Presa rusa acuza Romania ca vrea sa destabilizeze Republica Moldova, in timp ce armata rusa e prezenta de peste 20 de ani pe teritoriul Moldovei

de Vitalie Cazacu     HotNews.ro
Miercuri, 6 mai 2015, 12:18 Actualitate | Russia Report

Presa rusa reia teza implicarii Romaniei in destabilizarea Republicii Moldova, una dintre temele majore de propaganda ale Kremlinului in legatura cu Romania. Un politolog rus foloseste aceasta tema in legatura cu protestul masiv care a avut loc la Chisinau pe 3 mai, cand mii de moldoveni au protestat impotriva guvernului.

"Situatia din Republica Moldova e mult mai complicata decat pare la prima vedere, deoarece la aceste actiuni de protest participa activ un sir de organizatii pro-romane", sustine politologul Serghei Lavreonov de la Institutul Tarilor CSI, cu sediul la Moscova.

El a mai declarat pentru rueconomics.ru (site-ul unei reviste cu profil economic) ca Romania ar fi interesata de destabilizarea situatiei si ar putea sa profite de situatia economica grava a R. Moldova pentru a-si promova interesele.

"Mana Romaniei" in evenimentele care se produc in Republica Moldova este porocedeul preferat al presei ruse de a manipula opinia publica. Practic toata presa rusa (inclusiv mijloacele mass-media de opozitie), care a scris despre protestul din 3 mai, a incercat intr-un fel sau altul sa induca idea ca protestele din Chisinau ar fi un fel de "maidan" de tipul celui ucrainean, inspirat de Romania si Occident. Presa rusa nu a prezentat insa dovezi credibile in acest sens.

Acuzatiile din partea Rusiei vin pe fondul unei implicari fatise a Moscovei in mediul politic si economic din Republica Moldova. Trupele rusesti stationeaza pe teritoriul moldovenesc de peste 20 de ani, in ciuda obligatiilor asumate de Rusia la summit-urile OSCE din 1999 si 2001. Pe langa prezenta trupelor armate rusesti in regiunea separatista Transnistria, Rusia s-a implicat decisiv in alegerile din regiunea autonoma Gagauzia, unde favorita Moscovei, Irina Vlah, a castigat alegerile.

In plan economic, Rusia este cea care a impus un embargo dur produselor agro-alimentare din Republica Moldova, ceea ce a dus la pierderi majore pentru economia republicii.

In plan financiar, Rusia apare pe traseul miliardului de euro disparut din trei banci moldovenesti, in ceea ce presa de la Chisinau a numit "furtul secolului". Potrivit raportului realizat de firma Krull, delapidarea banilor a fost inlesnita de companii, persoane si banci cu stranse legaturi cu Rusia.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
7312 vizualizari
  • +25 (25 voturi)    
    hm (Miercuri, 6 mai 2015, 12:44)

    Xorciser [utilizator]

    Stil de gandire rusesc. Trebuie sa destabilizezi o tara ca sa iti promovezi interesele, trebuie sa o iei in ruine.
  • +24 (26 voturi)    
    Unde esti ... (Miercuri, 6 mai 2015, 12:47)

    NicolaeA [utilizator]

    Mazata, sa ne spui ca Romania vrea sa cucereasca peninsula Sahalin.
  • +26 (26 voturi)    
    Asa e in viata... (Miercuri, 6 mai 2015, 12:57)

    Unionistul [utilizator]

    Dupa ce a intrat incaltat, cu bocancii plini de noroi, si s-a asezat relaxat in patul tau, un domn numit intamplator Ivan protesteaza ca incercarea ta de a sterge de pe jos mizeria facuta nu este altceva decat o interventie dusmanoasa si ostentativa, care dauneaza grav bunei intelegeri.
  • +26 (26 voturi)    
    NU POTI (Miercuri, 6 mai 2015, 12:58)

    SHEAPA [utilizator]

    Nu poti bate tupeul marlanilor de rusi ....

