova! Târnovanu iese greșit pe centrarea, iar Iulian Cristea trimite în propie poartă.

Min 88: Ocazie uriașă pentru Craiova. Elvir Koljic l-a luat la țintă pe Târnovanu.

Min 71: Șansă mare de gol pentru FCSB. Cordea are o nouă centrare bună, Edjouma se înalță în careu, dar reia pe lângă poartă.

Min 60: Galben și pentru David Miculescu, care îl atacă energic pe Ndong.

Min 51: Cartonaș galben pentru Vătăjelu după un fault la Florinel Coman.

Min 49: Ocazie Craiova. Jovan Markovic reia cu capul peste poartă.

Min 47: Ocazie FCSB. Florinel Coman trage tare la colțul scurt, dar Laurențiu Popescu intervine din nou decisiv.

Min 46: A început partea secundă.

Pauză. 1-0 pentru FCSB după primele 45 de minute.

Min 45+4: Primul șut pe spațiul porții celor de la FSCB. Markovic trimite slab spre poartă. Mingea este prinsă de Târnovanu.

Min 37: Panică pe teren. Joonas Tamm s-a ciocnit cu Zajkov, iar fundașul FCSB-ului sângerează.

Min 33: Octavian Popescu primește și el un cartonaș galben, după un fault la Cîmpanu.

Min 32: Egalitate la cartonașe galbene. Andrei Cordea este avertizat pentru proteste și va lipsi în etapa viitoare.

Min 31: Ocazie FCSB. Malcom Edjouma îi pasează în dreapta lui Andrei Cordea. Jucătorul gazdelor șutează tare pe direcția lui Popescu, care a respins în față.

Min 24: Pericol din nou la poarta Craiovei în urma unei faze fixe. Cordea trimite mingea în careu, iar Iulian Cristea reia peste poartă.

Min 10: Replica Universității Craiova. Cîmpanu centrează bine din lovitură liberă către Andrei Ivan. Jucătorul oltenilor reia slab din câțiva metri.

Min 7: Cartonaș galben în tabăra oaspeților. Raul Silva este cel avertizat.

Min 5: O nouă șansă de gol pentru FCSB. Florinel Coman execută din nou perfect un corner, iar Adrian Șut reia cu capul pe lângă poartă.

Min 2: GOL FCSB! Malcom Edjouma deschide scorul în urma unei lovituri de colț.

Min 1: Ce start de meci! FCSB-ul este aproape de a deschide scorul. Miculescu este lăsat singur de Octavian Popescu, dar portarul oltenilor are o intervenție fantastică.

Min 1: A început partida de pe Arena Națională. Potrivit organizatorilor, peste 17 mii de spectatori asistă la derbiul etapei cu numărul 26.

Echipele de start:

FCSB: Târnovanu – Sorescu – Cristea – Tamm – Radunovic – Șut – Edjouma – Oct. Popescu – Cordea – Miculescu – Coman.

Antrenor: Leonard Strizu

Universitatea Craiova: Popescu – Vătăjelu – Zajkov – Raul Silva – Nchama – Crețu – Mateiu – Ișfan – Cîmpanu – Ivan - Markovic.

Antrenor: Eugen Neagoe