PIB-ul Rusiei s-a diminuat cu 3,7% in 2015

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 25 ianuarie 2016, 10:10 Actualitate | Russia Report

Produsul intern brut (PIB) al Rusiei s-a diminuat cu 3,7% in 2015, potrivit statisticilor oficiale prezentate luni, citate de AFP. Economia Rusiei a avut de suferit de pe urma sanctiunilor legate de criza ucraineana si a caderii pretului petrolului.

In 2014, PIB-ul Rusiei a avut o crestere de 0,6%.

Aceasta evaluare a serviciului de statistica Rosstat vine sa confirme estimarile facute de presedintele Vladimir Putin si de Ministerul de Economie de la Moscova, care avertizasera o recesiune severa in 2015.

Stirea se actualizeaza


Citeste mai multe despre   









2037 vizualizari
  • -1 (9 voturi)    
    hmmm (Luni, 25 ianuarie 2016, 10:31)

    g01an [utilizator]

    nu pare chiar atat de dezastruos considerand ca 40-50% din economie depinde de exportul de hidrocarburi si au fost taiate anumite raporturi comerciale cu Europa in cuantum mai mare decat echivalentul acestei scaderi. dar probabil ca efectele o sa se vada de abia de anul acesta.
    • -1 (3 voturi)    
      Daca te mai sfortezi putin (Luni, 25 ianuarie 2016, 13:07)

      sile [anonim] i-a raspuns lui g01an

      E de-a dreptul un avantaj. Dar ce zic eu avantaj, e bafta chioara!
  • -3 (11 voturi)    
    Interesant (Luni, 25 ianuarie 2016, 10:32)

    Gigi Kent [utilizator]

    Voi va dati seama ca noi in 2009 nu am avut nici un fel de sanctiuni internationale dar ne-am diminuat PIB-ul cu vreo 7% adica dublu?
    • +2 (8 voturi)    
      Compari 2009 cu 2015 (Luni, 25 ianuarie 2016, 11:44)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Ca si cum ai compara inteligenta unui orangutan cand era copil cu a ta matur. Si inca cea a primatei este superioara.
    • +4 (6 voturi)    
      :) (Luni, 25 ianuarie 2016, 12:13)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Nici Rusia nu a avut sanctiuni in 2009, iar PIB a scazut cu 7.8%.
  • +1 (5 voturi)    
    numai? (Luni, 25 ianuarie 2016, 11:24)

    ..13 [utilizator]

    Cred ca se mai poate scadea ceva...

    Mujicii o duc din ce in ce mai rau si nu pare ca o sa vina vremuri mai bune pentru ei.
    • -1 (1 vot)    
      o sa-i invite merkel in germania (Luni, 25 ianuarie 2016, 22:19)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      ca sa improspateze ginta germana.
  • 0 (0 voturi)    
    PIB in valuta (Marţi, 26 ianuarie 2016, 11:13)

    jimmy [anonim]

    PIB-ul calculat in ruble a scazut cu 3.7%, daca mai adaugi devalorizarea rublei ajuge la peste -30%. De la 2 mld in 2013 la 1.2 mld in 2015 e prapastie mare.