    Am mai vazut comentarii pe aici cu tenta pro-rusa .... nici platit nu pot sa inteleg cum ai putea sustine rusia la gradul de nesimtire si intimidare la care a ajuns ....

    Doar forta ii mai poate potoli pe rusi.
  • +20 (20 voturi)    
    normal (Miercuri, 6 mai 2015, 13:00)

    Lol Lolovici [utilizator]

    Nt, nt, nt, "agenturili straine" romanesti, cum mai destabilizeaza ele republica Moldova. Articolul puncteaza foarte scurt si bine propaganda tendentioasa cu fapt care o contrazic. Good job. Cam asa ar trebui sa fie toate articolele pe tema asta ca sa nu existe comentarii tipice ca totusi Rusia, ca uite americanii, vestul, extraterestrii. Informatii clare din care intelegi ce vrei.
  • +10 (10 voturi)    
    „ZI-I MAMĂ GUȘATĂ (Miercuri, 6 mai 2015, 13:01)

    pointless man [utilizator]

    să nu-ți zică ea întîi”.

    Hai că la expresii sintetice îi batem pe ruși.
  • -1 (19 voturi)    
    Mdeah... (Miercuri, 6 mai 2015, 13:19)

    Nea Hoisan [utilizator]

    As vrea sa fac o mica precizare, apropos de hahoale si de "pretenii" noshtrii, ucrainienii: din Romania lipsesc 69K Kmp, Basarabia+Transnistria si dincolo, cu ashea numita Cale a lui Traian (Traian de la Roma...) si inca 44K Kmp, actualmente la Ucraina.
    Pentru a preveni eventualele comentarii venite din partea gustavilor si alte mazete:
    1. Furtu a fost comis in sec. XVIII, cu largu concurs al austro-germanilor, "pretenii" noshtrii de o viatza, deci n-are nici o legatura cu stalin sau mai stiu io ce hahoala sau nazist notoriu...
    2. Fanezu al Mare iera Domn al Moldovei si Capitan al Marginii, asta iera titlu lui... Ucraina se traduce in rumana prin "La Margine". Mai bine de 150 de ani totzi atamanii Marginei au fost valahi moldoveni cu exceptia a doi: Mazepa (nu, nu nici o legatura cu Mazeta noastra...) si inca unu, polonez de pamant. Toata viatza lor au taiat hahoale, deh, neam spurcat de valah... :-))) Asta pentru cine stie sa citeasca si are capacitatea cognitiva si de sinteza necesare pentru a-ntzelege de unde s-a facut Ucraina ashea de dodoloatza...). Ce vreau io sa zic aicisha: Ucraina istorica avea aprox. 46K Kmp. De verificat cat are astazi...
    A, ca iera sa uit hahoalele nu sant proaste, ci de-a dreptu dobitoace...
    Scuze HN :-)
    • +8 (12 voturi)    
      BINE, ”NEA HOISANE” ! (Miercuri, 6 mai 2015, 13:48)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui Nea Hoisan

      Mă angajez să lupt din toate puterile ca să recuperez de la Ucraina CEI 69 KMP - șaizeci și nouă !!! - și ți le dau ȚIE în posesie, pînă cînd îi convingi pe TOȚI locuitorii să devină români. Da´ români deștepți, nu votanți cu găleata de plastic, sau nostalgici leniniști.

      După aceea, mai vedem.
      • -2 (8 voturi)    
        Hais! (Miercuri, 6 mai 2015, 15:39)

        Nea Hoisan [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

        Ce scrie acoloshea? 69? Sau 69K? Nu lupta sa recuperezi de la Ucraina ce ne apartzine, lupta-te sa-nvetzi a ceti...
        • -4 (12 voturi)    
          Mda... (Miercuri, 6 mai 2015, 16:20)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui Nea Hoisan

          Ca tot va etalati cu atata aroganta ca mare cunoscator, ia explicati dumneavoastra in baza carui drept emiteti pretentii asupra Transnistriei?

