Partida trei se va juca duminica, orele 17.00, la Cluj. Publicul a fost incitat de consilierul local Ilie Mitea (PNL), antrenorul Mircea Vulc si jucatorul american Darnell Clavon.

Conducerea executiva si cea tehnica a formatiei clujene, dar si jucatorii, au tinut sa pastreze secretul deplasarii la Sibiu, dupa ce, in prealabil, au anuntat ca vor boicota meciul al doilea, din cauza arbitrajului execrabil din partida de la Cluj.

Presati de Federatia Romana de Baschet (FRB), care i-a amenintat inclusiv cu retrogradarea in Divizia B, conducatorii clujeni au decis inca de luni seara sa joace, insa au preferat sa nu divulge nimanui aceasta stratagema. Ei au mai obtinut de la "federali" garantia ca arbitrajul nu-i va defavoriza.

Incalzire la Miercurea Sibiului

Baschetbalistii au plecat spre Sibiu in jurul orelor 1* 30. De la orele 1* 00, nici un oficial si jucator al echipei nu a mai raspuns la telefonul mobil. Dupa meci, "secundul" Dorin Pintea a incercat sa explice jurnalistilor clujeni de ce au procedat astfel. "Am ales sa le facem sibienilor o surpriza neplacuta, prin prezenta noastra in sala.

De aceea, cu 20 de minute inainte de joc, am pasit pe parchetul salii, spre suprinderea generala", a declarat "Bobo" Pintea. In drumul lor spre Sibiu, jucatorii clujeni au efectuat un antrenament scurt, desfasurat in parcarea unui motel-restaurant. Efectul surpriza a dat roade.

Rautate si agresivitate in joc

Clujenii au avut un inceput furibund de partida. Cu Vanja Bujic titular, apararea a functionat perfect, jucatorul sarb reusind nenumarate recuperari defensive.

Gazdele au reusit sa contracareze prin jocul americanului Clavon, ale carui reusite au facut ca dupa primul sfert, scorul sa fie destul de strans, 21-25, dupa ce BU Poli Mobitelco Carbochim, a condus, in minutul 8 cu noua puncte, 12-2 Sfertul secund a debutat cu cele trei aruncari consecutive de trei puncte reusite de clujenii Dumitrescu (2) si Medvedj.

Prin agresivitate, trupa lui Perisic si-a tinut adversarul in frau, iar in minutul 16 aveau un avantaj de 20 de puncte, 27-47. CSU Atlassib Sibiu a revenit pe finalul primei reprize si a strans scorul la pauza, 37-50.

Incurajati de public si de unele greseli aparute in jocul clujenilor, elevii lui Mircea Vulc au revenit in joc, iar cu zece minute inaintea finalului de partida, scorul devenise, 63-74, cu mentiunea ca in ultimele secunde ale sfertului trei, Medvedj si Lapuste au reusit fiecare cate un cos de trei puncte. Ultimul sfert a fost de infarct.

Sibienii au reusit sa egaleze la 81, iar apoi sa preia pentru prima si ultima data conducerea, la un punct diferenta. S-a mers cap-la-cap pana cu patru minute inainte de final, cand Clavon a fost eliminat. Din acest moment s-a declansat bombardamentul cu sticle si monezi. Clujenii au reusit sa faca fata asediului si au preluat conducerea partidei.

A urmat al doilea bombardament, Dumitrescu si Krstanovic fiind loviti de sticlele aruncate din tribune. Apoi, eliminarea lui Kovacs l-a declansat pe cel de-al treilea, insa clujenii nu au mai fost impresionati. Au abordat minutele de final cu mare agresivitate si au iesit invingatori, gratie aruncarilor libere transformate de Zoran Krstanovic, unul din cei mai buni jucatori de pe teren.

Cei mai buni marcatori ai clujenilor au fost Krstanovic (36 de puncte), Dumitrescu (20), Lapuste (17) si Medvedj (16).

"Circul" l-a declansat Mitea

Pe toata durata partidei, un personaj bine imbracat, care, in prima repriza a stat in spatele bancii clujene, a creat o atmosfera potrivnica oaspetilor. Daca la inceput s-a rezumat la huiduieli si in a imita maimutele, la fiecare aruncare a clujenilor, mijlocul sfertului l-a prins in terenul de joc. Mai precis, in spatele panoului la care aruncau clujenii.

Ilie Mitea, pentru ca acesta este numele lui, este consilier local din partea PNL si este membru in Comisia activitatilor stiintifice, invatamant, sanatate, cultura, protectie sociala, sportive, de agrement si tineret, din cadrul Consiliului Local Sibiu. El ne-a declarat, in exclusivitate, ca s-a dus in spatele panoului pentru a-i incuraja pe sibieni in aparare.

Mitea a fost la originea scandalului iscat in jurul fotoreporterului Mircea Rosca, care a fotografiat-o pe fata plina de sange. A incercat sa-l scoata din Sala, cu ajutorul fortelor de ordine, lucru care nu i-a reusit. Mitea a spus ca nu-i este frica de suporterii clujeni si va fi prezent la meciul retur.

Consilierul local a fost bine secondat in intretinerea "circului" de antrenorul sibian, Mircea Vulc, si de americanul Clavon. Vulc a avut mai multe iesiri nervoase la adresa arbitrilor, chiar daca acestia arbitrau corect. Jucatorul american a dat un adevarat spectacol in momentul eliminarii sale, aruncandu-se in genunchi si incitand, prin gesturi, publicul.

Au umplut-o de sange

O baschetbalista a echipei locale, Magic, a fost lovita in cap de o moneda de 5000 de lei, aruncata dinspre sectorul galeriei. In urma loviturii, sportiva s-a ales cu capul spart, parasind Sala cu fata plina de sange. Mircea Cristescu, managerul general al BU Poli Mobitelco Carbochim, si Nicolae Ienac, director adjunct la DJS Cluj, au fost scuipati la terminarea partidei.

In urma incidentelor, Cristescu a declarat ca va depune un memoriu la FRB, in care va cere suspendarea terenului de joc.