Vladimir Putin afirma ca UE "are nevoie de Rusia pentru a avea o pozitie solida in noua realitate internationala"

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 26 mai 2016, 14:59 Actualitate | Russia Report

Vladimir Putin
Foto: Agerpres / Tanjug
Presedintele rus Vladimir Putin afirma, intr-un articol publicat joi de un ziar din Grecia, ca Uniunea Europeana "are nevoie de Rusia" pentru a ocupa in continuare un loc pe scena mondiala. "O pozitie solida a Vechiului continent in noua realitate mondiala nu poate fi obtinuta decat combinand toate capacitatile tarilor europene, inclusiv Rusia", a declarat Putin, potrivit articolului publicate de cotidianul grec Kathimerini si citat de AFP.

"Noi credem ca in relatiile noastre cu Uniunea Europeana nu exista probleme care sa nu poata fi rezolvate. Pentru a reveni la un parteneriat, ar fi bine sa abandonam abordarile eronate care exista de o parte a relatiei. Trebuie sa existe un real respect pentru opiniile si interesele fiecareia dintre parti", a afirmat liderul de la Kremlin.

Putin a vorbit, in timpul vizitei in Grecia, despre o alianta energetica cu Europa, dar si despre o relaxare a reguilor de obtinere a vizelor pentru cetatenii rusi care calatoresc in Europa.

Relatiile dintre Uniunea Europeana si Rusia s-au inrautatit foarte mult dupa anul 2014, in urma conflictului din Ucraina, iar sanctiunile impuse de UE Moscovei, in domeniul bancar, energetic si de aparare, sunt in continuare in vigoare.


Citeste mai multe despre   









2510 vizualizari
  • +24 (28 voturi)    
    Nope (Joi, 26 mai 2016, 15:08)

    Soljenitin [utilizator]

    Nu UE are nevoie de mujicstan, ci invers.

    Iar pentru ca acest lucru sa continue frumos, ciolovecii au de evoluat de la stadiul de cercopiteci retardati la care se afla acum pana la cel de oameni normali si intregi la cap care nu isi invadeaza militar vecinii, care nu dau ultimatumuri, care nu doboara avioane civile cu oameni nevinovati, care nu rup teritorii din alte tari si care nu ameninta in stanga si in dreapta cu razboaie nucleare.

    Pana atunci, insa, mars inapoi in cocina voastra sovietica.
  • +19 (23 voturi)    
    Da, e nevoie ca UE sa construiasca (Joi, 26 mai 2016, 15:09)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    si Rusia sa darame. Sigur...
  • +21 (25 voturi)    
    Nu are nevoie (Joi, 26 mai 2016, 15:13)

    Buonarroti [utilizator]

    Europa nu are nevoie de Rusia, insa Rusia are mare nevoie de Europa si de America. Fara banii europenilor si ai americanilor, Rusia va intra rapid in colaps. Au realizat asta si acum o prezinta invers, tipic pentru rusi. A trecut si iarna, a trecut si perioada cand rusii puteau sa inchida gazul, a trecut si inaugurarea scutului antiracheta. Rusia nu mai reprezinta o putere, nici macar una regionala. Nici Romaniei si nici macar micutelor tari balcanice nu le mai este frica de "marea-Rusie". Sa fim seriosi, Rusia a devenit cel mai mare dusman pentru ea insasi, pe nimeni altcineva nu mai poate speria acum.
  • +14 (18 voturi)    
    Cred ca grecii au inversat ceva ! (Joi, 26 mai 2016, 15:30)

    NicolaeA [utilizator]

    Cred ca Putin a spus ca Rusia are nevoie de Uniunea Europeana pentru a ocupa in continuare un loc pe scena mondiala. !
  • +15 (17 voturi)    
    ca si cetatean evropean (Joi, 26 mai 2016, 15:43)

    ..13 [utilizator]

    Ma doare fix in cot de Rusia si de Phutin.

    Ba mai mult Russia ma deranjeaza ff tare ca nu ma pot misca in marea neagra.

    si mai mult: ma deranjeaza ca Russia ameninta RO.

    S-au schimbat vremurile!
    • +1 (3 voturi)    
      Pe mine nu mă interesează (Joi, 26 mai 2016, 17:01)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      nici rusia nici ue care s-au înțeles între ele în ceea ce privește România. Adică fifty-fifty, juma la ruși, juma la evropeni. Spre norocul nostru există NATO și Statele Unite care ne vor prieteni. Hai US! Hai România!
  • +9 (9 voturi)    
    asta e (Joi, 26 mai 2016, 15:46)

    Point [utilizator]

    ca la radio erevan
    • +6 (6 voturi)    
      se pune (Joi, 26 mai 2016, 16:36)

      DimijoareiObt [anonim] i-a raspuns lui Point

      Se pune intrebarea daca Rusia are nevoie de UE. Rusu nu a auzit de reciprocitate !
  • +4 (4 voturi)    
    Vorbeste foamea (Joi, 26 mai 2016, 16:42)

    Comentatorul-x [utilizator]

    E clar pentru mine ca Rusia e intr-o criza alimentara grava. Rezista cu greu embargoului si, se cam stie, foamea populatiei poate conduce la revolte de masa.
    Putin simte ca poate scapa situatia de sub control dar nu vrea sa cedeze in Ucraina si Crimeea. Este tipul de om care trage dupa el dezastru, numai sa nu cedeze.
    E un semn ca rusii nu mai pot.
  • +1 (7 voturi)    
    Crimeea... (Joi, 26 mai 2016, 16:42)

    DigitalScribe [utilizator]

    E nasol ce se intampla acum intre Rusia si Ucraina, daca astia doi s-ar calma si ar bate palma (nu vad cum insa) treaba ar fi buna si pentru UE.

    Pana la scandalul cu Crimea cred ca UE si Rusia mergeau usor usor spre un viitor comun. Daca nu s-ar fi intamplat ce s-a intamplat ce spune Vladimir Vladimirovici Putin acum ar fi fost super adevarat nu adevarat!

    Insa spectrul razboiului e fluturat din ce in ce mai tare si cred ca marea greseala a fost decuplarea economica de Rusia care risca sa arunce Rusia undeva pe o orbita de unde sa nu aiba de ales decat sa ne-o traga prin toate partile. Nici SUA / NATO nu par sa faca decat sa fluture steagul razboiului...

    Nu ne indreptam spre directia potrivita.

    As fi preferat sa fi ramas pe linia de dinainte de Crimea... chiar daca a fost a rusilor inainte si e majoritar ruseasca de cand e ea...

    Daca UE s-ar fi extins in pace sa includa si Rusia la un moment dat, poate toate astea n-ar mai fi fost necesare... nici luarea Crimeei de rusi macar. Wishful thinking...
    • -1 (3 voturi)    
      adevar si nu prea (Joi, 26 mai 2016, 18:28)

      neurino [utilizator] i-a raspuns lui DigitalScribe

      e cam tricky ce spui tu.
      Asa o fi , cum spui tu , in teorie doar ca in rus (ca de altfel nici in american) sa nu ai incredere niciodata.
      Ucraina n-o ducea mai bine nici inainte de Crimeea oricum.

      E cam greu de anticipat ce ar fi mai bine..exceptie poate, o UE ceva mai verticala, mai intransigenta si mai "imperialista" insa ma tem ca cu alde Erdogan si US, UE cam e in picaj (cu sau fara Putin).