          Da, Bucovina de Nord, Herta si Basarabia au fost parte din Romania (desi fie vorba intre noi, Bucovina de Nord la momentul 1918 nu avea majoritate romaneasca, restul da).

          Sau poate ar trebui sa restituim si noi 3/4 de Dobrogea, teritoriu unde romanasii au devenit majoritari undeva pe la inceputul secolului XX. Teritoriu care a fost sub stapanire romaneasca, sub o forma sau alta, pentru vreo 30-40 de ani in vremea lui Mircea ai poate inca ceva ani inaintea lui, asta in ultimii 800 de ani!
          • +4 (4 voturi)    
            Dar Rusia? (Miercuri, 6 mai 2015, 18:28)

            Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

            De ce ne intrebi pe noi? Noi n-avem cea mai mare tara din lume. Chiar asa. De ce nu-i intrebi pe rusi?
            • +1 (3 voturi)    
              :) (Miercuri, 6 mai 2015, 19:05)

              Anonim [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

              Domnul Daniels22026,

              Nu e vorba aici de tara mare sau nu. Ridicam doar niste aspecte, si afirmam niste adevaruri. Ok, am luat minusuri. Lumea poate sa considere ca am spus ceva nepopular.
              Insa asta nu inseamna ca nu e adevarat. Poate oricine sa verifice. Sunt recensaminte realizate in secolul XIX.

              Ideea era alta: granitele naturale ale Romaniei. Si acestea sunt in est la Marea Neagra si pe Nistru. Nu mai departe de Nistru. Sunt minoritati romanesti si acolo, dar totusi nu e teritoriu traditional romanesc.

              Cat ar fi dupa mine, personal, as considera granitele naturale ale Romaniei ca fiind: Marea Neagra, Dunarea, Tisa in vest, in nord Carpatii si Nistru.

              Sincer si Transcarpatia ar trebui sa o controlam, pentru securitatea noastra. Dar da, asta nu se pupa cu legile internationale.

              Lucrurile evolueaza in timp. Puteam fi imperiu. Din pacate nu am fost. Asta e. De abia am reusit sa ne adunam intr-o singura tara.

              Asta nu schimba insa ostilitatea pe care o au si rusii si ucrainienii fata de noi. Si e una istorica. In special din partea rusilor.

              Cat despre rusi, se stie ca au fost un popor expansiv si extrem de agresiv. Nu degeaba i-au casapit pe circasieni, pe ceceni (si aici ma refer in secolele XVIII-XIX, nu doar in prezent) si lista poate continua.

              Dar, daca discutam ipotetic, cum ziceam, m-as multumi cu o granita la est pe Nistru, si in Nord Carpatii (inclusiv Transcarpatia, sau ma rog Rutenia), si cu asta un coridor catre Polonia. Asta din punct de vedere geo-strategic, pe termen lung. Care includ evident granite aparabile. :)

              Cu stima!

              PS: pe rusi n-avem ce sa ii intrebam, pentru ca ei nu cunosc conceptul de buna vecinitate. Ar fi intrebari lansate unui zid.
              • +1 (1 vot)    
                la ce bun sa ai granite naturale (Joi, 7 mai 2015, 21:17)

                kripton [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

                cand ai concesionat petrolul si gazul strainilor care iti dau redevente de 1.5%?
                si urmeaza aurul,ca bancile deja s-au dus si ele.....
                de ce tara noastra nu are armate?
                fmi ne interzice sa ne inarmam,chipurile ca sa nu facem deficit bugetar.
                sosele nu avem,desi bechtel a castigat bani adevarati in romania,iar in alte parti chiar a facut sosele.
                asta e problema,nu granita naturala de care oricum speznaz nu are cum sa se impiedice.
          • +2 (2 voturi)    
            cui sa restitui..... (Miercuri, 6 mai 2015, 20:59)

            oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

            3/4 din dobrogea ....imp.otoman, care nu mai exista ..???....mai bine mergeti la culcare, nu mai insirati nerozii.
            • +1 (1 vot)    
              Of of, greu cu istoria asta... (Miercuri, 6 mai 2015, 21:30)

              Anonim [anonim] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

              Domnul oxx...xa,

              Era o ironie. E chiar asa greu de vazut?

