​Petrolul Ploiești a obținut o victorie foarte importantă în duelul pentru un loc de play-off, ploieștenii reușind să se impună cu scorul de 2-0 în fața celor de la Hermannstadt.

Jucatorii echipei Petrolul PloiestiFoto: Razvan Pasarica / Sport News / Profimedia

* Dă click pe numele marcatorilor pentru a putea vedea golurile *

Petrolul, la un punct de Sepsi OSK - Lupta pentru play-off rămâne una încinsă

La primul meci cu Florin Pîrvu pe banca tehnică, formația ploieșteană a învins Hermannstadt, la capătul unui joc foarte bun făcut de „lupii galbeni”.

Irobiso a profitat de o greșeală în defensiva adversă și i-a pasat decisiv lui Jair, iar brazilianul a deschis scorul cu un șut plasat din marginea careului (min 15).

Chiar înaintea pauzei, Irobiso a dus scorul la 2-0, în urma unei lovituri de colț (min 45). Centrarea i-a aparținut lui Constantin Budescu.

Atacantul Petrolului a comis-o în minutul 56, când, din cauza unui gest nesportiv, a fost eliminat de către centralul partidei. Este al treilea cartonaș roșu primit de Irobiso în acest sezon.

Sibienii au încercat să revină în meci și au ratat câteva șanse bune de a reduce din diferență, dar tabela a rămas neschimbată.

Cu acest succes, Petrolul se apropie la doar un singur punct de play-off, iar lupta se încinge.