              Evident ca nu se pune problema de restituiri. Ideea era ca si noi am asimilat regiuni care nu erau chiar romanesti la origine. Ceea ce e foarte bine. :)

              Prea ne-am invatat pe principiul ca "noi nu am cucerit niciodata nimic". Foarte rau...

              Cat ar fi fost dupa mine, in 1920, n-as fi retras trupele romane mai la est de Tisa.

              Dar daca e sa iau logica dumneavoastra de ironie, pot sa arunc si eu afirmatii de genul:
              Poate fi returnata Dobrogea Bulgariei (care a stapanit-o inainte de Imperiul Otoman). Taratele bulgare au stapanit Dobrogea pentru vreo 300 de ani. Ceea ce e mai mult decat cei 130 de ani de administratie romaneasca.
              Sau doi la mana, returnata Turciei. Pana la urma Tracia rasariteana a apartinut tot Imperiului Otoman si acum e la Turcia.

              Stiti? Exista un concept in legislatia internationala: acela de stat succesor.

              Haideti sa nu aruncam cu ironii asa gratuite.

              Ideea e ca n-ar trebui sa fim nici noi ipocriti. Si sa ne cunoastem putin istoria mai bine. Nu doar lozinci propagate de-a lungul timpului.

              Am sa merg si la culcare, ca orice om normal, in vreo cateva ore doar. ;) Ca tot m-ati indrumat cu atata insistenta!
        • 0 (6 voturi)    
          69K Kmp ? (Miercuri, 6 mai 2015, 16:27)

          pointless man [utilizator] i-a raspuns lui Nea Hoisan

          Ortografia asta de K K întortoKeat unde ai învățat-o ? La ”Universitatea înfrățirii între popoare Patrice Lumumba” (Moscova, evident).
    • +13 (13 voturi)    
      Tipic bolsevic (Miercuri, 6 mai 2015, 14:04)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Nea Hoisan

      Asta e comentariu tipic bolsevic. Cand te simti cu muscoiul pe caciula, abate atentia catre altceva.

      Ce are Ucraina cu Moldova si cu propaganda ruseasca impotriva Romaniei?

      Evident ca ucrainienii nu ne sunt prieteni. Nu trebuie sa fii geniu sa iti dai seama. La fel, e clar ca rusii ne sunt inamici mai periculosi decat ucrainienii. Nici pentru asta nu trebuie sa fii geniu.

      Ucraina are granitele de azi tocmai datorita rusilor, si regimului lor tarist initial, si apoi bolsevic. Granitele naturale ale Ucrainei erau mai la est, inclusiv in zona Kuban, zona care ulterior a fost anexata de Rusia.

      Rusia stalinista a impus mutarea granitelor spre vest, asa cum a facut si cu Polonia. Si Rusia stalinista ne-a luat teritoriile, dandu-le ucrainienilor.

      1. Partitiile poloneze au fost facute intre Regatul Prussiei, Imperiu Austriei si Rusia tarista. Pe atunci nici nu exista Ucraina ca stat. Hetmanatul era sub control rusesc.
      Si da, partea leului a fost luata de Rusia!!! Priceput?

      Insa in 1812, Rusia tarista a ocupat si anexat Basarabia romaneasca!!!! Deportarile romanilor au fost facute de autoritatile rusesti, si in locul lor au fost adusi rusi!!!!

      2. Ce are a face domnul moldovean Stefan cu altceva? Pe atunci nu existau concepturile de stat national, de altfel Stefan s-a luptat la greu cu varul sau Vlad pentru sudul Basarabiei, si mai ales cetatile Cetatea Alba si Chilia.


      Ucraina istorica nu avea 46.000 kmp. Avea mai multi, insa avea granitele mult mai spre est. Acestea au fost impinse de rusi inspre vest.

      Deci, ne e Ucraina prietena? In mod evident nu! Ne sunt rusii prieteni? Categoric nu.

      Cand or sa priceapa pro rusii (si aici nu ma refer la postaci, ci cei sinceri) ca rusii ne vad cu un dispret major? Ca ne vad natie dusmana? De multe sute de ani ne vad asa, chiar daca noi nu le-am facut nimic?
      Cand or sa priceapa ca propaganda ruseasca si poporul rus ne vor fi mereu ostili?
      • -3 (9 voturi)    
        Mdeah... (Miercuri, 6 mai 2015, 15:50)

        Nea Hoisan [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

        Raspunsu la comentu dvs ie unu foarte general: "Ieri". N-atzi intzeles nimica...
        De exemplu, Fanezu al Mare nu s-a coimagit cu var-su Vlad pentru Chilia, pen'ca Chilia, la vremea aia, a avut prostu obicei sa apartzina ungurilor. Avea garnizoana ungureasca la metereze, fusese cedata de Petru Aron ungurilor. Da-o dreak de wiki si cetitzi cartzi...
        • +7 (7 voturi)    
          Mdeah... (Miercuri, 6 mai 2015, 16:14)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui Nea Hoisan

          Nea Hoisan, matale in primul rand trebuie sa inveti sa respecti alti oameni.
          In al doilea rand, matale ar trebui sa inveti cei 7 ani de acasa, desi e cam tarziu acum.

          Aceasta exprimare cu greseli intentionate nu va face deloc sa aratati mai inteligent, si nici mai amuzant. Arata doar ca suferiti de un acut sindrom de superioritate si aroganta. Si e de foarte prost gust.

          Ar trebui sa stiti prea bine ca si cartile, si wikipedia, si cam toti istoricii, precum si izvoarele de atunci spun ca era o lupta acerba pentru influenta pe atunci intre puterile vremii din aceasta parte de lume: Polonia, Ungaria si Poarta.

          Si ca tarile romane n-aveau cum sa nu fie sub o influenta sau alta. Si ca de foarte multe ori, Moldova si Valahia se aflau sub influente diferite.

          Astfel, acea garnizoana maghiara nu insemna ca cetatea e a Ungariei, ci ca se afla sub influenta acestei puteri. Stapanii de drept erau fie Moldova, fie Valahia. Ma rog asta a fost cel putin pana cand au ajuns otomanii pe acolo.
          Influenta se exercita indirect, de catre marile puteri, prin intermediul liderilor celor 2 principate.
          Iarasi ar trebui sa mai stiti ca pe atunci se lucra la greu cu mercenari. Care erau de foarte multe ori straini. Astfel, in Batalia de la Vaslui, 5.000 dintre soldati erau secui mercenari. Nu conta nationalitatea lor, ci doar banii. Iar domnitorii romani au angajat la greu si ei mercenari.

          "Raspunsu la comentu dvs ie unu foarte general: "Ieri". N-atzi intzeles nimica..."

          Inteleg ca in lipsa de argumente in fata adevarului, ati trecut la atacuri personale, nu? Inseamna ca de fapt sunteti de acord cu afirmatiile mele legate de ucrainieni si rusi. ;)
          Multumesc pentru confirmarea subtila!

          Cum spuneam, incepeti prin a invata sa aratati un minim de respect pentru intelocutori.
          Altfel pareti doar arogant si superficial!

          Numai bine!
        • +4 (6 voturi)    
          Da´lăsați-l pe Nea Hoisan în pace ! (Miercuri, 6 mai 2015, 16:32)

          pointless man [utilizator] i-a raspuns lui Nea Hoisan

          El e fiul lui Cioibalsan și a învățat istoria românilor de la Aăla Tokombaev, marele poet kirghiz.
    • 0 (2 voturi)    
      pacat.... (Miercuri, 6 mai 2015, 21:04)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Nea Hoisan

      ai spus lucruri adevarate istoric, dar exprimarea asta la misto, nu prea a fost inteleasa de multi, dovada acest "poin....." si altii smecheri si prosti ca si el.
      • +1 (1 vot)    
        Nu e pacat deloc... (Miercuri, 6 mai 2015, 21:42)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

        Si-a aratat doar nivelul de respect...si de educatie...

        La fel ca si dumneavoastra prin generalizari gen "altii smecheri si prosti". Dar stiti ca doar un prost poate sa ii faca pe altii prosti.
        Cine va credeti dumneavoastra sa jigniti pe altii? Aratati si dumneavoastra un minim de respect pentru altii...altfel sunteti ca si el, incercand sa va aratati superioritatea jignind pe altii. Va asigur ca nu asta e calea de a arata inteligenta.

        Si nu, nu a spus deloc lucruri adevarate istoric.

        1. "Mai bine de 150 de ani totzi atamanii Marginei au fost valahi moldoveni cu exceptia a doi". Aceasta afirmatie e o aberatie. Un singur ataman are nume romanesc: Ioan Potcoava din Tomakivka, si a fost atman un singur an (1577-1578). Chelminski, Vihovti, Dorosenco, Samoilivoci numai nume romanesti nu sunt.

        2. "Ce vreau io sa zic aicisha: Ucraina istorica avea aprox. 46K Kmp": o alta aberatie. Hetmanatul independent ucrainean, cel sub Bogdan Chelminski, acoperea cam jumatate din teritoriul actual al Ucrainei, adica undeva la 300.000 kmp. In prezent Ucraina are undeva la 600.000 kmp.
        Iar teritoriile locuite de ucrainieni la momentul revolutiei ruse din 1917 acopereau relativ spatiul actual al Ucrainei, dar cu granitele mai la est. Adica pleca din zona Lvov, Carpati si Nistru, si mergea spre est pana in regiunea Kuban, dincolo de Marea Azov. Cuprinde inclusiv orasul Rostov pe Don, actual in Rusia.

        Inainte de a face pe altii prosti, ati putea verifica informatiile lansate asa la misto de cineva care in mod clar se identifica cu cei asemenea dacomanilor, care cred ca romanii erau buricul pamantului.
        Doar ca sunt mici minoritati de romani in est, nu inseamna ca acele teritorii au fost romanesti!

        Numai bine!
      • +1 (1 vot)    
        Corectie (Miercuri, 6 mai 2015, 21:53)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

        De fapt, pe langa Ioan Potcoava, care a fost ataman, de fapt un lider al unui grup de cazaci, intre 1577-1578, a mai fost unul, care chiar a fost ataman al ucrainienilor care a fost la originne moldovean.
        Acesta a fost Danila Apostol si a fost in functie intre 1727 si 1734. Dar pana si el a luptat initial in armata rusa.

        Deci, se poate vedea ca e cale lunga intre cei 7-8 ani reali istorici, si cei 150 de ani de "dominatie moldava" asupra ucrainienilor propovaduita de Nea Hoisan.

        Numai bina!
  • +10 (10 voturi)    
    ... (Miercuri, 6 mai 2015, 13:34)

    pathfinder [utilizator]

    Sa fie sanatosi.
    Sau, mai bine, nu!
  • +12 (12 voturi)    
    NU MA MIR DE LOC ! (Miercuri, 6 mai 2015, 13:40)

    arheopterix [utilizator]

    Rusia e ca o domnisoara batrina care nu mai conteaza pe piata maritisurilor , dar care prin intrigi , (campanii de presa ) prin afisarea bijuteriilor (tancuri ...etc )prin auto laudari cu relatiile sociale (China , India , Brazilia , Iran ...) ...unele imaginare , incearca sa impresioneze auditoriul .DIN NENOROCIRE PENTRU EA NIMENI NU ESTE INTERESAT( de buna voie ) DE FARMECELE EI OFILITE Eu ii prevad o batrinete jalnica .
  • -9 (15 voturi)    
    militantismul la apogeu (Miercuri, 6 mai 2015, 13:54)

    observator [anonim]

    Mai ramane ca Hotnews sa publice in traducere si instigarile fatise aparute recent pe site-urile de propaganda pro-americana (vezi mai jos) si ne lamurim definitiv ce urmareste de fapt.

    http://euromaidanpress.com/2015/04/16/why-romania-will-fight-russia/

    http://euromaidanpress.com/2015/05/01/where-and-how-romania-will-fight-russia-part-i/

    http://euromaidanpress.com/2015/05/01/where-and-how-romania-will-fight-russia-part-ii/
    • +4 (4 voturi)    
      instigari fatise zici matale.... (Miercuri, 6 mai 2015, 16:21)

      Peredhil [utilizator] i-a raspuns lui observator

      Am citit de curiozitate textele din linkurile furnizate cu atata amabilitate
      Dincolo de un optimism cam exagerat in privinta capacitatilor armatei romane de a desfasura operatiuni ofensive in Ucraina...ce sa zic.
      Scenariile sunt posibile,ca actiune din partea Rusiei.Nu neaparat probabile,posibile cu siguranta,ca si cel privitor la statele baltice.Daca putin crede ca are sanse rezonabile sa dezbine si sa dizolve NATO ,se poate gandi sa incerce.
      Interesant si cum tematica exercitiului desfasurat de curand cu aliatii era una ofensiva.S-ar putea ca nici comandamentul aliat sa nu mai subestimeze tupeul kremlinului.Ceea ce e,in fond,foarte bine.

      Asa,de curiozitate,oare cum crezi ca ar reactiona Romania la omuleti verzi in Gagauzia?
  • +10 (10 voturi)    
    daca ar fi bun simt din partea presei ruse... (Miercuri, 6 mai 2015, 15:36)

    un oarecare [utilizator]

    ....as vedea ca pe un compliment.
    Romania capabila sa ameninte si sa destabilizeze alte state.
    Noi nu suntem in stare sa stabilizam propia guvernare, apoi sa destabilizam alte guverne vecine.
    Ca sa faca spume postacii... citez ex-presedintele romaniei:
    "Romania nu are nici un fel de experienta in anexarea altor state" ....
    Ruie Musia....
  • +6 (6 voturi)    
    au si ei dreptate in felul lor (Miercuri, 6 mai 2015, 17:34)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    De ce sa ne mai dam sfinti si ne ascundem dupa degete?
    Da suntem inamici ai Rusiei, Basarabia este pamant romanesc si la anul, peste 10 sau peste 50 de ani, granita Romaniei va fi peste Nistru.

    Payback time - coming soon to an IMAX next to you ;)
    • +5 (5 voturi)    
      Ce destabilizare (Miercuri, 6 mai 2015, 18:46)

      trotuar [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

      visezi? Moldova poooate va revini la România dar numai când vor dori ei.

      Mișcarea "unionistă" e slabă în România, iar în afară de câțiva politicieni care vor câteva voturi în plus arătând cât de patrioți sunt, românii nu sunt pentru forțarea Moldovei într-o unire.

      Dacă e să fie inițiativa trebuie să fie din partea Moldovei nu a României. Noi nu suntem ruși.
      • +1 (3 voturi)    
        se vede ca ai studiat cu atentie .... (Miercuri, 6 mai 2015, 21:19)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui trotuar

        declaratiile politice ale tov. presedinte uselist klau....hanis,
        p.s. dl. Basescu i-a lasat cheita unirii, dar asta a refuzat sa o foloseasca......comportament de handicapat politic.